www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Buna ziua forum! Vin si eu la voi cu aceeasi intrebare ca aproape toata lumea din acest thread. Ce chitara imi recomandati? Am un buget de 1400 de lei pentru o chitara electrica + amplificator si un cablu. Nu stiu mai nimic in domeniu, asa ca va rog sa ma ajutati. Mi-au atras atentia aceste produse: Ibanez GRG121DX-BKF si Marshall MG10 CF

Vreau sa cant metal, in special, dar nu exclud posibilitatea de a canta (hard) rock si orice altceva ce nu necesita distorsiune. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns.

Momentan voi canta de unul singur, ca mai am ceva de invatat. Ma intereseaza calitatea sunetului (atat curat, cat si overdrive) al amplificatorului, si calitatea chitarei (constructie, sunet etc). Am cautat pe diferite site-uri si oamenii au avut numai lucruri bune de spus despre produsele respective.

Planific sa cant si acompaniat de alte instrumente in viitorul apropiat, dar avem in sala unde ne vom intalni 2 boxe de 200 w fiecare, daca imi aduc aminte, pe care le pot conecta la iesirea pentru casti a amplificatorului.

Link to comment
Share on other sites

Cam scump, sincer. E interesanta ideea de 'micro', dar am un anumit buget. Daca exista sub 350 de lei, ar fi o idee de luat in considerare, din punctul meu de vedere.

Un amplificator mare, cu care sa pot cânta alături de tobe de unul singur, imi poti recomanda, te rog? Poate măresc bugetul in functie de cat de mult poate ajunge unul bun. Scuze de post dublu

Link to comment
Share on other sites

Atât dau pe chitara... Am văzut un Vox VX II de 30w la 700 de lei. E mai putin de 50w, dar mai mult de 700 de lei nu-mi permit. Pe la sfarsitul săptămânii vreau sa dau comanda. Chitara rămâne acel Ibanez, iar ca amplificator am cel Marshall si Vox-ul mentionat mai devreme, daca nu exista ceva mai bun. Din review-uri pare ok.

Multumesc!

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

Da, la asta ma gandeam initial, dar exista si varianta de a canta in spatii mai mari unde nu am boxe externe. De multe ori mai merg cu prietenii la o cabana sa facem un gratar etc, si ar fi frumos sa aduc si eu amplificatorul sa fac putin zgomot (nu doar ceilalti cu acusticele!) De asta mi-a sarit in ochi acel Vox, are o gramade de efecte, care mi se par chiar folositoare odata ce invat sa cant cum trebuie, are 30 w si 4 kg fata de 10 w si 5 kg. 

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

Daca are 8 inch nu face destul zgomot, sau nu se aud ok sunetele joase?

Ambele. Pentru acasă și prietenii la o cabană e ok. La un combo de 12" e 300 de lei doar difuzorul, asta-i viața.

La magazine ar trebui să fie niște combo-uri mici ca să-ți faci o idee, chiar dacă nu-s modelele vizate. Probabil vei observa că sună cam la fel toate. Poți folosi o chitară de acolo sau dacă ne coordonăm până sâmbătă te ajut eu.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de intentie, dar nu pot iesi saptamana asta. Am ore iar in weekend sunt plecat din oras.

Am căutat combouri cu difuzor de 10 inch. Cel mai ieftin e 810 lei la reducere. Trebuie sa fac un compromis, ca mai mult de 700 nu pot. O alternativa, ar fi sa iau chitara acum, iar aplificatorul il amân până strâng mai multi bani.

Link to comment
Share on other sites

N-as vrea sa umblu la SH. M-am mai ars in trecut.

Daca ma gândesc mai bine, chiar voi lua chitara si amân amplificatorul. Poate reusesc s-o conectez la calculator pana strâng bani.

Mi se pare cea mai ok solutie

 

Momentan e o soluţie, insă nu îţi recomand să lucrezi mult in căşti, plus că software-urile ar putea să îţi dea o idee aparte, nu tocmai bună, in sensul că, după părerea mea, ai putea să nu deprinzi o tehnică prea corectă de cântat, adică, dupa mine softurile de chitară sunt, in marea lor parte, un facilitator de sound, la fel ca şi un amplificator prost sau mai puţin bun. 

Asta ca ziceai de "cea mai bună soluţie"... Strict teoretic, chitara acustică ar fi cea mai bună metodă, dar e altă poveste !

Ia-ţi chitara si, apoi, caută o soluţie să beneficiezi de alea două boxe de 200 de la sală de care ziceai mai sus.

 

Despre combo, ca ţii sa ai, vezi poate găseşti o variantă care are ieşire suplimentară de speaker extern !

Părerea mea: once you go 12", you never go back ! :)

PS : La seria Kustom parcă am reţinut că au, multe din ele, s-ar putea să greşesc, insă le-am amintit pt că mi s-a părut că aveau preţuri bunicele la dotare de 12", am avut si eu unul odată, rock'n roll !

Vox modeling am avut si eu, sunt fun, dar... cum ziceam un pic mai sus..

 

Baftă !

