www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

 

nici una, cauta la Mica publicitate si gasesti ceva mai bun la preturi ok.

Link to comment
Share on other sites

Ceva de genul ar putea fi OK. https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-epiphone-les-paul-standard-ID5JD1s.html#6e04444804

 

Îți trebuie și combo/amp sau amp de căști și căști decente. Și ăsta ar putea fi ok https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-amplificatorsau-separat-ID4wCXv.html#6e04444804cu tot cu un amp cât de cât.

 

Ar mai fi și  https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-ibanez-gio-amplificator-15-w-ID84h2x.html#6e04444804

 

La banii ăștia de noi nu prea găsești decât chestii slabe. Fie sună decent dar manevrabilitatea / feeling-ul nu sunt ce trebuie, fie sunt manevrabile dar electronica/lemnul nu sunt ce trebuie.

 

Ori dacă sună nașpa nu-ți vine să cânți, iar dacă te încurcă la cântat, iar de frustrezi. Investește oricum și în amp ceva fiindcă dacă  te gândești să le scoți prin calc sau linie audio de ascultat trebuie să ai ceva deosebit de bun ca să fie comparabil cu ceva dedicat - strict pentru chitară.

 

Și eu îmi caut ceva tot de hobby dar sub 1.500 nu găsesc opțiuni prea încântătoare, cel puțin nu noi.

 

Ce pot să-ți zic: eu n-aș lua model ieftin cu tremolo. Ia-ți cu punte fixă. Iar, humbucker-ele sună mai plăcut prin orice la modul generic, după mine, cel puțin.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Dacă-ți iei Bullet, o să vezi că deși sună acceptabil configurația fără tremolo H-H (nu aia pe care ai indicat-o, care e și mai gogoașă), e durere să manevrezi pe ea și-ți strică plăcerea. Nu atât de grav cât o acustică proastă, dar suficient de grav. La tremolo, o să vezi cum se dezacordează instantaneu și fără să dai din manetă ca apucatul. Nu merită. Ceva simplu HH aduce mai multă satisfacție mai repede. Dacă chiar vrei mai mult bluzache, H-S-S sau S-S-S Squier Affinity sau ceva Yamaha echivalent ar putea fi ok dar tot second pentru a se potrivi la pungă. Simplă opinie. Că de revândut o chitară care nouă e 6-800 lei cu mai mult de 450 nu cred că vei putea vinde, când te convingi că nu prea merge nici de hobby. Plus că cine începe și nu are habar se duce și ia struțul din magazin.

 

Mai bine iei ceva bun și măcar dacă te saturi iei ceva bani pe ea și cât timp o folosești ai parte de satisfacție, nu de frustrare. Mai ales dacă ai zis 'fiabil'.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

o intrebare! imi trebuie o electroacustica. o vreau pentru studiu dar nu m-ar deranja sa nu ma faca de ras si la o zdranganeala in parc.. Am pus ochii pe un VGS p20 ce polaris. ma incanta designul, forma jumbo (nu am avut niciodata o chitara jumbo si aud pe la colegi ca aduc un plus la ton), topul solid si faptul ca sunt lucrate in europa. acum in europa sunt lucrate si cele de la Hora deci nu stiu cat de mult ajuta. pe de alta parte inteleg ca VGS e un subbrand al Gewa despre care stiu din experienta ca fac violoncele cel putin decente. am mai interactionat cu un vgs erruption pro electrica, chitara care pot spune ca m-a impresionat. Are cineva habar daca mai sus amintita se preteaza si merita banii ( in jur de 500 de euro)?

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Btw, intre alea 2 nu merita nic una. A doua e caca, prima e 915 in magazin, trebuie sa fi cartof sa dai 825 pe olx :)

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-affinity-fat-stratocaster_p39.html

 

Eu stiu ce zici, de-aia de exemplu ma uit la  https://www.olx.ro/oferta/chitara-electrica-ibanez-art320-tgb-ID5l03g.html sau https://www.olx.ro/oferta/chitara-epiphone-sg-custom-prophecy-ex-ID6ThmS.html  , pentru ca macar le pot incerca inainte. Esti cartof daca le iei pe neve de acolo sau daca nu le negociezi bine pe alea care incep prea aproape de pretul de raft.

