www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salutari, as dori sa achizitionez o chitara electrica pentru incepatori. Nu am mai pus niciodata mana pe una si nici amici chitaristi nu am pentru sfaturi. Bugetul este de 500-600 de ron tocmai din acest motiv, as prefera sa nu investesc prea mult in ceva ce nu am mai facut niciodata, dar sunt dispus sa invat. As prefera ceva SG sau Strat, ceva relativ versatil. Bugetul este strict, nu planuiesc sa il depasesc. 

 

Formatiile mele favorite sunt Electric Wizard, Windhand, Cough, Dopethrone, Holy Serpent, Black Sabbath, Horn of the Rhino, Witchfinder General, Woods of Ypres, YOB, Acrimony, Stoned Jesus, Acid King, deci as prefera sa ma concentrez pe Doom, Stoner, Sludge, etc, dar prefer ceva versatil, ascult si foarte mult Death, Black, Power, Heavy, deci doresc ceva ce nu m-ar limita la un singur gen. 

Nu ma deranjeaza daca este noua sau la mana a 2-a, atata timp cat are ce i-ar trebui unui incepator absolut, adica amp, cabluri. Pe scurt, mura-n gura pe bani putini. Merita sa iau un pachet de pe site-urile romanesti cu chitara si amp ?

Link to comment
Share on other sites

95% da, aş vrea o chitară nouă.

 

Mai oameni buni, o chitara noua, mai ales una low budget, nu stii cum se comporta in timp din punctul de vedere a activitatii lemnului. Una SH de 2-3 ani inca nu e uzata, iar posibilele deformari au avut in mare parte loc, nu prea ai ce chestii majore sa mai astepti. 

In ceea ce ma priveste, eu m-as orienta spre chitare second hand. Aveti sansa sa le luati si gata reglate ca actiune/intonatie, plus risc mai mic de deformare. PLUS sunt chitare care la pretul de raft ar fi de pana la 2x mai scumpe. 

 

Ia mai manati, mai!!!

Edited by Liviu.Pop
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ibanez grg 170 dx

ibnez grg 270b

 

daca stie cineva care este diferenta antre aceste ibanezuri mentionate

Pentru asta te-am trimis la școală, nu pentru că ai scrie ciudat. Sunt destui unguri/maghiari pe forum (și îi consider bine-veniți).

 

 

E un joc pentru stimularea inteligenței și atenției la detalii a pre-școlarilor care presupune identificarea diferențelor dintre 2 imagini aproximativ identice.

Îți las mai jos cele două imagini. Spor !

post-12031-0-51239900-1438517438_thumb.jpg

post-12031-0-98070800-1438517447_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Am eu Sigma, exact modelul ala si suna extraordinar pentru cat costa, iti pot da orice amanunte vrei despre ea, mai am si un Martin D16 cu care nu ma inteleg la fel de bine ca si cu Sigma, avantajul Martin este dat de doza foarte buna montata de fabrica.

 

Yamaha nu am probat exact modelul asta, dar din ce am probat sunt chitari bune, mai ales cele mai vechi, astea noi parca nu mai sunt ce au fost.

Edited by Blackthorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hei,am 11 ani si as dori sa achizitionez o chitara insa nu stiu ce fel de chitara mi s-ar potrivi.Incerc sa ma decid intre clasica si acustica si nu stiu daca sa o iau de 3/4 sau 4/4,sau 7/8,daca ati putea sa-mi ziceti si poate sa imi recomandati o chitara potrivita v-as fi recunoscatoare!

 

 

 

 

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Hei,am 11 ani si as dori sa achizitionez o chitara insa nu stiu ce fel de chitara mi s-ar potrivi.Incerc sa ma decid intre clasica si acustica si nu stiu daca sa o iau de 3/4 sau 4/4,sau 7/8,daca ati putea sa-mi ziceti si poate sa imi recomandati o chitara potrivita v-as fi recunoscatoare!

 

 

 

 

 

Multumesc anticipat!

 

Depinde cat ai mana de mare.

 

Cel mai bine te duci fain frumos in magazin cu un prieten care cat de cat stie cu se mananca o chitara si tu alegi ce iti place, culoare, forma, etc. si ce se simte bine la mana si el se uita la detaliile tehnice.

 

Daca eram din Iasi veneam cu tine ca nu e mare branza. Sper sa se gaseasca un coleg binevoitor de forum sa te ajute. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut , 
Sunt noi pe aici , si in lumea muzicii la fel . 
Vreau sa achizitionez o chitara electrica buget maxim 1000 roni .

Din recomandatii am primit citeva linkuri : 
http://www.mcmusic.ro/

http://www.senia.ro/chitara-electrica-188-2/brand---lag/sorteaza-dupa---pret-crescator

http://www.muzicastore.ro/chitara-electrica/

 

a cumparat cineva de la aceste magazine online , sau totusi e mai bine sa cumpar direct din magazin ? 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Clar ca e mai bine direct, ca sa poti pune mana pe obiect, sa vezi cu care esti mai compatibil.


Nu are rost sa mai pomenesc ca la sectiunea Mica Publicitate se gasesc chitare second mult mai bune decat ceea ce iei nou in bugetul  acesta, ca oricum incepatorii nu tin cont de asta.

Bafta la achizitie.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am si eu o problema si as fi foarte recunoscator daca cineva de aici m-ar putea ajuta :)

Vreau sa imi cumpar o chitara electrica, dar nu stiu ce sa aleg. Sunt incepator, deci nu am nevoie de cine stie ce echipament. 

