www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

@Fizzy: Concluziile tale din postarea de mai sus sunt in mare parte corecte si cred ca esti printre singurii din topicul asta care s-a intersat inainte sa intrebe ce chitara sa-si ia  :yay:

 

Ce ti-as sugera eu:

- Desi Strat-urile nu sunt pentru metale, daca totusi te hotarasti la Squier obligatoriu sa fie HSS, adica sa aiba un humbucker in bridge. Personal iti recomand Affinity daca se poate, apoi Bullet.

- Si eu votez 'NU' pentru seria GIO de la Ibanez (no offense fata de colegul care vinde GRX-ul)

- Daca nu ai deja, ai grija ce amplificator alegi! Un amplificator prost te va dezamagi mai mult decat o chitara proasta. Daca nu ai, cauta unul cu modelare de amp-uri si efecte. Daca il iei chel n-ai rezolvat mare lucru din punct de vedere al tonurilor.

- Daca nu iti permiti acum un combo cat de cat, incearca un procesor de genul Zoom G1 sau G2 si canta in casti sau boxe de PC. Sunt ieftine second si iti ofera o multime de posibilitati.

 

Bafta!

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut si bine v-am gasit. Cant la orga dar am zis ca este timpul sa incerc si chitara electrica. Care varianta ar fi mai buna, mai rentabila?

1. O chitara ieftina, clona (exemplu Tenson) care se gasesc la ocazie pe net plus eventual o boxa distors de 100 lei/

2. O chitara ieftina plus un adaptor usb gen http://www.fly-music.ro/cabluri-diverse/5049-alesis-guitar-link-plus.html sau http://www.senia.ro/ucg102-interfata-audio-behringer-16229-3 .

3. O chitara pe usb gen http://www.senia.ro/metalien-iaxe629-bkls-chitara-electrica-usb-behringer-17782-3 (poate mai ieftina sh).

 

Vreau sa stiu care varianta ar suna mai bine. Stiu ca o chitara bagata direct prin pc in line in suna foarte prost, are o baraiala pe fundal. Nu doresc o chitara profesionala, doar pt hobby si oricum nu mi-ar permite buzunarul. Vreau sa cant pe ea orice se poate, si solouri rock dar si acompaniament gen chitara rece, eventual sa pot inregistra si in pc ce cant.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut ,a-s avea nevoie de ajutorul vostru an legatura cu ce chitara sa-mi cumpa,.cu aproape 3 luni de citit rewiew uri am ajuns la 3 modele.Mentionez ca cant la chitara acustica de cand ma stiu ,dar m am hotarat sa ancerc si cea electrica.Chitara a-s folosi pentru anregistrari ( home hoby) muzica rock dar nu metal sau ceva dur,si mai soft daca egzista asa ceva...Nu vreau sa investesc o caruta de bani pentru anceput,dar totusi sa sune cumva chitara,mai ancolo cine stie...

Deci chitarile ar fi

 

Fender affinity stratocaster hss

Ibanez grg 170 dx

ibnez grg 270b

 

aceste chitare am gasit secand undeva antre 400 si 600 ron

 

Astept cu nerabdare recomandarile voastre,eventual si alte modele ,si daca stie cineva care este diferenta antre aceste ibanezuri mentionate

Link to comment
Share on other sites

 

Fender affinity stratocaster hss

Ibanez grg 170 dx

ibnez grg 270b

 

 

Daca te uiti un pic mai in spate in acest topic, o sa vezi ca opiniile despre GRG-uri nu sunt prea optimiste. Pareri exprimate sustin ca Affinity-ul este de preferat. Personal nu am "lustruit" niciunul din aceste modele, folosesc Ibanez RG270, iar acesta imi convine. Cred ca poti gasi si RG-uri la returi decente, in caz ca vrei sa ramai la Ibanez.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa devin inteligent ca tine ?? nuuu mersi.Scuza ma ca nu m am nascut Roman,d ar daca chiar te deranjeaza acest aspect din partea mea putem continua pe germana sau engleza...am cerut doar un sfat ,iat tu ai actionat ca un adevarat ron an...bravo rom ane

 

Faptul ca nu te-ai nascut in Romania nu e o scuza. Daca traiesti intr-o tara trebuie sa inveti limba oficiala. Asa cum daca te-ai duce in America sau Germania, nu le-ai spune la aia ca sunt naspa ca sunt nemti sau americani si ca tu esti mai neaos ca nu te-ai nascut in tzara lor si ca de aia nu le stii limba ca esti mai smecher la fel trebuie sa fie si in Romania.