 

Eu unul mai astept sa aud de la un amic ceva, mai era un Squier by Fender MIM care-a tot circulat intre amici si s-a oprit la el, daca o vinde pe aia o iau fiindca o stiu bine si e mai ok si decat gama standard de Fender pe care o iei acum din magazin. Gatul e super comod, o placere, canti fara efort si e inchegata, iar bubele la electronica i-au fost remediate demult, toate cele. Stiu ca dupa ce m-am jucat mai mult pe aia cam tot ce luam in mana in magazin mi se parea nasol (da nasol rau, cel putin manevrabilitatea parea o bataie de joc fata de aia), inclusiv in zone de pret unde nu m-as aventura pentru un hobby.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Revin cu o noua intrebare. Ultima data cand am postat in acest thread, m-am hotarat la Ibanez GRG121DX-BKF si Boss Katana 50. Toate bune, dar din pacate a intervenit o problema de sanatate si am fost nevoit sa aman achizitia. Intre timp am mai studiat piata, si am descoperit chitarile tip Les Paul (replici, din motive evidente).

La aceste chitari ma atrage mult forma lor, asa ca m-as orienta spre ceva in concordanta. As putea ramane in acelasi buget cu: Harley Benton SC-Custom VB sau as putea suplimenta bugetul cu usurinta (desi nu-i de preferat) pana la Epiphone Les Paul Studio Deluxe Ltd. EB. Ceea ce nu stiu - sa raman pe ce am ales initial, sa aleg Harley Benton, sau sa suplimentez bugetul, in caz ca se merita? Amplificatorul ramane acelasi, iar mentionez din nou ca voi canta in principal metal si rock.

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uite, intreba cineva mai sus despre Harley Benton si chiar l-am sfatuit sa nu faca prostia sa isi ia... Revin asupra sfatului. Am primit cadou de Paste un Harley Benton SG Student....e cam cea mai ieftina chitara electrica posibila , made in China...etc etc etc... Sincer sunt placut impresionat . Pro: pret extrem de accesibil, sunet decent, aspect foarte ok, acordajul tine destul de bine, mai bine chiar decat la unele chitari consacrate. Contra: Mici defecte de fabricatie de genul, usoare diferente intre lungimile freturilor, nutul montat putin in cas, dozele chinezesti ce ar trebui inlocuite, cel putin una dintre ele, pentru ca nu prea exista diferenta intre bridge si neck (e aproape insesizabila), poturile de volum si de ton si switchul sunt super low quality, par facute din plastic de cos de gunoi, pe deasupra este destul de grea. Insa, luand in considerare faptul ca pretul este sub 400 de RON cred ca este ideala pentru un incepator. Chiar se poate canta pe ea, si in ciuda faptului ca nu este foarte versatila, e ideala pentru un incepator. Vorbesc serios, acordajul chiar tine! Vazusem niste recenzii pe net cum ca Harley Benton au inceput sa faca chitari din ce in ce mai bune...incep sa le dau dreptate. In plus, cu un set de doze noi, un fret levelling, schimbat nut si poturi....obtii o chitara foarte versatila cu o investitie minima. Hope this is usefull for someone...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dă, încearcă să spargă piața. Nu reușesc chiar tot timpul însă, din când în când, că orbu' și Brăila, mai dau câte un tun.

Și eu evit sa mai recomand sau să blamez unii producători de med/low cost guitars, în ziua de azi e pe probate.

Și ca să îmi aduc și eu martor la pledoarie, dau și eu un exemplu de HB la un preț f decent, că să nu zic ridicol de decent față de ce poate:

 

https://www.thomann.de/ro/harley_benton_d_120ce_vs.htm

 

Nu mă avânt sa o recomand neapărat, doar ziceam că e cel puțin decentă in banii aia, pomană.

 

Just sayin'

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vorbesc serios, acordajul chiar tine! Vazusem niste recenzii pe net cum ca Harley Benton au inceput sa faca chitari din ce in ce mai bune...incep sa le dau dreptate. In plus, cu un set de doze noi, un fret levelling, schimbat nut si poturi....obtii o chitara foarte versatila cu o investitie minima. Hope this is usefull for someone...

 

Pai da. Harley Benton nu fac instrumente rele. Opiniile multora, mai ales de pe RGC, sunt bazate pe produse facute acum multi ani. Cred ca am mai scris pe undeva treaba asta. Am pus mana pe un SG de la ei de acum 7-8 ani. Varza. Acordajul se ducea repede, finishul prost, doze oribile. Singura chestie buna era ca avea gatul foarte comod. Dar de vreo 2 ani au pus osul mai serios la treaba.

