www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

 

Faptul ca tu ai un handicap ce nu-ti lasa degetele sa apese corect pe tastatura ca sa-ti poti exprima gindurile calciielor nu ma face pe mine un dobitoc.Eu nu te-am facut dobitoc, tu vad ca ai adus cuvantul asta in ecuatie, deci in inconstient poate stii mai bine cum sta treaba, bro.. Ai scris clar ca vocea aluia nu ar da bine pe humbucker. Ce poti intelege din asta, domnule cizma? Cand spui "cizma" poate te referi la cea care nu si-a folosit anticonceptionalele la timp si te-a comis mai mult sau mai putin accidental, amice. iti mai zic odata, alege-ti cuvintele.

Ton si stil. Hmm. Credeam ca stilul e treaba aia de-i zici tu metalCredeai foarte prost, metal este GENUL, iar tonul e "cum se aude chitara"Aici ai nimerit-o, spre surprinderea mea. Este vorba de caracteristicile sunetului, nu al modului de a le produce.. Iarta-mi greseala si, te rog, invata-ma tu cum sta treaba, fa-mi favoarea asta, scoate-ti degetul din nas si aprinde lumina...

Ti-am raspuns. Mi-am luat V si Les Paul pentru ca astea-mi plac. NU mi-am luat V pentru ca are humbuckere, ci pentru ca-mi place cum arata si culmea, ma simt bine cintind la ea. Multumit? Nu? Ok. Nu mi-am luat Flying V pentru doze, ci pentru forma. Lamurit?

Take no prisoners suna bine si pe single coil, cel putin pentru urechea mea. Sau poate esti tu mai insensibil si un single coil nu-ti poate provoca vibratii-n stratul de ceara.Nup, nu imi provoaca, deloc. Who cares...

o iau in ordine, ma abtin sa-ti spun unde...Dume d-astea dadeam cand aveam 14 ani, get real man..

Bai, mi se rupe de topu' la aia. Eu ascult ce-mi place, nu ce-mi recomanda altiiMie mi se rupe mai rau decat ti se rupe tie, e o porcarie topul ala, dar l-am ales pt ca era primul top care aparea la rezultate pe google.. Ca o paranteza, ii urasc pe PanteraMai vorbim peste cativa ani cand te vei mai maturiza :) si Slayer aici iti dau dreptate , deci ma lasa rece ca au humbuckere.

Nu vad nici un sens in a continua discutia. Ramii frumos cu parerile tale, eu cu ale mele si gata. Exact asta era si ideea, dar ti-a picat fisa cam greu. Friends?:)

Link to comment
Share on other sites

care e legatura discutiei cu ce chitara sa imi iau (sau ce chitara Sami iau) ?

 

Credeam ca ai observat deja ca discutia/cearta dintre mine si Rihh Futson nu are aaaaabsolut nici o legatura cu ce chitara Sati iei. :lol:

El incearca sa-mi explice ca humbuckerele sint de preferat atunci cind vine vorba de metal, din cauza faptului ca single coilurile nu "face fata, n-are claritate si n-are koy pe palm mute". Eu incerc sa-i explic ca un single coil poate inlocui cu succes un humbucker in orice gen muzical. Ma rog, am incercat. Am realizat ca nu prea ai cu cine discuta, deoarece clestele meu nu-i indeajuns de mare incit sa poata scoate cuiele ideilor dinsului. Dar macar am incercat, nu poti spune ca nu-i asa, nu-i asa, Rip Hud$one? :lol:

 

Imi cer scuze ca v-am deraiat topicul si sper ca un moderator sa mute offtopicu' la desert.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca-mi permiti sa continuu ideea, diferenta dintre "nu poti" si "n-ar trebui" este, in cazul de fata, mai mult decat descriptiv-prescriptiv, este identitara. O singura corectie, daca imi permiti, nu ca te-as contrazice dar nu am folosit termenul "n-ar trebui.". Si chiar si asa, daca stam sa o luam ca la carte, diferenta nu ar fi identitara, deoarece diferenta dintre "nu poti" si "n-ar trebui" este identica cu diferenta dintre constructiile din engleza "I must" si "I have to", cu alte cuvinte diferenta constand in gradul diferit de obigativitate al actiunii. Dar e off-topic, deci nu mai continui, oricum mare minune sa n-ajunga threadul la Desert, unde de fapt ii este si locul :lol:

