www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Stiu ca ieri am zis ca dau comanda in aceeasi zi, dar am vorbit cu un prieten dupa ce am incheiat discutia pe forum, asa ca am ramas pe azi sa vad ce prefer dupa vizita la magazin. Pot spune ca sunt hotarat pe acustica, asa ca va rog recomandati-mi ceva in 200-300 de lei. Repet, nu am mari pretentii. Vreau doar sa stea acordata. Actiunea o mai reglez eu (daca e posibil).

Edit: Si imi pare rau ca va deranjez a doua oara.

Edited by CopilCopac
Link to comment
Share on other sites

N-o să-şi pună nimeni obrazul să recomande chitare de douăsutecinzeci de lei, comandate online. Simpla socoteală că un setup profesionist, ca să aranjezi o chitară făcută "la ştanţă" pe vapor te poate duce pe la 200 de lei, chiar mai bine, daca are freturile montate prost, e suficientă !

Ideal ar fi să o probezi personal in magazin şi să şi ştii la ce să te uiţi. Dacă nu ştii, ai nevoie de cineva care ştie să se uite la una !

 

Aia de ţi-am recomandat-o eu sună bine, e bine făcută, e dupa părerea mea o chitară gen "a nimerit orbu Brăila" a celor de la HB [ materiale şi hardware ] în banii ăia, dar chiar şi pentru aia tot ar trebui sa te uiţi la ea, de siguranţă.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am inteles, dar am observat ceva mai inainte:

Modelul recomnadat de tine, nu-i o variatie a ceea ce am gasit eu? Din ce vad in specificatii singura diferenta e un pickup si cutaway. Harley Benton D-120CE respectiv Harley Benton D-120. Fiind acelasi model (cred) si avand aceleasi materiale de constructie, nu-s ok ambele? Intreb doar.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, CopilCopac said:

Nu, nu intentionez sa cumpar un amplificator prea curand :)  si calitatea electronicelor din ceva atat de ieftin probabil e de toata jena.

Greșit. La bani mici (250-300 ron) gasești amplifuri, SH și de putere mică, ce-i drept, dar care sună excelent pentru dimensiunea lor. Vorbim de Roland micro cube, Yamaha, Marshall, etc. de 10-15W, dar care de fapt e suficient pentru a scoate din minți vecinii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 16 ore, CopilCopac a spus:

Am inteles, dar am observat ceva mai inainte:

Modelul recomnadat de tine, nu-i o variatie a ceea ce am gasit eu? Din ce vad in specificatii singura diferenta e un pickup si cutaway. Harley Benton D-120CE respectiv Harley Benton D-120. Fiind acelasi model (cred) si avand aceleasi materiale de constructie, nu-s ok ambele? Intreb doar.

Mergi la maazinul din Iaşi, vezi daca o au pe stoc, te uiţi la ea să nu fie cu defecte de formă, te uiţi la freturi, la tunere, o probezi,  dacă-ţi place cum sună, ia-o ! În rest, ai garanţie la ea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin și eu cu o actualizare. Până la urmă am zis să nu cheltui foarte mult din start și am mers pe un second.

Luat un Vintage SG VS6 pre-Wilkinson, negru ca noaptea, pe care abia dacă s-a cântat, cu urme minore. Până acum, la rece sună fain și nu pare să falseze (până acum), nu bâzâie, e bine închegată și îmi pare că a avut parte de un set-up decent cel mai probabil. La 700 de lei cu tot cu hardcase și un Line6 Pod plus pene/căblăraie/curea etc. mi s-a părut că merită riscul, de vreme ce părea OK fizic. Și este aproape ca nouă. Asta mai ales fiindcă oricum mă aștept să ajung să-i schimb punte/cordar/chei la un moment dat, poate și dozele (să văd întâi cum mă împac cu astea coreene care vin standard pe ea) și probabil același lucru aș fi făcut și cu una nouă Wilkinson.

Deocamdată doar un potențiometru pentru volum trebuie reglat ca înălțime (freacă corpul chitării pe final de cursă) și am de lipit ornamentul comutatorului. Încă n-am băgat-o la 'doi-douăzeci' dar față de ce am ținut în mână în magazin din categoria asta (Epi 400 sau Vintage-urile LP) pot spune că se simte cel puțin la fel de ok. Probabil că o să iau calea cu ținut de ea și îmbunătățit/modificat pe parcurs, în funcție de priorități, e mai pasionant așa. Oricum sunt mulțumit că stă bine în mână, sună ok la rece, e bine finisată, se cântă ușor (și asta cu setul mediu de pe ea) și arată și destul de cool cât să-mi fie dragă. Orice altceva se poate repara mai ușor :)

Mă tentează și un Blackstar Fly 3, dar nu-mi dau seama dacă n-ar fi mai bine să iau direct un Core 10. Nu vreau putere mare și nici abundență de efecte, un set mic dar de bună calitate pentru cameră mi-e destul. Din păcate nu am unde să le ascult în Brașov, poate când am drum prin capitală. Iar Roland micro GX știu că e bun dar mi se pare că are un preț totuși deja măricel pentru un micro.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, taxon said:

" Luat un Vintage SG VS6 " ... aia de la Braila?

