www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Salut tuturor , vreau sa-mi iau o chitara electrica pe care o voi folosi in special pentru metal + un amplificator pentru practice in casa.Ca buget am 25 milioane si ma gandeam sa-mi cumpar un ibanez art 320 + un roland micro cube , voi ce ziceti ?

 

Eu îți recomand un Vintage V100, un upgrade de doze (o combinație bunã ar fi Seymour Duncan JB & 59) și un Vox VT15.

Link to comment
Share on other sites

Ibanezul acela nu e o chitara rea, desi mi se pare usor scumpa. Poti incerca si un ART 300, practic e aceeasi chitara cu un alt finisaj, dupa parerea mea mai interesant si e si ceva mai ieftina. Roland MicroCube e un amplifricator ok, dar sa nu te astepti sa sune decat cat sa te auzi la volum foarte mic. Ton bun de metal nu prea ai cum sa scoti din el pentru ca are un difuzor mic ce nu face fata pentru ce vrei tu. Eu iti recomand un Vox VT20+, care e excelent pentru acasa, "stie" o gramada de amplificatoare si efecte si majoritatea suna cel putin decent, daca nu chiar bine. Daca vrei un ton ceva mai gras poti sa iei un VT40+, are difuzor mai mare si de aceea va suna mai plin.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=352&BrandProductID=2103

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2770

Link to comment
Share on other sites

Eu îți recomand un Vintage V100, un upgrade de doze (o combinație bunã ar fi Seymour Duncan JB & 59) și un Vox VT15.

 

Hai cã acu' m-ai bãgat pe mine-n ceațã... Nu mã bag la V100, dar JB si , în mod special, 59 merg mai mult la metale ? Exclusiv, sau acopera o plajã suficient de mare, pânã spre rock'n roll ?

Link to comment
Share on other sites

59 e o doza extraordinara. merge la orice. e mai low output. poate fi folosita in oricare pozitie, doar ca trebuie ca cealalta doza sa fie echilibrata ca output. chiar si 59 cu 59 e o combinatie foarte buna. alnico pro 2 si 59 mi se par printre cele mai bune doze de neck. jb, pe de alta parte mie nu mi-a placut. mai bine un custom custom, daca vrei mai hi-output. chestia cu metalele sta asa: daca ai humbucker, chiar si unele tipuri de single coil, poti canta metal. tine de mana si de restul echipamentului (amp si pedale)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hai cã acu' m-ai bãgat pe mine-n ceațã... Nu mã bag la V100, dar JB si , în mod special, 59 merg mai mult la metale ? Exclusiv, sau acopera o plajã suficient de mare, pânã spre rock'n roll ?

 

JB și 59 mi se pare o combinație extrem de versatilã, fãcând fațã aproape oricãrui gen muzical, de la blues pânã la heavy metal (bineînțeles, excluzând gâjâielile cu behãieli, zbierete și alte onomatopee). Un SD '59 în neck este o dulceațã. :)

 

Sunt de acord cu Barbarossa, pentru un orice ton (nu numai de heavy metal) aportul numãrul 1 îl are amplificatorul.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre chitara Ibanez V72E - Acoustic Guitar? http://www.mcmusic.r...dProductID=1218

Profu mi-a recomandat sa-mi iau un ibanez decat o hora sau alte chitarute de genu asta. E o alegere buna? Am auzit cum suna ibanezul cei drept electroacustic dar acelasi tip de chitara si mi-a placut :D

 

Nu stiu ce sa iti spun, am avut experiente contradictorii cu V72, am probat mai multe, una singura mi-a placut, tind sa cred ca a fost un accident fericit. Restul parca suna foarte rece. Mult mai reusite mi s-au parut Fender CD60 si Takamine G320. Diferenta de pret nu este asa mare intre Fender si Ibanez incat sa nu se justifice prin plusul de calitate pe care il are Fender.

