www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pe langa chitara vreau sa cumpar interfata audio Scarlett Solo MK2(aprox. 400 de lei), la banii aceasti este mai ok scarlett sau un amp? Sunetul vreau sa il trec si prin calculator(uneori, poate tot timpul) si nu am o placa audio foarte buna, asta inseamna ca amp-ul o sa fie mult mai slab decat scarlett?. Scarlett ofera si un software pentru editare audio(sau ceva de genu)?

 

Coane, ia-o incet. Pe rand.

 

Cum adica e mai ok interfata sau amp-ul? E ca si cum ai intreba daca la aceiasi bani e mai ok un scuter sau o parasuta.

 

"Sunetul" vrei sa-l treci prin calculator ca sa ce? Sa-l procesezi, sa-l inregistrezi, sa-l amplifici, sa-l auzi? Placa audio nu-i totuna cu interfata de chitara; alta impedanta si alt preamp. Nu mai vorbesc de ADC/DAC.

 

Nu vad la tine-n profil (sau in posturi) despre ce amp vorbesti. Nu mi-e clar ce vrei sa spui ca amp-ul o sa fie mai slab decat scarlett-ul. Care amp si ce intelegi prin mai slab?

 

In cele din urma, 2i2-ul meu vine parca cu niste plugin-uri care se pot folosi intr-un program de inregistrare. Reaper-ul - practic gratis iti ofera o gramada de lucruri pentru inregistrare. 

 

Serios, o sa vrei dupa ce iei chitara (si mai bine ar fi inainte, insa fac pariu ca n-o sa ai rabdare :D ) sa investesti cateva ore bune in a te informa ce se intampla de cand dai tu cu pana in corzi la electrica pana cand sunetul din difuzor ajunge la ureche. Tot drumul semnalului, o sa-ti lamureasca multe si o sa te scuteasca de multe cheltuieli inutile. 

Link to comment
Share on other sites

Vorbesc in general despre un amp de 400 de lei.

Sunetul vreau sa il trec prin calculator in special pentru al procesa. Si din cunostintele mele vaste, am inteles ca daca nu ai o placa de sunet buna, sunetul chitarei o sa fie cu intarziere si zgomot de fundal. Ceea ce nu vreau.

 

 

Serios, o sa vrei dupa ce iei chitara (si mai bine ar fi inainte, insa fac pariu ca n-o sa ai rabdare :D ) sa investesti cateva ore bune in a te informa ce se intampla de cand dai tu cu pana in corzi la electrica pana cand sunetul din difuzor ajunge la ureche. Tot drumul semnalului, o sa-ti lamureasca multe si o sa te scuteasca de multe cheltuieli inutile.

Vibratia corzii o sa modifice campul magnetic generat de doze, ceea ca o sa genereze curent variabil care are si o frecventa(frecventa cu care vibreaza coarda). Acest curent va trece prin amplificator, care va duce curentul in difuzoare, iar membrana difuzorului va vibra cu aceeas frecventa ca si curentului variabil. Daca am gresit te rog sa ma corecteri sau eventual sa adaugi daca am omis ceva.

 

Daca la asta te referi nu inteleg cum o sa ma scuteasca de cheltuieli. Eu vreau sa cheltui 400 de lei pe o interfata sau un amp si sa nu m-ai am nevoie de altceva pentru inceput.

Edited by raul1ro
Link to comment
Share on other sites

Vorbesc in general despre un amp de 400 de lei.

Sunetul vreau sa il trec prin calculator in special pentru al procesa. Si din cunostintele mele vaste, am inteles ca daca nu ai o placa de sunet buna, sunetul chitarei o sa fie cu intarziere si zgomot de fundal. Ceea ce nu vreau.

 

Vibratia corzii o sa modifice campul magnetic generat de doze, ceea ca o sa genereze curent variabil care are si o frecventa(frecventa cu care vibreaza coarda). Acest curent va trece prin amplificator, care va duce curentul in difuzoare, iar membrana difuzorului va vibra cu aceeas frecventa ca si curentului variabil. Daca am gresit te rog sa ma corecteri sau eventual sa adaugi daca am omis ceva.

 

Daca la asta te referi nu inteleg cum o sa ma scuteasca de cheltuieli. Eu vreau sa cheltui 400 de lei pe o interfata sau un amp si sa nu m-ai am nevoie de altceva pentru inceput.

 

Well, daca vrei sa procesezi sunetul, te intereseaza cateva lucruri: lag-ul placii/interfetei, care se masoara in milisecunde, calitatea preamp-urilor de pe placa si modul in care sunt ecranate, precum si puterea calculatorului in sine. Intarzierea iti apare pe de-o parte din placa si din computer (caracteristica a  combinatiei placa-computer si nu prea ai ce sa-i faci) si pe de alta parte din procesare (si aici depinde de cat de rapid e procesorul si cat de optimizat e pentru audio). 