Chiar pe ăla din Brăila. Am riscat, știu. L-am băgat în priză și sună foarte bine curat, dar mai ales cu niște crunch, par super ok dozele, are și susținere. Asta pe niște Edifier Studio amărâte, prin efect, nu cu amp dedicat. Trebuie să o aud pe direct înainte să zic hop. E puțin de lucru să mai ajustez una alta dar prima impresie e foarte bună. Într-adevăr e usor dezechilibrată (eu m-am jucat mai mult pe strat și LP), cam greu gâtul față de corp, dar se rezolvă cât de cât cu mutatul prinderii din zona gâtului , care oricum mi se pare neinspirată. Alte impresii nu am deocamdată. Cred că mă voi înțelege cu ea. Pentru amorul propriu pare ce trebuie, nu aș fi preferat vreun Bullet sau Affinity.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, apocapsile a spus:

 Într-adevăr e usor dezechilibrată (eu m-am jucat mai mult pe strat și LP), cam greu gâtul față de corp, dar se rezolvă cât de cât cu mutatul prinderii din zona gâtului , care oricum mi se pare neinspirată. Alte impresii nu am deocamdată. Cred că mă voi înțelege cu ea. Pentru amorul propriu pare ce trebuie, nu aș fi preferat vreun Bullet sau Affinity.

 Da, mai ales dacă e de dinainte de 2010 overall sunt bestiale preţ/calitate, nici nu merită să îi schimbi dozele ( depinde ce sound cauţi ). Pentru greutatea gâtului, o soluţie pe care am încercat-o pe a mea, când am avut, a fost doar un strap din material textil, nu imitaţie de piele sau ceva, ca sa nu alunece, altceva nu ai ce-i face, au băgat corp uşor la JHS. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ramurel said:

 Da, mai ales dacă e de dinainte de 2010 overall sunt bestiale preţ/calitate, nici nu merită să îi schimbi dozele ( depinde ce sound cauţi ). Pentru greutatea gâtului, o soluţie pe care am încercat-o pe a mea, când am avut, a fost doar un strap din material textil, nu imitaţie de piele sau ceva, ca sa nu alunece, altceva nu ai ce-i face, au băgat corp uşor la JHS. 

Mulțumesc pentru sugestie, cureaua e prima după un set nou de coarde, deja am ras miul subțire și nici si nu se simte prea bine :-)

A mea e pre 2005 cu siguranță. 2002 sau mai devreme, aș ghici. Se ține băbăciunea.

Am trecut pe pod+căști (na, e noapte) și m-am bestializat, într-adevăr duc frumos dozele. AC/DC, Metallica, Zepp, Nirvana, Sabbath, ceva bluzache și liber comanda, face podul sunet chiar bun, le-am nimerit pe film destul de ușor. Se cântă fain și sună cum îmi place. Deja dansam cu ea prin cameră, cu tot cu o coardă jumate pe minus, a trebuit să mă potolesc la terminarea bateriilor pe efect :-) It's been a long time...

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Va salut gentlemen!

Saptamana asta am de gand sa imi cumpar prima chitara electrica.

M-am hotarat la Ibanez grg121dx sau la Epiphone LP100. Pana acum le-am auzit doar pe youtube. O sa le incerc in magazine saptamana asta.

Dar, m-am gandit sa cer o parere despre cele doua. Poate cineva a mai avut si ar putea sa imi spuna detalii despre fiabilitate, se dezacordeaza usor, sau altele...

 

Link to comment
Share on other sites

Mie cea mai mare diferență între ele mi se pare numărul de taste și dimensionarea gâtului. 24 de taste JUMBO reprezintă un avantaj mare pentru GIO din punctul meu de vedere, presupunând că e totul ok constructiv și ca finiș.

Cum nu am încercat decât LP100 (care mi s-a părut fain, însă mi-au plăcut mai puțin dozele de pe el) nu pot să zic mare lucru. Vezi că finișul negru mat o să fie un magnet pentru mizerie. Nu știu dacă și cât contează pentru tine, pe mine m-ar enerva maxim. Adică dacă ar fi să aleg modelul ăla, în mod sigur mi l-aș lua pe cel maro, ceva mai lucios.