Link to comment
Share on other sites

Hai că acu' m-ai băgat pe mine-n ceaţă... Nu mă bag la V100, dar JB si , în mod special, 59 merg mai mult la metale ? Exclusiv, sau acopera o plajă suficient de mare, până spre rock'n roll ?

 

De unde le scoti frate ??? da manele merge ?...sau plaja de la Mamaia ...tot litoralul + cel bulgaresc..

 

Explica-be ce semnatura FFT trebuie sa aiba ptr un anumit gen muzical cate o doza ,sau merge dupa ciloarea carcasei ?

 

Nu exista doza ptr genuri de muzica ...numai ca si denumire comerciala ,al momentului ,de aburit aburitii .

 

O doza condensator ptr ce gen muzical o fi buna ?

 

Tonul/timbrul/sustain-ul depinde 99% de lemn .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

De unde le scoti frate ??? da manele merge ?...sau plaja de la Mamaia ...tot litoralul + cel bulgaresc..

 

Explica-be ce semnatura FFT trebuie sa aiba ptr un anumit gen muzical cate o doza ,sau merge dupa ciloarea carcasei ?

 

Nu exista doza ptr genuri de muzica ...numai ca si denumire comerciala ,al momentului ,de aburit aburitii .

 

O doza condensator ptr ce gen muzical o fi buna ?

 

Tonul/timbrul/sustain-ul depinde 99% de lemn .

 

ªtiam de importanța lemnului în timbrul ºi tonul chitãrii... N-aº fi crezut cã poate ajunge pânã la un procent aºa de mare ca importanțã. Chiar pe la 99%... ?

Credeam cã e legat în mare mãsurã de caracteristicile dozei. Chiar sunt "montat" pe o schimbare a Wilkinsonului cu un Gibson'57Clasic .

Link to comment
Share on other sites

Pãrerea mea este sã rãmâi pe acusticã pânã înțelegi cu ce se mãnâncã instrumentul numit 'chitarã'. Cei care afirmã cã poți cânta de la început, cu succes, pe electricã, fie sunt genii, fie sunt paraleli.

 

Eu cred ca poti cinta direct pe electrica la fel de bine ca pe acustica. Are grif? Are. Are coarde? Are. Scoate sunet? Scoate.

Mecanismul e acelasi, difera doar marimea.

 

Desi nu-mi sta in caracter sa fac asemenea afirmatii, cred ca tu o meriti pe deplin. Ti-am ascultat mostrele de sunet inregistrate cu Framus Panthera si acolo aveai chitara dezacordata. Ti-a atras cineva atentia, numa' ca prea te-a interesat, ai raspuns plictisit "Chitara a fost acordata.", desi pe inregistrare se aude ca e dezacordata. Pe linga asta, vad ca esti destul de vechi pe forum, ceea ce ma face sa cred ca freci chitara de ceva ani. In tot timpul asta n-ai reusit sa retii cum suna o chitara acordata, insa iti permiti sa-i faci prosti pe altii care nu au aceeasi parere ca si tine, expertule...

 

Acum du-te tu frumusel si spune-i si lu' Justin Sandercoe "ba, esti paralel".

 

Scuze de offtopic, dar pur si simplu ma apuca dracii cind un om cu logica fracutrata incepe sa dea sfaturi si sa-i faca prosti pe altii.

Link to comment
Share on other sites

Ştiam de importanţa lemnului în timbrul şi tonul chitării... N-aş fi crezut că poate ajunge până la un procent aşa de mare ca importanţă. Chiar pe la 99%... ?

Credeam că e legat în mare măsură de caracteristicile dozei. Chiar sunt "montat" pe o schimbare a Wilkinsonului cu un Gibson'57Clasic .

A fost la moda intr-un timp ton de pas foarte "deschis" cu joasele foarte infundate su cu brilianta in inalte ..

 

Am facut doza de bas din 4 bobine de releu a cate 1 kOhm ...legate in paralel deci 250 Ohmi !!! ..mi-am zis "acu sa vezi inalte ..."..mai tai ici colo cu un EQ si o sa am un ton de sta matza in coada !!

