www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Mulțumesc tuturor celor care m-au sfătuit, pana la urma am luat Cort X1 + Fender Mustang I v2 si ceva accesorii de calitate (cablu Roland, tuner Boss, pene Boss, corzi rezerva Fender...). Experienta de cumpărare (online...) a fost nasoala, o sa ma feresc de cei de la care am achiziționat produsele si ma rog sa nu am probleme de garanție (detalii pe privat pentru cine dorește)... Chitara pare ok, a venit setata / aranjata (sau asa părea...), doar capacul din spate este oribil... Sunt la stadiul de "zdrăngăneala" / "improvizație" în timp ce citesc una-alta despre acorduri, note, teorie muzicala (de care nu ma lipesc deloc...). Sound-ul Mustang nu prea ma satisface, Boss ME-25 e prea scump pentru mine, poate Zoom G1on în anul ce urmează...

Edited by ninoniculescu
Link to comment
Share on other sites

Salut, as vrea si eu sa incerc(dupa experiente doar cu LP-uri si Straturi) un telecaster. 

Mi-ar putea impartasi impatimitii de tele(desi sunt constient ca opiniile sunt impartite) care este cel mai okay tele entry-level din care as putea "sa inteleg" ceva?

Anume nu prea ma intereseaza lookul sau brandul sau resale value-ul, vreau sa stiu cea mai ieftina chitara care inmagazineaza ideea de tele ca sunet si playabilitate.

Am citit si eu cate ceva pe forumuri, unii zic ca un Classic Vibe e suficient, altii merg pe Affinity upgradat la doze si mai sunt si "clericii" care zic ca nothing less than an AM STD e tele pe bune, prin urmare as vrea sa stiu si ce parere are comunitatea romaneasca.

Multumesc anticipat! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Intrebare: la o chitara Cort X-1, doza de bridge este incastrata "mai adanc" decat cea de neck, este normal?

E normal, inaltimea dozelor depinde de gusturi si se regleaza foarte simplu din cele doua suruburi din mijlocul laturii de sus si a celei de jos ale inelului dozei.

In general, doza mai sus inseamna sunet mai băsos si cu output mai mare, mai jos inseamna sunet mai deschis si output mai mic.

Experimenteaza si vezi cum iti place, e o chestie de gust.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Nu vreau sa deschid un alt topic si as vrea sa intreb care dintre chitarele astea vi s-ar parea mai buna: (am 1 an de clasica si aproape 2 de acustica,am hotarat sa-mi iau prima chitara electrica si un amplificator si nu stiu ce sa aleg)

1) Epiphone Les Paul Standard- e in jur de 1400 lei,nu vreau sa pun link sa fac reclama.

2) Epiphone Les Paul Standard Plus Pro- pretul ar fi de 1700 lei,cred ca e superioara versiunii normale Standard.

3) Esp Ltd ec-256 -in jur de 1500 lei

Am ales versiuni de chitare single-cut nu ca-mi plac mai mult decat un strat sau telecaster,doar ca un strat fender nu-mi prea permit,doar variantele squier,la fel in cazul telecaster.De restul 700-800 lei mi-as lua un amp decent de 30-40w.Bugetul ar fi sa zicem de 2200 lei pentru amp si chit

Edited by jagger
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Nu vreau sa deschid un alt topic si as vrea sa intreb care dintre chitarele astea vi s-ar parea mai buna: (am 1 an de clasica si aproape 2 de acustica,am hotarat sa-mi iau prima chitara electrica si un amplificator si nu stiu ce sa aleg)

1) Epiphone Les Paul Standard- e in jur de 1400 lei,nu vreau sa pun link sa fac reclama.

2) Epiphone Les Paul Standard Plus Pro- pretul ar fi de 1700 lei,cred ca e superioara versiunii normale Standard.

3) Esp Ltd ec-256 -in jur de 1500 lei

Am ales versiuni de chitare single-cut nu ca-mi plac mai mult decat un strat sau telecaster,doar ca un strat fender nu-mi prea permit,doar variantele squier,la fel in cazul telecaster.De restul 700-800 lei mi-as lua un amp decent de 30-40w.Bugetul ar fi sa zicem de 2200 lei pentru amp si chit

Un sfat universal: uita-te pe forum and go the SH way! :))

De 2200 de lei e foarte posibil sa gasesti un Fender MIM si sa ai si bani de un amp decent. Vazusem un Bugera V22 cu 800 de ron pe aici, e un amp pe full lampa de 22W, l-am testat si mi se pare ca la tot concureaza usor cu fenderurile si de 2 ori mai scumpe.

Dintre modelele pe care le-ai enumerat tu, Epi Plus Pro ar fi alegerea mea. Doze Probucker splitabile, cheite Grover, best bang for the buck.

Daca vrei un strat bun la bani putini, uita-te la Vintage V6(pe thomann). E foarte okay. Vintage V100, ca single cut, este alegerea multora pt raportul calitate/pret, deci poti sa te orientezi spre mai multe chestii de la ei.

Ca amp, daca nu vrei sa mergi pe low-end-ul lampilor, iti recomand ceva de modelling. Personal imi place Yamaha THR10, dar uita-te dupa tot ce inseamna Mustanguri, BOSS KATANA etc.

Mult succes in alegere!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate ca unii colegi ma vor contrazice, dar eu, daca as avea banii de un Gretsch G5335 si as vrea single-cut si sa cant ce vrei tu acolo, mi-as lua un Epiphone Les Paul Tribute Plus. Are doze Gibson Classic '57 si classic '57 plus, cheite grover locking, un case extrem de calitativ inclus in pret. Si e 499 euro pe thomann. IMHO, that's the way to go.

