www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Cristian

Bai, nu! I-ati ce vrei numai sa-ti iei! :)) Nu-i da pe prostii (nintendo nu-stiu-ce; xbox-uri sau alte de-astea). Daca simti ca te arde cumpara-ti chitara electrica acum sau asculta sfatul baietilor si cumpara-ti o acustica. Sau... ma rog, poate ai o caruta de bani si-i ii strangi repede... nu stiu. In orice caz.. sfatul meu e sa-ti cumperi chitara daca asta simti intr-adevar. Daca mai ai intrebari pune-le tot aici si mai stau si eu cu ochii pe thread-ul asta si-ti raspund cum pot.

Habar n-am de ce mi-ar pasa de asta, dar uite ca se intampla. Sau, have it your way si poate ne auzim in alta viata :))

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Electric sau acustic... depinde ce vrei sa canti (daca asculti brutal-death/grind e clar ca nu te intereseaza un instrument acustic). Eu am invatat cateva lucruri elementare pe acustica, dar nu am avut niciodata una. Primul meu echipament a fost o chitara cu humbuckere, o pedala high-gain, simulator de cabinet si un casetofon rusesc de 2 ori mai in varsta decat mine.

Link to comment
Share on other sites

Ba eu cred ca am inteles, conform a ceea ce spune Bumbac mai exista o clasa de chitaristi, cea a geniilor. Ideea este ca daca vrei sa ajungi geniu in acest domeniu trebuie sa incepi direct pe electrica, orice alta cale decat aceasta duce neconditionat catre chitaristul negenial. Exemplul cel mai la indemana care imi vine acum ar fi Tommy Emmanuel, sau chiar Al Di Meola.

 

:D:P:lol:

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh
Salutare ...ce parere aveti despre

 

http://www.guitarsho...odus.php?pid=23 + http://www.guitarsho...odus.php?pid=81 ...eu fiind incepator

 

Astept pareri si alte sugestii.

 

LE: Bugetul este pana in 2000 RON

 

Spre ce tip de sunet te îndrepți? Ce muzicã ți-ar plãcea sã cânți? :)

 

Nu ma intereseaza un anumit sunet . Vreau sa sune bine ..atat clean cat si distors , sa pot canta gen Guns n Roses , Metallica , Ac/Dc sau Children of Bodom.

De asemenea vreau sa fie cat mai comoda .

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca Rolandurile sunt mai bune pentru metal. Nu stiu ce sa aleg dintre Vox VT20+ si Roland Cube 20XL...

Cat despre chitara sunt destul de sigur ca o sa iau Schetcher-ul. O sa merg totusi candva la Guitar Shop ca sa testez mai multe chitari.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut si Roland si Vox, seriile mai vechi ce-i drept, adica Roland Cube 30 si Vox AD50VT si Vox VT30. Mi s-a parut mult mai apropiat de un amplificator pe lampi sunetul modelat de amplificatoarele Vox decat cel de Roland. Amplificatorul Roland suna exact ca un procesor Boss, adica extrem de digital. Acum depinde ce ton cauti, eu din seria VT de la Vox gasisem niste tonuri de metal foarte convingatoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pe-asta chiar ca n-am inteles-o. wacko.gif

 

 

Ba eu cred ca am inteles, conform a ceea ce spune Bumbac mai exista o clasa de chitaristi, cea a geniilor. Ideea este ca daca vrei sa ajungi geniu in acest domeniu trebuie sa incepi direct pe electrica, orice alta cale decat aceasta duce neconditionat catre chitaristul negenial. Exemplul cel mai la indemana care imi vine acum ar fi Tommy Emmanuel, sau chiar Al Di Meola.

 

:D:P:lol:

 

Tot ceea ce am vrut sã zic este cã, în opinia mea, acustica este o etapã necesarã pentru a putea deveni un chitarist electric bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Imi mai da si mie cineva cateva sugestii please ? :D

Postul meu e putin mai sus, iar dupa cum scrie in el vreau o chitara cat mai versatila si comoda pana in 2000 ron , eu fiind incepator .

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Imi mai da si mie cineva cateva sugestii please ? :D

Postul meu e putin mai sus, iar dupa cum scrie in el vreau o chitara cat mai versatila si comoda pana in 2000 ron , eu fiind incepator .