Integrarea in- si afirmarea apartenentei la subcultura Metal se realizeaza prin insusirea caracteristicilor: nu mai descriu codul vestimentar si ethosul pentru ca am vazut si am discutat cu totii cu metalisti, banuiesc - iar pentru performer inseamna in plus, a detine echipament (am descris mai sus) aparent agresiv, ceea ce implica, daca ne luam dupa folclorul metalist, humbuckere pe chitara. Nu sunt toate codurile laolalta respectate, ci mai degraba fiecare negociaza ce merita si ce nu merita adoptat, respectand totodata opinia comunitatii de metalisti din care face parte. Foarte adevarat, intr-adevar.

 

Reiau, daca partenerul nostru de conversatie investeste afectiv cuvintele pe care le scrie - iar autodescrierea este arareori realizata fara implicatii afective - atunci, orice explicatie care apeleaza la cognitiv si se opune principiilor lui, oricat de impersonala sau obiectiva (i.e. "S. are raspuns in frecventa mai larg") va fi perceputa ca o jignire. Nu este perceputa deloc ca o jignire, pe sistemul "fiecare cu p...a ma-sii", daca o luam la modul personal, probabil ca as fi aruncat o serie de morti si raniti la adresa unor anumiti membri si as fi incheiat conversatia. Numai ca dupa cum prea bine vezi, nu am probleme nici in a trata civilizat cu indivizi "socially akward" precum colegul Ironside.

Mai precis, nu-l putem convinge ca se poate obtine un ton de metal si pe un single coil fara sa compromitem o componenta din identitatea lui. La urma urmei, cui permitem noi sa ne deconstruiasca identitatea ?

:)

 

Credeam ca ai observat deja ca discutia/cearta dintre mine si Rihh Futson nu are aaaaabsolut nici o legatura cu ce chitara Sati iei. :lol:

El incearca sa-mi explice ca humbuckerele sint de preferat atunci cind vine vorba de metal, din cauza faptului ca single coilurile nu "face fata, n-are claritate si n-are koy pe palm mute". Eu incerc sa-i explic ca un single coil poate inlocui cu succes un humbucker in orice gen muzical.Nu poate fi inlocuit in orice gen, iar incepem?!:lol: Si nu ma refer la metal. Dupa ce ai scris tu aici, se poate intelege ca nu mai exista niciun motiv pentru care s-ar alega o piesa in locul celeilalte. Ma rog, am incercat. Am realizat ca nu prea ai cu cine discuta, deoarece clestele meu nu-i indeajuns de mare incit sa poata scoate cuiele ideilor dinsului. Dar macar am incercat, nu poti spune ca nu-i asa, nu-i asa, Rip Hud$one? :lol:Intr-un mod primitiv, barbar si foarte necizelat, da.

 

Imi cer scuze ca v-am deraiat topicul si sper ca un moderator sa mute offtopicu' la desert.

 

pe sistemul asta si o chitara electrica poate fi inlocuita cu alt instrument similar, nu? Presupun ca doar trebuie suficienta saturatie din partea ampului. Asta mergand pe sistemul descris de tine(in orice gen muzical)

 

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place Slayer, tie nu-ti place Slayer = sintem frati. Mie nu-mi place Pantera, tie-ti place = trebuie sa ma maturizez. Nu vreau sa comentez, in schimb o sa-i rog pe toti forumistii sa ma-njure cum stiu ei mai bine daca au impresia ca eu sint ala timpit. :yay:

 

Da, maica-mea a uitat sa ia anticonceptionale si ma simt cumva vinovat pentru ca traiesc, dar ma simt mai bine, acum ca am vazut ce se intimpla cind un avort esueaza. :P

 

LE: Ca sa-ntelegi la ce ma refer, uite un exemplu: esti intr-o formatie de metalisti periculosi care cinta metale foarte dure. cu o jumate de ora inainte de cintare, humbuckerul tau se supara pe viata si decide sa se sinucida. orice i-ai face, nu mai vrea, domne, sa mearga, deci ai ramas fara doza si esti nevoit sa pui alta. singura doza cu care poti inlocui humbuckerul e single coilul din cutia cu scule din balcon, ala cumparat anu' trecut, cu 30 de lei, pentru un experiment. iti pui S-u' pe chitara, bagi ca adevaratu' toata noaptea. ce crezi, o sa auzi a doua zi "ba, da' chitara aluia suna asa, fara koy."?

