www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Am avut Spider, nu am fost super incantat de clean-uri. Mi se pare prea pitigaiat. De fapt si la procesoarele lor e destul de dificil sa construiesti un clean bun. Line6 exceleaza indeosebi in distorsuri.

Ma rog, vorbesc doar in nume personal, pot parea subiectiv. Preferabil sa testezi ampurile in paralel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am editat; am vazut ca intrebarea a stat pe limba multor incepatori de-a lungul timpului, e pacat sa nu dea un ochi pe acolo.

 

Incepatorii fug ca de dracu' de second-uri de frica sa nu-si ia vreo teapa. Lucru oarecum justificat daca nu au la cine sa apeleze de incredere care sa-i consilieze corect. Daca nu stii la ce sa te uiti si cum sa o probezi, o chitara care arata bine poate avea probleme destul de grave, unele usor remediabile, altele nu.

 

Si pentru toti care intreaba de chitare decente la preturi mici: La rubrica de Mica Publicitate gasiti chitare de metal bune la un pret mult mai bun decat in magazine. Forumistii sunt, in general, si de incredere.

 

Iar ce-ai spus mai sus e plin de intelepciune:

1. produsele second sunt mai ieftine decat cele noi

2. forumistii sunt (in general) de incredere

 

Really? :)

Nu-mi mai raspunde ca aglomeram topicul inutil. Plus ca daca te prinde 57 ai pus-o...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pentru aproape 200E nu este rea deloc, mi-a venit o cunostinta cu una la setat si m-a surprins placut, mai ales prin prisma pretului. Este o chitara care iubeste soundurile high gain, nu este un Les Paul cu ton vintage, dimpotriva, mi se pare ca suna chiar modern, dar pastreaza de la Les Paul sustainul si forma, cred ca dupa un upgrade la doze te alegi cu o chitara decenta. Dozele mi se par partea mai putin reusita a chitarii, suna destul de comun, sters, fade, fara sare si piper. Griful este comod si mi-a placut cum se aseaza pe corp.

Link to comment
Share on other sites

asa ceva a avut cineva? http://www.thomann.de/ro/ibanez_art100dx_tcr.htm

ma gandesc sa-mi schimb hora, de mult visez la un LP, nu stiu daca merita, review-urile nu sunt foarte elocvente, de fapt sunt cam prea laudative...

 

Daca vrei un LP poate ar trebui sa te orientezi catre Epiphone, Vintage sau altceva cu pretetie de clona de LP. Nu zic ca Ibanez-ul ala e rau, dar nici LP nu prea e.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre pachetul Epiphone PR-4E? L-am achizitionat , 750 lei , cant cam de 1 an jumatate intens , ore particulare facute pe clasica , dar si pe acustica cam 2 pe saptamana + studiat acasa , prind bine acordurile barre , teoria o stiu .

PS : acesta este pachetul http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electroacustice/epiphone-pr-4e-pachet-chitara-electro-acustica.html

Edited by Alex Nitescu
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre acest pachet ?

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/pachete/squier-affinity-strat-hss-g-dec-junior-amp-set-chitara.html

 

Amplificatorul mi se pare genial , dar nu stiu daca chitara bate ibanezul grx40

 

Amplificatorul e ideal pentru studiu, iar chitara "bate" Ibanez GRX40. E în regulă la o adică şi Gio de la Ibanez, nu mă înţelege greşit, însă, pentru un începător, Squier Bullet sau Affinity sunt alegeri mai sigure. Una la mână, ca specificaţii, gâtul Ibanezului e mai ciudăţel, îngust şi destul de plat. E o chestie de preferinţe, dar am întâlnit mulţi care chiar urăsc caracteristicile astea la gâturile Ibanez. Squier merge pe forme mai comune, cu toate că au gâturile subţirele pe mai toate chitarele, nu exagerează precum Ibanez.

Despre utilizare, spun că e o alegere mai sigură în primul rând din cauza componentelor. Potenţiometrele de la Ibanez Gio au început să-mi fâşâie după vreo 2-3 săptămâni, cele de la Bullet le-a folosit şi cel dinaintea mea şi le-am folosit şi eu un an şi n-au avut nici o problemă. În general, puse una lângă alta, Squier-ul mi s-a părut lucrat mai bine decât Ibanez, pe la îmbinări.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Amplificatorul e ideal pentru studiu, iar chitara "bate" Ibanez GRX40. E în regulă la o adică şi Gio de la Ibanez, nu mă înţelege greşit, însă, pentru un începător, Squier Bullet sau Affinity sunt alegeri mai sigure. Una la mână, ca specificaţii, gâtul Ibanezului e mai ciudăţel, îngust şi destul de plat. E o chestie de preferinţe, dar am întâlnit mulţi care chiar urăsc caracteristicile astea la gâturile Ibanez. Squier merge pe forme mai comune, cu toate că au gâturile subţirele pe mai toate chitarele, nu exagerează precum Ibanez.

Despre utilizare, spun că e o alegere mai sigură în primul rând din cauza componentelor. Potenţiometrele de la Ibanez Gio au început să-mi fâşâie după vreo 2-3 săptămâni, cele de la Bullet le-a folosit şi cel dinaintea mea şi le-am folosit şi eu un an şi n-au avut nici o problemă. În general, puse una lângă alta, Squier-ul mi s-a părut lucrat mai bine decât Ibanez, pe la îmbinări.

 

Poate ai dreptate, n-am pus mana nici pe ibanez si nici pe squier , dar din cate am auzit , nu-mi place cum suna metalul pe squier in comparatie cu ibanezul , si in plus , 22 de freturi consider ca ma ajuta mai mult in comparatie cu cele 21 de la squier

 

Ma gandeam ca daca voi mai prinde in cateva luni reduceri la amplificatoarele marshall imi voi lua grx40 + mg15cfx

Edited by Kozma Cosmin
Link to comment
Share on other sites

 

Poate ai dreptate, n-am pus mana nici pe ibanez si nici pe squier , dar din cate am auzit , nu-mi place cum suna metalul pe squier in comparatie cu ibanezul , si in plus , 22 de freturi consider ca ma ajuta mai mult in comparatie cu cele 21 de la squier

 

Ma gandeam ca daca voi mai prinde in cateva luni reduceri la amplificatoarele marshall imi voi lua grx40 + mg15cfx

 

Acum na, fiecare cu nebuniile lui. Unii iau chitara s-o zdrăngăne, alţii să bată cu metalu'-n ea. Spor! ;)

Link to comment
Share on other sites

Mda,m-am uitat la un review, nu suna rau.

Eu unul ador modelul astah

ttp://www.fender.com/en-BE/squier/series/affinity/affinity-series-stratocaster-hss-rosewood-fingerboard-lake-placid-blue/

http://www.fender.com/en-BE/squier/series/affinity/affinity-series-stratocaster-hss-rosewood-fingerboard-lake-placid-blue/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.