www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

pai nu mai mult de 12 milioane. e f putin la ce ambitii am eu...

as vrea si o trupa ceva...si pt asta am nevoie de amp serios...ala ar fi fost ceva pt repetitii

 

cat despre pachetul de mai sus al lui draugr...e tentant dar pe langa aspectul mai heavy al chitarii (care sa zicem nu ar fi o problema), ea are 5 ani.si n-as vrea sa am probleme cu ea

Edited by LPU00
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Vârsta unui instrument nu ar trebui sã fie un neajuns, atât timp cât este îngrijit. Probeazã înainte sã cumperi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Intre Epiphone AJ 100 si DR 100, care ar fi varianta cea mai ok?

 

Takamine G320 sau Fender CD-60. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vivaelzorro

Takamine G320 sau Fender CD-60. :)

 

Sunt chiar atat de bune fenderele astea? De ca toata lumea opteaza pt ele? Au distanta mai mica intre corzi si grif? :-??laugh.gif

Edited by vivaelzorro
Link to comment
Share on other sites

testeaza tot ce poti si apoi alegi. fender nu e cunoscut pt acustice, epiphone pare mai renumit in zona asta (low-mid end), dar uite ca eu am incercat odata un fender 12 strings mai low end si am ramas chiar impresionat de cum suna si cum era setata, era second, mai veche, pe cand de la epi am incercat un model ceva mai rasarit, in zona 2000 parca, si am fost socat cat de moarta putea sa sune.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sunt chiar atat de bune fenderele astea? De ca toata lumea opteaza pt ele? Au distanta mai mica intre corzi si grif? :-??laugh.gif

 

Experiențele mele cu acustice Epiphone low end au fost dezamãgitoare. Nu același lucru îl pot spune despre Fender CD60, care își face banii sau Takamine G320, care este și mai bun, dar mai scump.

Link to comment
Share on other sites

Guest GabrielM

Salut, am strans cativa bani si vreau sa-mi cumpar o chitara electrica + un amplificator cat mai curand. Nu stiu pe care sa o aleg am doua preferinte in momentul acesta Ibanez GRGR121EX si Ibanez GRG220DEX.A doua are floyd rose iar prima bridgeul fix, nu am nevoie de whammy bar dar daca e o alegere mai buna o iau pe adoua.Iar ca amplificator ma gandeam la un Ibanez IBZ15GR. Vreau sa va mai intreb daca pe cea cu bridgeul fix ar fi mai dificil de cantat, ma gandesc ca are mai multa tensiune.Sunt incepator insa vreau o chitara buna si pentru viitor, alta nu-mi voi mai cumpara. Daca aveti alte propuneri bugetul meu este de 1200 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Salut, am strans cativa bani si vreau sa-mi cumpar o chitara electrica + un amplificator cat mai curand. Nu stiu pe care sa o aleg am doua preferinte in momentul acesta Ibanez GRGR121EX si Ibanez GRG220DEX.A doua are floyd rose iar prima bridgeul fix, nu am nevoie de whammy bar dar daca e o alegere mai buna o iau pe adoua.Iar ca amplificator ma gandeam la un Ibanez IBZ15GR. Vreau sa va mai intreb daca pe cea cu bridgeul fix ar fi mai dificil de cantat, ma gandesc ca are mai multa tensiune.Sunt incepator insa vreau o chitara buna si pentru viitor, alta nu-mi voi mai cumpara. Daca aveti alte propuneri bugetul meu este de 1200 lei.

 

nu lua Ibanez GIO pentru ca e de PORC !!!

Floyd-ul daca nu-l folosesti , mai bine nu-l mai lua pentru ca e greu de reglat , pentru un incepator da batai de cap foarte mari

 

Recomandari : Aria , e mult peste orice Ibanez GIO

 

 

amp :

Fender Mustang I - il poti conecta la PC si folosesti un software : Fender FUSE pentru efecte

are incorporat Modulation , Reverb si Delay

12 modulation effects (chorus, deep chorus, flanger, bias/sine tremolo, optical/vintage tremolo, optical vintage tremolo fast, vibratone slow, vibratone fast, octaver, phaser slow deep, phaser medium, step filter)

12 delay and reverb effects (tape delay 150ms/1 repeat, stereo tape delay 300ms/3 repeats, mono delay 700ms/4 repeats, small room reverb, plate reverb, large hall reverb, Fender ’63 spring reverb, Fender ’65 spring reverb, tape delay room, tape delay large hall, ducking delay small hall, echo filter

e oricum MULT mai bun decat Ibanez-ul ala

Fender-Mustang-I.jpg

fuse1.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Rush

Salut, ce chitara acustica ati putea sa imi recomandati in jurul sumei de 400ron ?

