www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut. Pun si eu o intrebare aici, pe forum. Initial voiam sa-mi iau Epiphone Les Paul Special II (imi plac chitarile Les Paul si din pricina pretului). Am fost la ei in magazin si am vazut totusi o alta chitara: Epiphone Les Paul LP-100 -> http://guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-les-paul-lp100_p1741.html . Am cautat pe net, Stratocaster nu mi se potriveste configuratia dozelor. Prefer un ton mai gros, nu asa ascutit ca la 'castere. Am ascultat (pe net, youtube) si configuratia Les Paul mi se pare ok pentru gusturile mele. Ce parere aveti de chitara de mai sus, acel Les Paul LP-100?

Link to comment
Share on other sites

Salut. Pun si eu o intrebare aici, pe forum. Initial voiam sa-mi iau Epiphone Les Paul Special II (imi plac chitarile Les Paul si din pricina pretului). Am fost la ei in magazin si am vazut totusi o alta chitara: Epiphone Les Paul LP-100 -> http://guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-les-paul-lp100_p1741.html . Am cautat pe net, Stratocaster nu mi se potriveste configuratia dozelor. Prefer un ton mai gros, nu asa ascutit ca la 'castere. Am ascultat (pe net, youtube) si configuratia Les Paul mi se pare ok pentru gusturile mele. Ce parere aveti de chitara de mai sus, acel Les Paul LP-100?

 

Salut!

 

Intrebarea e pusa doar partial corect :) Bucata corecta: iti place forma - ok, ia LP.

Bucatile gresite:

- alegerea nu e doar LP vs strat;

- lp vs strat nu inseamna MUSAI ton gros vs subtire

- nu iei in considerare alte aspecte, respectiv tremolo-ul.

 

Pe rand:

- e bine sa-ti placa chitara - deci, +1 pentru LP

- exista enspe mii de configuratii posibile, strat, fat strat, arome de superstrat, LP-uri cu single coil, samd, samd, samd. Fiecare suna la iesirea din chitara diferit si pot suna EXTREM de diferit cand iese sunetul din difuzor;

- vezi ce vrei sa canti - un tremolo il poti bloca, un bridge fix nu prea-l poti face mobil.

 

N-am pus mana personal pe LP-ul 100, insa stiu ca multi colegi recomandau LP-urile Vintage in defavoarea Epiphone-urilor. Parca V100 e numele.

Si, in cele din urma, baga ochiul la mica publicitate. Chitarele entry level se devalorizeaza imens cand ies din magazin - e posibil s-o gasesti la jumatate de pret.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Subiectiv: Nu-l sufar, a fost ura la prima vedere, e o mizerie :)

Obiectiv: E foarte prost construita si finisata (din craci chinezesti, vorba cuiva de pe forum). Si asta in conditiile in care, de curiozitate, am incercat mai multe 'speciale' de-a lungul timpului. Nu in ultimul rand, suna ca un c.u.r. si are un sustain de tigaie gaurita.

 

Pe de alta parte, la intrumentele din gama asta de pret exista diferente destul de mari de la un lot la altul, poate esti tu viitorul posesor al unui Special II bine facut, cine stie... Daca n-ai facut-o deja, du-te si probeaza LP vs Strat. Sunt diferente mari de 'play-abilitate', greutate, ton, etc.

 

P.S. Vezi ca ai un mesaj privat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa cumpar o chitara noua.Bugetul ar fi 600 lei dar daca depaseste putin nu e nici o problema.

Poate reusesti sa ma ajuti @sam

decat sa dai bani pe un "cur" de chitara mai degraba ai mai strange inca 600 de ron si ti-ai lua un vintage v100 decat foc de tabara special 2, sau ai strange si mai mult si ti-ai luat ceva mult mai bun sh/nou.