 

A, şi totuşi pe piaţa second te poti apropia de un amp bun la bani, nu te crampona, shit happens all the time !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns! Chitara o voi lua saptamana asta, cel tarziu saptamana viitoare, si peste o luna, poate putin mai mult, voi lua si acest amplificator:

 

 

Ia-ţi chitara si, apoi, caută o soluţie să beneficiezi de alea două boxe de 200 de la sală de care ziceai mai sus.

 

Boxele respective sunt ca boxele de calculator. Primesc sunetul din jack 3.5 mm. Imi trebuie amplificator de chitara pentru a le folosi, dar voi vedea ce pot face pana atunci.

 

Momentan e o soluţie, insă nu îţi recomand să lucrezi mult in căşti, plus că software-urile ar putea să îţi dea o idee aparte, nu tocmai bună, in sensul că, după părerea mea, ai putea să nu deprinzi o tehnică prea corectă de cântat, adică, dupa mine softurile de chitară sunt, in marea lor parte, un facilitator de sound, la fel ca şi un amplificator prost sau mai puţin bun. 

Poti detalia, te rog?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Deci cu acel adaptor pot conecta chitara direct in amplificatorul boxelor sau in mufa pentru microfon a laptopului?

 

De putut poti, insa n-o sa fie bine. Chitara -> procesor cu cabsim -> mixer sau amplif linear.

 

LE. Sau, alternativ: Chitara -> interfata usb (ieftina, sub 100 ron) -> laptop (procesare semnal) -> mixer sau amplif linear

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Deci pentru a avea rezultate ok, trebuie sa conectez chitara la laptop prin usb. Imi poti recomanda un adaptor te rog?

Pentru a avea rezultate ok trebuie sa bagi semnal ok in power mixer. Traditional asta se face punand un microfon in fata difuzorului de la cabinetul amp-ului de chitara. Exista si alte solutii - cele mai des intalnite sunt procesorul cu cabsim sau procesarea printr-un computer. 

 

Ca interfata eu am folosit un FocusRite, insa e relativ scumpa. Colegii spuneau ca e ok Behringer UCG102. E adevarat ca Focusrite-ul face mai multe, insa eu as privi interfata ca o solutie de avarie. Unul din ultimele lucruri pe care as vrea sa le fac e sa ma ia apa si ma misc aiurea, trag cu chitara laptopul pe jos si-l fac tandari... Inca un lucru, la sculele dedicate ai avantajul ca le poti controla cu piciorul. Cred ca exista foot controller si pentru softuri, insa ajungi in alti bani, alte complicatii. N-am folosit solutii soft pentru live, asa ca nu pot sa-ti spun sigur cat de complicat e sa schimbi un preset. Daca e vorba doar de apasat un buton, ar putea fi ok. Daca e vorba de mutat cursor cu mouse-ul, mai bine lipsa. 

 

In locul tau as cauta un procesor decent, preferabil second, si mi-as face treaba cu el, dupa care l-as vinde cam la aceiasi bani. Pentru metale la bani nu prea multi, parca colegii laudau distorsurile de la Zoom-uri. Trebuie doar sa te uiti un pic, sa fii sigur ca are iesirile de care ai tu nevoie. 

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ce zici, dar am nevoie de o solutie provizorie pentru cântat acasă. Cum am zis si pe pagina anterioara, mai am de invatat destul până sa ajung sa cant live (sau pe o scena, la repetiții) si vreau sa folosesc un soft pe calculator pentru a obtine sunet din chitara, repet, doar acasă. Dupa ce voi lua amplificatorul, se schimba povestea.

 

Cineva imi spunea ca as putea folosi un cablu similar cu cel de la "Rocksmith" (daca imi aduc bine aminte).

Edited by Motan
Link to comment
Share on other sites

Prima cautare cu google, descrierea cablului pe Amazon:

  • Rocksmith Real Tone Cable is compatible with all versions of Rocksmith and allows you to plug any real guitar or bass* directly into your Xbox One, Xbox 360, PS4, PS3, PC, or Mac. *Guitar / Bass requires standard 1/4" output jack
  • Allows you to plug in and record your instrument directly from our computer at 48kHz
  • Allows for real-time, responsive guitar play with Rocksmith software
  • Unique design ensures quick release of the guitar from your game console, Windows PC, and Mac to protect your gear and hardware
  • GAME NOT INCLUDED
Link to comment
Share on other sites

Stiu ce-i ala, si la ce se foloseste. Nu cred ca ma mai complic cu alte cabluri, etc. Voi da comanda direct de chitara si amp - nu de mult am aflat ca mai primesc niste bani, si deci voi avea suficient pentru a da comanda de ambele piese. 

Chitara va fi: Ibanez GRG121DX-BKF

Amplificatorul va fi: Boss Katana 50

Comanda o voi da de pe Thomann, pentru ca beneficiez de transport gratuit si ies putin mai ieftin decat daca as lua din tara.

Va multumesc tuturor de ajutor! Daca mai aveti ceva sa-mi spuneti, nu parasesc forumul. Comanda o dau duminica sau luni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.