 

Ai OBLIGATIA sa inveti limba romana si sa scrii corect daca traiesti in Romania. In nici un caz nu e admisibil sa stalcesti limba romana in halul in care o faci tu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca nu te-ai nascut in Romania nu e o scuza. Daca traiesti intr-o tara trebuie sa inveti limba oficiala. Asa cum daca te-ai duce in America sau Germania, nu le-ai spune la aia ca sunt naspa ca sunt nemti sau americani si ca tu esti mai neaos ca nu te-ai nascut in tzara lor si ca de aia nu le stii limba ca esti mai smecher la fel trebuie sa fie si in Romania.

 

Ai OBLIGATIA sa inveti limba romana si sa scrii corect daca traiesti in Romania. In nici un caz nu e admisibil sa stalcesti limba romana in halul in care o faci tu.

 

Da-o-n tristete! Propun si sa-l amendam macar, daca nu e admisibil sa traga chiulul la OBLIGATIE!!!

 

 

Ca sa devin inteligent ca tine ?? nuuu mersi.Scuza ma ca nu m am nascut Roman,d ar daca chiar te deranjeaza acest aspect din partea mea putem continua pe germana sau engleza...am cerut doar un sfat ,iat tu ai actionat ca un adevarat ron an...bravo rom ane

Poate c-ar fi util totusi sa devii "inteligent", cum spuneai. Doar atat cat e nevoie ca sa-ti dai seama ca celalalt nu prea avea cum naibii sa ghiceasca ca nu esti vorbitor nativ de limba romana. Pentru engleza e "ramura" specifica pe forum, iar in rest... victimizare la marele fix. 

 

Deprimant...

Link to comment
Share on other sites

Da-o-n tristete! Propun si sa-l amendam macar, daca nu e admisibil sa traga chiulul la OBLIGATIE!!!

 

 

Cred ca de la caldura nu ai inteles despre ce e vorba. Da-o in tristete daca nici tu nu intelegi romaneste.

 

Poate de maine o sa invatam noi limba maghiara ca e mai cool sa fii ungur.

Edited by ADIDAS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca de la caldura nu ai inteles despre ce e vorba. Da-o in tristete daca nici tu nu intelegi romaneste.

 

Poate de maine o sa invatam noi limba maghiara ca e mai cool sa fii ungur.

Vorba ta, caldura. Hai s-o pun pe puncte, c-un pahar de gheata:

 

1. Nu e ok sa f...reci in halul ala limba (alpharoy);

2. E ok sa faci observatie (eduard.alexandru);

3. Nu e ok sa te pretinzi discriminat ca n-a ghicit X ca ai alta limba materna sau paterna sau pana mea (alpharoy);

4. E cam aiurea sa il freci la cap cu obligatia vietii; ar fi fost ok daca era politai, functionar public sau mai stiu eu si vorbea doar ungureste (alpharoy);

5. Nu e ok sa trezesti un topic care abia murise (leopold).

 

Deci, daca tragem linie, ai dreptate. Caldura mare...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta nu mai e nici in romana, nici in engleza, nici in germana.

Imi pare rau de off-topic dar asta cu 'secand' mi-ai adus aminte de alta: "Vand bnv 320 dizel" / "Bnv 320 brec comenzi pe volan scaune sport comenzi electrice pe giamuri": http://olx.ro/oferta/vand-bnv-320-dizel-ID47OS2.html#ba1cd7ec83

 

@alpharoy: S-a mai discutat comparatia asta de mai multe ori, trebuie doar sa parcurgi topicul (eventual de la coada la cap pentru ca e intr-adevar destul de lung). Si eu iti recomand dpdv calitativ Squier daca ai de ales intre Affinity si GRX-uri. Totodata Strat-ul este mai potrivit si pentru ce zici ca vrei sa canti.

 

Cat despre limba romana, ia o carte de gramatica si baga niste literatura! Daca urmeaza sa traiesti aici, nu e-n regula sa te prezinti asa, mai bine vorbesti in engleza sau germana si zici ca nu stii deloc romana, esti mai castigat... Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca ar scrie omu' in engleza pe topicuri in romana, nu cred ca ar fi o problema, daca vrea sa fie on topic si exprimarea in romana ii creaza dificultati. Zic asta pentru ca pe sectiunea in engleza nu stiu cati colegi intra. Eu chiar daca ma descurc, cred ca am intrat o singura data, ca sa vad ce-i pe-acolo.