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place Slayer, tie nu-ti place Slayer = sintem frati. Mie nu-mi place Pantera, tie-ti place = trebuie sa ma maturizez. Nu vreau sa comentez, in schimb o sa-i rog pe toti forumistii sa ma-njure cum stiu ei mai bine daca au impresia ca eu sint ala timpit. :yay:

 

Da, maica-mea a uitat sa ia anticonceptionale si ma simt cumva vinovat pentru ca traiesc, dar ma simt mai bine, acum ca am vazut ce se intimpla cind un avort esueaza. :PSe nasc invingatori, die-harderi from hell!:lol:.,

 

Acu nu ma stii nici de gluma?:D Gata, hai sa incheiem off-topicul ca trebuie sa ma duc la sala, bag deltoizi azi. Cheers everybody!

 

(threadul "Satanismul in muzica rock" o sa fie nimic pe langa threadul asta dupa ce o sa fie mutat la rubrica potrivita, jeez..)

Link to comment
Share on other sites

@Ironside : me refeream la toata discutia , topicul "ce chitara sami iau" care a fost mutat ulterior aici .

 

bine ca v-ati mai relaxat :) .

 

Legatura cu topicul ? Pai, un pic mai nuantat, titlul ar putea avea forma "ce chitara sa-mi iau ? cu single coil-uri sau cu humbucker ?"

Observatia are merit totusi, am mers toti pe aratura putin.

Link to comment
Share on other sites

 

 

LE: Ca sa-ntelegi la ce ma refer, uite un exemplu: esti intr-o formatie de metalisti periculosi care cinta metale foarte dure. cu o jumate de ora inainte de cintare, humbuckerul tau se supara pe viata si decide sa se sinucida. orice i-ai face, nu mai vrea, domne, sa mearga, deci ai ramas fara doza si esti nevoit sa pui alta. singura doza cu care poti inlocui humbuckerul e single coilul din cutia cu scule din balcon, ala cumparat anu' trecut, cu 30 de lei, pentru un experiment. iti pui S-u' pe chitara, bagi ca adevaratu' toata noaptea. ce crezi, o sa auzi a doua zi "ba, da' chitara aluia suna asa, fara koy."?

Ca sa iti fac jocul, nu din alt motiv, o sa iti zic ca trec in neck si bag o balada melancolica ce abordeaza teme suicidale, apocaliptice, neincredere in ideea de Divinitate, toate astea intr-o gama exotica, pe niste ritmuri de clean sinistre, disonante, cu mult reverb si ceva chorus.

 

Diversitatea este condimentul vietii care ii da acesteia savoare (Wiliam Cooper):)

Link to comment
Share on other sites

Păi, vezi tu, asta ține de interpretare, de modul în care interacționează chitaristul cu instrumentul. La astfel de aspecte ne referim când spunem că "mâna" influențează semnificativ tonul. "Stilul" e un întreg sistem de paricularități, nu știu dacă poate fi echivalat strict cu acest set de aspecte. Dar presupun că funcționează în același sens: de exemplu din înregistrările lui Arpi de mai sus se poate observa că nu e "metalist", chiar dacă folosește un sound de prin același cartier.

 

Corect ..eu folosesc acest tot ( se chema " soft " in pedalele de pe la sfarsitul anilor '60 .u prietenul comun Iani ( electronist si basist ) am desfacut bucati o pedala VOX WAH Fuzz acesta avea la distors un buton de "soft " practic taia mediile ( scoop).

 

Apoi soundul de matal "introdus " de cel mai cunoscut chitarist de bluesrock Leslie West , cu statia de PA cu gain si volum general Fillmore la Woodstock ...