 

Zgomotul de fundal poate aparea din cauza radiatiei electromagnetice de fundal din camera care e captata de doze, cabluri, samd, din cauza radiatiei electromagnetice din jurul preamp-ului, din cauza de preamp prost si din cauza de raport semnal/zgomot mic combinat cu gain prea mare.

 

Calea semnalului o sa-ti fie utila in momentul (foarte apropiat) cand o sa constati ca chitara ta nu suna ca pe net sau cum ai vrea tu. Foarte, FOARTE pe scurt, calea semnalului pentru echipamentul "clasic":

 

mana/pana -> zbarnaie coarda -> curent de inductie in bobina dozei -> (amplificare locala daca e doza activa) -> poturile de ton si volum -> un numar de efecte din care cel mai mult pentru metal o sa te intereseze distorus-ul/boost-ul/ OD-ul si EQ-ul -> preamp-ul din amplificator cu reglajul de gain -> inapoi in pedalier pentru alte efecte, si din nou e important EQ-ul si posibil delay-ul -> amplificatorul de putere din amp -> difuzorul (care poate fi de mai multe tipuri si mai ales dimensiuni) cabinetului (care la randul lui imprima timbrul propriu) > aer -> captat cu microfon sau microfoane care sunt plasate la diferite distante fata de difuzor si in locuri diferite fata de centrul difuzorului -> mixer -> destinatia finala (PA, inregistrare, samd). Fiecare element al lantului coloreaza sunetul final. Inclusiv mana si cablul instrumentului.

 

Acestea fiind spuse, modul in care chitara "suna" pe youtube n-o sa aiba nimic de-a face cu modul in care suna la tine acasa, indiferent daca o bagi in calculator sau in amp. 

 

Este in intregime posibil sa faci aproape orice cu o chitara si solutii software - insa trebuie sa stii cum, si asta presupune un proces de invatare cam la fel de lung ca si invatarea cantatului propriu-zis. 

 

Toata povestea asta ar trebui sa lamureasca de ce intrebarea ta era "in gol". Vestea buna e ca nu trebuie sa te preocupe toate astea ACUM. Iti iei chitara, o sa ai un formator de ton fie software, fie hardware, dupa care smecheria e sa te concentrezi pe tehnica. Ritmul ca ceasul - sau, mai bine, ca bassistul -, tehnica buna de palm muting, flagioletii cand vrei tu, bend-uri fara sa falsezi, etc, etc, conteaza mult mai mult decat studiatul de echipamente. 

 

Deci, nu te mira daca nu suna ca pe net, si nu te chinui sa scoti sunetul ala, ca nu o sa reusesti si o sa coste MULT experienta :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Buna ziua lume! Am aceasta chitara primita de la cineva care n-o mai foloseste.

Am nevoie de un amplificator. Ma intereseaza sa se descurce atat pe curat cat si pe overdrive. Ma intereseaza in principal metalele. Nu voi iesi cu el nicaieri, deci nu imi trebuie cine stie ce volum. Vreau un sunet clar, calitativ, si posibilitatea de a inregistra sunetul in calculator. Un buget, inca nu am, pentru ca nu stiu exact ce mi s-ar potrivi (Ce e sigur, nu mai mult de 900 de lei).

Asadar, va rog sa-mi recomandati cate amplificator in 500, 7-800 si 900 de lei. 3 in total, si voi vedea apoi daca se merita sa plusez pentru modelele mai scumpe (cu ajutorul vostru, desigur). Nu stiu sa cant mai nimic, asa ca ma bazez pe voi. Multumesc! 

Link to comment
Share on other sites

Anyway, fie că e vorba de chitară sau amplif, eu zic să sari peste Harley Benton. Doar dacă ești strâns rău de c***e și nu se vede scăpare pe termen lung.


Dar bagă un ochi și la mica publicitate, unde, în bugetul de mai sus, îți poți lua un amp mai de Doamne-ajută și cu care să nu îți fie rușine. Vezi ca userul să aibă rating bun și nu ai ce să riști.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

M-au ciupit dracii de fund și caut să-mi fac de cap cu un topor. Mi-ar plăcea Stratocaster, da' parcă vreau ceva care sună ok fără la fel de multă bătaie de cap, așa că mă uit de un Les Paul sau un model SG cu H-H și echipare cât de cât decentă. Și care stă naibii acordat, așa că fără tremolo, bridge fix.

 

Până acum, ce mă tentează cel mai mult ar fi (ignorați culorile):

 

1. Gibson SG Faded - https://www.thomann.de/ro/gibson_sg_faded_2016_t_wb.htm

Însă nu-mi dau seama dacă vreun Epiphone sau Ibanez sau altceva ar face treaba mai bine în banii ăștia. M-am mai uitat pe la PRS-uri și ESP-uri dar mi s-au părut mai degrabă cu setup-uri dedicate metalului, ori eu aș prefera ceva (aproape) la fel de versatil precum un Strat, dar care să mă ierte mai ușor decât un setup 3x single coil.

