www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Contributia mea la acest thread este foarte similara cu a dumneata

 

bre, ideea mea era ca e bataie de joc sa canti metale cu single coiluri, cel putin iti iei in plm ceva cu humbuckere, fie Ibanez, fie ESP si gibson, fie ceva noname dar echipat cu humbuckere.

nu canti metal cu single coiluri, in cel mai bun caz un hard rock gen acdc mai pe la inceputuri, si nici ala nu o sa sune calumea. si degeaba o sa sara unii si altii sa zica ca "da, frate dar iti iei procesorul cutare si ampul cutare si efectul cutare". Doesn't make sense.common sense. e doar pt aia care se fac ei ai dracu ca vezi doamne merge chitara pe orice. merge o pwla, sunt doar incapatanati si stupizi,

 

later edit: cand am zis de tipul ala ca e fail..a fost un eufemism.. e un massive ammount of fail..

 

gandeste putin, canti intr-un club in care presupun ca esti si ascultat si vazut de fiinte umane aka oameni. abordezi un stil care desi este destul de necomestibil pt multi dintre noi(oamenii, chitaristii, rockerii, cum vrei) il pocesti ca dracu, (dar nu asta e baiu), mai si grohai ceva indescifrabil, te prezinti imbracat si aranjat precum Fernando Juarez din telenovela Angel Rebelde , tii chitara la subsori ca un flamencar ce esti( dar nici asta nu e problema, pana la urma fiecare si-o tine cum ii face placere) dar mai si ai o chitara de toata jena frate! un amarat de squier!!

for fuck's sake, omu putea macar sa imprumute de la un prieten o scula mai rezonabila, e ca si cand calaii la executiile din inchisorile americane ar purta tricouri cu Hello Kitty, da-o in mortzii ei de treaba. Metalul este mai mult decat muzica, e un stil de viata aproape si tu te prezinti pe scena cu chitara aia pozand in Marele Urlator din Carpatii Getodaci, aratand ca un Fernando Juarez care nu si-o luat pastilele?? Gimme a fucking break!

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Dean-ML-Warbird-electric-guitar-review.jpg

 

 

na, uite aici chitara de metal

 

daca e careva pe forumcare intentioneaza sa cante vreo suparare de metal prin vreun bar in Bucuresti (dupa 1 octombrie) si tot ce are e un Squier amarat, sa-mi dea PM si i-o imprumut pt o seara sa isi faca gig-ul.

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

bre, ideea mea era ca e bataie de joc sa canti metale cu single coiluri, cel putin iti iei in plm ceva cu humbuckere, fie Ibanez, fie ESP si gibson, fie ceva noname dar echipat cu humbuckere.

nu canti metal cu single coiluri, in cel mai bun caz un hard rock gen acdc mai pe la inceputuri, si nici ala nu o sa sune calumea. si degeaba o sa sara unii si altii sa zica ca "da, frate dar iti iei procesorul cutare si ampul cutare si efectul cutare". Doesn't make sense.common sense. e doar pt aia care se fac ei ai dracu ca vezi doamne merge chitara pe orice. merge o pwla, sunt doar incapatanati si stupizi,

 

later edit: cand am zis de tipul ala ca e fail..a fost un eufemism.. e un massive ammount of fail..

 

gandeste putin, canti intr-un club in care presupun ca esti si ascultat si vazut de fiinte umane aka oameni. abordezi un stil care desi este destul de necomestibil pt multi dintre noi(oamenii, chitaristii, rockerii, cum vrei) il pocesti ca dracu, (dar nu asta e baiu), mai si grohai ceva indescifrabil, te prezinti imbracat si aranjat precum Fernando Juarez din telenovela Angel Rebelde , tii chitara la subsori ca un flamencar ce esti( dar nici asta nu e problema, pana la urma fiecare si-o tine cum ii face placere) dar mai si ai o chitara de toata jena frate! un amarat de squier!!

for fuck's sake, omu putea macar sa imprumute de la un prieten o scula mai rezonabila, e ca si cand calaii la executiile din inchisorile americane ar purta tricouri cu Hello Kitty, da-o in mortzii ei de treaba. Metalul este mai mult decat muzica, e un stil de viata aproape si tu te prezinti pe scena cu chitara aia pozand in Marele Urlator din Carpatii Getodaci, aratand ca un Fernando Juarez care nu si-o luat pastilele?? Gimme a fucking break!

 

Dave Murray, Paul Gilbert, Malmsteen, Impelliteri, Joe Stump, mai sunt si altii. Toti au single coil-uri si canta, mai mult sau mai putin, metal.

 

In alta ordine de idei, am un oarecare respect pentru Open Fire. Daca tie nu iti plac, gandeste-te intotdeauna ca existe persoane care ii plac.

Inteleg ca pe tine te intereseaza la "muzica" sa intelegi ce zice vocalul si sa fie imbracat "special". Na, fiecare vede ceea ce doreste in muzica si o intelege asa cum vrea.

In legatura cu contributia ta adusa discutiei, cred ca cel mai bine iti scrii un jurnal, blog, ce vrei tu si iti pui acolo toate ideile personale, fara de care, sunt sigur ca, noi, restul, putem supravietui fara probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei nu stiu cat canta Dave Murray oe single coil, asa daca vrei putem extrapola ca si Metallica are un Stratocaster cu single coil pentru anumite pasaje, dar nu este reprezentativ pentru ei. Tonul pentru care Paul Gilbert a devenit cunoscut este cel de PAF Pro-uri DiMarzio, dozele pe care le foloseste acum sunt de fapt stacked humbuckers in format de single coil. Suna destul de asemanator cu un single coil veritabil, dar tot nu sunt identice ca sound.

 

Exemplele clasice de distors cu gain foarte mare sau ton agresiv cantate pe single coil ar fi Malmsteen, Impelliteri sau de ce nu

Link to comment
Share on other sites

bre, ideea mea era ca e bataie de joc sa canti metale cu single coiluri, cel putin iti iei in plm ceva cu humbuckere, fie Ibanez, fie ESP si gibson, fie ceva noname dar echipat cu humbuckere.

nu canti metal cu single coiluri, in cel mai bun caz un hard rock gen acdc mai pe la inceputuri, si nici ala nu o sa sune calumea. si degeaba o sa sara unii si altii sa zica ca "da, frate dar iti iei procesorul cutare si ampul cutare si efectul cutare". Doesn't make sense.common sense. e doar pt aia care se fac ei ai dracu ca vezi doamne merge chitara pe orice. merge o pwla, sunt doar incapatanati si stupizi,

 

Nu inteleg de ce sa nu cinti metale cu single coiluri. Pe bune. Dac-ai fi adus vreun argument in afara de "e stupid si doesn't make any sense" poate m-ai fi facut sa-ti inteleg ideea. Yngwie Malmsteen cinta pe single coil, cei trei chitaristi de la Iron Maiden cinta pe single coiluri, Kirk Hammet a cintat o perioada pe single coil, etc. Deci se poate.

later edit: cand am zis de tipul ala ca e fail..a fost un eufemism.. e un massive ammount of fail..