 

Eu inclinam spre un Fender CD60 dupa ce am vazut toate review`urile pozitive dar dupa ce am intrebat si pe alt forum mi s-a spus ca sunt jalnice si nu merita.

 

Initial as fi vrut o electrica ( pentru studiat la casti ) dar cu un buget de maxim 600ron si nu cred ca exista ceva decent pe piata la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce chitara acustica ati putea sa imi recomandati in jurul sumei de 400ron ?

 

Eu inclinam spre un Fender CD60 dupa ce am vazut toate review`urile pozitive dar dupa ce am intrebat si pe alt forum mi s-a spus ca sunt jalnice si nu merita.

 

Initial as fi vrut o electrica ( pentru studiat la casti ) dar cu un buget de maxim 600ron si nu cred ca exista ceva decent pe piata la banii astia.

Exista de la 350 Lei ...600 deja cumperi chitara super productie !!

 

mai ales daca cumperi o chitara second hand..

 

Orice dupa ce este cumparat a ajuns second-hand cum a iesit pe usa magazinului !!! Deci pretul poate scade cu 50%.

 

 

mi s-a spus ca sunt jalnice si nu merita. CINE ..cate chitare au incercat 40 -300 ? ca sa stie ei .

 

 

Pai .Nu au in magazine atatea chitare dintr0un singur tip , cum poate sa sustina cineva orice "parere" ????

 

 

Daca au cativa personal chitara lor la care canta de 2 ani poate sa spuna ca a lui in mod exceptional este o rabla sau este o super chitara....Atat!

 

Doar nu cred ca lucreaza nici unul de pe aici la linia de controlul de calitate de la Fender ..care incearca chitarele si pune stampila de OK ..???

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Rush

Exista de la 350 Lei ...600 deja cumperi chitara super productie !!

 

mai ales daca cumperi o chitara second hand..

 

Orice dupa ce este cumparat a ajuns second-hand cum a iesit pe usa magazinului !!! Deci pretul poate scade cu 50%.

 

 

mi s-a spus ca sunt jalnice si nu merita. CINE ..cate chitare au incercat 40 -300 ? ca sa stie ei .

 

 

Pai .Nu au in magazine atatea chitare dintr0un singur tip , cum poate sa sustina cineva orice "parere" ????

 

 

Daca au cativa personal chitara lor la care canta de 2 ani poate sa spuna ca a lui in mod exceptional este o rabla sau este o super chitara....Atat!

 

Doar nu cred ca lucreaza nici unul de pe aici la linia de controlul de calitate de la Fender ..care incearca chitarele si pune stampila de OK ..???

 

Persoanele care au spus astea sunt de pe un forum mai "rock" si dedicat oarecum celor ce vor sa isi faca band`uri etc, dar nu cred ca au incercat nush cate chitare si mai mult isi dau cu parerea, din cauza asta am aparut si aici.

Chiar imi place ce am vazut despre Fender`ul ala dar nu vreau sa fac vreo gafa, fender`ul vazand`ul la GuitarShop la 475ron. e totusi o suma de bani pe care nu vreau sa o "irosesc" si nu vreau sa patesc cum patesc de obicei cand sunt entuziasmat de ceva, cumpar, eu nestiutor, la magazin totul pare ok dar cand ajung acasa incep sa fiu dezamagit.

Nu ma deranjeaza nici o chitara SH, atata timp cat aspectul chitarei n-are legatura cu performanta ei, problema e ca sunt destui bisnitari si nu stiu in care sa ma incred avand in vedere ca nu stiu exact la ce trebuie sa ma uit sa vad ca`i buna.

 

Voi personal stiti ceva de Fender`ul mentionat ? Sau poate o recomandare ceva mai buna despre acustice ?

As prefera sa fie undeva la 400ron max. dar daca e cazul mai pun 100-200ron max. nu mai mult.

