www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Classic Junkie

Ma izbesc incontinuu de Bullet series Squier si de Ephiphone Les Paul Special II ..

Fac pe dracu`n 4 si ma bag pe-un squier.

 

Tot despre astea ieftine ..

A incercat cineva Flame FD-05 RBS ?

Link to comment
Share on other sites

Știi care-i diferența dintre store brand și name brand? Cum Billa au produse store-brand Clever, Profi au Profi, Kaufland au K-Classic etc. așa și Thomann au Harley Benton și Musicstore au Fame.

De Flame în schimb n-am auzit, vãd cã se gãsesc numai pe situri românești.

 

PS: unele din aceste produse store-brand sunt vândute sub alte brand-uri (mai cunoscute), desigur, la preț mai mare. E exact același produs, dar "costã" doar logo-ul Vox, Marshall etc. de pe el!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Classic Junkie

Am niste probleme financiare, si vor mai trece cateva (mai multe) luni pana voi putea sa-mi iau electrica, si m-am hotarat sa-mi iau o acustica pana atunci, sa invat pe ea, am inteles ca-ti formeaza mana.

Deci, ma gandeam la o Hora Reghin - Standard M (low priced) e ok ?

Link to comment
Share on other sites

Shop online ?

 

Salut, nu-ti recomand sa cumperi chitara online, pt ca te poti trezi cu multe probleme de fabricatie. Chiar daca ai garantie la ea nu merita toata tevatura cu posta s.a.m.d. Atunci cand vrei sa cumperi o chitara este bine sa mergi la un magazin si sa probezi cateva modele, pt sunt multe aspecte pe care trebui sa le verifici: integritatea componentelor, daca gatul chitarei este drept, daca tastele sunt egale, daca gatul este confortabil pentru mana ta si in primul rand daca iti palce cum suna. Mai multe detalii despre verificarea chitarei la cumparare

 

Mult spor,

 

Marius Furduescu

Link to comment
Share on other sites

Clar. Merita sa se duca din Gorj in Timisoara sau Bucuresti pentru o chitara de 200 de lei.

Vezi ca au mai multe magazine Hora. Nu te lua neaparat dupa marca. Poti sa-ti iei si altceva, ca mare diferenta nu-i. Uita-te si pe la mica publicitate, poate vezi ceva care-ti face cu ochiul.

Daca te hotarasti sa cumperi online, o comanzi, iti ajunge acasa, te uiti sa nu fie crapata, stramba, ceva rupt, etc. Daca observi asemenea probleme, iei legatura cu magazinul, le zici de problema si stabilesti sa le-o trimiti inapoi si ei iti vor trimite alta.

 

Dar vezi pe la tine prin oras. Cel putin la mine, la magazinele cu scule audio si electrice aveau si una, doua chitare, de obicei 1/2, 3/4. Ieftine, dar iti faci treaba cu ele. Poate ai chiar un magazin de instrumente muzicale. Vezi ca mai au chitare ieftine si pe la Pic, Carefour, etc., depinde ce ai prin zona.

Link to comment
Share on other sites

Guest Zookye

Salutare. As dori si eu o parere pentru chitara http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-acustica-chitara-seturi/1098-golden-ton-cgiant-bk-acustic-set.html . Chitara nu este pentru mine, ci pentru un prieten incepator cu un buget al naibii de restrans ~aprox 250ron. El ar vrea si husa la ea si am dat de chitara respectiva. I-am propus sa ia ceva second dar nu vrea nicidecum :). Ce vreau sa stiu este daca chitara asta este cat de cat buna pentru un incepator.

 

Mersi

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Cu 250 de lei m-as orienta probabil catre o chitara second hand sau, daca se doreste neaparat un insteument nou, catre Hora (cu mentiunea ca acest buget este cu mult sub limita inferioara de pret a unei chitari decente)

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Cum adica? are mai putine corzi? Are mai putine taste? Nu se aude cand o folosesti?

Adica, ce intelegi tu prin "chitara decenta?"

 

Este oarecum subiectiv, dar eu inteleg prin asta o chitara a carui gat nu se deformeaza sau a carei componente nu se uzeaza excesiv intr-un an de folosinta. Iar la tote chitarile (nesimtit de) ieftine cu care am avut contact cam asta s-a intamplat, intr-un an sau doua deveneau imposibil de folosit, necesitau reparatii mai scumpe decat pretul lor initial etc. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea stricaciunilor provin de la proasta intrebuintare. De exemplu chitare clasice la care se monteaza corzi de metal. In cazul asta e normal sa se indoaie griff-ul. Am vazut chitare vechi de 30 de ani, care, la timpul lor erau ieftine si inca se mai canta pe ele. In plus de ce as da, ca incepator, 1000 de lei pe o chitara acustica si sa-mi dau seama peste un an ca vreau o electrica de exemplu, cand pot da 200 de lei? La inceput singura diferenta intre o chitara de 1000 de lei si una de 200 e aspectul, probabil una ti se va parea mai frumoasa decat alta.