 

gandeste putin, canti intr-un club in care presupun ca esti si ascultat si vazut de fiinte umane aka oameni. abordezi un stil care desi este destul de necomestibil pt multi dintre noi(oamenii, chitaristii, rockerii, cum vrei) il pocesti ca dracu, (dar nu asta e baiu), mai si grohai ceva indescifrabil, te prezinti imbracat si aranjat precum Fernando Juarez din telenovela Angel Rebelde , tii chitara la subsori ca un flamencar ce esti( dar nici asta nu e problema, pana la urma fiecare si-o tine cum ii face placere) dar mai si ai o chitara de toata jena frate! un amarat de squier!!

for fuck's sake, omu putea macar sa imprumute de la un prieten o scula mai rezonabila, e ca si cand calaii la executiile din inchisorile americane ar purta tricouri cu Hello Kitty, da-o in mortzii ei de treaba. Metalul este mai mult decat muzica, e un stil de viata aproape si tu te prezinti pe scena cu chitara aia pozand in Marele Urlator din Carpatii Getodaci, aratand ca un Fernando Juarez care nu si-o luat pastilele?? Gimme a fucking break!

Bun. Si ce legatura are imaginea unuia cu dozele single coil? Ce ai descris tu tine de personalitatea celui care cinta. Daca lui ii place sa se imbrace ca aia de la chitara clasica si sa cinte death, e treaba lui.

Referitor la stilul de viata "metal", mi se pare o prostie. In primul rind, ce-n seamna asta? Bratari, lanturi, tatuaje, cercei, tricou negru, barba, chitara BC Rich, inel cu skeleti? Bun, da' daca un tip indeplineste conditiile necesare si pe dedesubt are chiloti cu inimioare, mai e considerat metal?

 

Scuze de offtopic, da' cineva a mutat topicul initial aici.

Link to comment
Share on other sites

bre, ideea mea era ca e bataie de joc sa canti metale cu single coiluri, cel putin iti iei in plm ceva cu humbuckere, fie Ibanez, fie ESP si gibson, fie ceva noname dar echipat cu humbuckere.

 

Malmsteen, indiferent de sezon, canta pe single coil-uri. Clar, nu face muzica pe care se grohaie, dar suna destul de heavy.

A-ti fi rusine sa te prezinti cu un squire SSS pe scena e doar o chestiune de imagine, eventual de loialitate fata de branduri ca Jackson sau Dean, care au facut signature models dupa instrumentisti din formatii power si heavy, in detrimentul marcilor precum Squire. Dozele vor suna, depinde la ce le cuplezi si cat de realiste sunt asteptarile.

 

Ei nu stiu cat canta Dave Murray oe single coil, asa daca vrei putem extrapola ca si Metallica are un Stratocaster cu single coil pentru anumite pasaje, dar nu este reprezentativ pentru ei. Tonul pentru care Paul Gilbert a devenit cunoscut este cel de PAF Pro-uri DiMarzio, dozele pe care le foloseste acum sunt de fapt stacked humbuckers in format de single coil. Suna destul de asemanator cu un single coil veritabil, dar tot nu sunt identice ca sound.

 

Exemplele clasice de distors cu gain foarte mare sau ton agresiv cantate pe single coil ar fi Malmsteen, Impelliteri sau de ce nu [RATM]

 

Scuze, daca as fi avut rabdare sa citesc pana la capat inainte sa scriu, as fi observat ca nu spun lucruri noi.

Edited by Winston
Link to comment
Share on other sites

Dave Murray, Paul Gilbert, Malmsteen, Impelliteri, Joe Stump, mai sunt si altii. Toti au single coil-uri si canta, mai mult sau mai putin, metal.

 

In alta ordine de idei, am un oarecare respect pentru Open Fire. Daca tie nu iti plac, gandeste-te intotdeauna ca existe persoane care ii plac.

Inteleg ca pe tine te intereseaza la "muzica" sa intelegi ce zice vocalul si sa fie imbracat "special". Na, fiecare vede ceea ce doreste in muzica si o intelege asa cum vrea.

In legatura cu contributia ta adusa discutiei, cred ca cel mai bine iti scrii un jurnal, blog, ce vrei tu si iti pui acolo toate ideile personale, fara de care, sunt sigur ca, noi, restul, putem supravietui fara probleme.

 

 

dude

 

nu ma intereseaza la o formatie neaparat sa o arda aia in trend, sau sa ii inteleg; ascult si black si death uneori deci pot spune ca simpatizez destul de mult genul. Numai ca gagiul ala is doing it wrong, incepand de la voce si terminand cu prezenta scenica.

 

acum, daca ii cunosti si sunt prieteni sau cunoscuti d-ai tai e alta treaba, daca ar canta in curul gol pe un hello kitty telecaster tot nu te-ar deranja..

 

gojira, nu trebuie sa te simti atacat doar pt ca mi-am exprimat o opinie personala pe un forum, din posturile tale am vazut ca esti baiat cu cap, cu destule cunostinte in domeniu and stuff si o sa intelegi perfect ce vreau sa spun, sunt absolut convins de asta.

 

cat despre gilbert, joe stump si malmsteen, fiind chitaristi pe care si eu ii ascult destul de des..I got news for you: nu canta metal! doar daca bagi o tona de gain in amp/pedala/procesor si canti chestii rapide nu te face sa canti metal. Ce fac baietii de mai sus se cheama solistica, sau shred, sau neoclassic, sau la unii chiar toate combinate. Evident ca suna foarte bine, si nici nu mi se pare deplasat in cazul lor catusi de putin sa foloseasca single-coiluri. Cand zic "metal", zic thrash, groove, heavy, southern, black, death, gothic si inca cateva. Secvente interminabile de shred, lickuri ultra-rapide , in mijlocul carora se mai arunca 2-3 acorduri nu este metal, este alt gen..unul foarte fain, dar nu poti sa ii zici doar metal si atat.

