www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Buna ziua. Sunt incepatoare si aici, si la chitara. Inca nu am chitara, dar am inceput cu (zeci de pauze) din iarna sa invat acordurile, bataia o prind extrem de repede. Problema mea e ca nu am pe ce exersa si nu am dispus inca de banii necesari. Acum am filat 2: http://www.fly-music...clasic-set.html , http://www.fly-music...-100-n-4-4.html .

Nu am auzit niciodata de prima firma dar tinand cont ca sunt incepatoare, in raport cu pretul mi se pare OK.

Imi puteti spune ce parere aveti despre ele?

Multumesc anticipat. O zi frumoasa!

 

Ambele sunt chinezesti.

La preturile astea mai bine orienteza-te spre Hora. Mergi cu cineva care sa pricepe sa ti-o aleaga.

Link to comment
Share on other sites

Salutari. Sunt un incepator(exersez de 1 an), nu cred ca am sa ma consider iesit din stadiul asta vreodata si as dori sa trec iar pe electrica (am avut o incercare scurta dar a trebuit sa imi vand telecasterul cu criza asta si folosesc o hora clasica). M-am hotarat ca urmaresc un les paul body, dar nu stiu daca se merita sa incerc sa cant pe o chitara mai scumpa de 10mil. Ma gandesc intre Vintage V100 si Cort CR250 ... 1300ron vs 1800ron.. diferenta destul de mare la pret, dar sa spunem ca nu conteaza diferenta, se merita investitia pe termen lung sau... daca sunt incepator.. merit doar o chitara ieftina... nu stiu cum e cu chitaristul depaseste chitara and shit.. Tind sa ma gandesc pe termen lung .. avand in vedere ca nu prea trece o zi fara sa mai exersez putin la chitara, nu cred ca o arunc pe balcon intr-o luna. Anyway am o dilema.. si cer pararea experimentatilor si forumistilor. Cort... Vintage... epiphone les paul special 2 ... sau strang cash pentru un Gibson Les Paul Silverburst Custom :)) (Adam Jones fan boy)

Link to comment
Share on other sites

Pai daca te apuci sa strangi bani de Gibson Custom e posibil sa nu te apuci prea curand de cantat, asa ca eu iti recomand cu incredere Vintage, pentru cat costa sunt foarte ok, cu un upgrade ulterior la doze suna excelent, desi nici dozele stoc nu sunt rele deloc. Vintage-urile au un raport calitate pret foarte bun, iar V100 in special mi se par extrem de reusite si desi sunt in segmentul entry level spre mediu de pret eu le-as compara oricand cu succes cu modele mult mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Singurul motiv pentru care am intrat sa mai cer o parare si nu am sarit direct pe vintage a fost ca am citit la recenzii scule... aici pe forum o comparatie intre epi lp vs vintage v100 si prs... si vintage era considerat cel mai prost... M-am uitat si la sectiunea de vanzari vad.. chitara ta :P... putin sarita din schema mea de preturi... un prs se soapbar..( care nu stiu daca ii pot pune Seymour Duncan SH-4 JB). deci mai astept o parere 2 inainte sa merg la mc sa o cumpar.

Link to comment
Share on other sites

Nu era considerata cea mai proasta.Uite...cand am luat v100 dozele nu erau setate foarte ok,la modul ca doza de neck se auzea mult mai tare ca cea de bridge si sunetul era destul de murdar.Am setat inaltimea lor corespunzator si nu am mai avut nicio problema.De curand am probat prin acelasi amp vintage-ul meu si un epiphone les paul plus top.Poate subiectiv,mi-a placut mai mult a mea,avea un ton pe distors mult mai natural mai,crunchy,pe cand epi-ul mi s-a parut mai sec si ceva mai intepat.Nu uita ca pana la Cortul ala de 1800 de lei,dupa care personal nu ma dau in vant e o diferenta de 500 de lei.Diferenta de care,prin absurd sa zicem canu iti plac DELOC dozele stock iti iei dozele astea.Am chitara din martie si am cantat-o intens cateva ore bune pe zi cu benduri multe si tastele sunt inca intacte,spre deosebire de ibanezul gio de dinainte la care tastele nu erau punctul forte...

Evident ca tu alegi ce iti place,eu mi-am dat cu parerea in calitate de posesor al uneia din chitarele in cauza.

