www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Te referi la LP in general sau la modelul asta in particular? Pentru ca daca nu-ti plac tie LP-urile si le consideri incomode, asta nu inseamna mare lucru si nu ajuta pe nimeni cu nimic. Daca te referi la LP Standard, de ce zici ca e incomod?

Ma refer la model in general... Treci de tasta 12 si nu poti canta ca se termina gatu' chitarii.

Edited by Maltaker
Link to comment
Share on other sites

Ma refer la model in general... Treci de tasta 12 si nu poti canta ca se termina gatu' chitarii.

 

Am inteles. Deci practic negi o chitara care a facut istorie, pentru simplu fapt ca nu-ti place tie. Mai mult, pe considerentul asta nici nu-i lasi pe altii s-o ia si o mai si 'recomanzi' drept incomoda. Tare, m-a amuzat asta :)

 

Rezumatul discutiei:

Ce parere avezi despre LP Standard?

Proasta pentru ca nu-i plac lui Maltaker LP-urile

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Treci de tasta 12 si nu poti canta ca se termina gatu' chitarii.

Si marmota invelea ciocolata in staniol.

Ce voiai sa zici e ca nu-ti place profilul gatului...o chestie total subiectiva. Nu mai dati sfaturi(mai ales incepatorilor) daca nu sunteti in masura!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

sunt incepator atat pe forum cat si in lumea chitarilor asa ca va rog sa ma ajutati sa fac o alegere: vreau sa imi cumpar o chitara electro-acustica (buget la dispozitie 900 RON) am vazut doua chitari pe net http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electroacustice/epiphone-aj220sce-natural-chitara-electro-acustica.html si http://www.guitarshop.ro/chitara-acustica-fender-cd-60ce-electro-acustica_p52.html , ce parere aveti, care mi-o recomandati? astept si alte propuneri...multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

o sa ma duc la sfarsitul saptamanii sa incerc o epiphone sa o vad....in magazine pretu ii mai ridicat, pot sa comand de pe site-ul asta http://esound.ro/chi...o-acustica.html e de incredere, nu iau tzeapa? adica ma refer sa nu imi trimita chitara cu mici defecte. Deci magazin simplu sau online? scuze de intrebarile astea stupide da mie mi umpic frica

Link to comment
Share on other sites

Am inteles. Deci practic negi o chitara care a facut istorie, pentru simplu fapt ca nu-ti place tie. Mai mult, pe considerentul asta nici nu-i lasi pe altii s-o ia si o mai si 'recomanzi' drept incomoda. Tare, m-a amuzat asta :)

 

Rezumatul discutiei:

Ce parere avezi despre LP Standard?

Proasta pentru ca nu-i plac lui Maltaker LP-urile

Am sarit la gatu' cuiva? Doar mi-am spus parerea. Nu l-am obligat...

Btw "io nu neg" ca acea chitara a facut "istorie",

Edited by Maltaker
Link to comment
Share on other sites

Am sarit la gatu' cuiva? Doar mi-am spus parerea. Nu l-am obligat...

Btw "io nu neg" ca aceea chitara a facut "istorie",

 

E ok, n-am vrut sa te lezez :) Doar ca omul cerut o parere despre un anumit model de LP, nu era o discutie generala LP vs alte chitare.

 

o sa ma duc la sfarsitul saptamanii sa incerc o epiphone sa o vad....in magazine pretu ii mai ridicat, pot sa comand de pe site-ul asta http://esound.ro/chi...o-acustica.html e de incredere, nu iau tzeapa? adica ma refer sa nu imi trimita chitara cu mici defecte. Deci magazin simplu sau online? scuze de intrebarile astea stupide da mie mi umpic frica

 

Nu-ti recomand sa cumperi la distanta. Eu am avut o experienta neplacuta culmea, chiar cu un Fender CD60-CE pe care a trebuit sa-l trimit inapoi prin curier. Ce-i drept mi-a fost inlocuita, dar n-am fost chiar bucuros de toata povestea. Referitor la intrebarea ta 'Fender vs Epiphone', un Fender CD60-CE am si acum acasa si nu e o chitara proasta, dar nici foarte buna. Cred ca mediocra e cuvantul care o descrie cel mai bine. Pe modelul ala de Epiphone sau altceva apropiat nu am pus mana, deci nu pot face o comparatie.