 

a mai zis cineva despre loialitatea fata de brand..nu are catusi de putin legatura cu ce vreau sa subliniez aici, eu vorbesc de alegerea unui echipament potrivit pt fiecare, indiferent ca este replica, copie, no-name sau original.

Exista chitari foarte bune noi, pana in 500 de ron care se pisa pe altele ce valoreaza de 7-8 ori mai mult, nu asta este problema...

 

si nu e vorba ca ar fi ceva in neregula cu squier, numai ca in cazul de fata pur si simplu nu se potriveste in cazul asta catusi de putin

 

Scuze de offtopic, da' cineva a mutat topicul initial aici.

 

pt ca in metal niciodata nu o sa ai densitatea, atackul si sunetul pe distors pe single coiluri ca pe humbucker

pt ca nu poti obtine pe single coiluri o claritate, duritate si un sunet plin pe pinched harmonics si squeals ca pe humbucker.

pt ca niciodata palm muttingul nu o sa sune la fel de bine pe single coiluri ca pe humbucker, nu o sa poti face niciodata asa zise crushing riffs pe un single coil cum le-ai face pe un humbucker..

 

si aici nu vorbim de chitaristi celebri, care isi permit echipamente de mii de euro, vorbim de cazul unui pusti/tip/ john doe care vrea sa isi ia si el o chitara decenta, care nu cred ca o sa depaseasca 10-15 milioane. si pariez ca ampul lui daca are, nu este un mesa boogie dual rectifier.

 

tu cand ti-ai luat gibsonul ala flying v sau epiphone ce era (nu mai tine minte bine), de ce nu ai optat pt un alt model cu single coiluri? sau in momentul de fata, sa ai o suma, oarecare, sa zicem 1000$, si cum canti metal, imi spui ca ti-ai lua ceva cu single coiluri? get real!

 

inteleg sa ne contrazicem cu un scop , dar sa te pui aiurea in coarne doar de dragul contrazicerii cu altcineva e deja copilarie Ironside..

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

pt ca in metal niciodata nu o sa ai densitatea, atackul si sunetul pe distors pe single coiluri ca pe humbucker

pt ca nu poti obtine pe single coiluri o claritate, duritate si un sunet plin pe pinched harmonics si squeals ca pe humbucker.

pt ca niciodata palm muttingul nu o sa sune la fel de bine pe single coiluri ca pe humbucker, nu o sa poti face niciodata asa zise crushing riffs pe un single coil cum le-ai face pe un humbucker..

 

 

blink.gif

 

 

 

 

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

 

loialitatea fata de brand..nu are catusi de putin legatura cu ce vreau sa subliniez aici, eu vorbesc de alegerea unui echipament potrivit pt fiecare, indiferent ca este replica, copie, no-name sau original.

 

 

Sigur ca are legatura cu fidelizarea fata de brand si nu numai. Cati chitaristi orientati spre metal ai auzit mandrindu-se cu noul lor Squire ? Ca simti tu diferente majore de dinamica de la single la humbucker dupa ce treci semnalul printr-un lant imens de gajaitoare, modulatoare si ecouri, te cred si iti admir ascutimea senzoriala. Insa nu subestima eficienta tuturor endorserilor pe care i-ai privit la TV, pe internet si pe scena, sau rolul pe care l-au jucat in a-ti inocula ce este si ce nu este Metal. Daca suna machiavelic, te asigur ca nu asta e tinta.

Si bat moneda pe Squire pentru ca o buna parte din modelele lor sunt dotate cu humbuckere.

Link to comment
Share on other sites

ignorand ineptiile cantate,efectul sansamp fara cutie aruncat pe jos(de acolo si noise in ambele cazuri), gain full(un fel de hi gain crunch de fapt)

 

what?blink.gif

 

http://www.youtube.com/watch?v=hG-yxwR7LVQ

 

Also

 

2.34, plexi + strat 66 tex mex

 

 

 

Asta e ca si povestea cu tipu de canta pe proc si cand i-ai dat sa cante pe full tube cu gain din el nu facea nimic :lol:

 

 

In concluzie,a se incerca exersatul mai corect si exact.Nu va bazati asa mult pe humbuckere si tone de gain sa va scoata mana care nu e formata. (e valabil evident si pentru mine, tocmai de aceea prefer sa nu dau gainul cum e in video, si sa nu cant asa des pe humbuckere, sa ma ,,formez'' mai bine)

Edited by Razvan S.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@ Razvan S.

 

Tocmai ma gandeam sa fac acelasi clip domn'le !

Doar ca eu nu as fi precizat care e single si care-i humbucker, ci as fi rugat audienta sa voteze care-i care.

Am vrut sa fac asta, dar s-ar fi auzit MULT mai clar care e care,daca preluam cum trebuie cu microfon, nu camera asta la 16 khz (nu am sculele in camera, se pun tevi, si na...dar voi face)

 

 

Aici imi place in mod special la pinchuri

da , e single-ul screw splitat ca in celalalt video atat la sh6 bridge cat si la sh2 in neck

 

http://www.youtube.c...feature=related

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

1.14 ala o fi ton de 50's rock...sau manele?

 

 

 

1.06 aici (hopa, se aude nashpa si tot TUNĂ si are pinchuri- sa nu uitam si ca dozele sale au inductanta mare output foarte low, deci cu atat mai impresionant ca e ,,dur'', mai ales ca are high action, iar la high action devine totul dinamic nu gajait de porc, chiar daca dozele le bagi in corzi ca apropiere, lol)

 

 

 

Imi pare rau, video in care canta pe mesa-uri nu am...

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu uit si am chef maine fac cateva mostre cu cateva doze single si humbucker splitat ( care nu are dinamica unui singlecoil sadea) si sa vezi minunea lumii ..nu prea o sa auziti diferenta dupa ce trec prin "metalizator" .

Iar cu gain mai bland si gate mai putin suna mai bine singlecoil .Cel putin pe chitarele pe care le am incercat eu .

 

Sa nu se uite sa se mentioneze ...ce chitara ce statie ce dif sau ce efect ...conditii

 

Altfel este total aiurea sa dai verdicte ce cum suna cand fiecare are alte scule ...sa nu mai spun de cei care au auzit la o cafea parerea cuiva si nici nu au inteles ce si cum ...