Spor!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Este un LP100 custom de vanzare pe forum vad... Cred ca e cam aceasi chestie nu? Si ca sa duc intrebarea mai departe.. Ce ar trebui sa cumpar din pct de vedere al amplificarii.. efecte.. procesor etc.. pentru un sunet asemanator Adam Jones.. Si nu imi ziceti Mesa dual rectifier...:)). Ceva mai omenesc...si asa .. de inceput...

Link to comment
Share on other sites

Este un LP100 custom de vanzare pe forum vad... Cred ca e cam aceasi chestie nu? Si ca sa duc intrebarea mai departe.. Ce ar trebui sa cumpar din pct de vedere al amplificarii.. efecte.. procesor etc.. pentru un sunet asemanator Adam Jones.. Si nu imi ziceti Mesa dual rectifier...:)). Ceva mai omenesc...si asa .. de inceput...

 

Epiphone LP100 Custom nu e deloc aceeasi treaba cu Gisbon Les Paul, singurul lucru comun este forma, in rest ... vine cu griful bolt on, nu are top de maple, materialele folosite sunt dintre cele ieftine, dozele cel mult medii, eu as spune mediocre. Ti-as recomanda sa iti una mai buna, un Epi LP Studio nu e cu mult mai scump, dar suna deja a altceva, este mult mai aproape de reteta originala Gibson. Si mai buna afacere mi se pare cam tot la aceeasi bani Vintage V100. Daca nu vrei sa bagi o gramada de bai in echipament iti recomand un procesor Lines ^ din noua serie HD (300-500). Au niste simulari foarte reusite pentru ce sound vrei tu. In principiu Adam Jones canta pe un amplificator Marshall din anii 70 si mai ales pe un Diesel VH4, pe Rectifier a avut doar o perioada destul de scurta. A mai folosit si alte amplificatoare ca Bogner Uberschaller sau Rivera Knucklehead.

 

Bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Guest irinaviseaza

Salutare tuturor!

Vreau sa-mi achizitionez o chitara acustica pentru incepatori si am nevoie de sfaturile voastre. Mentionez ca bugetul este de 600 de roni.

Am gasit cateva oferte :

IBANEZ - V50NJP

FENDER SQUIER - SA-100 VALUE PACK

FENDER - CD-60 ACOUSTIC VALUE PACK

Astept parerile voastre,

Multumesc atnicipathappy.gif.

Link to comment
Share on other sites

Da.. Am sa merg sigur pe V100 si un HD300...Procesorul l-am gasit doar la thomann, se pare ca nimeni nu distribuie line 6 in Romania. Mersi mult pentru sfaturi. Bafta!

 

vezihttp://www.muzicastore.ro/Chitare/Procesor-Chitara/LINE-6/Pod-HD-300/. Sustine ca este unicul importator Line6 pe romania, am vizitat magazinul si este foarte aprovizionat cu Line6.

 

Spor

Link to comment
Share on other sites

vezihttp://www.muzicastore.ro/Chitare/Procesor-Chitara/LINE-6/Pod-HD-300/.

Sustine ca este unicul importator Line6 pe romania, am vizitat magazinul si este foarte aprovizionat cu Line6.

 

Spor

 

Io stiam ca importatorul Line6 in RO e asta:

http://www.avaudiosys.ro/index

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Eu vreau o chitara acustica sau clasica. Ideea e ca eu n-am pus niciodata mana pe chitara, de aceea vreau ceva pe care sa invat. Astept recomandari :D

Link to comment
Share on other sites

Am luat V100 acum 2 zile si pot spune ca sunt super incantat de chitara, arata extraordinar.. E normal ca dozele de la bridge sa fie mai inalte decat cele de la neck nu? Anyway .. The axe looks good :D.. dar... nu stiu ce sa fac cu amplificare sunetului. Procesorul Line 6 cam sare din schema momentan, avand in vedere pretul. Eu trec semnalul de la chitara direct in Line in-ul de la macbook si in garageband sincer suna cam prost si foarte slab... Am vazut un domn aici pe forum (vintage) care face amplificatoarele el.. Este o diferenta asa mare intre tube amp si solid state amp.. Se merita investitia pe termen lung in ceva mai bun? Daca intradevar strang cashu pentru POD HD300... trebuie sa scot semnalul in niste boxe (care nu le am)... ar trebui un cabinet? sau... ce sfat mi-ati da?