 

Si am montat doza ..am ramas masca suna la fel cu humbucker-ele splitate de pe bas si destul de tare ( cu magnet neo din HDD ) nici un fel de inalte la ce ma asteptam...foarte uniform in toata plaja de frecvente doza perfecta.

 

Dozele comerciale au un anumit timbru in varful de rezonanta ce da o culoare sunetului captat dar ,doar la Fender bas si solo am sesizat corelarea raspunsului dozei cu rezonantele corpului .Las celelalte chitare pare la nimereala .

 

Ce este important ..este si pozitia dozei ca sa culeaga armonicele ,acest lucru lam experimantat tot cu chitarele bas , nu sunau bas cu medii "grase" si cum trebuie ( ca si Fender ) apoi am observat ca nu sunt dozele unde trebuie deci nici pomeneala sa scot soundul respectiv.

 

Am facut multe doze cu diferiti parametri si diferite circuite nmagnetice ptr teste ..pana mam plictisit..nu sunau a Strat ...Apoi am avut l amine un Strat la reparat am pus o doza facuta de mine sub corzui ..si ...suna a stat !!!

 

Dupa asta am cumparat un Strat ...hehe .Aveam nevoie de sunetul specific la unele piese ..apoi mia placut tot mai mult dupa ce am invatat /obisnuit sa cant pe Start ..dupa ce te obisnuiesti nu prea iti mai place alta chitara..eventual cate un Gibson la cate o piesa .

 

Apropos am vazut si GibsonLP al unui prieten acu 25 de ani ..avea un comutator rotativ cu :"N" tonuri ...nu suna nici cum ..doar sunetul "direct" mai suna a chitara restul de filtre pasive etc ..sunau nasol.

 

Chitara+doza ce are semnal mare si banda de frecvente uniforma se foloseste ptr distors mai puternic...asta c din cauza ca are semnal mare si suna mai gras ..semnalul mare seste destul de mare ca saduvca in overdrive /distors o statie "standard" ,...

 

pana ce un Strat cu doze vintage cu magnetii slabiti are soundul de "blues" fantastic si sustain-ul mai mare DAR nu are semnalul suficient de mare ca sa duca in overdrive/distors un amplif "normal" ( cele vechi fara canal de distors sau cu mai multe canale etc etc..)

 

Daca pui un 'buffer " preamp dupa o doza Strat din cele vintage...ets OK dar ...preamp-buffer = inca o cutie , inca o sursa de alimentare , inca doua trei cabluri,...creste sensibilitatea amplifului .=> culege zgomot !! ...deci numa probleme si ocazii sa se strice ceva ..

 

 

Asa ca este nmai comod si mai de preferat o doza tip humbucker ( reduce zgomotul ) are semnakl mare ataca bine si serios orice intrare ..duce in overdrive si distors preamplif +etaj final fara probleme. nu necesita baterie/alimentator...nu are nevoie de buffer preampli suplimentar ...

 

Dezavantaje nu ai sunetul unui singlecoil vintage cu magneti alnico obositi cu varsta de vre-o 30 de ani .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu cred ca poti cinta direct pe electrica la fel de bine ca pe acustica. Are grif? Are. Are coarde? Are. Scoate sunet? Scoate.

Mecanismul e acelasi, difera doar marimea.

 

Desi nu-mi sta in caracter sa fac asemenea afirmatii, cred ca tu o meriti pe deplin. Ti-am ascultat mostrele de sunet inregistrate cu Framus Panthera si acolo aveai chitara dezacordata. Ti-a atras cineva atentia, numa' ca prea te-a interesat, ai raspuns plictisit "Chitara a fost acordata.", desi pe inregistrare se aude ca e dezacordata. Pe linga asta, vad ca esti destul de vechi pe forum, ceea ce ma face sa cred ca freci chitara de ceva ani. In tot timpul asta n-ai reusit sa retii cum suna o chitara acordata, insa iti permiti sa-i faci prosti pe altii care nu au aceeasi parere ca si tine, expertule...