Sau daca scrie in limba romana, sa precizeze ca nu e nativ, altfel se creaza situatia de mai sus, cand e confundat cu unul din analfabetii locali.

Link to comment
Share on other sites

Trebuia s-o extrapolezi tu, nu se putea altfel.

 

Nu stiu cu cine te certi ca nu ai citat dar daca mi te adresezi mie:

 

1. Daca nu insistai cu replica asta se ducea tot subiectul in tristete si nu mai stia nimeni de el (ca s-a schimbat pagina). Cine extrapoleaza acuma?

 

2. Daca omul nu e nascut in Romania putea sa puna intrebarea pe forumuri de chitaristi din afara, in limba lui materna. Nu era necesar sa intre aici sa ne spuna ca suntem "inteligenti" (cu ghilimele) pt ca ne-am nascut in Romania. Si ca el e mai misto ca nu s-a nascut in Romania.

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cu cine te certi ...

 

Nu eu is ala care ma cert, nu imi sta in caracter. Era o simpla remarca. 

Iar postul anterior nu se referea strict la ce a postat @alpharoy, ci era o parere despre situatie la modul general. Nu poti avea pretentia ca cineva sa posteze pe forum doar dupa ce isi insuseste romana la perfectie. Sau poate tu poti.

Ca esti sau nu de acord cu opinia mea, "big deal", oricum decizia e a celor ce fac regulile, dar tu te-ai apucat sa traduci din termenul "engleza" (cum zisesem eu) in "ce limba vietii vrea".  S-o iau ca dovada de respect? 

 

... Ia mergeți la o bere ..

 

Eu mai am de condus azi nitel, dar deseara ma conformez. Promit.

Edited by Liviu.Pop
Link to comment
Share on other sites

Băi nene, ați greșit topicul. Ia mergeți la o bere în cinstea României și lăsați topicul în pace, poate mai are nevoie cineva de ajutor.

 

Sau am putea continua in privat sau pe chat. Pana una alta asteptam incepatoru' sa il aruncam in cusca lui Kibis. :)

Ca esti sau nu de acord cu opinia mea, "big deal", oricum decizia e a celor ce fac regulile, dar tu te-ai apucat sa traduci din termenul "engleza" (cum zisesem eu) in "ce limba vietii vrea".

 

Si cu asta am terminat: expresia aia nu se referea la termenul dumenavostra "engleza". Daca doriti mai multe explicatii putem discuta cu placere in privat sau pe chat sa imi iau inapoi de la dumneavostra TOATA lipsa de respect care a fost confundata.

 

Multumesc frumos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci,nu m am nascut an romania doar traiesc aic de 3 ani (sper cat mai putin de aici an colo).Nu ma deranjeaza de loc daca cineva a-mi atrage atentia ca nu vorbest si nu scriu corect pe limba voastra.Daca omuletul eacela ma ajuta cu un sfat an legatura cu antrebarea mea atunci nu era o problema daca la sfarsit ma urechea pentru gramatica mea slaba,dar din partea lui a venit doar o postare golaneasca( cel putin eu asa o consider).Scuzatima ca v am deranjat,jur ca nu se mai antampla pentru ca dupa aceste randuri scrise perimul lucru va fi sa sterg contul creat pe forumul vostru( deci nu va mai obosi ti sa raspundeti ca oricum nu o sa l mai citesc

Anca ceva an Tara voastra am simtit cea ce nu am simtit niciunde an lume ,rautae omeneasca .Sloganul vostru Romanilor ar putea fi ,, cada azi poti face un lucru rau atunci nu o lasa pa maine...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@alpharoy: Trebuia sa spui de la inceput ca nu esti vorbitor nativ de limba romana si atunci nu s-ar fi luat nimeni de tine. Cum ti-a zis si un coleg mai sus, ai fost confundat cu unul dintre cei foarte multi semianalfabeti din Romania si tratat ca atare. Imi dau seama ca pentru tine a fost neplacut, dar pe la noi a inceput sa fie la moda sa se 'taxeze' agramatismele, si e foarte bine ca e asa! Ma refer evident la cei nascuti/crescuti in Romania si care nu sunt in stare sa lege doua vorbe, nu la tine. Cat despre ultima parte, din pacate cam ai dreptate...

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Anca ceva an Tara voastra am simtit cea ce nu am simtit niciunde an lume ,rautae omeneasca .Sloganul vostru Romanilor ar putea fi ,, cada azi poti face un lucru rau atunci nu o lasa pa maine...