 

Deci acest sound este "inventat " in power blues .Bineinteles nu era atat de popular din cauza publicitatii mai reduse al genului .Sunet aseamanator avea si Albert King dar nu putea sa tina mult deoarece casele de discuri gen Motown au renuntat chiar sa editeze cateva albume deoarece sunau a "white blues" chiar cu sunet mai bland ..bineinteles nu numai din cauza tonului .( nici nu gasesc pe youtube o piesa cu soundul respectiv ...si am vazut concert intreg prin anii '80 la TV Beograd , asxculatorii de blues nu prea gusta soundul acesta de "heavy metal" ... hehehe ).

Prcatic diferenta ar veni din treaba ca in metale sa canta rhythm guitar cu acest sunet care nici nu este prea bun ptr solo ...in plus ca sa raspunda la riffuri rapide este nevoie de "gate " ce te incurca la anumite solouri ..dar cu maniera de cantat adecvata si un compromis in sound se poate ...

 

Cum se vede si la tonul "metalizat" de mine am lasat loc si de solo altfel nu as putea sa cant cu acelasi sound si solo si poverchords ..este un compromis in toate ..

Daca ne gandim bine multe statii combo de blues ar suna perfect ptr metale .

 

 

In cea ce priveste banda de frecventa "cuprinsa" de S sau H ...se stie ca H inseamna 2*S legate in contrafaza ,,,daca anuleaza zgomotul inseamna ca va anula si unele armonice ale sunetului captat de la corzi .

 

Din aceasta cauza sunt NN tipuri de humbucker-e in functie de impedante au diferite arminice prezente si altele anulate .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pun separat acest "Pickup Response Demonstration Applet"

 

http://www.till.com/articles/PickupResponseDemo/index.html

 

Se procedeaza la simulare in felul urmator :

 

1/.Accesezi pagina

 

2/.Apesi pe butonul "Add Pickup"

 

3/. duci cu mouse-ul pickup-urile una langa alta ( ca si la un humbucker doua single-uri alaturate )

 

4/. doza bridge o lasi langa bridge ,intre timp ce misti a doua doza urmaresti cum se schimba forma curbelor de raspuns in frecvena .In stanga sunt basi in dreapa inaltele

 

In general cu doua doze curba de raspuns va avea forma de "pieptene" ( comb filter)

 

5/. ai polaritatea default " positive " la ambele doze ...schimbi in "negative" doza a doua .

Efectul de "pieptene" se accentueaza !Numarul supracresterilor si al minimelor creste si sunt mai multe ..efect "combfilter"

 

Cu cat mai aproape sunt cele doua doze basii se atenueaza tot mai mult !!!! deci in cazul HUMBUCKER !!!

 

Dac se suprapun cele doua doze se atenueaza semnalul de iesire aproape de tot si raman doar ceva inalte..

 

Simulatorul are si buton de volum "level" pt fiecare doza ..regland din volume cu doze in contrafaza ( una "positve" si una " negative" ) se vede cum se schimba timbrul si cum se muta maximele si minimele curbei de raspuns in stanga si in dreapta in functie de cum sunt mixate cele dou adoze ...lucru ce se poate realiza cu chitarele tip Gibson ce au volume separate ptr fiecare doza ...inversand faza la una din doze ai tonul lui Peter Green ...dar ! regland si din volume separat ai o multitudine de sounduri cu o schimbare asemanatoare ca si in cazul Phaser-ului sau al "combfilter"-ului .poate mai aproape de "flanger ".

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea ...iar faptele se vad si se aud .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa subliniez o chestie: de fapt acea simulare n-are legatura cu raspunsul in frecventa al dozei, chiar e si mentionat:

The applet does not show the effects of the pickup's electrical parameters (inductance, capacitance, loading, etc.)

Deci se presupune o doza cu raspuns infinit (ideal "transparenta"). Ceea ce se simuleaza e interactiunea dintre astfel de traductoare cu diferite pozitii de-a lungul corzii: deoarece in functie de pozitie se capteaza coarda in diferite faze ale vibratiei, prin insumarea acestor semnale se obtine efectul de comb filter (interferenta constructiva si distructiva). Desigur simularea e simplificata, in realitate interactiunea e nitel mai putin previzibila.

