www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am de la cine, si de unde, sa invat. E mare netul, si am si cativa prieteni care stiu sa cante destul de bine.

Voi lua si un cablu de 6 m, sa fie (am modalitati de a-l tine organizat, in caz ca se pregateste cineva sa-mi spuna ca o sa ma incurc in el), si un pachet variat de pene. Nu am nici o idee legata de ce tip de pana mi s-ar potrivi.

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

Am de la cine, si de unde, sa invat. E mare netul, si am si cativa prieteni care stiu sa cante destul de bine.

Voi lua si un cablu de 6 m, sa fie (am modalitati de a-l tine organizat, in caz ca se pregateste cineva sa-mi spuna ca o sa ma incurc in el), si un pachet variat de pene. Nu am nici o idee legata de ce tip de pana mi s-ar potrivi.

 

Cu netul e cu dus si intors, o sa ai nevoie de "profesor", macar pentru baza. Cu cablul n-ai probleme, poti sa-l iei si mai lung. Moartea lui (la mine, cel putin) e gagica cu toc cui care-ti calca pe el, sau vre-un al doilea destept (dupa tine, care nu l-ai strans) care-l ia in picior si-l smulge lateral din chitara. Penele o sa vezi ca nu conteaza asa tare fata de tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam sa-mi iau corzi, dar vreau sa vad cum sunt cele predefinite (si ce diametre au). Presupun ca sunt ceva light, caz in care le voi schimba cu un set mai gros, sa obtin un sunet mai jos. Voi vedea pe parcurs. 

 

Ma gandeam sa mai iau si asa ceva + asa ceva. Nu dau mult, si mi se par folositoare.

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam sa-mi iau corzi, dar vreau sa vad cum sunt cele predefinite (si ce diametre au). Presupun ca sunt ceva light, caz in care le voi schimba cu un set mai gros, sa obtin un sunet mai jos. Voi vedea pe parcurs. 

 

Ma gandeam sa mai iau si asa ceva + asa ceva. Nu dau mult, si mi se par folositoare.

 Producatorul zice ca sunt 10-46. Nu e o idee buna sa te apuci sa schimbi grosimea doar din joaca, o sa-ti trebuiasca probabil alt setup. Suport de pene... esti sigur ca vrei sa lipesti ceva pe chitara ta cea noua?

 

Pene o sa-ti iei o caruta oricum :) Eu m-am oprit deocamdata la tortex-uri - cu toate laturile egale si de toate grosimile pentru munca grea si normale ca forma si medii ca grosime pentru precizie. Insa e chestie de preferinta. In plus, mie imi transpira mult mana  si tinde sa alunece pana - le caut texturate, nealunecoase, etc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu-i ok sa schimb grosimea pentru ca trebuie ajustate mai multe piese. Eh, vad cum sunt cele stoc. 

Legat de suportul de pene, mi se pare foarte convenabil sa am toate penele la indemana pe lateralul chitarii - in caz ca scap pana sa iau alta imediat, fara sa ma opresc din cantat. Si plus de asta, sa nu le las la intamplare.  Pachetul variabil de pene il iau strict ca sa imi fac o idee despre grosimea cu care ma impac cel mai bine. Imi plac cel mai mult penele texturate, din acelasi motiv ca tine :) , dar nu stiu grosimea

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

 

Legat de suportul de pene, mi se pare foarte convenabil sa am toate penele la indemana pe lateralul chitarii - in caz ca scap pana sa iau alta imediat, fara sa ma opresc din cantat.

 

Coane, daca tu poti sa canti, sa scapi pana si sa iei alta imediat din suport fara sa te opresti din cantat, esti mai cool ca un urs polar bagat la congelator :) Am scapat si eu pana de cateva ori, insa pana s-o scap, atat de multe lucruri au mers prost ca n-ar mai fi contat daca ma duceam pana la magazin sa iau alta pana - iti spun sincer!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da... Îi rup in pene. Construiesc si o prastie sa dau in ei bine.