Link to comment
Share on other sites

a alege o chitara nu e un lucru usor.

chiar deloc.

daca alegi dupa look, e posibil sa nu iti placa sound-ul.

ori tastele. ori grif-ul.

trebuie probate inainte, asta e sigur.

aveam un prof in facultate, neintrecut inca de nimeni in platitudini adanci...el zicea cam asa :

 

" daca ai o idee buna, si o si desenezi misto, e imposibil sa nu iei o nota mare "

 

oftopic : merge insa de haiku ce-ai scris tu ( sper sa nu te superi...mai glumesc si io ) :

 

a alege o chitara nu e lucru usor

chiar

deloc...

Link to comment
Share on other sites

Nu, s-a discutat la un moment dat destul de mult daca banii n-ar fi o problema ce si-ar lua fiecare. Si incepuse lumea sa fabuleze, unul mai SF decat altul. Aruncau baietii cu miile ca la manele, nu se mai uitau la bani :) Chiar nu mai retin daca era topic dedicat sau discutia a fost in cadrul unui alt topic, dar sigur a existat.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am de vreo 6 ani o chitara western/acustica Stagg, pe care am abandonat-o tot de vreo 6 ani, dar vara asta am sters-o de praf si am inceput sa incerc sa incep sa invat sa cant la ea. Asa am descoperit ca o acustica nu-mi ofera ce vreau (nu ca as sti ce vreau de la o chitara) si am hotarat sa ma indrept spre o chitara electrica, doar ca nu stiu ce chitara ar trebui sa-mi iau (sau daca ar trebui sa-mi iau), Asa ca va cer ajutorul pt a alege ceva potrivit nevoilor mele. Ma gandesc sa cumpar un set/bundle, ca sa nu mai am batai de cap cu alesul accesoriilor si eventuale probleme de compatibilitate. Totusi pt a reduce costurile, sau pentru a lua ceva mai bun, pot lua doar chitara si sa cumpar amplificator si unele accesorii mai tarziu, (pana atunci o pot conecta la un (mic) sistem de sonorizare care are mixer cu amplificare)

 

Tinand cont de faptul ca sunt "la inceput de drum" si cunostintele in domeniu sunt sub 0, si bugetul alocat la fel, ce chitara/set imi recomandati?

 

L.E.: cea mai ieftina varianta de pana acum e asta (e o chitara de calitate indoielnica, totusi in cazul meu cred ca ar putea fi o varianta), dar mi-as putea premite (la limita) si asa ceva .

Edited by bogdan_bp
Link to comment
Share on other sites

clifton-ul lasa-l in pace.

cu o suma in jur de 350 iti iei second un squier bullet, pt inceput eu zic ca e ok.

nu m-as incurca cu o chitara second, la banii aia o iau noua , sau mai pun 100 si iau una d-asta .

care ar fi diferenta dintre rw si hss rw? am inteles ca hss-ul e mai bun, da n-am inteles ce face in plus.

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am de vreo 6 ani o chitara western/acustica Stagg, pe care am abandonat-o tot de vreo 6 ani, dar vara asta am sters-o de praf si am inceput sa incerc sa incep sa invat sa cant la ea. Asa am descoperit ca o acustica nu-mi ofera ce vreau (nu ca as sti ce vreau de la o chitara) si am hotarat sa ma indrept spre o chitara electrica, doar ca nu stiu ce chitara ar trebui sa-mi iau (sau daca ar trebui sa-mi iau), Asa ca va cer ajutorul pt a alege ceva potrivit nevoilor mele. Ma gandesc sa cumpar un set/bundle, ca sa nu mai am batai de cap cu alesul accesoriilor si eventuale probleme de compatibilitate. Totusi pt a reduce costurile, sau pentru a lua ceva mai bun, pot lua doar chitara si sa cumpar amplificator si unele accesorii mai tarziu, (pana atunci o pot conecta la un (mic) sistem de sonorizare care are mixer cu amplificare)

 

Tinand cont de faptul ca sunt "la inceput de drum" si cunostintele in domeniu sunt sub 0, si bugetul alocat la fel, ce chitara/set imi recomandati?