PS: daca se incumeta cineva sa faca curat in ultimele pagini poate nu muta totul la Desert pentru ca mai sunt si post-uri utile.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa subliniez o chestie: de fapt acea simulare n-are legatura cu raspunsul in frecventa al dozei, chiar e si mentionat:

 

Deci se presupune o doza cu raspuns infinit (ideal "transparenta"). Ceea ce se simuleaza e interactiunea dintre astfel de traductoare cu diferite pozitii de-a lungul corzii: deoarece in functie de pozitie se capteaza coarda in diferite faze ale vibratiei, prin insumarea acestor semnale se obtine efectul de comb filter (interferenta constructiva si distructiva). Desigur simularea e simplificata, in realitate interactiunea e nitel mai putin previzibila.

PS: daca se incumeta cineva sa faca curat in ultimele pagini poate nu muta totul la Desert pentru ca mai sunt si post-uri utile.

 

Corect

 

Nu de dragul contrazicerii dar sa nu creada altii ca nu este OK diagrama simulata vreauu sa specific si eu ...

 

Deci . Simularea nu este completa nu include datele electrice complete ale dozelor si nu tine cont de rezonanta corpului .

 

In principal simuleaza efectul pozitiei dozelor si efectul a doua sau mai multe doze cu faze diferite (+/-) si mixaj pasiv ala volumului ( cred ca nici efectul potmetru +capacitati nu o fi simulat )

Din aceasta cauza este chiar OK sa se ilustreze diferentele majore intre S s H .

 

Este un programel simplu ,dragut si util .

Simulare mai exacta nu prea are rost ..am mai vazut mulete diagrame si doar pot sa intuiesc in mare ce contur cum ar suna..de fapt din experienta practica prin utilizarea chitarelor electrice identific in mare ce am auzit si cam ce se vede in diagrama.Cati chitaristi stiu ce-i o diagrama Bode ? si acest applet este prea mult ...hehehe.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am vazut o chitara copie Strat in talcioc m-am abtinut sa nu o cumpar ..cred ca si Razvan a vazut-o era pe la intrare primele mese cerea 250 si o dadea cu 200 ..in stare exceptionala in plus avea gat din atar cu fibrele aprox in pozitie buna un gat foarte rigid,,taste neuzate .

 

Deci gasesti si cu 200 Lei chitara secondhand.

 

crap! n-am vazut-o, trebuia sa zici :|

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest RoxanaRostas

Buna, am o mica problema si sper sa ma puteti ajuta. Eu nu cant la chitara si nici nu ma pricep care chitara e buna si care nu. Imi puteti spune daca chitara acustica Flame CAG 230 C BK Este buna sau ce stit despre ea?1 Vreau sa o fac cadou. Persoana caruia as dori sa i-o daruiesc nu canta de mult timp la chitara, deci este incepator;.Sau daca stit voi o chitara mai buna, pana in 200 lei acustica,va rog sa imi ziceti! Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Buna, am o mica problema si sper sa ma puteti ajuta. Eu nu cant la chitara si nici nu ma pricep care chitara e buna si care nu. Imi puteti spune daca chitara acustica Flame CAG 230 C BK Este buna sau ce stit despre ea?1 Vreau sa o fac cadou. Persoana caruia as dori sa i-o daruiesc nu canta de mult timp la chitara, deci este incepator;.Sau daca stit voi o chitara mai buna, pana in 200 lei acustica,va rog sa imi ziceti! Multumesc!

 

Sper sa nu fie la acelasi nivel de calitate cu cea de aici: http://forums.rgc.ro...hitara-ieftina/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut....acum 2 ani jumatate mi-am luat prima chitara acustica Aria AW-15N care inca o mai am.Am luat-o in ultimul timp mai mult pe stilul lui

rulez.gif ,
,
iar chitara asta nu ma prea avantajeaza,desi este o chitara foarte buna de incepatori,dar m-am gandit ca ar fi timpul sa o schimb si sa-mi iau o electro-acustica si pentru cantarile liverolleyes.gif.