 

Squier unele sunt foarte bune altele mai slabute ...ca si la orice chitara mai ieftina calitatea "oscileaza" e la una la alta nu este garantata ....dar nici la brand-urile scumpe nu toate sunt OK ...se vede cum chitaristi au preferinte doar la unele tipuri dintr-o anumita serie sau an de fabricatie .

Dar acest lucru nu insemna ca nu sunt bune ci doar nu au sunetul /armonicele devenite vestite prin promovarea unui hit de un chitarist vestit .

 

O problema ar fi ca nu se spune cum au inregistrat .

 

De aici ar veni dorinta unora sa nu mai fie nimc intre statie si chitara ...in acest fel sperand ca vor putea obtine soundul vedetei deoarece nu ar mai exista nimic "acuns" in plus .Aici intervin afaceristii si i-ti mai vand on cablu minune ,,,ca daca nu ai nimic intre statie si chitara tot trebuie sa-ti vanda ceva ...hehe.

 

Asemenea chitare /statii am vazut numai la chitaristi de jazz sau blues ..de ex. la George Benson,Joe Pass , si mult altii sau la blues-isti cu Strat si Tele unde se urmareste sunetul specific cat mai clar al chitarelor rspective ..

Din momentul ce "se distorsioneaza " semnalul cu orice efect nu prea mai conteaza proprietatile exceptionale al instrumentului caci sunetul "se formeaza " prin electronica ..efecte ...

Ganditi-va la un Stradivarius trecut prin "metalizator " ...ce ami conteaza ca-i vioara de milioane?

 

Apropos de metale ..am vazut metalist cu Tele ..suna de mama focului ..

 

Cat despre humbucker cum am mai scris mai repet doar ptr cei incepatori

 

..nu-i nici o mare taina ...anuleza din zgomotul captat are joase si inalte mai putine dar are semnal mare .Acest semnal mare asigura chitaristului comoditatea de a nu mai intercala un buffer sau un preamp ca sa aajunga in overdrive cu un anumit tip de statie cu anumita sensibilitate pe intrere.

Cu singlecoil vintage ai nevoie de preaplif cea ce cauzeaza probleme ....inca o cutie inca dun cablu ,.sursa de tensiune,sau baterii , acumulatoare , incarcator de acumulator ,,,acestea toate se pot strica si nu mai ai sunetul ..deci este incomod si complicat .

Asa ca daca ai o statie buna , o chitara cu semnal mare ai rezolvat problema ..nu ai nevoie de inca un cablu in plus nu ai nevoie de sursa de curent ptr pedala ..asa ca daca nu le ai nici nu se strica cand ti-e lumea mai draga .

Partea nasoala ca nu mai ai sunetul bun fara distors si formator de ton...dar asta e. Compromisul ar fi cu "splitarea" asa ai si ceva asemanator cu un singlecoil .Nu va suna ca un single... deoarece campul magnetic este cel al hambucker-ului deci alte armonice ..

Dar exista si singlecoil cu semnal mare care au impedanta mai mare si suna mai inchis .

 

Practic cum am mai amintit sa ai "tot ce vrei " trebuie sa folosesti mai multe chitare...dar cine le cara ?

Un dulap ca si al lui Keith Richard si mai angajezi vre-o 3 4 caratori de scule si un maistru de chitare sa le tina in functiune ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ignorand ineptiile cantate,efectul sansamp fara cutie aruncat pe jos(de acolo si noise in ambele cazuri), gain full(un fel de hi gain crunch de fapt)

 

what?blink.gif

 

 

 

Also

 

2.34, plexi + strat 66 tex mex

 

 

 

 

Asta e ca si povestea cu tipu de canta pe proc si cand i-ai dat sa cante pe full tube cu gain din el nu facea nimic :lol:

 

 

In concluzie,a se incerca exersatul mai corect si exact.Nu va bazati asa mult pe humbuckere si tone de gain sa va scoata mana care nu e formata. (e valabil evident si pentru mine, tocmai de aceea prefer sa nu dau gainul cum e in video, si sa nu cant asa des pe humbuckere, sa ma ,,formez'' mai bine)

 

fain video-ul, si intr-adevar la tine este mai insesizabila diferenta dintre single si humbucker,. scoti un ton bun, as fi curios sa stiu ce echipamente folosesti..ampul ala pare destul de rar

 

oricum, raman la idee mea, .sper sa am timp zilele astea sa bag si eu 2 inregistrari sa vezi la ce ma refer..

 

later edit: piesa de la Implitteri, sau cum le zice.. misto bucata, dar unu la mana ala nu e ton de metal si nu suna a metal, no offense, si doi la mana cu humbucker ar fi sunat mai naspa in sensul ca nu ar fi dat bine cu vocea solistului. la acorduri se simte cel mai bine diferenta...

 

pe yngwie malmsteen nici nu il discut, ca e din alta liga, am mai zis deja

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Humbucker noname splitat si intreg , Zoom g2 compr 9,amplsim ="dd" gain la max , gate+cabsim S 9 , EQ reglat la repezeala [ j= 3;m= 3; i= 6 ] line out ->in placa de sunet fara alte efecte ...

 

Distors serios galvanizare/metalizare schimb de pe H p eS si inapoi apoi la capat avcel acord lung sustinut schimb S si H la cam 2 secunde...nu se sinte absolut nimic!!

 

 

 

 

Cu gain redus ca sa se auda oleaca diferenta ina doua parte cu humbucker ....se simte daca schimb neck sau bridge ..

 

 

gain redus ca sa se auda schimbarea ..a doua parte gain mai serios schimb si nu se simte ...

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

fain video-ul, si intr-adevar la tine este mai insesizabila diferenta dintre single si humbucker,. scoti un ton bun, as fi curios sa stiu ce echipamente folosesti..ampul ala pare destul de rar

 

oricum, raman la idee mea, .sper sa am timp zilele astea sa bag si eu 2 inregistrari sa vezi la ce ma refer..

 

later edit: piesa de la Implitteri, sau cum le zice.. misto bucata, dar unu la mana ala nu e ton de metal si nu suna a metal, no offense, si doi la mana cu humbucker ar fi sunat mai naspa in sensul ca nu ar fi dat bine cu vocea solistului. la acorduri se simte cel mai bine diferenta...

 

pe yngwie malmsteen nici nu il discut, ca e din alta liga, am mai zis deja

 

Deja ma scoti din sarite. Tonul pleaca din chitarist. Un riff de metal suna a metal si pe chitara acustica, unde n-ai nici single coil, nici humbucker. Te caci atita pe tine cu parerile tale minunate, de parc-ar si conta! Si de unde dracu ai mai scos-o si p-aia cu humbucker vs vocea solistului? Presupun ca din dos, asa ca-ti recomand s-o bagi la loc.

