www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Spate.

De probat nu pot pentru ca nu stiu sa cant si sunt din alt oras...

 

China 2006. Chiar daca nu stii sa canti poti sa-i soliciti vanzatorului 'livrare cu verificare'. Mai multe firme de curierat ofera serviciul asta, printre care si Fan Courier. Asta inseamna ca poti desafce pachetul inainte de a-l achita ceea ce te fereste si de eventualele probleme survenite la transport si de posibilia neseriozitatea a vanzatorului. Daca vanzatorul e de buna credinta si chitara e OK, teoretic nu are de ce sa nu accepte. Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Îmi poate spune cineva câte ceva despre Ibanez AEG24II . Îmi place cum arată şi la cât costă cred că are un sunet bun măcar pentru un începător ca mine . Învăţ de câteva luni . Am o Aria AEN-15CE(450 lei) şi vreau peste umpic de timp să îmi iau ceva mai bun . M-am uitat pe internet şi chitara asta mă tentează culoarea (Transparent hibiscus red) şi forma , dar cel mai mult pentru că e slim body . Vreau cu ea să cânt şi fingerstyle şi acorduri şi poate nu numai pentru mine (în câţiva ani) . Ce părere aveți despre această chitară şi credeți că se potrivește nevoilor mele ? 

 

 

 

 

Am gasit si B.C. Rich Series 3 electro acustica . http://www.musiciansfriend.com/guitars/b.c.-rich-series-3-acoustic-electric-cutaway-guitar?pfm=sp 

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

Salut, imi puteti spune o parere sincera despre chitara Epiphone Les Paul Special II si daca se potriveste genurilor de muzica metal si rock? Aveti vreo idee pentru o pedala decenta si un amplificator bun care sa se potriveasca genului de muzica ales de mine? (daca se poate sa incapa in bugetul total de 12-13 milioane) Multumesc mult, o zi buna sa aveti!

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat acum ceva timp despre un Ibanez AEG 24II . Nimeni nimic , dar am aflat eu si m-am razgandit .  Am o Aria AEN-15CE(450 lei) şi vreau peste umpic de timp să îmi iau ceva mai bun . Vreau cu ea să cânt strumming si fingerpicking poate nu numai pentru mine (în câţiva ani) .Ma intereseaza la chitara sa aiba cel putin fata din lemn solid , sa aiba cutaway , sa nu fie sunburst , sa fie electro acustica , sa aiba 6 corzi , sa coste maxim 1850 RON si aspectul in general . Dilema e .... Ibanez AW54CE-OPN sau Fender CA-360SCE Auditorium . M-as duce pe fender ca are si spatele si fata din lemn solid , forma imi place , culoarea , are electronicele fishman(care am inteles ca sunt cele mai bune sau printre cele mai bune) , dar nu stiu cum suna ca inca nu am fost sa o aud ca nu am banii deocamdata . Cei 425 de lei diferenta dintre aceste doua merita ? Ce parerea aveti , ce ati face in locul meu ? Aveti niste sfaturi ?

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau neaparat noua, eu intrebam pur si simplu intre alea care ar fi mai buna, asa ca o curiozitate

Nu este neaparat una mai buna. Materialele folosite sunt aceleasi, doar dozele difera. Dozele de pe Epiphone au magneti alnico, iar cele de pe Vintage au magneti ceramici. Totul tine de gustul fiecarui chitarist!

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Wilkinson-urile de pe Vintage sunt tot AlNiCo (ilinco), nu poti si tu sa faci altceva decat sa raspunzi la intrebari de incepator, tu tot incepator fiind?

In cazul Vintage AFD  "Dozele sunt, aparent, ceramice [link]." - asta a spus un alt coleg forumist, mai priceput decat mine in materie de chitare.

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Ok, daca dau chiar asa sfaturi bune, o sa ma pronunt : 

 

 

Cred ca lumea mai face si misto cateodata. De obicei dai sfaturi proaste si e cam evident ca nu ai pus mana pe nici una din chitarile despre care vorbesti si pe care le recomanzi.

 

Ti-au mai explicat si alti colegi de ce ar trebui sa te potolesti dar tu Batman. Ai putea sa iti intitulezi fiecare postare "Amintiri din copilarie" pentru ca nu ai cum sa fi folosit atatea instrumente despre cate ti-ai dat deja cu parerea.

 

Iti dai cu parerea despre un instrument daca l-ai folosit cel putin un an. Atunci poti sa spui cum se comporta fata de un amplificator, cum ai reusit sa iti faci tonuri pentru diverse mix-uri sau in ce mixuri l-ai folosit si ce impresii ti-a lasat.