 

Dacã este vorba de o primã chitarã și nu ai experiențã cu acest instrument, reiau sfatul (și pãrerea) de mai sus și îți recomand sã îți cumperi o acusticã (Takamine G-320 sau Fender CD-60) pe care sã îți clãdești o bazã (și nu numai!).

 

În caz contrar, recomand Vintage V100.

Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter
Tot ceea ce am vrut sã zic este cã, în opinia mea, acustica este o etapã necesarã pentru a putea deveni un chitarist electric bun.

 

Chiar? Din cate mi-aduc eu aminte acustica este chitara care te omoara - grif lat, corp incomod, etc; dar pe de alta parte ii foarte utila, pentru iesirele in aer liber ;)

Eu am inceput pe acustica si n-am rezistat decat 3 zile - ma omoara asa ca am pus mana pe o electrica si a mers ca unsa treaba, avea o droaie de avantaje[mai ales pentru o persoana ca mine care are degete scurte]... asa ca prefer sa stiu ca chitara incepatorului trebuie sa fie ceea ce isi doreste 'el'... acustica pe mine m-a omorat[acum pot canta la ea dar nu se poate compara cu electrica :)]...

 

P.S: poate peste vreo 3 zile gasesc pe acest topic ca chitara incepatorului ar trebui sa fie: chitara clasica...

Link to comment
Share on other sites

Guest bogdancoltea

Chiar? Din cate mi-aduc eu aminte acustica este chitara care te omoara - grif lat, corp incomod, etc; dar pe de alta parte ii foarte utila, pentru iesirele in aer liber ;)

Eu am inceput pe acustica si n-am rezistat decat 3 zile - ma omoara asa ca am pus mana pe o electrica si a mers ca unsa treaba, avea o droaie de avantaje[mai ales pentru o persoana ca mine care are degete scurte]... asa ca prefer sa stiu ca chitara incepatorului trebuie sa fie ceea ce isi doreste 'el'... acustica pe mine m-a omorat[acum pot canta la ea dar nu se poate compara cu electrica :)]...

 

P.S: poate peste vreo 3 zile gasesc pe acest topic ca chitara incepatorului ar trebui sa fie: chitara clasica...

 

Uite ce poate face un copil de 6 ani (cu degete mai scurte ca ale tale, presupun):

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Acum nu stiu de unde ai dedus ca acustica are grif lat, dar ma rog. Eu am un Stagg SW203 si tin sa-ti spun ca are cel mai "fin" grif pe care am cantat. Acum.. o fi si faptul ca a fost prima chitara, dar am testat multe electrice si chiar ART80-ul meu de acum nu-mi vine sa spun ca mi-ar da aceeasi senzatie. Grifurile de acustica sunt aproape la fel de inguste ca cele de electrica. Si nici corpul nu e chiar atat de incomod. In afara de faptul ca e mare cutia de rezonanta, nu are nici o problema. Ba chiar te ajuta... spre deosebire de electrica te forteaza putin sa stai mai drept. Electrica fiind micuta, ai tendinta sa te apleci spre ea. Si.. daca zici ca te omoara acustica(pentru ca se apasa mai greu pe fretboard probabil) sa te vad pe bas ce faci :) Si daca ti-a fost frica de sanatatea buricelor degetelor tale de ce te-ai mai luat de chitara? Nu mai gandi asa. Acustica e geniala!

 

Chitara clasica nu e deloc rea pentru incepatori. Nu trebuie sa te gandesti ca e mai greu sa canti la intrument doar pentru ca are griful mai lat. In balanta cu "suparatoarea latime" ai corzi de nylon care compenseaza. Ideea e de obisnuinta. Prietena mea a facut clasica de la 12 ani si n-am auzit-o sa se planga de griful chitarei ei atunci cand a cantat prima data pe electrica.

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

Va mai lipseste o bata de baseball si va puteti considera smecheri ... copilasi puneti mana si invatati pentru ca nu aveti habar despre cum se construieste o chitara, cum se alege o chitara, etc. Ati auzit si voi de Fender si Takamine si va credeti mari si tari, ei nu, va inselati...

Link to comment
Share on other sites

Va mai lipseste o bata de baseball si va puteti considera smecheri ... copilasi puneti mana si invatati pentru ca nu aveti habar despre cum se construieste o chitara, cum se alege o chitara, etc. Ati auzit si voi de Fender si Takamine si va credeti mari si tari, ei nu, va inselati...