Link to comment
Share on other sites

fain video-ul, si intr-adevar la tine este mai insesizabila diferenta dintre single si humbucker,. scoti un ton bun, as fi curios sa stiu ce echipamente folosesti..ampul ala pare destul de rar

 

oricum, raman la idee mea, .sper sa am timp zilele astea sa bag si eu 2 inregistrari sa vezi la ce ma refer..

 

later edit: piesa de la Implitteri, sau cum le zice.. misto bucata, dar unu la mana ala nu e ton de metal si nu suna a metal, no offense, si doi la mana cu humbucker ar fi sunat mai naspa in sensul ca nu ar fi dat bine cu vocea solistului. la acorduri se simte cel mai bine diferenta...

 

pe yngwie malmsteen nici nu il discut, ca e din alta liga, am mai zis deja

 

E un fapt bine cunoscut preferinta lui Chris Impellitteri pentru single coil. Mie mi-e indiferent ce nume dam stilului (din partea mea, tot ce e de consum se poate numi Pop) insa de dragul conversatiei mentionez ca e un fapt la fel de bine cunoscut ca el ar canta metal.

Asadar, fara alte introduceri, poftim si metoda "chicken picking" executata pe single coil:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest mariod

Buna seara,

 

Nu le am cu chitarele, nu sunt pasionat(desi sunt multe melodii care-mi plac). In schimb prietena mea vrea sa-si ia chiatara.

Ma gandeam sa-i fac o surpriza de ziua ei si sa-i cumpar eu.

E posibil sa nimeresc o chitara ok pt ea, daca ea nu o "probeaza"?

Ea ar vrea chitara acustica- iau ceva sh, mai mult de 300 de lei nu cred ca-mi voi permite-, are 160, e micuta. Imi puteti recomanda o chitara, 2, 3 care sa se incadreze in cerintele mele? Multumesc.

 

 

Nimeni?

Link to comment
Share on other sites

Deja ma scoti din sarite. Tonul pleaca din chitarist. Un riff de metal suna a metal si pe chitara acustica, unde n-ai nici single coil, nici humbucker. Te caci atita pe tine cu parerile tale minunate, de parc-ar si conta! Si de unde dracu ai mai scos-o si p-aia cu humbucker vs vocea solistului? Presupun ca din dos, asa ca-ti recomand s-o bagi la loc.

 

vorbeste frate civilizat nu ca un taran ordinar, de ce te simti atacat degeaba?:mellow:

 

tonul nu pleaca din niciun chitarist, vorbesc STRICT de ton, nu de STIL...

humbucker vs vocea solistului?! tu te auzi ce debitezi? ti s-ar parea potrivit pt melodia respectiva un ton gen BLS -stronger than death ca fundal pt vocea omului ala..? ca si cum ar canta Dragonforce in drop c-uri, cu vocea lui ZZ Theart. poate nu ai capacitatea de a intelege ce vreau sa zic, fine, nu toti ne-am nascut cu creier:ma refeream la o nepotrivire intre un tonul chitarii si vocea solistului. inteligentule!

 

tot nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat cateva posturi mai sus. tu dc ti-ai luat, metalfan care esti si o arzi pe Megadethuri si Metalice, atunci un gibson si nu un fender, strat, sau ceva cu single coil?

ti-ai lua asa ceva? te intreb asta pt ca o arzi metalist si toate cele, Take No Prisoners, etc..

 

ca o curiozitate, am facut un mic research, mai mult din lipsa de ocupatie

am cautat pe google, impartial, "100 greatest metal bands", si am intrat pe prima afisare.

 

http://www.digitaldreamdoor.com/pages/best_metal-art.html

 

o iau in ordine,

 

1.Tony Iommi, taticul metalului, si considerat inventatorul lui: humbuckere( gibson, bc rich, etc). Pe un singur fender a cantat, si ala la pe la inceputuri, cand nici macar nu o ardeau pe metal.

2.ron Maiden, au avut 1000 de chitaristi, totusi il luam pe Murray ca fiind player pe Strat.

3.Metallica -humbucker ambii chitaristi

4.Glenn Tipton-a inceput pe un fender, trecand pe Gibson Les Paul Custom, si cantand pe humbuckere ever since..Chiar si pe Fender Stratocaster CBS avea un Dimarzio super-distortion humbucking pickup

5.Phil Campbell(motorhead)-humbucker seymour duncan

6.Slayer-no comment

7.Megadeth-la fel

8.Jeffrey Dunn- cea mai mare parte, Ibanez RG , ibanez xiphos, steinberger synapse.deci humbucker

9.Pantera-No comment

10.Chuck Shuldiner-BC Rich Stealth, Shannon Hamm-Jackson Soloist

11. Michael Wilton-Queensryche- endorser ESP, Mike Stone-humbucker

12.John Petrucci-humbucker

13.thomas gabriel fischer(celtic frost)-humbucker

14.Ross The Boss(Manowar)- humbucker

15.Dio:Craig Goldy-BC Rich, Doug Aldrich-Jackson Dinky si Soloist, si Superstrat

17.Hank Shermann(Mercyful Fate)- cel mai des, Flying V-uri, HH

18.Michael Weikath- humbucker

19.Anthrax-no comment

20.Bathory-single coil (??)

 

Mai are sens ca mai continui si cu restul de 80 de formatii?;) 2-18 este un scor rusinos pana si pentru Steaua, sincer..

 

 

Nimeni?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=208&BrandProductID=2762

 

cam singura noua, pe la banii astia. aria fac chitari bune, de obicei, deci "it's a good bet". mult mai bune ca reghin, oricum.

Link to comment
Share on other sites

Doar pt. ca multi chitaristi celebri de metal folosesc humbuckere,asa nu insemna ca nu poti canta metal si pe single coils,e vorba doar de preferinte :),deci implicit humbuckere nu sunt neaparat mai bune pt metale.

Edited by Wrath
Link to comment
Share on other sites

Dragă Riff Hudson,

motivul pentru care nu înțelegi (și nu vei putea înțelege) ce încearcă să-ți explice niște oameni e faptul că vorbiți despre lucruri diferite. Modelul tău mental care descrie diversele elemente implicate în formarea "tonului" și relevanța lor relativă e incomplet și inconsistent.