 

Oricum, daca ai posibilitatea, evita comanda la distanta. Esound-ul e o firma serioasa, nu e vorba ca ti-ar trage ei o teapa, dar chitarele din gama asta de pret mai ales pot avea mici imperfectiuni sau chiar probleme si e de preferat sa le probezi si sa mergi pe mana ta.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut ! Sunt nou pe aici si vin o intrebare banala. Ce chitara sa imi iau ? :confused:

M-am uitat peste tot si singurele chitare care mi-au placut sunt acestea:

 

http://www.thomann.d...1_dinky_blk.htm

 

si

 

http://www.thomann.d...ssic_series.htm

 

Ambele imi plac, dar nu stiu care este mai buna din punct de vedere al calitatii sunetului, rezistentei si al pretului.

Si daca mi-ati recomanda si un amplificator si un tuner (mai ieftine, eu prefer sa cand in mai multe acordaje) v-as ramane recunoscator.

 

In total, trebuie sa ma incardez in suma de (maxim) 850 de lei, fara transport.

 

Planuiesc ca setul meu sa includa chitara, amplificator, 1-2 cabluri de 6 m, un set de corzi, doua seturi de pene, un tuner si o curea.

 

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am gresit cu ceva, sunt nou pe aici :rokon:

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat peste tot si singurele chitare care mi-au placut sunt acestea

 

Ce anume ti-a placut ca sunt totusi doua chitare destul de diferite? Pe ce considerent le-ai ales in afara de pret? Ce vrei sa canti de exemplu?

 

Ti-as recomanda ceva second pentru ca la 850 ron (cu totul) daca vrei sa le iei noi din magazin vor fi foarte slabe calitativ si chitara si amp-ul. Second poti sa mai salti ceva la calitate in aceiasi bani.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Sunt nou pe aici si vin o intrebare banala. Ce chitara sa imi iau ? :confused:

M-am uitat peste tot si singurele chitare care mi-au placut sunt acestea:

 

http://www.thomann.d...1_dinky_blk.htm

 

si

 

http://www.thomann.d...ssic_series.htm

 

Ambele imi plac, dar nu stiu care este mai buna din punct de vedere al calitatii sunetului, rezistentei si al pretului.

Si daca mi-ati recomanda si un amplificator si un tuner (mai ieftine, eu prefer sa cand in mai multe acordaje) v-as ramane recunoscator.

 

In total, trebuie sa ma incardez in suma de (maxim) 850 de lei, fara transport.

 

Planuiesc ca setul meu sa includa chitara, amplificator, 1-2 cabluri de 6 m, un set de corzi, doua seturi de pene, un tuner si o curea.

 

Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am gresit cu ceva, sunt nou pe aici :rokon:

 

Salut,eu am testat Jacksonul si sincer sa fiu,nu-mi place cum suna. + Ca toti colegii de p-aici spun ca daca iei chitari low budget de pe net....s-ar putea sa te arzi rau.Eu am gasit un washburn care sincer,suna de 100 de ori mai bine decat jacksonul. Jacksonul suna infundat(nu stiu sa-ti explic) pe cand washburn-ul..hehe...alta poveste,sunet plin si mult mai ''melodios''.

Cat despre Harley Benton. Am testat chiar eu acel ''Explorer'' si sincer,suna mai bine decat Jacksonul...iar daca canti Metal,Hardrock...chestii heavy eu zic sa dai un ochi la topicul deschis de mine: LowBudget guitar. Acolo lumea isi da cu parerea despre chitari pana in 200 de euro. (Washburn,Jackson,Dime...)

 

Cheers!