 

Am fost la MC si am incercat cateva chitari si mi-a atras atentia in special Takamine EG220C:

 

+electroacustica,tuner incorporat

 

+forma chitarii,intotdeauna mi-au placut chitarile cu Cutaway

 

+se simte si se canta foarte bine,mai ales neck-ul nu ii ca la Aria lacul ala ieftin,ii mai mare placere sa canti pe ea

 

Chitara vreau sa mi-o iau in urmatoarele saptamani,iar peste cateva luni vreau sa-mi iau si un sistem K&K : Pure+Volume Control si un Preamp ori de la ei ori unul mai ieftin.Intrebarea ii daca se poate monta acest sistem in chitara astasmile.gif

 

Apropo uitati sistemul care l-a folosit Andy la cealalta chitara a lu inainte sa-si ia cele 3 chitari Greenfield: Fanned Fret G1.2,G2B(baritone) si HG1.2(chitara facuta special pentru Andy) fiecare avand un pret de 14.500$death.gif.

 

 

Cred ca nu o sa mai am nevoie si de un magnetic pickup....

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Dacă e deja electroacustică de ce ai vrea să adaugi acel sistem?

 

Uita-te la link-ul de la Andy cum se aude live(nici sistemul meu nu o sa se auda asa bine dar o sa mearga) si fa comparatie cu sistemul incorporat in chitara.Sistemul normal suna mai mult "electric" nu poate sa redea "percutia" si sunetul natural ca si cum ar fi inregistrat la microfon.Toti cei de mai sus care i-am enumerat folosesc K&K.

 

Citeste si descrierea de aici:

 

 

"Our goal was to build an acoustic guitar transducer system that does not sound as harsh and percussive as the common state-of-the-art saddle transducers do. We were looking for a warmer, more "microphone-like" tone with the ability to achieve the high-gain-before-feedback characteristics of saddle pickups. After thorough testing we concluded that surface transducers positioned directly underneath the bridge inside the guitar body represent the ideal solution by yielding an excellent response from the guitar top, while minimizing feedback problems."

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Sistemul "normal" e piezo, la fel ca cel de la K&K: http://chitarepe.net...akamine-eg220c/ Diferența nu poate fi semnificativă și în nici un caz nu are legătură cu sunetul unei doze magnetice.

Dacă vrei sunet de microfon folosește un microfon, ieși mai ieftin.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Sistemul "normal" e piezo, la fel ca cel de la K&K: http://chitarepe.net...akamine-eg220c/

Dacă vrei sunet de microfon folosește un microfon.

 

1.Am incercat-o pluged si nu se aude percutia mai deloc,numai daca dau foarte tare se aude ceva pe acolo,ca si un sunet departe intr-un tunel,si iarasi se aude suntetul ala metalic,nu natural

 

2.Nu prea ii convenabil sa canti live la microfonsad.gif.

 

3.Fa diferenta intre cum ar suna chitara cu sistemul ei normal pe melodia asta si cum ar suna pe sistemul acela(nici cu sistemul K&K nu o sa sune exact la fel pentru ca el are un sistem special facut de la K&K pentru el si un preamp foarte bun,si chitara buna,dar tot ceva de genul ar fi):

 

Intrebarea cea mare ii daca se poate pune un sistem de genul in chitara asta.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Dozele de la K&K sunt foarte apreciate de americani, ma gindesc ca nu degeaba. Si eu am vrut sa-mi iau un pure mini de la K&K pe cind aveam vechea chitara (doar) acustica. Se poate monta pe orice chitara acustica, dupa cum spun ei si exista instructiuni detaliate pe site, ca si eu m-am interesat. Si eu mi-am pus problema instalarii, sau as fi apelat la un prieten care se pricepe sa faca o gaura precisa in lemn sau as fi apelat la colegul de forum Eugen, care sigur stie sa faca asa ceva.

Daca tot cumperi alt pickup, mi se pare mai simplu sa iei o chitara acustica - la orice electroacustica platesti si doza. In felul asta, poti sa-ti folosesti tot bugetul actual ca sa iei o chitara cit mai buna. La EG220C va trebui sa dezinstalezi vechea doza probabil, plus ca ramii cu chitara gaurita in lateral unde e preampul care va deveni inutil - daca am inteles eu bine ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un mic ajutor daca se poate.

De un an de zile cant pe un Epiphone Les Paul Standard, si de cateva luni tot ma "bate gandul" sa imi iau un stratocaster. Ar merita sa o vand pentru a-mi cumpara un Squier Deluxe Stratocaster/Classic Vibe 50's sau sa merg spre un Fender mexican standard/ sau Classic 50's? Am auzit ca aceste chitari squier deluxe ar fi mai ok decat un fender mexican standard...ar fi downgrade daca as vinde epiphone-ul pentru un squier? (recunosc ca am inceput sa am ceva cu maple fretboardul).