Link to comment
Share on other sites

Am luat V100 acum 2 zile si pot spune ca sunt super incantat de chitara, arata extraordinar.. E normal ca dozele de la bridge sa fie mai inalte decat cele de la neck nu? Anyway .. The axe looks good :D.. dar... nu stiu ce sa fac cu amplificare sunetului. Procesorul Line 6 cam sare din schema momentan, avand in vedere pretul. Eu trec semnalul de la chitara direct in Line in-ul de la macbook si in garageband sincer suna cam prost si foarte slab... Am vazut un domn aici pe forum (vintage) care face amplificatoarele el.. Este o diferenta asa mare intre tube amp si solid state amp.. Se merita investitia pe termen lung in ceva mai bun? Daca intradevar strang cashu pentru POD HD300... trebuie sa scot semnalul in niste boxe (care nu le am)... ar trebui un cabinet? sau... ce sfat mi-ati da?

 

Hey ! Fainã alegere ! Lasã dozele ! Sunt ok . Bridge e mai sus.

 

Dacã tot eºti decis sã "strângi cashu" pentru POD HD300, ai putea sa te orientezi deocamdata pt vreun combo second hand pe la 150-200 de lei, care sa aibã mãcar un canal de clean ºi ieºire Line Out/Phones, pe care o vei putea folosi pentru a intra în Line In ºi Garageband.

Când ai cashu' pt POD îl uzezi cu amplificatorul, spre bucuria vecinilor, sau cu calculatorul ( intri din POD în Line IN ).

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu prea vreau sa merg pe ruta amp "mic". Am avut acum cateva luni in casa un Fender Mustang 1 si ... avea un sunet.. infundat sau slab... Chiar daca dadeam la maxim.. tot nu suna bine. Poate gandesc prost dar as vrea mai multa putere. Nu tin neaparat sa imi treaca sunetul prin calculator... Nu am de gand sa inregistrez... Sunetul ar trebui sa treaca: Chitara - Amp.. sau Chitara - Procesor -....... ce? amp? cabinet?.. Ampul de putere mai mare sau outletul de sunet cu putere mai mare s-ar putea sa fie mai scump.. Atunci ce este mai bine... o multitudine de sunete si emulari de amplificatoare oferite de procesor si un outlet puternic pentru sunet... sau direct un outlet puternic de sunet .. adica un combo mai serios....Orice ar fi ... vecini sa nu fie fericiti :))

Link to comment
Share on other sites

Sunetul ar trebui sa treaca: Chitara - Amp.. sau Chitara - Procesor -....... ce? amp? cabinet?..

 

Ok ! E clar ca vrei Amp. Aia ți-am ºi spus. Îți recomand sa lãsãm topicul despre "Ce chitarã sã-mi iau" ºi du-te ºi rãsfoieºte ultimele 2-3-4 pagini de la topicul "Ce amp sã-mi iau" [ http://forums.rgc.ro/topic/3957-threadul-oficial-ce-amp-sa-imi-iau/ ] ºi poate gãseºti un rãspuns acolo.

Baftã !

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu prea vreau sa merg pe ruta amp "mic". Am avut acum cateva luni in casa un Fender Mustang 1 si ... avea un sunet.. infundat sau slab... Chiar daca dadeam la maxim.. tot nu suna bine. Poate gandesc prost dar as vrea mai multa putere. Nu tin neaparat sa imi treaca sunetul prin calculator... Nu am de gand sa inregistrez... Sunetul ar trebui sa treaca: Chitara - Amp.. sau Chitara - Procesor -....... ce? amp? cabinet?.. Ampul de putere mai mare sau outletul de sunet cu putere mai mare s-ar putea sa fie mai scump.. Atunci ce este mai bine... o multitudine de sunete si emulari de amplificatoare oferite de procesor si un outlet puternic pentru sunet... sau direct un outlet puternic de sunet .. adica un combo mai serios....Orice ar fi ... vecini sa nu fie fericiti :))

Nu stii tu sa reglezi sunetul ...

 

Nu exista sa nu sune bine chiar si o statie cu puterea de 0,5W intr-o camera ..

Si un amplif mic multimedia ptr PC suna perfect ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.