Asa...eu m-am orientat spre aceste 2 modele de la Cort si vreau sa va cer opinia. Voi care credeti ca ar fi mai bun?

1. http://www.senia.ro/cr100-bk-chitara-electrica-cort-33044-3

2. http://www.senia.ro/x-2-bk-chitara-electrica-cort-33070-3

 

 

Link to comment
Share on other sites

S-a mai discutat asta de zeci de ori pe forum. Nu e vorba de bun sau prost, sunt chitare cu caracterisici diferite pentru stiluri diferite. Prima e o copie de Les Paul, a doua e un Superstrat mai potrivit pentru metale si genuri mai agresive. A doua are tremolo, prima nu. Pe Les Paul canta sau au cantat Gary Moore, Slash, Jimmy Page, Zakk Wylde, Billy Gibbons, etc. Daca te pasioneaza muzica si sound-ul lor probabil ca ar trebui sa alegi un LP. Daca iti plac chestiile mai agresive atunci poti alege Superstrat-ul.

 

In concluzie ar trebui sa te hotarasti intai ce gen vrei sa canti si sa alegi in functie de asta. Personal ti-as recomanda sa te orientezi catre ceva second, la acelasi pret poti castiga un pic la calitate. Bafta!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Daca te orientezi catre ceva second ai grija de unde o iei si cum o alegi. In mod normal o chitara se cumpara cu proba, nu la distanta. Insa avand in vedere ca esti incepator banuiesc ca nu o vei putea proba singur. Eventual apeleaza la cineva cu mai multa experienta decat tine in care sa ai incredere. Daca o cumperi second la distanta (prin curier) vorbeste cu vanzatorul sa ti-o trimita cu verificare la livrare, adica sa poti deschide pachetul inainte sa-l platesti. Au fost destule cazuri in care chitarele au ajuns rupte la destinatie din cauza transportatorului. Grija mare si la detalii (fisuri, lovituri, uzura, reparatii, etc).

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buna! M-am apucat de chitara acum aproximativ 2 luni si am studiat pe o chitara clasica, iar acum as vrea sa imi achizitionez o chitara acustica sau electro-acustica cu pretul maxim de 700 de lei.M-am interesat pe mai multe site-uri dar as vrea sa cer parerea unor oameni cu experienta, deoarece nu vreau sa fac drumuri inapoi la magazin.

Link to comment
Share on other sites

Buna! M-am apucat de chitara acum aproximativ 2 luni si am studiat pe o chitara clasica, iar acum as vrea sa imi achizitionez o chitara acustica sau electro-acustica cu pretul maxim de 700 de lei.M-am interesat pe mai multe site-uri dar as vrea sa cer parerea unor oameni cu experienta, deoarece nu vreau sa fac drumuri inapoi la magazin.

Eu iti recomand Takamine G320 ..gasesti pe net multe reviewuri .bafta !
Link to comment
Share on other sites

Buna! M-am apucat de chitara acum aproximativ 2 luni si am studiat pe o chitara clasica, iar acum as vrea sa imi achizitionez o chitara acustica sau electro-acustica cu pretul maxim de 700 de lei.M-am interesat pe mai multe site-uri dar as vrea sa cer parerea unor oameni cu experienta, deoarece nu vreau sa fac drumuri inapoi la magazin.

Trebuie sa te hotaresti daca vrei acustica sau electro-acustica, la 700 cumperi o electro-acustica slaba  sau o acustica decenta, la electro-acustica i-ti trebuie si un amplificator/combo fara care n-are sens sa fie electo-acustica !

Link to comment
Share on other sites

...

2. îți

 

 

Am vazut o grămadă de erezii ortografice și gramaticale pe forum, îndeosebi cu folosirea mereu aiurea a numărului de "i" la terminații. Ar trebui (nu "trebuii") făcut un topic pe această tematică, însă mă tem că cei vizați îl vor evita, neavând cu ce contribui  :vader1:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buna seara, nu stiu sigur daca sunteti online, dar nu stiu unde sa fac un topic legat de chitara dar am doar una clasica. Pentru ca vin sarbatorile ai mei mi-au zis sa imi caut o chitara electrica pana in 700 de lei. DoAR CHITARA. Eu cum ascult metal vreau sa cant metal m-am interesat si vreau sa va cer parerea despre aceasta chitara. Subliniez ca este prima mea chitara electrica. Nu am mai avut experiente cu vreo chitara electrica. Despre modelul acesta este vorba http://www.guitarsho...inky_p2818.html (Jackson JS 11 Dinky. As vrea sa stiu daca este ok la pret si daca ma va ajuta cu ceva. Sau daca imi puteti da un link cu niste chitari mai bune. Subliniez ca nu vreau pachete, un prieten de-al meu a avut si intr-o luna s-a dus.


Buna seara, nu stiu sigur daca sunteti online, dar nu stiu unde sa fac un topic legat de chitara dar am doar una clasica. Pentru ca vin sarbatorile ai mei mi-au zis sa imi caut o chitara electrica pana in 700 de lei. DoAR CHITARA. Eu cum ascult metal vreau sa cant metal m-am interesat si vreau sa va cer parerea despre aceasta chitara. Subliniez ca este prima mea chitara electrica. Nu am mai avut experiente cu vreo chitara electrica. Despre modelul acesta este vorba http://www.guitarsho...inky_p2818.html (Jackson JS 11 Dinky. As vrea sa stiu daca este ok la pret si daca ma va ajuta cu ceva. Sau daca imi puteti da un link cu niste chitari mai bune. Subliniez ca nu vreau pachete, un prieten de-al meu a avut si intr-o luna s-a dus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.