 

Multam !

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Eu inclinam spre un Fender CD60 dupa ce am vazut toate review`urile pozitive dar dupa ce am intrebat si pe alt forum mi s-a spus ca sunt jalnice si nu merita.

 

Probabil s-au bazat pe vasta lor "experienta" :trosc: Te sfatuiesc sa arunci o privire la mica publicitatate, sectiunea chitari acustice, ai sanse sa gasesti chitari decente la pret bun.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca gasesti.

Dar la pretul asta, 30 de euro transport nu mi se pare o avere...

Cand nu ai bani multi si te limitezi la o chitara ce valoreaza 30 Euro sa platesti 30 Euro transport ...e cam nasol.

 

Dar trebuie incercat la magazine de la noi trebuie intrebat pretul /promotie/reduceri/transport. daca ei fac comanda la Tohmann sau alta firma unde iese ieftin si asa toata lumea castiga..

 

Normal daca cu un transport se aduc mai multe piese tot 30 Euro ramane ..cheltuiala ..doar ca trebuie sa astepti mai mult .

 

 

Altii se aduna si coomanda impreuna ca sa nu plateasca 30 Euro transport la piese ce costa doar de ex. 10 Euro...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca as fi gasit la pret apropiat de Thomann, as fi luat de la noi, pentru ca subscriu la sprijinirea firmelor locale. In cazul asta, diferenta este prea mare. Am adunat la pretul nemtilor 30 de euro transportul si tot e o diferenta >100 euro la o chitara care, cum spune si Gojira, valoreaza 400 si ceva euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest Rares10

Buna ziua as dori sa schizitionez o chitara electro-acustica dar bugetul ar fi limitat la 700Ron.Pana acum am gasit trei modele care se incadreaza in aceasta suma de bani dar nu stiu raportul calitate-pret cat este de bun aas ca va cer parerea:

Ibanez V72ECE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=206&BrandProductID=1221

Aria AW-20CE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=290&BrandProductID=1253

Takamine G320-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622

 

Daca aveti si alte variante va rog sa mi le comunicati si as vrea sa stiu pe care dintre aceste trei modele mi-l recomandati.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Rush

Salut,

 

Imi poate spune cineva diferenta dintre un Takamine G320NS si Takamine G320 ?? Vad ca e diferenta de 50ron intre ele dar nu prea inteleg diferenta reala. Poate 50ron nu inseamna mult dar la 550 - 600 ( + corzi / husa / pene ) se aduna.

 

Multam fain.

 

L.E. - Nu ma pot decide intre Fender CD60 si Takamine G320 (NS?)

Edited by Rush
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua as dori sa schizitionez o chitara electro-acustica dar bugetul ar fi limitat la 700Ron.Pana acum am gasit trei modele care se incadreaza in aceasta suma de bani dar nu stiu raportul calitate-pret cat este de bun aas ca va cer parerea:

Ibanez V72ECE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=206&BrandProductID=1221

Aria AW-20CE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=290&BrandProductID=1253

Takamine G320-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622

 

Daca aveti si alte variante va rog sa mi le comunicati si as vrea sa stiu pe care dintre aceste trei modele mi-l recomandati.

Multumesc!

Am impresia ca Takamine-ul e doar acustic, nu si electro. Stiu ca apare la electroacustice pe site, dar descrierea nu pomeneste nimic de pick-up si nici nu are un E in coada numelui.

 

Pt. Rush: de obicei, NS inseamna Natural Satin, adica finish-ul e satinat in loc sa fie stralucitor. In rest, chitara ar trebui sa fie exact la fel cu G320 "natural".

Edited by andydufresne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Rares10

Multumesc pentru sfaturi si mai am o intrebare:

Epiphone AJ 100CE-http://www.instrumag.ro/chitare-electroacustice/epiphone-aj-100ce-natural/pr6128.html

Cum vi se pare?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Buna ziua as dori sa schizitionez o chitara electro-acustica dar bugetul ar fi limitat la 700Ron.Pana acum am gasit trei modele care se incadreaza in aceasta suma de bani dar nu stiu raportul calitate-pret cat este de bun aas ca va cer parerea:

Ibanez V72ECE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=206&BrandProductID=1221

Aria AW-20CE-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=290&BrandProductID=1253

Takamine G320-http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=1622

 

Daca aveti si alte variante va rog sa mi le comunicati si as vrea sa stiu pe care dintre aceste trei modele mi-l recomandati.