 

Acum du-te tu frumusel si spune-i si lu' Justin Sandercoe "ba, esti paralel".

 

Scuze de offtopic, dar pur si simplu ma apuca dracii cind un om cu logica fracutrata incepe sa dea sfaturi si sa-i faca prosti pe altii.

 

Nu o datã am întâlnit oameni care au avut doar electricã și se descurcau de minune cu ea, iar dacã le puneai o acusticã în mânã pãreau din altã lume. Poate cã înseamnã ceva faptul cã multe nume mari ale muzicii, chitariști care vor fi ascultați și peste 100 de ani, au fãcut primii pași pe acusticã.

 

E irelevant sã aduci într-o discuție de opinie în legãturã cu partea tehnicã a chitarei argumente ce țin de ureche muzicalã și îndemânare la mânuirea chitarei. Nu pretind cã am auzul atât de fin încât sã sesizez disonanțe sub un anumit prag; dupã urechea mea, nu aveam dezacordatã chitara pe înregistrarea aia.

 

În concluzie, eu consider acustica o etapã prin care ar trebui sã treacã oricine înainte de a face saltul la chitara electricã.

Link to comment
Share on other sites

Nu o dată am întâlnit oameni care au avut doar electrică și se descurcau de minune cu ea, iar dacă le puneai o acustică în mână păreau din altă lume. Poate că înseamnă ceva faptul că multe nume mari ale muzicii, chitariști care vor fi ascultați și peste 100 de ani, au făcut primii pași pe acustică.

 

E irelevant să aduci într-o discuție de opinie în legătură cu partea tehnică a chitarei argumente ce țin de ureche muzicală și îndemânare la mânuirea chitarei. Nu pretind că am auzul atât de fin încât să sesizez disonanțe sub un anumit prag; după urechea mea, nu aveam dezacordată chitara pe înregistrarea aia.

 

În concluzie, eu consider acustica o etapă prin care ar trebui să treacă oricine înainte de a face saltul la chitara electrică.

 

Chitara acustica = o anumita tehnica de cantat

 

 

Chitara electrica = aceiasi tehnica + alte tehnici care se pot adopta prin sensibilitatea marita si prelucrarea electronica ( sau limitele amplifurilor ...compresie , distors etc ..)

 

Majoritatea tehnicilor se pot executa si pe chitara acustica dar numai bine captata / amplificata .dar !.pe scena este anevoios sa amplifici o acustica din aceasta cauza sa trecut la "scandura de taiat ceapa "...

 

Am mai scris pe undeva trebuie sa caut linkul sa vedeti ce de procesari se fac ptr un ton bun de acustica..ramai masca ..

 

Incepatorilor le place sa aiba o electrica care canta singura...chitara ..un DSP FX...statie...distors ..ecou , flanger , wah..etc ..da in corzi si suna tot felu de zgomote sunete....nu-i vorba de cantat ci doar de produs sunete cu efecte...

 

Se poate invata si pe electrica si pe orice dar asta este in legatura cu munca si cu studiu...cea ce-l face pe incepator sa se lase de chitara in doua secunde...si asa apar sculele la mica publicitate....ets un lucru foarte util ...ai de unde sa cumperi scule ieftine.

 

Asa ca trebuie sfatuiti incepatorii sa cumpere chitare profi scumpe pe care apoi sa le putem cumpara la 1/3 din pret .

 

Asa ca sa cumpere incepatorii Ibanez la cel putin vre-o 3900 Ron .

 

Cum apar la amica publicitate cumpar cu 1500 Ron.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Sa terminat "quota" de plusuri pe ziua azi ....haha...e tare treba asta cu punctaj de "re..." sau ce o fi...

 

 

 

Foarte putini chitaristi pot sa cante pe chitara acustica ...nu au tehnica necesara de aici apare si lipsa de tehnica ptr a canta pe clean la o chitara electrica ...deci probleme serioase in momentul cand trebuie sa si cante ceva la chitara in afara de powerchord gigi sau doua "solouri" si cateva efecte..

