www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

22 minutes ago, raul1ro said:

https://www.thomann.de/ro/vintage_v100aw.htm

Despre acest model ce stiti? Am tot cautat informatii si nu gasesc mare lucru, iar despre doze nu gasesc chiar nimic.

M-am gandit si la https://www.thomann.de/ro/ibanez_rg421ex_bkf.htm?ref=search_prv_5  sau https://www.thomann.de/ro/ibanez_s521_mol.htm?ref=search_prv_2

 

Eu am avut Ibanez S771, care practic e un S521 cu un single coil in plus intre cele doua humbuckere. Chitara mi s-a parut excelenta. Versatila, usoara, ton fain cam in orice context. Dozele nu sunt extraordinare, dar iti faci treaba cu ea. Singurul inconvenient a fost gatul extrem de subtire pentru mine, dar asta e o treaba subiectiva. S521 si multe alte Ibanezul le gasesti la McMusic, cel mai sfant e sa le probezi :)

+1 pentru ce-a zis ramurel despre dozele Wilkinson :D

Edited by ChurchOfCthulhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si vintage este la McMusic cam la acelas pret cu celelalte doua, si imi place mult designul, dar avand in vedere ce zice ramurel parca dau inapoi de la ea :)

Eu am degetele mai scurte, asa ca gatul subtire probabil imi ofera un avantaj, cred. Acelas gat il are si RG421EX. Asa scrie pe site-ul Ibanez.

Link to comment
Share on other sites

Vintage V100 e apreciata de multa lume. 

Cat despre Ibanez de ce ai da ~300 de lei in plus pe una la Thomann cand avem distribuitor oficial in ro ?  http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-s521-mol-chitara-electrica

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-rg421-wk-chitara-electrica

In plus, sunt cateva exemplare si pe forum la mica publicitate.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, raul1ro said:

Eu am degetele mai scurte, asa ca gatul subtire probabil imi ofera un avantaj, cred. Acelas gat il are si RG421EX. Asa scrie pe site-ul Ibanez.

Eu tot recomand sa petreci ceva timp testand Ibanez in magazin. Si eu am degetele scurte si am mers pe acelasi principiu, ca pana la urma sa imi dau seama ca-mi plac gaturile mai chunky. Dar depinde de multi factori aici si cel mai bine iti dai seama singur. S771 mi s-a parut fantastica ca raport calitate pret (o luasem cu reducere de la Mc pe la vreo 1850 ron fata de cat de scumpa e acum la Thomann) si S521 ar trebui sa fie la fel. Si acum imi pare rau ca am vandut-o, dar daca o pastram statea pe post de mobila.

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, raul1ro a spus:

Si vintage este la McMusic cam la acelas pret cu celelalte doua, si imi place mult designul, dar avand in vedere ce zice ramurel parca dau inapoi de la ea 

M-ai înțeles greșit , ziceam doar că e riscant să o iei online, fără să o testezi, altminteri, dacă știi să te uiți la ele, poți să iei o chitară chiar bună. M-a făcut chiar curios creșterea asta de preț, cred că o să mă uit și eu cu prima ocazie , să văd ce și cum...

Ar fi mișto să o mai fi și ușurat un pic la greutate... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Quote

M-ai înțeles greșit , ziceam doar că e riscant să o iei online, fără să o testezi, altminteri, dacă știi să te uiți la ele, poți să iei o chitară chiar bună. M-a făcut chiar curios creșterea asta de preț, cred că o să mă uit și eu cu prima ocazie , să văd ce și cum...

Ar fi mișto să o mai fi și ușurat un pic la greutate... :)

Cel mai bine de testat in magazin.

Poti sa verifici de exemplu fret-buzz, gatul daca nu este curbat, daca falseaza in octava  cu acordorul, etc,sa vezi daca iti place cum suna, etc si sa alegi ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salutare,

As nevoie de o recomandare pentru achizitia unui instrument si nu stiu sigur ce chitara mi s-ar potrivi cel mai bine.Dorinta mea si targetul meu sunt mai mult solo-urile de chitara, acum incerc sa invat melodii ca de exemplu de la Red Hot Chili Peppers.As dorii ca pe viitor sa merg inspre chitara electrica insa pentru inceput si diveristate mi-as dorii sa pot canta si la una clasica / acustica. 

In momentul de fata exersez pe chitara unui prieten care aparent este clasica 3/4 cu corzi metalice iar dificultatea cea mai mare pe care o intampin este pozitionarea degetelor, mereu ating si corziile adiacente.