O sa mai fie nevoie si de o cutie, ca nu vreau huse de cârpă, dar aia-i partea a doua. Si prin vara, o sa am nevoie si de un mini amp. Dar iar, in vară, deci asta-i partea a treia. Partea a patra ar fi sa ma duc pe wireless, dar deja visez prea frumos.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa imi achizitionez si eu prima chitara elecrica si am un buget aprox. 1 000 de lei

De cateva luni am inceput sa cant la chitara acustica, deci am cateva cunostinte. Imi place mult metal rock, dar imi plac si alte genuri(mic ex: jazz, blues)

 

Eu m-am gandit la aceste modele:

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-jackson-js22-sc-monarkh_p3878.html

http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-jackson-js-22-dinky-arch-top_p3376.html

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-gsa60-bs-chitara-electrica-clone

 

Voi ce parere aveti de acestea si ce imi recomandati? Puteti sa imi recomandati si altceva.

 

P.S.: Pentru mine nu e ceva interesant tremolo, deci e bine venit bridge fix.

Link to comment
Share on other sites

@raul1ro

 Ideal ar fi sa pui mana pe ele, sa vezi cum le simti....Ibanezul e mahon, una e cu 24 taste, cea model LP e mai ingusta la nut.... Eu as alege Ibanez (lemnul si configuratia dozelor par un +)..... dar cum spunea si tibi, fiecare are gusturile ( si urechile) lui... :yay: ...... Succes!

Edited by adotim
Link to comment
Share on other sites

Raul a cerut parerea intre 2 brand-uri care sunt apropiate, atat calitativ cat si preturi.... Acum, asta cu fiabilitatea, este discutabil.... o scula de peste 200 euro poate fi si fiabila si calitativa.... si tot asa poate sa nu fie..... ca incepator trebuie sa ai o chitara decenta, dar cu care sa te si intelegi si sa te simti bine....si daca progresezi, restul vine de la sine... Dar se poate vorbi mult pe tema asta...  :rock:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lucrurile "teoretice" se rezumă la:

1. Single-coil sună ca single-coil, humbucker sună ca humbucker (dar se pot splita).

2. Chitarele cu tremolo sunt mai greu de setat.

Restul sunt păreri.

La ce te referi greu de setat?

 

Din ce spune adotim eu inteleg ca sunt cam la fel dpdv calitativ, si mai ramane sa merg sa le testeze sa vad care imi place cum suna si care imi place cel mai mult pe aceea sa o aleg.

Edited by raul1ro
Link to comment
Share on other sites

Am gasit aceasta chitara http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-grg121dx-bkf-chitara-electricacu doze active, si cred ca aceasta vreau sa o cumpar, din ce comparatii am gasit pe internet(dpdv al sunetului) imi plac mai multe dozele active. Dupa descriere isi merita banii?

 

Pe langa chitara vreau sa cumpar interfata audio Scarlett Solo MK2(aprox. 400 de lei), la banii aceasti este mai ok scarlett sau un amp? Sunetul vreau sa il trec si prin calculator(uneori, poate tot timpul) si nu am o placa audio foarte buna, asta inseamna ca amp-ul o sa fie mult mai slab decat scarlett?. Scarlett ofera si un software pentru editare audio(sau ceva de genu)?

Edited by raul1ro
Link to comment
Share on other sites

ti-am trimis un pm, deci cu chitara am cam facut o idee. Mai ramane intrebarea despre Scarlett Solo

 

Pe langa chitara vreau sa cumpar interfata audio Scarlett Solo MK2(aprox. 400 de lei), la banii aceasti este mai ok scarlett sau un amp? Sunetul vreau sa il trec si prin calculator(uneori, poate tot timpul) si nu am o placa audio foarte buna, asta inseamna ca amp-ul o sa fie mult mai slab decat scarlett?. Scarlett ofera si un software pentru editare audio(sau ceva de genu)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.