Ma intereseaza pentru funk/blues/jazz/classic rock.

Multumesc mult, o zi buna!

http://www.thomann.d...tocaster_db.htm

http://www.thomann.de/ro/fender_standard_stratocaster.htm

Edited by puiuart
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e o comparatie corecta intre Epiphone Les Paul si Squier Classic Vibe de exemplu, sunt filozofii complet diferite si de aceea suna si se simt la mana complet diferit. Am probat toate chitarile de care ai amintit tu, Squier Deluxe nu prea m-a impresionat, parca suna cam steril, Fender Standard Stratocaster mi se pare overpriced pentru ceea ce ofera, solutiile cele mai bune ar fi Squier Classic Vibe si Fender Classic 50. Sunt in mare cam acelasi lucru, doar ca Fenderul este ceva mai bun din toate punctele de vedere. Daca merita sau nu diferenta de pret asta numai tu poti sa spui, iti recomand sa le probezi pe amandoua si sa cumperi ceea ce ti se potriveste tie mai bine.

Link to comment
Share on other sites

1.Am incercat-o pluged si nu se aude percutia mai deloc,numai daca dau foarte tare se aude ceva pe acolo,ca si un sunet departe intr-un tunel,si iarasi se aude suntetul ala metalic,nu natural

 

2.Nu prea ii convenabil sa canti live la microfonsad.gif.

 

3.Fa diferenta intre cum ar suna chitara cu sistemul ei normal pe melodia asta si cum ar suna pe sistemul acela(nici cu sistemul K&K nu o sa sune exact la fel pentru ca el are un sistem special facut de la K&K pentru el si un preamp foarte bun,si chitara buna,dar tot ceva de genul ar fi):

 

Intrebarea cea mare ii daca se poate pune un sistem de genul in chitara asta.

 

Fi linistit nu o sa sune la tine cu nici o doza cum suna la baiatu din video.... ( nu vorbesc de cum canta )

 

Daca ai o chitara , pui microfonul PC in fata lui si incerci sa canti ceva asemanator cu ce face gagiul...daca suna chitara atunci va suna si cu doza piezo de oricare ...

 

Nu se stie ce mai are baiatul acolo...!!!!!!

 

Din pacate am facut "backup" la "My Documents" si nu gasesc link-ul la cum se "prepara" un sunet de acustica...te lasi pagubas...numa sa procesezi in PC sau in str-un studio profi ai nevoie de NN programe performante...acu tre sa ai scule ce face asta in realtime pe scena. Indiferent daca sunt analogice sau digitale.

 

Si bineinteles sursa ce suna...adica o chitara cu soundul extrem de balansat ce reda fantastic tonul in orice pozitie ..cu aceiasi energie ..de culoarea tonului nici nu discutam...sa zicem ca nu conteaza ..daca are alt ton mai inchis sau mai spart dar macar sa sune uniform..

 

Cate doze o avea 3 ?...mai multe ? ...unde le-a montat in ce pozitie ...cine le-a montat si cum a incercat calculat experimentat...

 

Eu am pus doua la chitara mea si m-am plictisit sa caut combinatia "perfecta" ...doar asa de curiozitate..

 

Doza ca doza ...adaptarea impedante+filtru conteaza ...piezo efectiv aproape ca nu conteaza de care este .

 

dar conteaza unde se pune ..la fiecare chitara ar trebui sa gasesti "sweet spot" la care sa se adapteze banda de trecere de la buffer/ filtru ,altfel degeaba ...

 

Eu o sa incerc un EQ parametric cu Frecventele centrale reglabile un EQ cu 5 canale fixe se potrivesc numai la un tip de doza cu untip de buffer si un anume tip constructie de chitara.

 

Daca chitara suna intr-un anumit spectru iar EQ regleza pe langa ce am facut ???