Am mai tot citit topicuri pe forum si am vazut ca se recomanda Hora Reghin Spaniol 2 care s-ar incadra si in bugetul meu. 

Exista o alta alternativa mai buna sau sa merg pe Spaniol 2?

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alex.I said:

In momentul de fata exersez pe chitara unui prieten care aparent este clasica 3/4 cu corzi metalice iar dificultatea cea mai mare pe care o intampin este pozitionarea degetelor, mereu ating si corziile adiacente.

Greu de crezut ca e clasica 3/4 cu corzi metalice. Clasica e clasica, si poarta nylon, acustica e acustica si poarta corzi de metal. 

Cu pozitionarea degetelor nu e clar care e problema ta: sunt prea apropiate sau prea departate corzile? Adica ai mana prea mica sau prea mare pentru grif? Nu incap buricele degetelor sau nu ajungi sa iei barre-uri? Cel mai probabil, o sa te obisnuiesti in timp :)

In ceea ce priveste cumparaturile, ai nevoie de cineva care sa te ajute. Intai sa-ti alegi tipul de chitara - pentru RHCP e mai degraba acustica. Apoi, fie sa-ti alegi chitara noua din magazin, fie sa alegi o chitara second hand, optiune pe care ti-o recomand. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leopold said:

Greu de crezut ca e clasica 3/4 cu corzi metalice. Clasica e clasica, si poarta nylon, acustica e acustica si poarta corzi de metal. 

Cu pozitionarea degetelor nu e clar care e problema ta: sunt prea apropiate sau prea departate corzile? Adica ai mana prea mica sau prea mare pentru grif? Nu incap buricele degetelor sau nu ajungi sa iei barre-uri? Cel mai probabil, o sa te obisnuiesti in timp :)

In ceea ce priveste cumparaturile, ai nevoie de cineva care sa te ajute. Intai sa-ti alegi tipul de chitara - pentru RHCP e mai degraba acustica. Apoi, fie sa-ti alegi chitara noua din magazin, fie sa alegi o chitara second hand, optiune pe care ti-o recomand. 

 

Mersi pentru sfaturi leopold.

Chitara pe care exersez acum este aceasta : https://www.soundcreation.ro/seturi-pachete-de-chitare-cid425/cataluna-classic-3-4-black-id17041.html , si a venit cu corzi de metal.

Problema cu degetele pe grif este ca sunt prea apropiate corzile si de cele mai multe ori ating cu buricul degetului si pe alta coarda, mai ales cand sunt necesare 3-4 degete simultan pe corzi apropiate.

As incerca o chitara acustica doar ca nu prea stiu spre ce sa ma indrept intr-un buget relativ redus ( cam 300 de lei ) in ideea ca voi dori achizitionarea uneia electrice mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la degete, nu e bai daca atingi corzile acolo unde nu suna. Daca ai, sa spunem, un deget pe-o coarda in tasta 3, nu e bai daca o mai atingi deasupra, in 2, de exemplu. 

Referitor la chitara, ai nevoie de ajutor. In zona bugetului tau, fie ca iei nou, fie ca iei second hand, e nimereala. Trebuie vazuta, ascultata, verificata de cineva care se pricepe cat de cat. In principiu, cu cca 300 RON ai putea lua SH o chitara care noua sa faca cam dublu.

Apoi, tu te hotarasti: clasica sau acustica, mare sau mica, rece sau electroacustica, etc

Link to comment
Share on other sites

Atunci sa ma orientez spre una acustica luan in calcul preferintele mele auditive care tind spre rock?Eram oarecum decis la acel Spaniol 2 pentru ca nu am pe cine sa iau dupa mine sa investigheze fiecare chitara SH daca e ok sau nu asa ca una noua ma scapa de aceasta problema.

Imi puteti recomanda o alta varianta pentru incepatori de chitara acustica?

Link to comment
Share on other sites

Nu asa functioneaza :)

E posibil (de fapt probabil) ca doua chitare acustice absolut noi si identice din gama asta de pret sa se comporte radical diferit. Si daca ai o problema cu ea, rezolvarea te poate costa o fractiune semnificativa din pretul chitarii. 

Striga aici pe forum: sunt din ..., cine ma ajuta sa aleg o chitara. Si, foarte probabil, o sa fii ajutat.