 

2. Epiphone Les Paul Tribute Plus ME - https://www.thomann.de/ro/epiphone_les_paul_tribute_plus_me.htm

Asta pentru confort și sunet, are doze OK din câte îmi dau seama.

 

3. Dacă ar fi strat, ceva de genul https://www.thomann.de/ro/fender_standard_strat_hh_rw_b_b_stock.htmdar aș prefera să nu fie nevoie de lutieri ca să fie ce trebuie.

 

4. Ceva second, până acum am pus ochii pe un  Epiphone SG Custom Prophecy EX și pe un Ibanez ART320 TGB. Costul ar scadea pe la ~ 1.500 de lei, cât e nouă o sărăcie cum am văzut mai jos.

 

De uitat în varianta mai ieftină, m-am uitat și la Ibanez RC-320 Roadcore (http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-rc320-roadcore-chitara-electrica) sau Epiphone SG G-400 Pro (http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epihpone-sg-g-400-pro_p2154.html) dar mi se par făcute 'ca să fie', ba una are echipare electronică mai decentă dar manevrabilitate nașpa, ba alta e mai ușoară pentru mâini dar dacă vrei și sunet mai ai de cotizat. Poate sunt bune și mi se pare doar mie.

 

Ideea ar fi să iau un cube mic sau un amp de căști și un efect fiindcă oricum prefer să-mi iau o bardă mai sănătoasă decât un combo prăpădit.

 

Aveți ceva experiență măcar ca durabilitate sau comportament pe modelele astea sau na, similare? Sau ar trebui să iau un LP100 că e tare bun și ăla? :)

 

Cu mulțumiri!

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Intai te hotarasti ce "forma" vrei. LP, SG sau strat style.

Urmeaza sa te hotarasti ce "echipare" vrei. HH , HSS sau altceva.

Alegi un buget.

 

Cand ai toate astea, cauti ce branduri / modele se incadreaza.

 

Valabil si pentru amp. Miniamp all tube single channel low power [ Vox AC4, Blackstar HT1, HT5, etc.] + procesor ? Sau direct solutie integrata [Yamaha THR, Roland Cube, Fender Mustang, VOX DA, etc] ?

Link to comment
Share on other sites

Mulțam de răspuns.

 

Păi am enumerat ce modele se încadrează. Ordinea ar fi exact aia, prefer un SG dar aștept păreri și despre LP sau un strat similar, ca fapt divers. Toate modelele la care m-am uitat sunt HH, prefer un sunet mai rotund, mai cald și așteptam ceva impresii de utilizare de fapt. Mare diferență nu mi se pare că este decât aia că pe LP nu ai acces la fel de bun la înalte față de SG sau strat.

 

Mulțumesc pentru sugestii de amp. Mă gândeam Blackstar HT1 + proc mai degrabă, dintre cele integrate înclin spre Roland Cube, VOX-urile nu le știu.

 

Ca să fiu puțin mai clar, sper că vede vreun posesor al unuia dintre modele asta și îmi povestește experiența cu securea respectivă, ca să știu la ce să mă aștept.

 

De buget, max 2.500 inițial, care poate însemna doar chitara la care pot pune un VOX mic de căști până la ceva mai ok că oricum durează obișnuitul. Dar nu țin neapărat să cheltui mult dacă știți alternative mai ieftine și decente.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

I know a dude care este foarte multumit de un Vlahopol. Nu cred ca e pe rgc totusi.

Criman e diferit de Grosmann ?

 

----------------------------------------

 

E mare diferenta. Chiar enorma. LP si SG sunt short scale 24.75" fata de chitarile strat style cu 25.5".

De exemplu mie imi place cum suna un LP, vorbind la modul general, dar nu pot sa folosesc unul. 

Cate din chitarile propuse le-ai incercat efectiv ?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu Grossman e dl. Grosu, iar Criman este dl. Cris Electroputere... Se poate sa ma insel insa au site-uri diferite si produse total diferite... Produsele de la Criman au ceva in design care spune "ia-ma acasa" :)). Mike Vlahopol a fost pe RGC dar am vazut ca a avut niste discutii mai aprinse cu alti utilizatori care il acuzau ca ar copia Ibanez si cred ca nu mai are cont aici... Mie imi plac modelele lui si imi par foarte interesante. As fi foarte curios sa incerc unul

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat eu la ofertă și în linii mari, pentru niște chestii 'Custom' mi se pare că majoritatea denotă ba o lipsă acută de simț estetic, ba ancorare în 'clasic, natural' (lemnoasele mai natur). Dar dacă sunt bune în rest, asta contează poate prea puțin.

 

Ceva păreri de la posesori de Gibson SG Faded? Indiferent de culoare? :)

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.