www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Mda,pai ibanezul ala e si el ok.

Are doze cu un output rezonabil si 22 de taste.

Acum,depinde si ce-ti place.

Vrei un strat sau un supstrat?

Metal o sa canti cu doza de bridge(nu mereu) deci restul dozelor nu-s foarte importante.

 

Dar da,daca ai nevoie de mai multe taste si un sunte mai ''metal'',i-ati Ibanezul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

Ma numesc Ovi sunt incepator in domeniul acesta si as vrea sa imi cumpar o chitara electrica impreuna cu o statie si boxa.

Nu prea ma pricep la care modele sunt bune sau nu....nu am mai cantat la chitara electrica....vreau sa o cumpar pt ca imi place muzica pe care as putea sa o cant la ea.

 

mai jos pun modelele care pot sa le cumpar second-hand.

 

Chitara http://az-europe.eu/...0-gbk-p205519/e

 

Statie+boxa http://www.ebay.co.u...=item485b1160bb

 

Linkurile sunt doar ca model...nu sunt exact piesele care vreau sa le cumpar.

 

As dori sa aflu niste pareri despre ele si cam ce pret valoareaza second-hand.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut. Sunt incepator si am o chitara acustica Hora W12204 care e veche si nu mai suna foarte bine. As dori sa o schimb cu o chitara nou nouta. Am fost la Guitar Shop si am testat doua Epiphone-uri: ED-100 si AJ-220S,plus CD-60 de la Fender atat in varianta standard cat si all mahogany. Sincer nu mi se pare ca ar fi diferenta foarte mare de sunet intre cele 4 si as avea nevoie de un sfat. Bugetul meu este de 630 lei max. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am un buget de maxim 1000 euro si as vrea o chitara pentru metal. As vrea un model LP alb sau negru mat cu binding cu doze EMG 81/60 sau 81/85. De preferat ar fi sa aiba: 25.5 , string thru, neck thru, dar nu tin neaparat la astea. Momentan ma uitam pe la guitarshop sa vad ce pot sa testez si am vazut cateva ESP si un charvel mai ieftin. Nu vreau sa-mi cheltui tot bugetul pe chestii ca signature series, cu desene sau overpriced, chestie e sa fie o chitara care-mi place nu ma deranjeaza sa nu dau toti banii pe ea :D. Tin neaparat sa aiba o constructie de calitate mai ales la freturi (sa fie rezistente), am tendinta sa apas tare cand cant si se tocesc. Ca sa pot sa le testez ar trebui sa aiba un distribuitor la noi, la unii cred ca pot face comanda daca nu au pe stoc.

Edited by gbcristian
Link to comment
Share on other sites

Tin neaparat sa aiba o constructie de calitate mai ales la freturi (sa fie rezistente), am tendinta sa apas tare cand cant si se tocesc.

 

În cazul ăsta ai o tehnică "defectă". Aşa că, nu mă pot abţine să pun întrebarea, de ce vrei să dai 1000 de euro pe o chitară, cât timp o vei folosi greşit? Problema nu prea este de preferinţe aici, pentru că, majoritatea chitarelor, atât de pe la ESP, cât şi de la Charvel, au fretwire jumbo. Lucru ce, alăturat tehnicii tale, te face să suni fals. De ce vrei să dai 1000 de euro ca să suni fals? Cred că poţi atinge performanţa asta şi pe o chitară mai ieftină.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

În cazul ăsta ai o tehnică "defectă". Aşa că, nu mă pot abţine să pun întrebarea, de ce vrei să dai 1000 de euro pe o chitară, cât timp o vei folosi greşit? Problema nu prea este de preferinţe aici, pentru că, majoritatea chitarelor, atât de pe la ESP, cât şi de la Charvel, au fretwire jumbo. Lucru ce, alăturat tehnicii tale, te face să suni fals. De ce vrei să dai 1000 de euro ca să suni fals? Cred că poţi atinge performanţa asta şi pe o chitară mai ieftină.