 

Uite ce chitara mi-am luat eu. Suna bine si nu cred c-o sa-i schimb ceva in viitorul apropiat.

Chiar merita zic eu. Nu-s expert. Dar are si review-uri bune + ca mi-a fost recomandat brand-ul asta.(+Ca dimebag darrell canta si el pe un washburn:)) si normal ca am si eu piticii mei,deci...)

 

http://www.amazon.co...burn+xmstd2+prd

 

Si apropos. Daxa te bate gandul sa-ti iei ceva de la washburn. Arunca un ochi s-aici.

http://www.worldmusi..._id=24-001&so=2

 

Uite s-asta daca ai un buget mai restrans

http://www.amazon.co...ywords=Washburn

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Hmmm, mereu mi-am imaginat ca Jackson-ul acela suna bine. Am vazut niste video-uri cu el si mi-a placut.

Pe de alta parte, incurajezi dracusorul din mine care iubeste modelele Explorer. Zici ca suna bine ? Vreau sa siu mai multe despre el.

Nu am avut in viata mea o chitara electrica, asa ca eu nu stiu ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Am acel model de explorer, e o chitara foarte faină, spun din prisma unui care a deținut Gibson LP standard cândva. Din moft am schimbat hardware-ul, nu era neaparat necesar, dar dacă tot am avut la dispoziție piesele, why not. În nici un caz nu a devenit Gibson, dar diferențele sunt sesizabile, un pic de sustain extra, o stabilitate mai mare la acordaj și la intonație etc.

 

 

Are în schimb doar 3 minusuri, neckul un pic cam gros, asemănător baseball bat-ul gibsonurilor 50's, doze cam nasoale, medium-high gain dar foarte muddy, un pic cam microfonice, cu polepiece-uri care se uzeaza cam usor notch-ul de reglaj, și se cam duce în cap, dar astea e de asteptat la o chitară explorer, set neck, care costă în magazin până în 700 ron. Toate astea se pot rectifica. Am schimbat vreo 3 seturi de doze până am ajuns la un set de tip 50's classic, care o rezerv pentru riffuri al-de Mastodon & co.

 

În rest, este mai mult ca decentă și jur ca am aruncat bani pe chitări mai scumpe și mi-a parut rau, însa de asta nu, consider că am făcut mai mult decât o alegere bună.

 

Am mai cântat asta pe forum, harley benton este un brand sub thomann... ei NU produc chitari, ci iau chitari OEM și le pun sigla. De la aceeași fabrică care produc chitari pentru nume mari.. .epiphone...ibanez... cort.. washburn etc până la cele mai jegoase modele chitari ever, copii de strat care se găsesc în supermarketul de la colț.

 

 

Cumva credeați că își permit să fabrice chitari high end și beginner level în aceeași fabrică ?

 

Ideea este să testați/verificati/apreciați singuri o chitară. Nu vă mai bazați să o facă alții pentru voi, mai ales când dai de ignoranți care au pus mână pe o singură chitară în viața lor, și dintr-o dată îs experți și își permit să facă o recenzie la un întreg brand de chitări după ce au pus mâna pe unul doua modele, și alea care îs ușor de imaginat a fi cel mai low-end, i.e. copii de strat no-name.

 

Un pattern bun de luat în vizor când e vorba de no-name-uri sau OEM-uri -> stay away from strats/bolt on guitars. Set neck-urile și neckthru necesită un level de quality assurance mai ridicat, și implicit același nivel de atenție se va găsi și în alte aspecte ale chitarii.

 

 

Sunt un fan Dean Guitars, dar n-aș da un ban pe modelele lor bolt-on sau entry level. Sunt prea sărac să plătesc taxa pe brand când pot găsi aproximativ aceeași calitate la alții, mai ieftin.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

@

Cryptopsy, sa inteleg ca imi recomanzi Harley-ul Explorer ? Pentru ca ce urmeaza sa imi cupmar va fi prima mea chitara electrica si chiar nu ma pricep.

 

Unii spun ca Jackson-ul ne e asa bun. Eu nu stiu ce sa zic si ma bazez mai mult pe voi :confused:

 

Coane!