 

Eu cred ca poti cinta direct pe electrica la fel de bine ca pe acustica. Are grif? Are. Are coarde? Are. Scoate sunet? Scoate.

Mecanismul e acelasi, difera doar marimea.

 

Desi nu-mi sta in caracter sa fac asemenea afirmatii, cred ca tu o meriti pe deplin. Ti-am ascultat mostrele de sunet inregistrate cu Framus Panthera si acolo aveai chitara dezacordata. Ti-a atras cineva atentia, numa' ca prea te-a interesat, ai raspuns plictisit "Chitara a fost acordata.", desi pe inregistrare se aude ca e dezacordata. Pe linga asta, vad ca esti destul de vechi pe forum, ceea ce ma face sa cred ca freci chitara de ceva ani. In tot timpul asta n-ai reusit sa retii cum suna o chitara acordata, insa iti permiti sa-i faci prosti pe altii care nu au aceeasi parere ca si tine, expertule...

 

Acum du-te tu frumusel si spune-i si lu' Justin Sandercoe "ba, esti paralel".

 

Scuze de offtopic, dar pur si simplu ma apuca dracii cind un om cu logica fracutrata incepe sa dea sfaturi si sa-i faca prosti pe altii.

 

Unde ai ascultat falsurile ?...nu le-am gasit..eram curios ..poate are o chitara slaba cu corzi vechi cu 'intonatia nereglata ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Chitara electrica NU inseamna overdrive si efecte. A dezvolta o tehnica buna pe

ea include si tonurile clean si exploatarea dinamicii. Este foarte adevarat ca

tehnicile intre acustic si electric difera, tocmai de aia nu pot intelege de ce

se persista in recomandarea cumpararii unei chitare acustice unui om care stie

precis ca vrea electrica. E ca teoria bunicului, "daca ai condus Dacie 1300 poti

conduce orice".

 

Sper ca am lamurit eventualele confuzii de termeni.

 

Exploatarea dinamicii reduse ...

 

Probleme serioase cu dinamica sculelor de amplificare ..

 

Un incepator daca vrea sa-si cumpere o chitara electrica sa-si cumpere nu-l opreste nimeni..bani lui viata lui daca asta-p face fericit este OK...toti ne cumparam "gadget"-uri nefolositoare doar asa ca sa le avem..

 

Dar cantatul la chitara este alta poveste...si nu tine de calitatea instrumenytului pana nu ajungi super performer care ar putea fi limitat de un instrument mai slab calitativ.

 

Asa ca daca stie exact nu mai intreaba si gata..

 

Dupa ec o are scrie pe forum pune poze schimba impresii si se bucura sau nu de chitara...

 

Apoi incepe upgrade ..schimbatul dozelor ...suruburilor ...si de astea..peste 3 luni intreaba cum se schimba o coarda mai apoi intreaba de ce se curbeaza gatul ..si cum se poate regla din bara de otzel.. apoi cum se tine pana..cea ce este un lucru pozitiv deoarece totusi are o ocupatie cultural artistica..

 

Si tot asa ca toata lumea...

 

Oricum mai pe nici un "intrebator" din acestia nu-i intereseaza parerea celorlati ... intreaba doar ca sa fie sustinute ideile lor si de altii...asa ca iau in considerare numai cea ce le place sa auda..(100 %)

 

iar noi scriem asa ca sa nu stam degeaba..

Link to comment
Share on other sites

Oau, v-ati incins!

...in fine...(am citit doar ultimele ~30 de pagini din acest thread)

 

Salut!