De cand mi-am dat seama de ce fac am lasat-o mai moale cu apasatul (joc de cuvinte), dar tot apas destul de tare, vreau freturi rezistente pentru a le schimba mai tarziu (adica in multi ani de folosinta), nu neaparat pentru ca apas atat de tare ca le tocesc intr-un timp scurt si vreau sa previn chestia asta. Ce am vrut sa spun este ca la mine o sa se toceasca un pic mai repede decat in mod normal si as vrea chitara asta sa ramana neschimbata(nestricata) cat mai mult timp. Hai doar sa spunem ca vreau sa se toceasca freturile greu.

Link to comment
Share on other sites

De cand mi-am dat seama de ce fac am lasat-o mai moale cu apasatul (joc de cuvinte), dar tot apas destul de tare, vreau freturi rezistente pentru a le schimba mai tarziu (adica in multi ani de folosinta), nu neaparat pentru ca apas atat de tare ca le tocesc intr-un timp scurt si vreau sa previn chestia asta. Ce am vrut sa spun este ca la mine o sa se toceasca un pic mai repede decat in mod normal si as vrea chitara asta sa ramana neschimbata(nestricata) cat mai mult timp. Hai doar sa spunem ca vreau sa se toceasca freturile greu.

Nu stiu cum sa zic, dar fret-ul nu se toceste de la cat de tare apesi, ci de la contactul scurt pe care il faci atunci cand coarda loveste fretul si de coarda in sine, cand vibreaza, vibratiile alea inseamna ca se misca foarte foarte putin pe fret(vezi uzura chitare cu fret zero). Dupa logica ta, daca ai lasa un capo pe o chitara 10 ani, freturile alea s-ar uza intr-o veselie de unele singure.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sa zic, dar fret-ul nu se toceste de la cat de tare apesi, ci de la contactul scurt pe care il faci atunci cand coarda loveste fretul si de coarda in sine, cand vibreaza, vibratiile alea inseamna ca se misca foarte foarte putin pe fret(vezi uzura chitare cu fret zero). Dupa logica ta, daca ai lasa un capo pe o chitara 10 ani, freturile alea s-ar uza intr-o veselie de unele singure.

 

Inteleg ce zici si sincer nu m-am gandit la asta, dar sigur si forta cu care apesi afecteaza, desi cu cat apesi mai tare cu atat ar trebui sa vibreze mai putin coarda pe fret deci aici e un paradox.

Uite ce zice un lutier despre capo http://www.premierguitar.com/articles/Understanding_Frets_and_Fret_Wear (la sfarsitul articolului)

Link to comment
Share on other sites

Salutare . Vreau sa-mi achizitionez prima chitara electrica,am pus anunt si pana acum din ce mi-au oferit baietii mi se par interesante urmatoarele

 

Schecter C1 FR ~800 lei. Am vazut un review si se aude superb,asta ar fi optiunea preferata,dar inca n-a venit proprietarul cu poze,deci o sa ma mai gandesc.

 

Ibanez ART200 900 lei

 

...si un pachet care contine Ibanez GRX70DX si amplificator - 750 lei

 

Mie mi s-a recomandat Ibanez GAX30. Suna bine si-i ieftin,dar nu am mai gasit nici una de vanzare.

 

Intrebarea mea este : din cele de mai sus,care din ele se merita si sunt bune pentru incepatori ?

 

Ma gandeam la GRX-ul ala...din motive financiare.

Link to comment
Share on other sites

Probeaza primele 2 chitari si ia ce iti place mai mult, macar vizual si cat de ok ti se pare profilul grifului (e foarte important sa stea bine chitara pe tine si sa poti canta usor la ea). Dupa mine ar fi mai bine pentru un incepator sa nu isi ia o chitara cu bridge mobil (floyd rose), este mult mai greu de setat si acordat.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Salutări.

Acum 2-3 ani mi-am luat și eu o chitară (ce-i drept, nu prea știam cum se cumpără o chitară pe-atunci) Golden Ton. Din păcate, au cam ruginit cheițele de acordare cum nu am mai exersat din lipsă de timp și acum nu o pot acorda cum trebuie (s-a rupt plasticul de la o cheiță, cu patentul nu o pot strânge.. și mna :)) ) Așa că decât să mai bag bani în ea m-am gândit să-mi iau una nouă.

Din căutările mele pe internet am găsit chitara http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-clasice-cid180_3133/stagg-c542-bk-id9882.html < aceasta.