 

Oferi statistici pentru a demonstra faptul că majoritatea metaliștilor cântă pe humbucker? Crezi că noi am stat cu capul în fund în ultimii 40 de ani?! Nu neagă nimeni acest lucru, întrebarae a fost întotdeauna de ce.

Și dacă ți-ai îndrepta puterea intelectuală spre o analiză obiectivă și sistematică a "componentelor tonului" și a diferenței oferite de S vs. H poate ai învăța ceva util și ai scăpa de impresia că tu ești singurul care deține adevărul irefutabil și toți ceilalți conspiră împotriva ta.

 

PS: lovește corzile cu pana lângă bridge și apoi lângă tasta 12. Fă-o cu S sau H, ce vrei tu, și spune-ne dacă ți se pare mai notabilă diferența decât între S și H ceteris paribus.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

"...tonul nu pleaca din niciun chitarist, vorbesc STRICT de ton, nu de STIL..

Pai . Tonul il fac eu din degete si pana depinde cum si unde ciupesc ...

 

Orice incepator stie ca daca ciupesti langa calus suna mai metalic, ciupesti mai catre gat suna tot mai "mellow" , in functie de cat de tare ciupesc cat estompez si cum ating coarda cu pana si degetele concomitent am diferite armonice ..pot sa scot zeci de feluri de sunete /tonuri cu diferite timbre numai din "mana" ..etc etc ...asa ca nu te avanta .

 

Am postat sunete cu single si cu hummbucker NICI O DIFERENTA daca este "metalizat" tonul !!!

 

 

 

Tonul de humbucker cum am mai amintit este utilizat mai ales pe clean de jazisti si uni bluesisti .

 

In cazul unui ton a gain mare si eventual si distorsionat bine humbucker-ul are avantajul anularii zgomotului captat de doza .

Chitaristi pe care i-ai pus tu majoritatea canta cu distors ca sa formeze sunetul dar foarte multi au trevut daca nu la Strat macar la Powerstrat cu posibilitatea de a folosi si dozele splitate .

Nu mai da exemple cu chitaristi deoarece daca te uiti pe ici colo o sa vezi ca au zeci daca nu 100 de chitare de toate felurile si canta in studio cu ce suna mai bine intr-o anumita piesa .Nu te lua dupa reclame caci nu se stie ce are sub capacul dozei ...

 

Pe scena de nevoie este OL o chitara cu mai multe posibilitati mai ales noi care nu avem caratori de scule si maestru de chitare angajat .

 

Dar uni chitaristi canta cu o chitara de ani de zile din obisnuinta .

 

Ia asculta aici .. auzi sunetul humbucker-ului sunewt ce nu-l ai cu un singlecoil si nu se potriveste cu stilul ..

 

http://www.youtube.com/watch?v=JFqiDcvRW2Y

 

sau aici

 

etc..

Acestea ar fi sunetele vestite cautate , joasele suna infundat iar inaltele fara sclipiri dar plin chiar OK ptr anumit gen de muzica mai "smooth" mai "mellow" .. "swet sound of humbucker " mai "dulce" ,,nu-i atat de agresiv ca un Strat cu singlecoil .

 

Humbucker-ul are banda de frecvente mai ingusta decat un singlecoil ,,,un distors p e intrare are filtru ce taie joase si inalte pe iesire inca un filtru formator ce da culoarea sunetului specific tipului constructiv al "pedalei " .

Dozele singlecoil de Strat au inalte foarte multe si suna nasol pe corzile subtiri peste octava cu unele pedale ce nu au filtru de egalizare limitare ..din aceste considerente se gasesc pe piata zeci si zeci de tipuri de distorsionatoare ca sa-si aleaga chitaristul ce-i place.

 

Cat despre ce chitara sa-si ia baiatul cu 300 Lei ..una second hand ,,verificata de un chitarist cu experienta .Sunt si chitare promotie de obicei ce costa 350 Lei noi in magazin.Dar trebuie verificate.

 

Am vazut o chitara copie Strat in talcioc m-am abtinut sa nu o cumpar ..cred ca si Razvan a vazut-o era pe la intrare primele mese cerea 250 si o dadea cu 200 ..in stare exceptionala in plus avea gat din atar cu fibrele aprox in pozitie buna un gat foarte rigid,,taste neuzate .

 

Deci gasesti si cu 200 Lei chitara secondhand.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dragă Riff Hudson,

motivul pentru care nu înțelegi (și nu vei putea înțelege) ce încearcă să-ți explice niște oameni e faptul că vorbiți despre lucruri diferite. Modelul tău mental care descrie diversele elemente implicate în formarea "tonului" și relevanța lor relativă e incomplet și inconsistent. Well, mie nu mi se pare , dar e opinia ta, asa ca cine sunt eu sa te contrazic, nu?!

 

Oferi statistici pentru a demonstra faptul că majoritatea metaliștilor cântă pe humbucker? Crezi că noi am stat cu capul în fund în ultimii 40 de ani?! Nu neagă nimeni acest lucru, întrebarae a fost întotdeauna de ce. Nu crezi in existenta niciunui motiv in afara celor estetice, de branduire sau endorsment?

Și dacă ți-ai îndrepta puterea intelectuală spre o analiză obiectivă și sistematică a "componentelor tonului" și a diferenței oferite de S vs. H poate ai învăța ceva util și ai scăpa de impresia că tu ești singurul care deține adevărul irefutabil și toți ceilalți conspiră împotriva ta. Mie unuia mi se pare sunetul pe Single coil este mai incomplet si mai sec, fata de humbucker. Poate am eu urechile dereglate, poate e efectul placebo, even so... In plus, nu am zis ca detin adevarul irefutabil, doar ca ..ah, fuck it..!

 

PS: lovește corzile cu pana lângă bridge și apoi lângă tasta 12. Fă-o cu S sau H, ce vrei tu, și spune-ne dacă ți se pare mai notabilă diferența decât între S și H ceteris paribus. Evident ca e o diferenta mai notabila, ca intre dozele neck si bridge

 

Thx doctor Freud! macar ai fost la obiect, nu ca un magar de mai sus..

 

 

Doar pt. ca multi chitaristi celebri de metal folosesc humbuckere,asa nu insemna ca nu poti canta metal si pe single coils,e vorba doar de preferinte :),deci implicit humbuckere nu sunt neaparat mai bune pt metale.