 

Lumineaza-ne, maestre, ca nu ne-ai convins in postul de ieri!

Link to comment
Share on other sites

Guest Karacter

Lumineaza-ne, maestre, ca nu ne-ai convins in postul de ieri!

 

De ce mi-as mai bate capul cu voi? nu merci... am lucruri mult mai bune de facut :), cum ar fi sa dorm, sa mananc, etc.

Nu aveam de gand si nici n-am de gand sa ma fac profesor pentru 'copilasi'...

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

De ce mi-as mai bate capul cu voi? nu merci... am lucruri mult mai bune de facut :), cum ar fi sa dorm, sa mananc, etc.

Nu aveam de gand si nici n-am de gand sa ma fac profesor pentru 'copilasi'...

 

Acum... frate, daca esti antisocial ce cauti pe un forum?

Aici se cauta promavarea de cunostinte si schimbul de experiente, nu basi**le tale.

Link to comment
Share on other sites

De ce mi-as mai bate capul cu voi? nu merci... am lucruri mult mai bune de facut :), cum ar fi sa dorm, sa mananc, etc.

Nu aveam de gand si nici n-am de gand sa ma fac profesor pentru 'copilasi'...

 

Iar incepi? In mod normal nu spui multe aberatii. Te apuca doar pe acest forum?

Link to comment
Share on other sites

Ca vrei sa treci de la acustica la electrica nu prea e treaba mea. Daca iti plac chitarile gen Les Paul, dupa parerea mea cea mai buna investitie ar fi un Vintage V100 pentru ca este din start o chitara decenta in care nu trebuie sa investesti prea multi bani pe viitor ca sa o upgradezi. Practic singurul lucru care merita schimbat pe ea sunt dozele, cele standard oricum sunt decente, deci le poti tine ceva timp pe chitara fara nici o problema.

 

Amplificator eu iti recomand Vox VT40+, eventual si cu un footswitch VFS5, asta ca sa ai acces rapid la preseturi.

 

Vintage-ul este 1300 RON nou, Voxul 1000 RON, footswitchul 300 RON, in total 2600 RON. Iti mai raman bani si de un set de doze second hand pana la 3000 RON.

 

Cateva nelamuriri:

 

- Cumva Vox ul VT40 e tube? adica analog?

- si am observat o alta caracteristica la electrice Les Paul. Stiu din cate am citit ca, corpul chitarei cu cat e mai solid cu atat are o rezonanta mai buna si un sustain mai mare. In sensul asta am vazut ca un Vintage 100 cantareste 5 kg, in comparatie cu un epiphone sa zicem la acelasi pret si aceeasi clasa care cantareste 7 kg, ca sa nu mai zic de Gibson Les Paul cu 9 kg. Credeti ca e un criteriu de alegere ? Poate comparatia asta e relevanta:

http://www.thomann.de/gb/search.html?xsid=389c8094adc4bf989f55902bf22769d4&gk=gieglp&oa=ala&pc=show&chk12098=on&chk43437=on&chk83429=on&chk125371=on&chk31597=on&chk138567=on

 

Merci \1

 

 

Link to comment
Share on other sites

si am observat o alta caracteristica la electrice Les Paul. Stiu din cate am citit ca, corpul chitarei cu cat e mai solid cu atat are o rezonanta mai buna si un sustain mai mare. In sensul asta am vazut ca un Vintage 100 cantareste 5 kg, in comparatie cu un epiphone sa zicem la acelasi pret si aceeasi clasa care cantareste 7 kg, ca sa nu mai zic de Gibson Les Paul cu 9 kg. Credeti ca e un criteriu de alegere ?

Eu am un sustain bun cu o chitara de 3-4Kg.

 

Cumva Vox ul VT40 e tube? adica analog?

Uite gasim in primul link dupa ce folosim google:

http://www.voxamps.com/valvetronix/ : When we set out to create Valvetronix, the goal was clear - design a digital modeling amp that sounded and felt great. A versatile amp that could superbly re-create every detail, every nuance of a collection of the world's most sought after guitar amplifiers. An amp that actually lives up to the promise that digital modeling amplifiers appear to offer, but have never achieved - until now.

Deci efecte digitale si putere pe tranzistori.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Cateva nelamuriri:

 

- Cumva Vox ul VT40 e tube? adica analog?