 

Din citit sau pus mana pe instrument in magazin nu ai cum sa ai o parere valida. Cand scoti chitara din cutie nu poti sa spui nici macar daca e vopsita bine.

 

Aici ar trebui sa isi dea cu parerea oameni care au folosit instrumentul atat live cat si la inregistrari dar asemenea useri sunt mai putin activi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Fender Tim Armstrong Hellcat e prea hell . Pica :).

Takamine GD30CE e neagra si neagra e si aria pe care o am . Doza nu e fishman si nu ma incurajeaza . Cam pica ...

Ramane Ibanez AEL40SE . Este diferenta de aproape 500 de lei intre asta si Ibanezul despre care am intrebat eu . Nu imi place culoarea cutiei si nu stiu ce e lemnul figurat . Nu e tot una cu lemnul laminat ?

 

Cu ocazia asta va intreb . Unde caut chitare second ? Sunt pe internet ? Pe ce site ? Este site special pentru chitare second ?

Edited by Timotei
Link to comment
Share on other sites

Buget: 1600.Ce chitara + amp(max 15W) imi recomandati?

 

Spune si tu o trupa preferata, o forma de chitara preferata, da niste detalii.

 

De exemplu iti plac superstraturile sau straturile sau telecasterele sau LP-urile.

 

Sau iti place Slash sau Clapton sau Angus Young sa stie lumea cam ce iti doresti.

Edited by ADIDAS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Sunt absolut incepator intr-ale chitarelor, nu am incercat sa cant la una niciodata, deci nu ma pricep deloc la acest subiect.

Vreau sa imi cumpar prima mea chitara (electrica), insa nu am niciun prieten ce se pricepe prea bine la asta.

Stilurile care imi plac si pe care o sa (incerc sa) le abordez sunt heavy/thrash/power metal.

 

Din pacate, nu am un buget prea mare(500-600 RON), dar din cate am inteles nici nu e prea bine sa investesti prea mult la inceput.

 

Din ce am citit pe aici si prin alte parti, am inteles ca:

  • E mai bine sa incepi cu una SH decat una noua.
  • O chitara de firma mai ieftina este mai buna decat una no-name.
  • 2 chitare bune si ieftine sunt Squier Bullet Strat si Epiphone Les Paul Special, insa niciuna din ele nu e potrivita pentru stilurile de mai sus.
  • Ibanez-urile sunt bune pentru metal, dar cele ieftine sunt proaste si nu merita banii.

Sunt, deci, dezorientat. Any advice?

Link to comment
Share on other sites

Oricare din astea SH: Ibanez fixed bridge (poate fara GIO), Squier (inclusiv bullet), Vintage LP, Epi LP. Nu prea conteaza firma in zona asta de pret. Daca esti la inceput nu ar trebui sa-ti faci probleme referitor la chitara vs gen de muzica. Important este sa gasesti o chitara care iti e confortabila, care te inspira si fie setata ok. 

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Sunt absolut incepator intr-ale chitarelor, nu am incercat sa cant la una niciodata, deci nu ma pricep deloc la acest subiect.

Vreau sa imi cumpar prima mea chitara (electrica), insa nu am niciun prieten ce se pricepe prea bine la asta.

Stilurile care imi plac si pe care o sa (incerc sa) le abordez sunt heavy/thrash/power metal.

 

Din pacate, nu am un buget prea mare(500-600 RON), dar din cate am inteles nici nu e prea bine sa investesti prea mult la inceput.

 

Din ce am citit pe aici si prin alte parti, am inteles ca:

  • E mai bine sa incepi cu una SH decat una noua.
  • O chitara de firma mai ieftina este mai buna decat una no-name.
  • 2 chitare bune si ieftine sunt Squier Bullet Strat si Epiphone Les Paul Special, insa niciuna din ele nu e potrivita pentru stilurile de mai sus.
  • Ibanez-urile sunt bune pentru metal, dar cele ieftine sunt proaste si nu merita banii.

Sunt, deci, dezorientat. Any advice?

Incepator ...Pana ajungi tu sa canti  consumi o chitara doua eventual si vre-o doua "refret " ...

In legatura cu stilul ..absolut nu prea conteaza  chitara ...numai din punct de vedere "estetic "  iconografic   eventual ...adica o chitara roz Kitty  nu se potriveste cu  metale ..dar poate fi interesanta ca si contrast al imaginii ....

 

Cumpara SH cat mai ieftina ..si invata ..atat muzica , cantat cat si despre hardware si efecte ..amplif ...asta i-ti va lua vre-o 4 ani daca te tii serios ..

dupa asta precis vei sti ce chitara sa mai cumperi ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 chitare bune si ieftine sunt Squier Bullet Strat si Epiphone Les Paul Special, insa niciuna din ele nu e potrivita pentru stilurile de mai sus.