 

evident ca poti, cine a zis ca nu poti? doar ca in acceptiunea strict a mea, nu sunt potrivte pt asa ceva. binenteles ca poti merge la vanatoare de mistreti cu un AK-47, dar majoritatea vanatorilor foloseste carabine.

si nu, nu am zis ca sunt neaparat mai bine, sunt mai potrivite. eu vorbesc strict de mine, nu am de gand sa ma mai contrazic pe baza a ceva ce tine de gusturile personale, trebuia sa ma prind de asta.

 

sunt totusi curios, si chiar foarte, cum ar suna un Fender Telecaster Roadworn pe metale. e o chitara foarte faina, si la un pret bun. Am cautat pe tot youtube-ul vreun video in care sa fie molestata pe high-gain. Nu am gasit niciunul..Nu are legatura cu discutia, era doar o curiozitate

 

"...tonul nu pleaca din niciun chitarist, vorbesc STRICT de ton, nu de STIL..

Pai . Tonul il fac eu din degete si pana depinde cum si unde ciupesc ...

 

Orice incepator stie ca daca ciupesti langa calus suna mai metalic, ciupesti mai catre gat suna tot mai "mellow" , in functie de cat de tare ciupesc cat estompez si cum ating coarda cu pana si degetele concomitent am diferite armonice ..pot sa scot zeci de feluri de sunete /tonuri cu diferite timbre numai din "mana" ..etc etc ...asa ca nu te avanta .

 

Am postat sunete cu single si cu hummbucker NICI O DIFERENTA daca este "metalizat" tonul !!!

 

 

 

Tonul de humbucker cum am mai amintit este utilizat mai ales pe clean de jazisti si uni bluesisti .

 

In cazul unui ton a gain mare si eventual si distorsionat bine humbucker-ul are avantajul anularii zgomotului captat de doza .

Chitaristi pe care i-ai pus tu majoritatea canta cu distors ca sa formeze sunetul dar foarte multi au trevut daca nu la Strat macar la Powerstrat cu posibilitatea de a folosi si dozele splitate .

Nu mai da exemple cu chitaristi deoarece daca te uiti pe ici colo o sa vezi ca au zeci daca nu 100 de chitare de toate felurile si canta in studio cu ce suna mai bine intr-o anumita piesa .Nu te lua dupa reclame caci nu se stie ce are sub capacul dozei ...

 

Pe scena de nevoie este OL o chitara cu mai multe posibilitati mai ales noi care nu avem caratori de scule si maestru de chitare angajat .

 

Dar uni chitaristi canta cu o chitara de ani de zile din obisnuinta .

 

Ia asculta aici .. auzi sunetul humbucker-ului sunewt ce nu-l ai cu un singlecoil si nu se potriveste cu stilul ..

 

 

etc..

Acestea ar fi sunetele vestite cautate , joasele suna infundat iar inaltele fara sclipiri dar plin chiar OK ptr anumit gen de muzica mai "smooth" mai "mellow" .. "swet sound of humbucker " mai "dulce" ,,nu-i atat de agresiv ca un Strat cu singlecoil .

 

Humbucker-ul are banda de frecvente mai ingusta decat un singlecoil ,,,un distors p e intrare are filtru ce taie joase si inalte pe iesire inca un filtru formator ce da culoarea sunetului specific tipului constructiv al "pedalei " .

Dozele singlecoil de Strat au inalte foarte multe si suna nasol pe corzile subtiri peste octava cu unele pedale ce nu au filtru de egalizare limitare ..din aceste considerente se gasesc pe piata zeci si zeci de tipuri de distorsionatoare ca sa-si aleaga chitaristul ce-i place.

 

Cat despre ce chitara sa-si ia baiatul cu 300 Lei ..una second hand ,,verificata de un chitarist cu experienta .Sunt si chitare promotie de obicei ce costa 350 Lei noi in magazin.Dar trebuie verificate.

 

Am vazut o chitara copie Strat in talcioc m-am abtinut sa nu o cumpar ..cred ca si Razvan a vazut-o era pe la intrare primele mese cerea 250 si o dadea cu 200 ..in stare exceptionala in plus avea gat din atar cu fibrele aprox in pozitie buna un gat foarte rigid,,taste neuzate .

 

Deci gasesti si cu 200 Lei chitara secondhand.

 

Lamurit!:)

Edited by Riff Hudson
Link to comment
Share on other sites

Evident ca e o diferenta mai notabila, ca intre dozele neck si bridge

Pãi, vezi tu, asta ține de interpretare, de modul în care interacționeazã chitaristul cu instrumentul. La astfel de aspecte ne referim când spunem cã "mâna" influențeazã semnificativ tonul. "Stilul" e un întreg sistem de paricularitãți, nu știu dacã poate fi echivalat strict cu acest set de aspecte. Dar presupun cã funcționeazã în același sens: de exemplu din înregistrãrile lui Arpi de mai sus se poate observa cã nu e "metalist", chiar dacã folosește un sound de prin același cartier.

 

evident ca poti, cine a zis ca nu poti? doar ca in acceptiunea strict a mea, nu sunt potrivte pt asa ceva

Diferența dintre "nu poți" și "n-ar trebui" e subtilã, dar oricum ai pune-o tot n-ai dreptate: o dozã S are rãspuns în frecvențã mai larg (nicicum "incomplet și mai sec", cum consideri tu), lucru util pentru metal (și reîncarnat în dozele active).

Avantajul semnificativ al H-urilor e sensibilitatea semnificativ redusã la interferențe (hum). E probabil motivul principal pentru a alege un H în locul unui S când cânți orice cu multã saturație. Dar multe chitare cu S nu au doar una, iar efectul de hum bucking se poate obține și când legi S-uri în paralel, nu doar în serie (e.g. pozițiile 2 și 4 pe Strat). Sunetul e diferit dar 1. pãstrezi primul avantaj și 2. scapi de dezavantaj. Deci ce motive mai rãmân pentru a alege un H? Amplitudinea mai mare a semnalului, poate. Dar când ați vãzut ultima oarã un amplificator sau efect de metal cu insuficientã saturație?

Link to comment
Share on other sites

Diferența dintre "nu poți" și "n-ar trebui" e subtilã, dar oricum ai pune-o tot n-ai dreptate: o dozã S are rãspuns în frecvențã mai larg (nicicum "incomplet și mai sec", cum consideri tu), lucru util pentru metal (și reîncarnat în dozele active).