Pe langa Gretsch, dozele sunt mult mai versatile si ai si reteta de lemn consacrata a LP-ului(mahon cu top de maple). Gretsch-ul e facut din basswood, eu mereu am avut o reticenta in a cumpara chitare de basswood, e destul de loterie ideea, in perceptia mea.

Link to comment
Share on other sites

"pentru rock clasic și blues dar și pentru metal"

 

Pentru rock clasic si blues, da. Depinde insa ce fel de metal. Dozele se cam incurca la distors agresiv.

 

Dar mai important este, cred, prin ce amplificator si cabinet ai de gind sa folosesti chitara. Felul in care percepi sunetului chitarii (a se citi chitara prin amp, prin cabinet, prin microfon, prin preamp, prin convertori AD etc.) in mix, e diferit de felul in care percepi sunetul chitarii in amplificator in camera ta. Ce vreau sa spun, e ca daca ai vazut vreun review pe youtube (pe care l-ai ascultat in casti sau pe sistemul hi-fi de-acasa) si ti-a placut cum suna chitara, asteapta-te sa sa ai o perceptie diferita atunci cind o sa asculti chitara in camera ta prin amp.

 

Dar Gretsch fara Bigsby e ca vodka calda.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceți de prs se standard 24?

Are corpul și gâtul făcut din mahon, tastiera din palisandru, 24 de taste medii, două pickup-uri humbucker cu coil split, bridge tremolo și este fabricată în Indonezia la prețul de aproximativ 2065 de lei pe thomann. Mi l-ați recomanda?

Edited by zoltan119
Link to comment
Share on other sites

Ce ziceți de prs se standard 24?

Are corpul și gâtul făcut din mahon, tastiera din palisandru, 24 de taste medii, două pickup-uri humbucker cu coil split, bridge tremolo și este fabricată în Indonezia la prețul de aproximativ 2065 de lei pe thomann. Mi l-ați recomanda?

A mea e facuta in Korea si nu are coil split. Un instrument bun. Depinde, fireste, si ce vrei sa canti cu el si prin ce. 

Link to comment
Share on other sites

A mea e facuta in Korea si nu are coil split. Un instrument bun. Depinde, fireste, si ce vrei sa canti cu el si prin ce. 

Daca nu ma insel modelul Standard 24 actual este facut in Indonezia. Este lucrat foarte bine, poate dozele stock sunt ceva mai slabe, dar un upgrade la doze se poate face foarte simplu.

Link to comment
Share on other sites

Pai undeva intre 300-600 cam asa avand in vedere ca sunt incepatoare nu cred ca trebuie ceva prea fancy, nu? Prima e de "sacrificiu" din cate am inteles. Cat despre astea de Reghin.. m-am gandit la ele prima data si dupa am cautat pareri si am vazut destule review-uri negative, deci inca nu stiu =]

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat tre' să fie "de sacrificiu". Sugestia mea e sa începi pe una decentă. Nu neaparat ultra scumpa. Dacă iei una nasoală, pe care îți rupi degetele sau sună ca fânu', s-ar putea să îți tracă cheful de a învăța chitară. Vezi un Ibanez, Takamine, Fender, Cort, găsești și în bugetul tău. Ideal ar fi să ajungi în magazin, să pui matale mânuța pe ea, să vezi cum o simți. Să te poți uita dacă are griful drept, corzile nu prea depărtate (că altfel te rupe la degete), sau alte defecte sesizabile cu "ochiu' liber". Plus că așa eviți ca obiectul să fie transportat de curieri (ceapa lor de nemernici! Prietenii știu de ce.).

Baftă!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,

 

Vreau sa imi cumpar o chitara ( sunt stangaci) am invatat putin sa cant cu o chitara normala dar nu ma simt bine si vreau sa imi cumpar una pentru mine. As vrea sa stiu cam ce mi-ati recomanda, precizez ca sunt incepator la toate capitolele. Buget 400-500 de lei ( negociabil :)) )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Buna ziua !

Am luat aceasta chitara acum ceva vreme http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/acustice-ro-2/ibanez-v50njp-nt-pachet-chitara-acustica-cu-accesorii

Imi poate spune si mie ce chitara e mai pe "gustul" asteia ? 

 

Ideea e sa suna asemanator. Buget 1000 lei.

Sau ca acesteia, nu stiu cum se numeste chitara de mai jos.

 

 

Si daca stiti acel "strumming pattern" de la melodie...

Edited by lowder
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua !

Am luat aceasta chitara acum ceva vreme http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/acustice-ro-2/ibanez-v50njp-nt-pachet-chitara-acustica-cu-accesorii

Imi poate spune si mie ce chitara e mai pe "gustul" asteia ? 

 

Ideea e sa suna asemanator. Buget 1000 lei.

Sau ca acesteia, nu stiu cum se numeste chitara de mai jos.

 

 

Si daca stiti acel "strumming pattern" de la melodie...

Chitara din primul videoclip e un Takamine. Pana in 1000 de ron cred ca poti gasi cel mult SH cateva dintre modelele facute in China, gen GD20, GD30, poate un GD51. Dar chitara ta e mai mult decat suficienta pentru chestii de genul asta. Nu are rost sa investesti just for the sake of tone-hunting cand tonul ala e al oricarei acustice cu corzi phosphor bronze :D Spor la cantat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.