 

Nu prea cred asta ! Eu cred că exagerezi de supărare !

 

 Cum a zis și colegul mai sus, ai fost doar confundat cu unii din băieții teribili care au chiulit [ lipsit fără motiv ] de la școală și care au învățat să citească și să scrie pe messenger sau pe facebook și care irită cu gramatică proastă ! 

 

Te invităm să dăm un reset situației și s-o luăm de la capăt !

 

No hard feeling, dude ! Cheers ! 

 

PS : Apreciem dorința ta de a scrie în limba română, dar, dacă ai vreun dubiu legat de anumiți termeni, de ceea ce vrei să spui, poți să folosești și termeni și propoziții în limba engleză, fără probleme.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si cu asta am terminat: ...

Stimate domn, si eu am terminat vreo 5 posturi mai sus. Sper ca v-ati insusit si sugestia colegului @AddRien. Berea e buna pe vremea asta. Imi cer si eu scuze daca v-am inteles gresit.

 

OnTopic:

No, amu dati-i drumul, baieti, ce chitare mai vreti?

Edited by Liviu.Pop
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Deocamdată, am un Cort X1 şi un amplificator Fender Mustang 1 v2, dar aş dori să fac un upgrade la chitară, având un buget în jur de 1500 de lei. Din cate am vazut pe site-urile magazinelor de muzica, am gasit pe guitarshop mai multe modele:

 

Epiphone SG-G400 Vintage http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-sg-g-400-vintage_p3558.html

Epiphone SG-G400 PRO http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epihpone-sg-g-400-pro_p2154.html

Jackson JS32T Kelly http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-jackson-js-32t-kelly_p856.html 

Dean V79 Transbrazilia http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-dean-v79-transbrazilia-trans-cherry-sunburst_p1110.html

 

Din punct de vedere estetic, m-ar atrage mai mult modelele de la Jackson, deoarece îmi plac inlay-urile foarte mult, iar forma Kelly(sau King V) mi se par că arată bine. Iniţial m-aş fi gândit la modelul JS32, cu Floyd(licenţiat, bineînţeles, la banii ăştia), dar mă gândesc că ar putea să aibă probleme un Double Locking Tremolo la aşa puţini bani(mă rog, costă mai mult decât dublu faţă de vechea mea chitară, dar pentru un model cu Floyd 1450 de lei nu mi se pare mult). De asemenea, aş cam vrea să schimb acordajele destul de des, să trec din E în E flat sau în Drop D, poate chiar D standard şi cred(subliniez, cred, nu mă pricep atât de bine, de aceea vă cer părerea) că mi-ar creea probleme. 

 

Referitor la modelele Epiphone, este vreo diferenţă între modelul Vintage şi cel PRO, înafară de Coil Splitting, care şi aşa nu cred că ar fi atât de util încât să merite 300 de lei în plus? Este gâtul cu mult mai gros decât modelele Jackson de mai sus? Ar fi mai bun un Les Paul Standard, dar care mi-ar depăşi bugetul (văd că e 1695 de lei)? Ambele mi se par că au nişte forme interesante, dar mi s-ar părea ceva mai potrivite pentru metal cele Jackson, plus că mi se pare că foarte multă lume are o chitară Les Paul şi mi-ar plăcea ceva mai puţin întâlnit.

 

Iar Dean V79 mi se pare interesant, mai ales că ar avea o reducere destul de consistentă, dar nu îmi plac inlay-urile cu puncte, plăcându-mi, în schimb culoarea şi forma de V. 

 

De asemenea, accept şi recomandări, în bugetul meu, evident, inclusiv de pe alte site-uri (aş prefera o chitară nouă, nu una second hand, deşi ştiu că aş putea găsi una mult mai bună sh). Ah, şi am uitat să precizez, m-ar interesa o chitară pentru Thrash Metal (Slayer, Pantera, Metallica), dar şi una pentru chestii mai „pământene” :), cum ar fi ceva de la Guns 'n Roses, solo-uri de la Queen, Gary Moore. Aş vrea să cânt şi chestii mai rapide, shred, dar deocamdată nu am skill-ul necesar, dar, ţinând cont că chitara pe care o să o cumpăr o să o ţin minim 5 ani, aş vrea să fie ceva bun.

 

Vă mulţumesc! Dacă aveţi întrebări suplimentare, o să vă răspund cât pot de repede.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.