 

Am si eu de gand sa ma apuc de o chitara si nu stiu de care. As dori un model de chitara acustica, ieftina(~200-250lei), lipita cat de cat bine si care sa-mi faca fata. Am fost la un profesor de muzica(om cu greutate si fara figuri) care mi-a masurat mana si privirea de inculpat si mi-a zis ca 4/4 ar fi marimea victimei(chitara). Mi-a mai masurat el si urechea muzicala, a cantant nota La la pian, si dupa raspunsul meu ragusit mi-a urat multa bafta si m-a dat politicos afara. Dar speranta moare ultima iar eu nu am invatat ce-i aia *sa o las balta*. Asa ca am rasfoit forumul asta, am sunat aici si am vizionat si pagina asta. Dar am observat pe mai multe forumuri ca Hora este foarte slaba pentru banii ei in Romania. Asa ca... ma orientez la second-hand si o sa fac un post pe sectia Publicitate in care specific ce vreau. Iar de aici sper sa imi puteti spune si mie ce vreau. Oare Fender CD60 sau Takamine G320 se incadreaza in bugetul meu?

 

Apropo, in caz de... succes in ale chitarii, nu prea imi trece prin cap sa trec la electrica, tinand cont ca mie imi plac Sinatra, Caro Emerald, Katie Melua, Edith Piaf, Prodigy, Chemical brothers si ceva clasica, cu lingurita.

Astept sugestii si indicatii, multumesc!

 

L.E.: Nu stiu notele muzicale, iar o partitura pentru mine inseamna hartie desenata. Asta ca sa fie clar cat de multa vointa am.

Edited by nemaca
Link to comment
Share on other sites

salut, vreau sa imi iau o chitara electrica + amplificator de maxim 1400 lei =D

 

astept ideei :rolleyes::rolleyes::D

 

 

 

Am eu o idee ! Şi anume: cred că ar trebui scris "în piatră" la intrarea pe topicul ăsta :

 

"PRECIZAŢI, VĂ RUGĂM, CE GEN MUZICAL V-AR PLACE SĂ INTERPRETAŢI !" :glare:

 

Late Edit : Dacă mă iau după nick-ul tău aş zice un Vintage , pe la 1200-1300 de lei ( V100, de exemplu ), şi mai aşteaptă până strângi de amplificator...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor. Dupa cum spune topicul am si eu o mica dilema, asa de bani putini :). Care din astea credeti ca e mai buna? Ma limitez doar la chitarele astea si la banii astia:

 

1. SET CHITARA ELECTRICA GOLDEN TON

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-electrice/1164-set-chitara-electrica-golden-ton.html

 

2. SET HARLEY BENTON HBST-SET2 SUNBURST

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-electrice/498-set-harley-benton-hbst-set2-sunburst.html

 

3. SET THOMANN G13 SUNBURST

http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-electrice/625-set-thomann-g13-sunburst.html

 

Multumesc anticipat de raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sfatul meu e sã eviți pachetele chitarã+amplificator, indiferent de firma de la care provin. În al doilea rând, mãrcile pe care le-ai gãsit tu (Golden Ton, Harley Benton/Thomann) nu sunt deloc strãlucite; considerã-le firme "de supermaket", precum "1" din Carrefour.

 

Înțeleg cã ai la dispoziție un buget de aproximativ 500 de lei. Ce ai vrea sã cânți și ce experiențã ai? Ești convins cã vrei chitarã electricã? Deși pãrerile sunt împãrțite, eu consider cã o acusticã este alegerea bunã pentru început, am explicat mai sus de ce.

Link to comment
Share on other sites

Sfatul meu e sã eviți pachetele chitarã+amplificator, indiferent de firma de la care provin. În al doilea rând, mãrcile pe care le-ai gãsit tu (Golden Ton, Harley Benton/Thomann) nu sunt deloc strãlucite; considerã-le firme "de supermaket", precum "1" din Carrefour.

 

Înțeleg cã ai la dispoziție un buget de aproximativ 500 de lei. Ce ai vrea sã cânți și ce experiențã ai? Ești convins cã vrei chitarã electricã? Deși pãrerile sunt împãrțite, eu consider cã o acusticã este alegerea bunã pentru început, am explicat mai sus de ce.