Avantajul semnificativ al H-urilor e sensibilitatea semnificativ redusã la interferențe (hum). E probabil motivul principal pentru a alege un H în locul unui S când cânți orice cu multã saturație. Dar multe chitare cu S nu au doar una, iar efectul de hum bucking se poate obține și când legi S-uri în paralel, nu doar în serie (e.g. pozițiile 2 și 4 pe Strat). Sunetul e diferit dar 1. pãstrezi primul avantaj și 2. scapi de dezavantaj. Deci ce motive mai rãmân pentru a alege un H? Amplitudinea mai mare a semnalului, poate. Dar când ați vãzut ultima oarã un amplificator sau efect de metal cu insuficientã saturație?

 

Daca-mi permiti sa continuu ideea, diferenta dintre "nu poti" si "n-ar trebui" este, in cazul de fata, mai mult decat descriptiv-prescriptiv, este identitara.

Integrarea in- si afirmarea apartenentei la subcultura Metal se realizeaza prin insusirea caracteristicilor: nu mai descriu codul vestimentar si ethosul pentru ca am vazut si am discutat cu totii cu metalisti, banuiesc - iar pentru performer inseamna in plus, a detine echipament (am descris mai sus) aparent agresiv, ceea ce implica, daca ne luam dupa folclorul metalist, humbuckere pe chitara. Nu sunt toate codurile laolalta respectate, ci mai degraba fiecare negociaza ce merita si ce nu merita adoptat, respectand totodata opinia comunitatii de metalisti din care face parte.

 

Reiau, daca partenerul nostru de conversatie investeste afectiv cuvintele pe care le scrie - iar autodescrierea este arareori realizata fara implicatii afective - atunci, orice explicatie care apeleaza la cognitiv si se opune principiilor lui, oricat de impersonala sau obiectiva (i.e. "S. are raspuns in frecventa mai larg") va fi perceputa ca o jignire.

Mai precis, nu-l putem convinge ca se poate obtine un ton de metal si pe un single coil fara sa compromitem o componenta din identitatea lui. La urma urmei, cui permitem noi sa ne deconstruiasca identitatea ?

Link to comment
Share on other sites

vorbeste frate civilizat nu ca un taran ordinar, de ce te simti atacat degeaba?:mellow:

 

tonul nu pleaca din niciun chitarist, vorbesc STRICT de ton, nu de STIL...

humbucker vs vocea solistului?! tu te auzi ce debitezi? ti s-ar parea potrivit pt melodia respectiva un ton gen BLS -stronger than death ca fundal pt vocea omului ala..? ca si cum ar canta Dragonforce in drop c-uri, cu vocea lui ZZ Theart. poate nu ai capacitatea de a intelege ce vreau sa zic, fine, nu toti ne-am nascut cu creier:ma refeream la o nepotrivire intre un tonul chitarii si vocea solistului. inteligentule!

 

Faptul ca tu ai un handicap ce nu-ti lasa degetele sa apese corect pe tastatura ca sa-ti poti exprima gindurile calciielor nu ma face pe mine un dobitoc. Ai scris clar ca vocea aluia nu ar da bine pe humbucker. Ce poti intelege din asta, domnule cizma?

Ton si stil. Hmm. Credeam ca stilul e treaba aia de-i zici tu metal, iar tonul e "cum se aude chitara". Iarta-mi greseala si, te rog, invata-ma tu cum sta treaba, fa-mi favoarea asta, scoate-ti degetul din nas si aprinde lumina...

 

tot nu mi-ai raspuns la ce te-am intrebat cateva posturi mai sus. tu dc ti-ai luat, metalfan care esti si o arzi pe Megadethuri si Metalice, atunci un gibson si nu un fender, strat, sau ceva cu single coil?

ti-ai lua asa ceva? te intreb asta pt ca o arzi metalist si toate cele, Take No Prisoners, etc..

 

Ti-am raspuns. Mi-am luat V si Les Paul pentru ca astea-mi plac. NU mi-am luat V pentru ca are humbuckere, ci pentru ca-mi place cum arata si culmea, ma simt bine cintind la ea. Multumit? Nu? Ok. Nu mi-am luat Flying V pentru doze, ci pentru forma. Lamurit?

Take no prisoners suna bine si pe single coil, cel putin pentru urechea mea. Sau poate esti tu mai insensibil si un single coil nu-ti poate provoca vibratii-n stratul de ceara. Who cares...

ca o curiozitate, am facut un mic research, mai mult din lipsa de ocupatie

am cautat pe google, impartial, "100 greatest metal bands", si am intrat pe prima afisare.

 

http://www.digitaldr..._metal-art.html

 

o iau in ordine, ma abtin sa-ti spun unde...

 

1.Tony Iommi, taticul metalului, si considerat inventatorul lui: humbuckere( gibson, bc rich, etc). Pe un singur fender a cantat, si ala la pe la inceputuri, cand nici macar nu o ardeau pe metal.

2.ron Maiden, au avut 1000 de chitaristi, totusi il luam pe Murray ca fiind player pe Strat.

3.Metallica -humbucker ambii chitaristi

4.Glenn Tipton-a inceput pe un fender, trecand pe Gibson Les Paul Custom, si cantand pe humbuckere ever since..Chiar si pe Fender Stratocaster CBS avea un Dimarzio super-distortion humbucking pickup

5.Phil Campbell(motorhead)-humbucker seymour duncan

6.Slayer-no comment

7.Megadeth-la fel

8.Jeffrey Dunn- cea mai mare parte, Ibanez RG , ibanez xiphos, steinberger synapse.deci humbucker

9.Pantera-No comment

10.Chuck Shuldiner-BC Rich Stealth, Shannon Hamm-Jackson Soloist

11. Michael Wilton-Queensryche- endorser ESP, Mike Stone-humbucker

12.John Petrucci-humbucker

13.thomas gabriel fischer(celtic frost)-humbucker

14.Ross The Boss(Manowar)- humbucker

15.Dio:Craig Goldy-BC Rich, Doug Aldrich-Jackson Dinky si Soloist, si Superstrat

17.Hank Shermann(Mercyful Fate)- cel mai des, Flying V-uri, HH

18.Michael Weikath- humbucker

19.Anthrax-no comment

20.Bathory-single coil (??)

 

Mai are sens ca mai continui si cu restul de 80 de formatii?;) 2-18 este un scor rusinos pana si pentru Steaua, sincer..

Bai, mi se rupe de topu' la aia. Eu ascult ce-mi place, nu ce-mi recomanda altii. Ca o paranteza, ii urasc pe Pantera si Slayer, deci ma lasa rece ca au humbuckere.

 

Nu vad nici un sens in a continua discutia. Ramii frumos cu parerile tale, eu cu ale mele si gata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.