Țin să precizez că Golden Ton-ul l-am luat de la un magazin local din Bistrița, iar acela nu e chiar așa de bine aprovizionat. Alte magazine de profil nu am găsit în orașul meu.. Mi-ați recomanda să cumpăr chitara din magazin sau doar așa, de pe internet? Aștept niște păreri constructive și eventuale ponturi. Eventual, nu ar strica o părere despre link-ul de mai sus. Mulțumesc frumos.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Aria 714 STD : http://www.ariauk.com/aria-714-std-electric-guitar/ mi-a atras putin atentia , in comparatie cu Ibanez grx40 are corpul din Arin

Ce parere aveti despre aceasta chitara?

Ce parere aveti despre acest pachet ?

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/pachete/squier-affinity-strat-hss-g-dec-junior-amp-set-chitara.html

 

Amplificatorul mi se pare genial , dar nu stiu daca chitara bate ibanezul grx40

Salut ! Nu imi place sa-i intrerup pe ceilalti care cauta raspunsuri in legatura cu ce chitara sa-si cumpere , dar sunt nelamurit si multe review-uri la diferite modele nu m-au satisfacut complet.

Cant la chitara acustica de aproape un an si jumatate si peste 3 luni voi trece la chitara electrica. Problema este ca nu stiu ce sa cumpar , sunt si putin sceptic.

M-am gandit la aceste modele ( de mentionat ca voi avea un buget de 900-1000 lei ) :

 

http://mcmusic.ro/chitare/electrice/ibanez-grx20-chitara-electrica-grx20.html

http://mcmusic.ro/chitare/electrice/ibanez-grx40-chitara-electrica-grx40.html

http://mcmusic.ro/chitare/electrice/aria-stg-003-3ts-chitara-electrica-stg-003-3ts.html

 

Ca amplificator ma gandesc ori la un Marshall MG10 sau un Ibanez IBZ15

Artistii mei preferati sunt Scorpions, Nirvana , Metallica si Nightwish . Pe langa metal , imi place la nebunie si clean-ul ( ceea ce ma inclina mai mult spre grx40 )

Astept multe pareri. Ce credeti?

 

Ai sa ceri pareri despre toate chitarele din lume? :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar ma asteptam ca cineva sa puncteze asta ... Pur si simplu va fi prima mea chitara electrica si vreau sa merite . Plus ca nu pot merge si la Constanta si la Bucuresti sa probez chitarele respective.

 

Ma bucur ca mi-a luat-o Sam inainte; vroiam sa-ti raspund ca e negru setul :)

 

Well, sa-ti raspund la intrebare:

 

Veste proasta: orice ti-ai lua (de nou) cu bani relativ putini, n-o sa sune cine stie ce bine. Pe de-o parte din cauza amp-ului, care tinde sa fie bun cel mult pentru repetat in dormitor (respectiv sa auzi ceva, nu sa-ti faci un ton), pe de alta parte din cauza chitarii, care de obicei are nevoie de ceva grija, in cel mai bun caz un set de corzi si un setup minimal, in cel mai rau caz genul de setup complet care costa mai mult decat chitara.

 

Veste buna: orice ti-ai lua, n-o sa sune nici cine stie ce rau, pentru ca n-o sa ai nevoie de cine stie ce. O sa poti repeta cu sculele acasa. Probabil ca n-o sa poti repeta c-o gasca, pentru ca n-o sa te auzi de baterie sau ampuri mai puternice.

 

De aceea, modul destept de-a cumpara ceva este in cazul tau second, asistat de cineva care se pricepe. Fiind second, o s-o poti vinde cam la aceiasi bani, deprecierea fiind deja suportata de altcineva, si, ban la ban, iei o dracie mult mai buna decat nou, din magazin. E adevarat, n-ai garantie, insa verificata cum trebuie la inceput, nu prea are ce pati. Oricum garantia n-o sa-ti acopere faptul c-a picat si-a pleznit griful, de exemplu.

 

Am vazut ca se recomanda pentru inceput o forma de stratocaster cu humbucker in bridge; nu e un sfat rau.

 

Din ce ai listat tu acolo, probabil ca setul cu G-DEC-ul s-ar potrivi cel mai bine, pentru ca nu mai ai musai nevoie o vreme de alt formator de ton. Sa fii sigur c-o sa VREI, insa adevarul e ca n-o sa-ti trebuiasca.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.