Cosu

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau

Recommended Posts

Posted (edited)

Salutare,

Sunt nou aici si in cautare de sfaturi pentru urmatoarea chitara. Deocamdata detin o chitara clasica Hohner, pe care incerc sa cant un pic fingerstyle si un pic strumming. Nimic pretentios, sunt doar un amator de canapea (deocamdata)

Vreau sa imi mai cumpar o chitara pentru ca la fiecare sf de saptamana merg  acasa la parinti si nu imi iau chitara cu mine. Pentru diversitate, m-am gandit sa fie acustica, sau electroacustica (corzi de metal) - pe care sa o folosesc mai mult pt strumming, iar clasica sa ramana pt fingerstyle. Bugetul ar fi undeva pana in 600 RON, sau un pic peste. Sunt din Timisoara si pot incerca anumite modele in magazinele de la noi din oras.

Am vazut cateva modele interesante pe thomann. Imi place finisajul in culoarea mahonului, sau natural si mi s-au parut interesant chitarele travel. As fi interesat daca a avut/are cineva experienta cu modelul Harley Benton GS-Travel (sau varianta electro-acustica). E copie dupa Taylor GS-Mini si au review-uri f bune pe thomann. Par sa fie din categoria "best bang for the buck". Finish-ul mi se pare f fain si vin cu tot cu husa.

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_gs_travel_mahogany.htm

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_gs_travel_e_mahogany.htm

Alte modele HB care imi fac cu ochiul din motive de buget si review-uri bune sunt:

Harley Benton D-120NT: https://www.thomann.de/ro/harley_benton_hbd110nt.htm

Harley Benton D-120CE NT (electro-acustica, am incercat-o si imi place cum suna):  https://www.thomann.de/ro/harley_benton_d_120ce_nt.htm

Harley Benton Custom Line CLD-15M (mi se pare ca are specificatii f bune): https://www.thomann.de/ro/harley_benton_custom_line_cld_15m.htm

Ca alternative in zona mea de buget am mai vazut: pachetul Ibanez V50NJP-NT, Epiphone PRO-1 sau Epiphone DR-100 NT, Yamaha F310 NT,  Fender Squier SA-105CE NA (electro-acustica) sau chiar Takamine GD11MNS

Am incercat un Ibanez VC50NJP-HT (varianta folk pentru V50NJP) si imi suna rau in comparatie cu HB D-120CE NT

Am incercat chiar si Yamaha Guitalele, pt maxim de portabilitate, dar mi s-a parut prea inghesuita (poate m-as putea obisnui), ma gandeam si la o a doua clasica de marime 1/2.

Nu ma pot decide deloc, iar pe cele HB GS-Travel nu le pot incerca, in afara de D-120

Multumesc pentru sfaturi.

Edited by AdiT

Salut,

Eu ti-as recomanda sa te orientezi spre o chitara care sa iti placa tie atunci cand pui mana pe ea. In general chitarile mai ieftine au si finisajele mai pentru low budget. Diferentele dintre ele sunt evidente asa ca intra intr-un magazin de specialitate, pune mana pe o chitara, vezi care iti place, cum te “prinde” si fa-ti o idee despre ea in momentul in care o ai in mana. Chitara trebuie sa iti placa tie si daca mai vrei sa ti cont si de parerile altora este ok. Nu lua chitara fara sa stii ce iei, cum o simti in mana si daca iti place. Sau poti sa iei o chitara in blind dar nu stii daca e ce trebuie decat atunci cand o ti in brate.

bafta in alegerea ta si spor la cantat

Sebi

Posted (edited)

Salut!

Este cineva aici care a folosit un Jackson Js12 Dinky sa-mi spună cum i s-a părut? Eu nu am reușit să găsesc niciun review detaliat cu pros & cons și m-ar tenta să îmi cumpăr unul.

Mulțumesc!

Edited by richardbaczur

Posted (edited)

Salut, vreau sa cumpar o chitara noua si am un buget de maxim 3000 de lei.

Prefer un model ST si momentan Schecter C-1 Platinum pare o alegere buna.

Desi nu sunt un fan emg imi plac modelele 57/66. Vreau o chitara destul de versatila, asa ca prefer un hardtail.