 

Eu mi-am luat din considerente care tin strict de faptul ca sunt fan Sting copia lor dupa Fender P-Bass 51. La 98 de euro, are tot ce-i trebuie. e comod, suna, doza aduce a Fender. Pickguardul e nasol rau de tot si cheitele nu-s cele mai bune, dar in rest, nimic de reprosat. Apoi, tot de curiozitate, am luat si o chitara fanned fret cu sase corzi pentru ca nu pot justifica un custom sau un producator scump doar ca sa incerc smecheria. Pentru urechile mele suna fantastic de bine si nu pot sa spun ca e mai prost facuta decat o chitara made in Korea. Si vorbim de o chitara de 1100 ron. Desi cheitele mai au scapari, sta destul de bine acordata. Dar imi place atat de mult incat o sa-i pun un set de Schaller locking.

 

SG-ul de care ziceam mai sus a fost al colegului de trupa si motivul pentru care era cel mai mare hater Harley Benton. Asta pana le-a vazut pe alea luate de mine recent. E un pic amuzant cand un proprietar de Mayones vine si-ti spune "bai sa-mi bag $#%# cum suna scandura asta" :)))

 

HB e in continuare o treaba de hit and miss, dar politica de retur e pro-client. Eu am avut bafta cu toate cele 3 comandate de la ei si mai stiu niste proprietari de HB care au primit instrumente impecabile. Pot fi mici imperfectiuni, dar sunt rare cazurile in care e praf/muci.

 

Multi nu inteleg ca preturile sunt mici nu pentru ca e calitatea varza, ci pentru ca Harley Benton/Thomann functioneaza cu direct sales, fara intermediari, fara distribuitori. Un Epiphone de 300 de euro ar costa 150 euro daca n-ar fi toate adaosurile astea.

post-34312-0-27303400-1492531664_thumb.jpg

Edited by ChurchOfCthulhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

plus de asta ca sa fac o gluma, ma gandesc ca am sanse mult mai mari sa ajung endorser la Harley Benton decat la una din firmele consacrate...:)). Eu unul chiar am sa mai incerc modele de la ei. Cred ca e foarte important sa tii chitara in mana inainte de a o cumpara si sa probezi mai multe bucati. sau sa alegi un magazin care ofeea full refund. am vazut ca au chiar si electroacustice solid top la preturi extrem de competitive

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imi place modelul. Il voi lua in considerare, dar prefer sunetul mai cald, adânc al Epiphone-ului. Oricum, maine voi studia recomandarea ta mai in detaliu. Multumesc.

 

Dacă vrei model LP, ar trebui să te uiți și la Vintage. http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/vintage-v100mr-jbm-chitara-electrica-clonede exemplu. Din câte am înțeles variază destul de mult calitatea, însă potențialele probleme sunt minore. N-aș fi căutat-o pe net, dar am dat peste ea în magazin și mi-a plăcut cum e lucrată, merită s-o încerci, poate te aranjează.

Link to comment
Share on other sites

Dacă vrei model LP, ar trebui să te uiți și la Vintage

 

(1)Din câte am înțeles variază destul de mult calitatea

 

(2), însă potențialele probleme sunt minore. 

Nu-s rele, mai ales cele făcute pâna prin...2010, să zicem. La cele mai noi, probabil au împrăştiat mai mult pe glob departamentul de producţie şi tre' sa fii cât de cât priceput sa iei una din magazin ! I've been there, done that , am fost chiar fan acum câţiva ani, dar mai nou treburile nu le mai merg aşa de ok , cred !

 

Mai degrabă aş recomanda ceva Vintage second-hand, mulţi şi-au făcut tot felul de upgrade-uri la ele şi merită, sunt rodate !

 

Deci, la pct 1 îţi dau dreptate, dar la 2, nu ! Pot fi probleme uriaşe, am păţit, cum ar fi headstockul răsucit, nu-i deloc minoră, intră la molestare de minori :P.

Deci, recomand să meargă cu cineva priceput, dacă vrea din magazin !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Hmm, n-am auzit de problemele de care zici tu, așa o fi. Dar da, clar, e unanimă părerea că variază foarte mult exemplarele și trebuie examinate cu severitate înainte. Mersi de heads up, cred că e bună sugestia aia cu scotocit second. Oricum trebuie testate bine și alea noi, deci tot aia e ca investiție de timp :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.