www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salutare,

 

Ce parere aveti despre chitarele BC Rich ?

 

Exemplu  - https://forums.rgc.ro/topic/106267-bc-rich-warlock-bronze-modificat/?hl=b.c.+rich

 

Am si pe internet la preturi destul de mici http://www.musiciansfriend.com/guitars/b.c.-rich-mockingbird-one-electric-guitar#productDetail modele mult mai noi, dar nu stiu nimic mai mult despre site-ul asta sau despre tipul asta de chitara/firma.

Link to comment
Share on other sites

Ce faci tu acum nu e chiar constructiv pentru ca lumea aici se mai cunoaste. Si daca de exemplu eu am un prieten (sau chiar un coleg de forum pe care nu il cunosc personal) care isi vinde o chitara, indiferent cat de proasta mi s-ar parea, parca n-as veni la tine pe care nu te cunosc sa-ti spun: "n-o lua p-aia ca-i de c*cat". Da si tu exemple neutre sau din afara forumului daca vrei raspunsuri obiective :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce faci tu acum nu e chiar constructiv pentru ca lumea aici se mai cunoaste. Si daca de exemplu eu am un prieten (sau chiar un coleg de forum pe care nu il cunosc personal) care isi vinde o chitara, indiferent cat de proasta mi s-ar parea, parca n-as veni la tine pe care nu te cunosc sa-ti spun: "n-o lua p-aia ca-i de c*cat". Da si tu exemple neutre sau din afara forumului daca vrei raspunsuri obiective :)

 

Mai scrisesem deja un raspuns la mesajul asta dar nu stiu de ce mi s-a refreshuit pagina si nu s-a salvat nimic. Stiu despre ce spui, aveam in vedere si lucrul asta, tocmai de asta postarea mea este intr-un open topic, unde poate comenta oricine si citi oricine, astfel incat sa poata spune si prietenul respectiv de care spui tu, ca chitara respectiva "rupe gura targului", dar la fel poate veni si alt coleg sa spuna, stai asa ca nu e chiar asa.

 

Cand am postat, mai mult pe acest criteriu m-am bazat si anume ca pot citi cat mai multe persoane, si pot adauga parerea personala, bazata sau nu pe experienta fiecaruia. Si intr-un final eu sa citesc parerile voastre, eu fiind necunoscator, si astfel sa trag o concluzie, bazandu-ma odata pe comentariile de aici si alte informatii de pe internet.

 

Ok, sunt eu incepator in ale chitarei, dar sa culeg informatii si sa analizez diverse opinii (ale unor persoane ce detin mai multe cunostinte ca mine in acest domeniu ) cred ca reusesc.

 

Oricum, multumesc pentru sfat, si sper ca nu am deranjat pe nimeni cu postarile/intrebarile mele.

Link to comment
Share on other sites

Man, nu cred ca s-a simtit nimeni deranjat, doar ti s-a comunicat o opinie, nu te sifona.

 

Parerea mea e ca la pretul pe care omul il cere nu prea e de comentat. Ideal ar fi sa rogi un coleg din Bucuresti sa o probeze nitel. 

 

Si (opinia mea, nu trebuie neaparat sa tii cont de ea), nu mai incepe toate postarile cu salutari, devine greoi la lecturat, mai ales cand iei din urma mai multe postari. Apreciez bunul simt, dar prin simplul fapt ca scrii o putem lua ca salutare din start, fara sa o mai pronunti. OK? Sau daca tii neaparat, pune "salutari" la semnatura ;)

Link to comment
Share on other sites

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

Edited by andreilica
Link to comment
Share on other sites

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

 

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electro-acustice/jasmine-jd37ce-chitara-electro-acustica

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Momentan detin o chitara Epiphone Nighthawk Custom Reissue si uneori simt nevoia de ceva acustic ( plus ca unele gig-uri pe care le facem sunt doar acustice si de cele mai multe ori ajung sa cant pe chitara unui prieten). As dori sa achizitionez o chitara electro-acustica in bugetul de 1500RON. Un prieten mi-a recomandat un Epiphone CJ200CE. Altcineva mi-a recomandat chitarele LAG. Nu ma prea pricep si de aceea am nevoie de sfatul vostru. Bugetul este variabil ( daca chiar merita investitia spre o alta chitara mai buna ). Multumesc! 