 

 

Vrei multe informatii :)

 

Recomandari vazute pe acest site si bune pentru incepatori ar fi cam asa:

 

Chitara: Model Stratocaster sau Les Paul, in functie de cum iti vine-n mana si ce doresti sa canti. Ca brand-uri, sunt sub-brandurile ieftine - Squier si Epiphone - ale producatorilor originali, si branduri care copiaza binisor respectivele cazmale - cum ar fi Aria sau Vintage.

 

Alegere proasta: iei un bundle, mai bagi sau nu ceva bani in corzi, setup, samd, dupa care-l vinzi sub jumatate de pret.

 

Alegere buna: gasesti pe cineva care-a facut alegerea proasta de mai sus si iei bundle-ul la jumatate de pret.

 

Alegere buna: cauti (tot second) o lopata ceva mai buna (gen 1000 RON noua), pe care-o iei ceva peste jumatate de pret.

 

Amp-urile din bundle-uri sunt... nasoale, cam oricum te-ai uita la ele. Nu zice nimeni ca nu poti repeta in dormitor, dar cam aici se termina utilitatea lor. Poti sa te convingi de asta luand unul second - probabil ca nu costa mai mult de 100 RON. Alegeri alternative: sunetul in computer (guitar rig sau similar) - practic gratis pana-ti iei ceva decent; un multiefect ieftin cu simulare de cabinet pe care sa-l bagi in mixer, samd. O idee decenta - insa trebuie s-o vanezi la mica publicitate - e un practice amp cum e Fender G-DEC, care-ti ofera posibiltiatea sa exersezi cu tobe si linie de bas.

 

Orice-ai lua, e foarte probabil sa vrei sa schimbi mai incolo. Orice iei, sa fie pe incercate. Cam la aceeasi valoare (de nou) obtii cam aceeasi calitate - la draciile ieftine e loterie.

 

Bafta!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Vreau si eu sa cumpar o chitara acustica mai ieftina, pe care sa iau? ibanez v50, epiphone dr100, fender cd 60 (vreau sa sa fie in jur de 500 ron), am vrut sa cumpar ibanez v74e opn dar nu il mai are pe mcmusic in schimb il gasesc pe alt magazin esound sau alt magazin unde are un pret de 550 ron(pe mcmusic era 440 ron), dar am inteles ca de pe mcmusic e mai bn sa cumpar ca nu pot sa merg la nici un magazin si trebuie sa comand de pe net iar cei de la mc music le verifica si seteaza inainte sa le trimita daca e nevoie. Ar mai fi si altele Ibanez SGT630E (560 ron) sau Ibanez PF15C-NT (550 ron). am inteles ca astea ieftine ibanez au griful cam incomod si actiunea prea mare,asa este? iar eu am degetele mici si e mai dificil,am mai avut acum un an o chitara veche(mai mult de 10 ani) si avea actiunea cam mare dar era prea veche nu mai mergea ajustata si oricum nu o mai am. astept sugestii. Stiu ca aceste intrebari s.au mai pus dar imi cer scz. poate cei de aici imi pot fi de ajutor cu niste raspunsuri. Multumesc!

 

 

scz. am uitat sa zic de Ibanez V105SE (620 ron) are fata din Molid (Solid) si spate laterale din mahon daca merita mai pun 100 lei si o iau pe asta ca tot are si tuner incorporat. Cam astea sunt poe mc music la pretul asta.

Edited by user19
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce le testezi vei sti cu siguranta pe care , nimeni in afara de tine nu stie care din ele iti va fi mai comoda sau va suna pe placul tau .

Pai cum sa le testez eu daca nu e nici un magazin unde stau eu? e prea departe, trebuie sa comand una de pe net. Ma refeream in general unii zic pe net ca cele ibanez sunt incomode iar altii zic invers, nu se intelege nimic.Vroiam sa mai intreb daca ibanez v50 e bun sau nu de ceva daca stie vreo cineva asta ca am citit tot aici pe forum ca e cam slaba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.