Singurul sfat de bun simț pe care ți-l pot da este să ai un set de piese / fraze din piese învățate cât de cât ok pentru a le putea cânta comparativ. Să ai de la curat și liniștit la curat și percutant, apoi câteva chestii mai dure, ceva secvențe de solo cu bend-uri, pe care să le poți reproduce cât de cât competent. Nu trebuie să fie chestii extra complicate, doar chestii simple care îți plac și îți sună ție bine, ca să le poți evalua. Le înveți pe orice chitară acustică de împrumut în câteva zile. Apoi să le execuți pe ambele la rece, fără amplificare. După care le pui prin mai multe amplificatoare (important e să fie diferite, unul pe tranzistori și unul scump pe lămpi ar fi ideale ca să vezi unde se duce fiecare), dacă tot te porcăi pe acolo, fără rușine. Ar trebui să-ți faci o idee cum sună fiecare chitară și cât de plăcut și comod îți este să bagi pe fiecare. Și neapărat să te joci pe aceleași fraze cu dozele și cu reglajele lor, ca să vezi de unde până unde duce fiecare.

A, și dacă nu ai ureche formată și experiență, e o idee bună să ceri un tuner digital să probezi dacă falsează pe undeva fiecare model. Teoretic asta din showroom ar trebui să fie pregătite și să nu facă figuri. Când acordezi (dacă acordezi tu), dă în coardă fără milă, nu o mângâia.

Succes!

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Merci de sfaturi, o sa incerc sa invat cate ceva si sa pot compara cele doua chitare. Daca nu, o sa rog vanzatorul sa cante ceva.  

O sa tin cont de cum o sa le simt si cat de comod le tin si le manavrez.

Pentru ca nu pot sa apreciez inca calitatea de constructie a unei chitare, o sa ma orientez la fata locului.

Link to comment
Share on other sites

Ia ce am zis cu un bob de sare, nu sunt nici pe departe expertul lui Pește. Am zis și eu ce mi s-a părut de bun simț să-ți zic. Totuși, aș insista să înveți tu ceva. Ceva simplu, de ex. ia In Bloom de la Nirvana pentru un sound mai greu, ia partile simple de la Nothing Else Matters (intro-ul nu e super greu de învățat după tabulatură sau un video pe youtube, serios) pentru un ton ceva mai curat sau fragmente din Stairway to Heaven. Sau pur și simplu Life by the Drop sau Hey Joe (din nou ce e simplu și curat). Mă rog, sunt multe bucăți care sună fain și nu sunt greu de cântat din toate genurile, plus că nu te pune nimeni să cânți repede. Chiar și  ceva game / arpegii aranjate mai melodios numai și tot e bine. Dacă nu le exersezi puțin înainte nu ai cum să știi cum merge mâna pe chitară când încerci să reproduci ceva ce ai deprins, degeaba îți cântă ăla fiindcă niște efecte și amp-ul rezolvă un sunet cât de cât decent chiar și pe o chitară slabă - plus că dacă omul deja cântă probabil va avea deprinderi și preferințe proprii pentru anumite tipuri de corp/gât etc.

Nu că aș avea paranoia despre cine lucrează la vreun magazin, dar contează cum ți se pare ȚIE fiindcă teoretic tu rămâi cu ea. Și n-o lua din prima, întoarce-te, mai încearcă și altele, nu te grăbi prea tare.

 

Încă ceva, în niciun caz nu îți face probleme că vai, te faci de kko când încerci chitara că nu știi mare lucru sau zdrăngănești prost. Nu ești tu la proba publicului sau a vânzătorului, chitara e la proba ta și în funcție de cum te înțelegi cu ea o să înveți cu mai multă sau mai puțină plăcere, ok? Ce dacă nu ai experiență sau viteză, te joci și tu :D La fel poți să-l pui pe om să-ți arate câteva fraze mai ușor de cântat ca să vezi cum îți vin, dacă e amabil (și în general eu zic că te bagi la vândut scule audio din pasiune așa că sunt șanse bune să fie amabil). Sau îl întrebi când are o zi mai slow și plictisitoare și te duci atunci să stai pe capul lui, îi iei și tu o pizza și ceva suc și stai cu el pe-acolo, mai povestiți vă mai jucați.

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://www.thomann.de/ro/vintage_v100aw.htm

Despre acest model ce stiti? Am tot cautat informatii si nu gasesc mare lucru, iar despre doze nu gasesc chiar nimic.

M-am gandit si la https://www.thomann.de/ro/ibanez_rg421ex_bkf.htm?ref=search_prv_5  sau https://www.thomann.de/ro/ibanez_s521_mol.htm?ref=search_prv_2

Link to comment
Share on other sites

Acum 6 minute, raul1ro a spus:

https://www.thomann.de/ro/vintage_v100aw.htm

Despre acest model ce stiti? Am tot cautat informatii si nu gasesc mare lucru, iar despre doze nu gasesc chiar nimic.

Hmm, ce-au scumpit Vintage-urile... Nu le-am mai urmărit de mult, s-o fi schimbat ceva ori la marketing ori la producție. Cert e că în ultimii ani era un brand cu mici probleme la construcție, ba zbarniiau cheițele, ba te tăiai pe la freturi, ba era headstockul strâmb, o chitară riscantă de cumpărat pe neveu'.

În schimb dozele Wilkinson erau mereu decente, spre bunicele chiar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.