Multumesc!

Salut,

 

Imi poate spune cineva diferenta dintre un Takamine G320NS si Takamine G320 ?? Vad ca e diferenta de 50ron intre ele dar nu prea inteleg diferenta reala. Poate 50ron nu inseamna mult dar la 550 - 600 ( + corzi / husa / pene ) se aduna.

 

Multam fain.

 

L.E. - Nu ma pot decide intre Fender CD60 si Takamine G320 (NS?)

 

 

Multumesc pentru sfaturi si mai am o intrebare:

Epiphone AJ 100CE-http://www.instrumag.ro/chitare-electroacustice/epiphone-aj-100ce-natural/pr6128.html

Cum vi se pare?

 

Între variantele propuse de tine (și nu numai, pentru bugetul dat), Takamine G320 este cea mai bunã variantã. "NS"-ul semnificã alt finisaj, mergi la magazin și comparã-le și decide singur dacã meritã acei 50 de lei în plus. Stai departe de Ibanez-urile ieftine, fie ele (electro)acustice sau electrice.

 

Diferența dintre Fender CD-60 și Takamine G320 se reflectã în diferența de preț dintre ele: Takamine-ul sunã mai bine, dar este mai scump. Ambele sunt "doar" acustice, nu au dozã. CD-60CE este o electroacusticã care își face bine treaba "electro", însã este sub Takamine G320 la capitolul sunet acustic.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Rush

Între variantele propuse de tine (și nu numai, pentru bugetul dat), Takamine G320 este cea mai bunã variantã. "NS"-ul semnificã alt finisaj, mergi la magazin și comparã-le și decide singur dacã meritã acei 50 de lei în plus. Stai departe de Ibanez-urile ieftine, fie ele (electro)acustice sau electrice.

 

Diferența dintre Fender CD-60 și Takamine G320 se reflectã în diferența de preț dintre ele: Takamine-ul sunã mai bine, dar este mai scump. Ambele sunt "doar" acustice, nu au dozã. CD-60CE este o electroacusticã care își face bine treaba "electro", însã este sub Takamine G320 la capitolul sunet acustic.

 

You Sir have just helped me make my decision.

 

Thank you !

 

O sa o cumpar la sf. lunii, o sa ma reintorc atunci cu un feedback amator.

 

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Guest stmlk

Salut

 

Cred ca asta e locul cel mai potrivit sa intreb, ce chitara clasica imi puteti recomanda

 

Sunt incepator, si am invatat cate ceva la chitarele acustice ale prietenilor. Insa imi doresc una clasica pentru ciupit. Din cate am vazut si am cautat, cele mai disponibile ar fi Hora, insa nu mi-as lua din aceea. Va intreb daca ati folosit careva chitare marca Aria, Flame, Framus, Startone sau Harley Benton, cele entry-level prezentate aici (pret crescator):

http://www.fly-music.ro/19-chitare-chitari-clasice-chitara-clasica-corzi-plastic-nylon#filter=[range:13900_57700]

modelele pana in 230 ron

 

Cum sunt in comparatie cu Hora, sunet, actiune, finish, grif reglabil, corzi? merita sa cumpar de acolo, noua, sau mai bine ma uit dupa ceva second, mai 'de firma'?

Stiti un site unde pot asculta sample-uri de la modelele respective?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Observ ca esti din Cluj. Da si tu o fuga la Guitarshop si la McMusic sau la alte magazine de genul de prin Cluj. Care ti se lipeste de mana, aia e. N-are rost sa discutam de finish, actiune, truss rod sau sunet...

Din punctul meu de vedere, Hora este peste Harley Benton, Statone, Flame, poate chiar si Aria.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Din cate am vazut si am cautat, cele mai disponibile ar fi Hora, insa nu mi-as lua din aceea.

Hora stau relativ bine la capitolul chitari clasice, cu putin noroc poti gasi la acelasi pret chitari mai atent lucrate decat modele chinezesti (Harley Benton & co). In locul tau m-as uita la modelul Spanish. Ma gandesc ca, incepator fiind, nu doresti o chitara de concert :unsure:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.