 

Cum ai ajuns la concluzia aceasta? Ca fost detinator de Squier Bullet pot sa spun ca isi facea treaba pe o piesa de la Metallica mai mult decat ok. Plus faza  doar mca vrei sa cantietal este o chestie temporara. Dupa ce o sa inveti sa canti cat de cat mai mult ca sigur o sa-ti schimbi opinia.

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Cum ai ajuns la concluzia aceasta? Ca fost detinator de Squier Bullet pot sa spun ca isi facea treaba pe o piesa de la Metallica mai mult decat ok. Plus faza ca vrei sa canti doar metal este o chestie temporara. Dupa ce o sa inveti sa canti cat de cat mai mult ca sigur o sa-ti schimbi opinia.

Scuzati greselile gramaticale, doar acum le-am vazut!

 

Conteaza si ce pui intre chitara si amp. De exemplu cu un overdrive nu prea o sa scoti metal.

+1. Dar pentru ca este incepator nu cred ca isi va cumpara efecte, deci va avea nevoie de un amplificator destul de versatil, de preferat un modeling de la Fender, Line6, Roland etc.

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Salutari! Ehmm... cam stiti de ce sunt in acest topic. Problema vine asa: sunt stangaci (nu pot nici cum sa o tin ca dreptacii), am cam terminat tehnicile de acustica cu profesorul si  e timpul sa trec pe electrica(finally!!!)... am tot incercat sa ma documentez de pe internet dar tot la 5 review-uri se bat cap in cap. Vreau sa cant in general hard rock, heavy metal si alternativ...

Ma gandeam la modelul acesta http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_mh_103_qm_stb_lefthand.htmimpreuna cu un Line 6 Spider IV, din cate am vazut review-urile la M100 series sunt bune, conteaza mai mult cat de obosit era tipul cand asambla chitara si cat de neindemanatec era curierul, sau ma insel? https://www.youtube.com/watch?v=Jw_qgRnaOzY pentru sunet, ce ziceti se merita? sau ar trebuii sa iau ceva mai ieftin si sa-l fac "custom" sau doar sa incerc cu un harley benton/SH si dupa ce devin decent cu ea sa investesc si mai mult? 

Stiu ca cel mai bine e sa merg in magazin si sa testez cu mana mea/cu cineva experimentat, dar nu prea am sansa, in oras timp de 3 luni am tot "vanat" prin magazine si n-am vazut nimic de stangaci, prin orase mai mari nu trec prea des.

Link to comment
Share on other sites

Salutari! Ehmm... cam stiti de ce sunt in acest topic. Problema vine asa: sunt stangaci (nu pot nici cum sa o tin ca dreptacii), am cam terminat tehnicile de acustica cu profesorul si  e timpul sa trec pe electrica(finally!!!)... am tot incercat sa ma documentez de pe internet dar tot la 5 review-uri se bat cap in cap. Vreau sa cant in general hard rock, heavy metal si alternativ...

Ma gandeam la modelul acesta http://www.thomann.de/ro/esp_ltd_mh_103_qm_stb_lefthand.htmimpreuna cu un Line 6 Spider IV, din cate am vazut review-urile la M100 series sunt bune, conteaza mai mult cat de obosit era tipul cand asambla chitara si cat de neindemanatec era curierul, sau ma insel? https://www.youtube.com/watch?v=Jw_qgRnaOzY pentru sunet, ce ziceti se merita? sau ar trebuii sa iau ceva mai ieftin si sa-l fac "custom" sau doar sa incerc cu un harley benton/SH si dupa ce devin decent cu ea sa investesc si mai mult? 

Stiu ca cel mai bine e sa merg in magazin si sa testez cu mana mea/cu cineva experimentat, dar nu prea am sansa, in oras timp de 3 luni am tot "vanat" prin magazine si n-am vazut nimic de stangaci, prin orase mai mari nu trec prea des.

Chitarele speciale pentru stângaci sunt ceva mai scumpe şi puţin cam greu de găsit în majoritatea magazinelor de muzică.

 

Totusi in acel pret de 2000 lei, acel LTD ofera cam putine facilitati, Este bold on, iar dozele sunt ESP, care pe mine cel putin nu m-au impresionat deloc. De exemplu daca intr-un harley benton cu set neck, pui un set de doze EMG, niste chei mai bune si eventual un alt bridge mai calitativ faci o chitara care la sunet mai mult decat sigur va bate acel Ltd.

 

Eventual ce poţi face este să-ţi pui corzile invers pe o chitara de dreptaci, cum facea Jimi Hendrix, pana gasesti ceva potrivit pentru tine.

 

Poti pune aici un anunt si sa astepti oferte! 

Edited by Kibis44
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.