- si am observat o alta caracteristica la electrice Les Paul. Stiu din cate am citit ca, corpul chitarei cu cat e mai solid cu atat are o rezonanta mai buna si un sustain mai mare. In sensul asta am vazut ca un Vintage 100 cantareste 5 kg, in comparatie cu un epiphone sa zicem la acelasi pret si aceeasi clasa care cantareste 7 kg, ca sa nu mai zic de Gibson Les Paul cu 9 kg. Credeti ca e un criteriu de alegere ? Poate comparatia asta e relevanta:

http://www.thomann.de/gb/search.html?xsid=389c8094adc4bf989f55902bf22769d4&gk=gieglp&oa=ala&pc=show&chk12098=on&chk43437=on&chk83429=on&chk125371=on&chk31597=on&chk138567=on

 

Merci \1

 

te inseli in multe privinte...nu exista corp mai solid sau mai putin solid la o chitara. e mai dens sau nu lemnul, si asta se traduce intr-o redare diferita a frecventelor. nu are nimica de a face cu sustainul...ABSOLUT nimica. Gibson custom shop selectioneaza lemnul cel mai usor.

un les paul ADEVARAT, cantareste intre 3.75-4.5 kg. alea sunt, daca si lemnul e de calitate, tata sustainului les paul. pe la 5-5.5 kg sunt deja cele mai grele. alea au fost in general in perioada norlin, cand la greutate contribuia si faptul ca se folosea lipici din greu si artar in loc de mahon.

nu exista lp de 9kg si imi vine sincer greu sa cred ca exista vintage de 5 kg.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ma scuzi Baumwolle, ulterior am vazut ca e vb. de shipping weight, iar Gibson cel mai probabil are 9 kg cu tot cu hard case. Neatentie sorry ! blush.gif

 

Neatenție din partea tuturor, se pare.

Link to comment
Share on other sites

te inseli in multe privinte...nu exista corp mai solid sau mai putin solid la o chitara. e mai dens sau nu lemnul, si asta se traduce intr-o redare diferita a frecventelor. nu are nimica de a face cu sustainul...ABSOLUT nimica. Gibson custom shop selectioneaza lemnul cel mai usor.

un les paul ADEVARAT, cantareste intre 3.75-4.5 kg. alea sunt, daca si lemnul e de calitate, tata sustainului les paul. pe la 5-5.5 kg sunt deja cele mai grele. alea au fost in general in perioada norlin, cand la greutate contribuia si faptul ca se folosea lipici din greu si artar in loc de mahon.

nu exista lp de 9kg si imi vine sincer greu sa cred ca exista vintage de 5 kg.

 

Lemn dens are o amortizare mai mica decat un lemn mai "moale"...

 

Ton , timbru influentat de corp /gat ale carui masuri fizice sunt similare dar masa este diferita in functie de densitatea lemnului .

 

dar si din cauza densitatii/elasticitatii unele frecventa sunt amortizate altele nu ...=> sustain. Daca amortizez un anumit timbru ( frecvente) nu mai ai sustain.

 

dar se amortizeaza si anumite frecvente nedorite obtinand un anumit timbru convenabil...etc

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest just1me

Heya, deci la mine nu este vorba de model, ci de chitara in sine. Adica, oare sa imi iau bass sau electrica...am auzit ca e mult mai faina electrica dar nu stiu ce sa cred. Prima mea chitara a fost acustica (acum ceva timp) deci ar fi mai usor pt mne la electrica.

Ce parere aveti?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Heya, deci la mine nu este vorba de model, ci de chitara in sine. Adica, oare sa imi iau bass sau electrica...am auzit ca e mult mai faina electrica dar nu stiu ce sa cred. Prima mea chitara a fost acustica (acum ceva timp) deci ar fi mai usor pt mne la electrica.

Ce parere aveti?

 

 

 

 

nu poti spune cae mai buna una ca cealalta , in muzica ambele sunt importante

acum depinde si ce te pasioneaza pe tine , nu trebuie sa canti la ce e "mai bun" , trebuie sa canti la ce te atrage pe tine ,

canti din placere nu din obligatie , si bassu' si electrica au rolul lor intr-o formatie

daca cineva ti-ar zice acum ca tobele sunt mai bune ca electrica si bass' ti-ai lua tobe ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.