O sa incerc chitara curand. Aveti o sugetie mai buna? As vrea sa incerc si alte chitare inainte de a ma decide.

Multumesc!

Edited by Ambicatus

Posted (edited)

N-aș zice că o configurație EMG H-H și hard tail înseamnă versatilitate decât dacă înțelegi prin asta posibilitatea de a trece mai ușor dintr-un acordaj în altul. Dar cu sisteme cen tremol-no sau zps-ul Ibanez poți foarte ușor face asta și cu tremolo.  Sincer dacă vrei ceva versatil te scoți mult mai bine cu doze pasive care se pot splita (sau na, modelul 89 de la EMG (care e un 85+SA în același pachet) și cu un vibrator :) Preferabil FloydRose da' presupun că merg și altele.

Mie cel mai versatil mi se pare H-H cu switching ibanez 5-way sau comutatoare pentru split/paralel/phase și evident doze bune care sună mișto și humbucking și splitate.

Altminteri, pare o chitară foarte mișto asta pe care ai pus ochii, plus că-ți poți înlocui ușor dozele instalate cu un 89 în neck dacă vrei și un ton mai de single coil din când în când. Oricum, la 3.000 de lei, e u super alegere și bine dotată (tastieră din abanos, locking tuners, bridge-ul pare sanătos, ancore through body cu offset pentru compensarea tensiunii și frecării coardelor, un set mega interesant de active, ce mai vrei?), mie-mi place maxim. Plus că dacă vrei să rupi asfaltul poți scoate un ton și pune un afterburner sau alt accesoriu EMG în locul unuia dintre pot-urile existente, că-ți ajunge un ton și un volum, deci are perspective :)

Chiar faină alegere, mi-ar plăcea și mie simpatica asta. Poate singura obiecție ar fi că-mi pare mai faină pe negru, eventual cu niște inele cromate pentru doze, pur vizual.

LE - Shit, chiar e faină, trebuie s-o am și eu în vedere :) - bine dacă banii nu ar fi o problemă, there's always https://www.musicandmore.ro/chitare/chitara-electrica/schecter-c-1-sls-elite-anqfb-chitara-electrica.html

Edited by apocapsile

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu un sfat/recomandare pentru o chitara electrica potrivita ?

Nivelul meu este 0, chitara sa zicem ca ar fi un "hobby try", de fapt daca imi place sa ascult poate imi place si sa cant efectiv.

Imi place genul country si cred ca unele ritmuri simple le pot invata si mecanic in prima faza din ce am vazut in unele tutoriale online.

Asadar m-ar interesa ceva de nivel beginner (nu cred ca are rost sa investesc multi $$ pentru inceput sau da ?),

poate se gasesc si in aria de vanzari ceva sh insa chiar nu stiu ce sa caut.

Deasemenea as vrea sa pot practica neaparat la casti din cauza ca "la bloc" dar am vazut ca majoritatea kiturilor au si linie de casti sau se pot lua ceva amp-uri speciale.

Multumesc!

Cel mai indicat este sa mergi la o scoala de muzica, sa iei cateva ore acolo, sa stai de vorba cu un profesor. Eu ti-as recomanda sa te orientezi catre o chitara electrica de la Ibanez si un amplificator care sa aiba si ceva efecte in el. Cam atat iti trebuie ca si scule. In rest vointa si rabdare. Bafta multa!!!!!

Posted (edited)

Da, neapărat telecaster, doar cu ăla se poate country, nu de alta dar face Paisley infarct și se usucă dacă aude că bagă careva country pe flying V :) Acu serios, mie mi se pare ok telecasteru' că e simplu și la obiect, așa în general, nu pentru country cu dedicație, că merge country si pe Ibanez RG și pe SG și Les Paul și orice vrei.

Eu aș zice să găsească întâi prof care-i împrumută sau alege una rece și să învețe pe acustică fără alte complicații, mai ales că scapi fără probleme cu chitara rece pentru genul ăsta. Poate mai apare pe acolo lume cu electrică, mai vede omu' cum e una, alta, dacă chiar se ține și găsește el până la urmă o chitară electrică twangy bangy. Dunno, e ceva fain când înveți să get twangy pe acustică doar din mână.

Edited by apocapsile
  • Like 1