Spui ca bugetul este variabil, care este bugetul maxim?

Link to comment
Share on other sites

Affinity-ul ala (primul link), daca e in stare perfecta cum zice, mie mi se pare un deal foarte bun la pretul ala. Noua in magazin e aproape 950 ron si din cate inteleg aia e aproape noua la care iti da bonus si stativ si probabil si strap. Evident bine ar fi sa o poti vedea/proba inainte. In rest nu prea ti-as recomanda de acolo Yamaha Pacifica si cu atat mai putin Delson, in rest eu nu le prea stiu. Iar Bullet-ul (ultimul link) prin comparatie cu Affinity nu prea merita, mai ales ca sunt aproape la acelasi pret. Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ma refeream ca dintre acele chitare, majoritatea no-name, doar acel Affinity isi merita banii. 

 

Nu mai fi asa categoric ca cine te aude te si crede... In general cand dai verdicte d-asta transante e bine sa te si bazezi pe ceva, nu doar pe presupuneri. Faptul ca tu nu ai auzit de marcile/modelele respective, nu le face neaparat proaste. Am intalnit (destul de rar ce-i drept) chitare pe care nu as fi dat doi bani si care in realitate erau mult peste asteptari si mult subevalutate ca pret de vanzare, tocmai pentru ca erau no name-uri sau brand-uri mai putin populare. Nu zic neaparat ca se aplica si in cazul de fata, dar nici nu e imposibil. Tocmai d-asta, o chitara trebuie probata!

 

Deci hai s-o lasam mai moale cu axiomele astea baxate pe nimic, cine intreaba pe-aici de obicei nu are experienta si are nevoie de niste pareri avizate, eventual bazate pe practica sau pe experienta altora, nu de simple presupuneri. Ai cantat pe chitara X, da-ti cu parerea, n-ai cantat, abtine-te! Si nu ma refer doar la tine, e general valabil. Romanul are o tendinta usor megalomana de a-si da cu parerea despre lucruri despre care habar n-are. Zic si eu....

 

Puteti uita :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ

Edited by sam
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mai ușor cu cearta. 

 

On topic, @andreilica, am un Epiphone EJ-200 de aproximativ un an. Sunt extrem de mulțumit de această chitară! Îmi place pentru că are cutia de rezonanță mai mare și se aude excelent (din punctul meu de vedere), iar faptul că are două doze pe care le poți combina, este un plus. Aș alege-o din nou, cu ochii închiși.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am primit niste poze cu o chitara care intentionez sa o cumpar. Cine vrea sa ma ajute cu o parere ?

Nu are bara de tremolol, o coarda e rupta dar vine cu stativ. Se merita - 325?

 

Chitara este un Squier Affinity Strat HSS care in magazin costa 945 ron: http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-squier-affinity-fat-stratocaster_p39.html

 

Pozele sunt proaste, nu cred ca isi poate da nimeni seama exact in ce stare e. Daca e in stare buna/rezonabila, asta insemnand fara uzura foarte mare la taste, fara lovituri importante sau fisuri/rupturi, cu gatul drept, cu truss rod-ul functuional, la fel si partea electrica, parerea mea este ca da, merita 325. RON presupun...

 

Totusi, mie mi se pare ca are ceva uzura la primele taste si sunt sigur ca doza de bridge nu este cea originala. Asta cu doza nu e neaparat o problema ca mai prosta decat cea de fabrica banuiesc ca nu e... Din contra, poate ai noroc de un upgrade :)

 

Cere si niste pozele cu spatele. Eu cred ca este de prin 2000-2010, China sau Indonezia. Serialul va confirma sau va infirma. In rest, trebuie probata si vazut ce-i cu ea...

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.