Am vazut chitare ieftine foarte decente, insa sigur alese. Fender, Ibanez, Aria, Hora, eu pe aici m-as uita, foarte probabil colegii pot sa mai adauge.

Nu conta pe firma, intr-un magazin din trei exemplare ale unui brand bine cunoscut, doua erau setate aiurea si probabil aveau nevoie de o vizita la cineva ceva mai priceput ca mine, iar a treia avea gatul torsionat - probabil dauna totala. La un buget in jur de 600 RON nou.

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru video hobbes. Atunci cred ca o sa merg pe una electrica de la bun inceput si gata, ulterior probabil ca voi mai lua si una acustica daca simt ca e nevoie ( imi plac sincer si si ). Am gasit una electrica la un coleg pe forum pe bazar mai in bugetul meu si ma gandesc ca e mai ok sa iau de aici.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna seara!

Am nevoie de niste pareri despre o chitara electrica potrivita unui incepator. Am mai cantat pe acustica, ma consider noob dar imi place sa stau sa exersez pana dimineata... .Bugetul meu este pana in 1600 de lei, am deja un amplificator de chitara . Dupa multe cautari am vazut pe forum un fender classic vibe 50 (1300) o yamaha 510v (1100)  si pe olx un epiphone les paul tribute plus (1600) as dori sa stiu care ar fi mai ok pentru un incepator .

Edited by greendog
Link to comment
Share on other sites

Dintre alea teoretic de departe cel mai bun 'value' e la Les Paul Tribute Plus. Știu că erau peste 2.600 de lei noi și ăla de care zici tu cred ca vine si cu hardcase, care și ăla mai costă câteva sute. Prin comparație, CV-ul face cam  2.100 nou (la noi), Yamaha ceva  mai puțin. Deci la Epi ai peste 1.000 - 1.300 off, la CV ai cam 800 off, la Yamaha cam tot ~800.

Eu aș zice că topul (best value) e:

1. LP Tribute Plus: e jumate dacă pui hardcase-ul, are doze GIbsoni USA '57 splitabile și push-pull instalat pentru tonuri single-coil, tunere Grover blocabile etc. Un fel de Classic Vibe al LP-urilor :)

2. Classic Vibe-ul (dar cred că tu ai văzut 60's Burgundy Mist, 50-ul ăla roșu s-a dat, îl voiam si eu). Oricum e bună și aia dacă-ți place culoarea.

3. Yamaha-ul (fac instrumente bune dar exact modelul ala mie personal mi se pare meh).

Trebuie să și încerci să vezi care te aranjează, că e diferență foarte mare chiar și numai în materie de gât între CV și LP, apoi greutate, sunet. Oricum cu #1 sau #2 nu prea ai cum sa greșești decât dacă exemplarul în sine e mai nenorocit. Eu m-aș arunca pe LP, nu sunt în general fan Epiphone (mai ales al modelelor ieftine de la ei) dar modelele lor de top, precum ăsta sunt oricum în altă ligă.

 

Total pe lângă opțiunile tale, în caz că se dau: eu m-aș uita și după o copie de PRS de la Harley Benton. Au seria CST-24T pe tot felul de culori, cu tremolo și doze splitabile. https://www.thomann.de/ro/search_dir.html?bf=&sw=cst-24t

Mă gândesc că dacă nimerești un exemplar OK eventual mai bagi ulterior într-un set de doze mai ok (deși sunt lăudate și alea de pe el), ceva Seymour Duncan tot splitabile.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Ca să nu mai fac un topic degeaba, are careva dintre voi doze de la IronGear? (http://www.irongear.co.uk/irongear_pickups_021.htm)

Ca să fiu ceva mai exact, îmi fac cu ochiul Hot Slag și Rolling Mill overwound (mă gândeam Hot Slag x2 sau Hot Slag în bridge și RM overwound neck, dar clipurile de pe situl lor nu mă edifică total). Din ce văd pe-acolo ar putea merge și-un Hot Slag în gât cu un Steamhammer în bridge pentru ceva mai hot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 hour ago, ramurel said:

Alea-s reduceri ? Fii atent la ăştia reduceri :

http://www.ibanezmall.com/index.php?main_page=index&cPath=526

 

:) 

 

Cel mai probabil e scam. Site-ul arata la fel cu cel din video de mai jos, postat acum doua saptamani, si tipul oricum mentioneaza ca sunt mai multe domenii. Deci mare grija :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.