Bass,Body ,Treble cu Q ,Fx si taiere/amplificare reglabile ar putea sa functioneze (?).dar se poate ca trebuie si un compresor/expandor multicanal , un noise gate la fel cu reglaje multicanal...si ??? dupa care urmeaza un Reverb destept ...amplif bun ..etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Fi linistit nu o sa sune la tine cu nici o doza cum suna la baiatu din video.... ( nu vorbesc de cum canta )

 

Daca ai o chitara , pui microfonul PC in fata lui si incerci sa canti ceva asemanator cu ce face gagiul...daca suna chitara atunci va suna si cu doza piezo de oricare ...

 

Nu se stie ce mai are baiatul acolo...!!!!!!

 

Din pacate am facut "backup" la "My Documents" si nu gasesc link-ul la cum se "prepara" un sunet de acustica...te lasi pagubas...numa sa procesezi in PC sau in str-un studio profi ai nevoie de NN programe performante...acu tre sa ai scule ce face asta in realtime pe scena. Indiferent daca sunt analogice sau digitale.

 

Si bineinteles sursa ce suna...adica o chitara cu soundul extrem de balansat ce reda fantastic tonul in orice pozitie ..cu aceiasi energie ..de culoarea tonului nici nu discutam...sa zicem ca nu conteaza ..daca are alt ton mai inchis sau mai spart dar macar sa sune uniform..

 

Cate doze o avea 3 ?...mai multe ? ...unde le-a montat in ce pozitie ...cine le-a montat si cum a incercat calculat experimentat...

 

Eu am pus doua la chitara mea si m-am plictisit sa caut combinatia "perfecta" ...doar asa de curiozitate..

 

Doza ca doza ...adaptarea impedante+filtru conteaza ...piezo efectiv aproape ca nu conteaza de care este .

 

dar conteaza unde se pune ..la fiecare chitara ar trebui sa gasesti "sweet spot" la care sa se adapteze banda de trecere de la buffer/ filtru ,altfel degeaba ...

 

Eu o sa incerc un EQ parametric cu Frecventele centrale reglabile un EQ cu 5 canale fixe se potrivesc numai la un tip de doza cu untip de buffer si un anume tip constructie de chitara.

 

Daca chitara suna intr-un anumit spectru iar EQ regleza pe langa ce am facut ???

Bass,Body ,Treble cu Q ,Fx si taiere/amplificare reglabile ar putea sa functioneze (?).dar se poate ca trebuie si un compresor/expandor multicanal , un noise gate la fel cu reglaje multicanal...si ??? dupa care urmeaza un Reverb destept ...amplif bun ..etc

 

Eu stiu ca nu o sa sune la fel ca aceea,doar ii o chitara de 15.000 dolari nu cred ca is bani aruncati aiurea numai ca sa ai o chitara scumpa facuta de un lutier celebrulaugh.gif.

 

Eu zic ca pe doza standard din ea nu se aude "percutia" and all that stuff that he's playing,am incercat la magazin si nu prea...

 

Pozitia dozelor si echipamentul ce l-a folosit la chitara veche e in

(la info zice ce foloseste) si uite si cateva demonstratii:
(0:57),
(1:14 si partea cu harmonicile la 4:54) si un must see dupa parerea mea
.

 

Stiu ca nu o sa sune nici macar cat asta pentru ca si chitara aia Avalon ii destul de buna si nu cred ca o sa mai folosesc o doza magnetica pentru bass...nici nu o sa cant asa multe melodii de genu asta,mai mult dinastea chill ca rylynn sau altele de genul,dar tot vreau sa am un sistem cat de cat sa se auda si alea.

 

O sa folosesc chitara mai mult la concerte live in localuri,restaurante mici deci nu imi trebuie iarasi nu stiu ce.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Sunt incepatoare si aici, si la chitara. Inca nu am chitara, dar am inceput cu (zeci de pauze) din iarna sa invat acordurile, bataia o prind extrem de repede. Problema mea e ca nu am pe ce exersa si nu am dispus inca de banii necesari. Acum am filat 2: http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-clasice-chitara-clasica-corzi-plastic-nylon/2093-chitara-clasica-golden-ton-4-4-clasic-set.html , http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-clasice-chitara-clasica-corzi-plastic-nylon/2057-flame-cag-100-n-4-4.html .

Nu am auzit niciodata de prima firma dar tinand cont ca sunt incepatoare, in raport cu pretul mi se pare OK.

Imi puteti spune ce parere aveti despre ele?

Multumesc anticipat. O zi frumoasa!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.