 

Si pana la urma sa presupunem ca se strica dupa doi ani, cu toate ca, eu consider ca daca e tinuta si folosita in conditii omenesti nu se strica, pana la urma a dat 200 de lei pe ea. Suma asta in doi ani mi se pare in regula. Isi poate lua alta...

Edited by Gojira
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Majoritatea stricaciunilor provin de la proasta intrebuintare. De exemplu chitare clasice la care se monteaza corzi de metal. In cazul asta e normal sa se indoaie griff-ul. Am vazut chitare vechi de 30 de ani, care, la timpul lor erau ieftine si inca se mai canta pe ele. In plus de ce as da, ca incepator, 1000 de lei pe o chitara acustica si sa-mi dau seama peste un an ca vreau o electrica de exemplu, cand pot da 200 de lei? La inceput singura diferenta intre o chitara de 1000 de lei si una de 200 e aspectul, probabil una ti se va parea mai frumoasa decat alta.

 

Si pana la urma sa presupunem ca se strica dupa doi ani, cu toate ca, eu consider ca daca e tinuta si folosita in conditii omenesti nu se strica, pana la urma a dat 200 de lei pe ea. Suma asta in doi ani mi se pare in regula. Isi poate lua alta...

 

Sa inteleg ca negi existenta diferitelor nivele de calitate? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Nu o neg. Insa e ignorabila in cazul incepatorilor. Se poate invata la fel de bine si pe o chitara de 200 de lei si pe una de 5000 de euro. Chitaristul face chitara sa "sune", nu invers. Exista persoane care ori nu vor ori nu au posibilitatea sa cheltuiasca o suma mare pe o chitara. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa isi cumpere o chitara ieftina si sa inceapa sa cante...

 

Chitara ieftina:

 

si chitara scumpa:

Link to comment
Share on other sites

Nu o neg. Insa e ignorabila in cazul incepatorilor. Se poate invata la fel de bine si pe o chitara de 200 de lei si pe una de 5000 de euro. Chitaristul face chitara sa "sune", nu invers. Exista persoane care ori nu vor ori nu au posibilitatea sa cheltuiasca o suma mare pe o chitara. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa isi cumpere o chitara ieftina si sa inceapa sa cante...

 

Chitara ieftina:

 

si chitara scumpa:

 

F. tare! Mi-a placut la nebunie! Oricum, laudabila pasiunea celui de-al doilea

Link to comment
Share on other sites

Nu o neg. Insa e ignorabila in cazul incepatorilor. Se poate invata la fel de bine si pe o chitara de 200 de lei si pe una de 5000 de euro. Chitaristul face chitara sa "sune", nu invers. Exista persoane care ori nu vor ori nu au posibilitatea sa cheltuiasca o suma mare pe o chitara. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa isi cumpere o chitara ieftina si sa inceapa sa cante...

 

Chitara ieftina:

 

si chitara scumpa:

 

Intr-un fel sunt de acord cu spusele tale.

Un alt exemplu concludent, insa fara perete de Marshall in spate. Doar chitara ieftina+proc ieftin+amp ieftin:

 

 

Singurul comentariu negativ: "that was a little painful on this guitar."

 

PS: Washburn e o chitara scumpa?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Nu o neg. Insa e ignorabila in cazul incepatorilor. Se poate invata la fel de bine si pe o chitara de 200 de lei si pe una de 5000 de euro. Chitaristul face chitara sa "sune", nu invers. Exista persoane care ori nu vor ori nu au posibilitatea sa cheltuiasca o suma mare pe o chitara. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa isi cumpere o chitara ieftina si sa inceapa sa cante...

 

Chitara ieftina:

 

si chitara scumpa:

Intr-un fel ai dreptate. Insa omul trebuie sa se orienteze catre ce se ofera mai bun in limitele unui anumit buget (pana la urma cam asta e scopul acestui topic). Din acest motiv l-am sfatuit sa dea o privire la sectiunea mica publicitate. La pretul de 250 de lei sunt sanse mari ca ceea ce cumpara second hand sa fie la un nivel de calitate mai ridicat decat ceea ce se poate cumpara noua cu acelasi pret. :unsure:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Na, daca te iei dupa specificatii, Fender-ul e din placaj (molid laminat), iar Hohner-ul e din lemn solid (top molid, parti mahon). Doar nut-ul ar fi mai bun la Fender, fildes contra plasticul Hohner-ului.

 

A mai fost o discutie despre solid top vs. laminated top. Fiecare are avantaje si dezavantaje, dar nu cred ca poti afirma ca o chitara e superioara doar datorita faptului ca are solid top. Parerea mea (tot uit cui trebe sa ii platesc drept de autor pentru expresia asta; probabil lui Vacaroiu. :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.