 

Am gasit pe youtube setul de Harley. Vreau chitara electrica si trebuie sa aleg una din astea 3. Cum ti se pare ca suna asta? Experienta mai deloc, adica stiu sa cant 3 cantece rock la chitara electrica.
Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

Am eu o idee ! Şi anume: cred că ar trebui scris "în piatră" la intrarea pe topicul ăsta :

 

"PRECIZAŢI, VĂ RUGĂM, CE GEN MUZICAL V-AR PLACE SĂ INTERPRETAŢI !" :glare:

 

Late Edit : Dacă mă iau după nick-ul tău aş zice un Vintage , pe la 1200-1300 de lei ( V100, de exemplu ), şi mai aşteaptă până strângi de amplificator...

 

vreau sa cant ceva mai heavy :D ma gandeam la squier affinity Stratocaster fat , epiphone lp special II, ibanez grx90 sau epiphone lp spcial II gt

 

 

cu un vox vt20+

 

:huh:

 

 

 

 

 

Edited by RockStyle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

vreau sa cant ceva mai heavy :D ma gandeam la squier affinity Stratocaster fat , epiphone lp special II, ibanez grx90 sau epiphone lp spcial II gt

 

 

cu un vox vt20+

 

:huh:

 

Dacã ții neapãrat sã îți iei chitarã și amplificator de banii ãia, vei avea acel VT20 și o chitarã mai slãbuțã, caz în care îți recomand Epiphone Special II.

 

Totuși, pentru început, poți suplini cu destul de mult succes un amplificator pe PC. Asta ți-ar permite sã-ți iei o chitarã superioarã, de care nu te vei sãtura prea curând - recomandarea mea este Vintage V100.

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

am facut rost de un fender frontman 15G crezi ca ar fi bun sa il folosesc cu vintage'ul pana strang bani sa cumpar vt20?

 

dar Epiphone LP 100, vintage V99 ,cum sunt ? :D:D

Edited by RockStyle
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mie nu îmi place deloc Frontman 15G; între el și varianta PC aș alege-o pe cea de pe urmã.

 

Atât Epiphone LP100, cât și Vintage V99 sunt mult sub Vintage V100. Pãrerea mea e cã diferența de preț meritã cu vârf și îndesat.

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStyle

thx

 

cred ca o sa incerc varianta v100 =D si ca amplificator o sa dureze ceva pana cand o sa strang eu 750 lei pentru vt20 si ma gandesc sa iau unu mai ieftin gen mustang I spider III peavey vypyr vox pathfinder sau cine stie un vox vt15 :D

 

daca mai stii ampuri de 400~600 lei zi-mi si mie ca nu mai am idei :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare.Sunt nou pe site si am o intrebare despre ce chitara electrica sa imi cumpar si ce amplificator.Am totusi niste propuneri voi ce spuneti?

Chitara: Epiphone LP 100 : http://www.esound.ro/Epiphone-LP-100-Electric-Guitar-Ebony,-Cherry-Sunburst,-Vintage,p-7891.html

BC RICH SPECIAL EDITION MOCKINGBIRD : http://www.esound.ro/BC-RICH-SPECIAL-EDITION-MOCKINGBIRD,p-5265.html

 

Amplificatoare: Marshall MG15CDR : http://www.esound.ro/Marshall-MG15CDR-Combo-chitara,p-351.html

Marshall MG15DFX : http://www.esound.ro/Marshall-MG15DFX-Combo-chitara,p-353.html

Marshall MG30DFX : http://www.esound.ro/Marshall-MG30DFX-Combo-chitara,p-355.html

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=27&BrandCategsID=174&BrandProductID=971

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=24&BrandCategsID=214&BrandProductID=1294

 

Cu acel amp cu siguranta iti vei putea face simtita prezenta intr-o sala de repetitii. Pe langa puterea dubla, mai are cateva avantaje fata de acele Marshall: difuzor de 12", incinta mai mare, pre-amp pe lampa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.