 

Moduri PROASTE de-ati lua prima chitara:

 

- pentru ca a zis cineva pe forum ca aia e buna

- pentru ca idolu' meu canta pe-o dracie care de la 10 m seamana la forma

- entry level sau chiar midrange de pe net, in orb

 

Moduri BUNE de a lua prima chiatara:

- faci impreuna cu cineva care se pricepe o lista de specificatii - respectiv ce vrei de la ea, in functie de ce vrei si poti canta pe ea si pe ce alte scule

- cauti (din nou cu cineva care se pricepe) o chitara care sa indeplineasca specificatiile respective, preferabil second

- asculti cum suna dracia respectiva cantata de cineva care-a mai cantat si o incerci si tu. Daca-ti place, love.

 

In general, la multe chitari ieftine (adica sub, sa zicem, 1000 EUR, depinde!) calitatea variaza de la un exemplar la altul. Nu mai vorbim ca si suna diferit, asta e alta discutie, neimportanta acum.

Statistic, calitatea instrumentului va fi entry level. Posibil s-ai bafta si sa prinzi un exemplar reusit, posibil s-ai ghinion si sa prinzi unul prost. De-aia trebuie vazute, cum iti zice mai sus Cryptopsy - ideea e sa testezi si sa alegi chitara.

Faptul ca un instrumentist care-ti place tie canta pe-o dracie cu forma asemanatoare poate sa te faca sa indragesti bucata de lemn; bridge care nu tine acordajul sau care e facut din plastilina, cheite care zornaie, taste ascutite pe margini si alte minuni o sa te faca sa-ti vina sa faci focul cu el.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@

Cryptopsy, sa inteleg ca imi recomanzi Harley-ul Explorer ? Pentru ca ce urmeaza sa imi cupmar va fi prima mea chitara electrica si chiar nu ma pricep.

 

Unii spun ca Jackson-ul ne e asa bun. Eu nu stiu ce sa zic si ma bazez mai mult pe voi :confused:

 

Iți recomand, ca orice chitara pe care ai pus ochii sã o testezi, vezi dacã iți place, și în final, dacã ți se potrivește. Uneori chitara alege chitaristul, mai ales la început.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@

Cryptopsy, sa inteleg ca imi recomanzi Harley-ul Explorer ? Pentru ca ce urmeaza sa imi cupmar va fi prima mea chitara electrica si chiar nu ma pricep.

 

Unii spun ca Jackson-ul ne e asa bun. Eu nu stiu ce sa zic si ma bazez mai mult pe voi :confused:

 

Da,daca nu ai bani de un washburn(mult superior hb-ului) poti lua explorer-ul :D

 

Coane!

 

Moduri PROASTE de-ati lua prima chitara:

 

- pentru ca a zis cineva pe forum ca aia e buna

- pentru ca idolu' meu canta pe-o dracie care de la 10 m seamana la forma

- entry level sau chiar midrange de pe net, in orb

 

Moduri BUNE de a lua prima chiatara:

- faci impreuna cu cineva care se pricepe o lista de specificatii - respectiv ce vrei de la ea, in functie de ce vrei si poti canta pe ea si pe ce alte scule

- cauti (din nou cu cineva care se pricepe) o chitara care sa indeplineasca specificatiile respective, preferabil second

- asculti cum suna dracia respectiva cantata de cineva care-a mai cantat si o incerci si tu. Daca-ti place, love.

 

In general, la multe chitari ieftine (adica sub, sa zicem, 1000 EUR, depinde!) calitatea variaza de la un exemplar la altul. Nu mai vorbim ca si suna diferit, asta e alta discutie, neimportanta acum.

Statistic, calitatea instrumentului va fi entry level. Posibil s-ai bafta si sa prinzi un exemplar reusit, posibil s-ai ghinion si sa prinzi unul prost. De-aia trebuie vazute, cum iti zice mai sus Cryptopsy - ideea e sa testezi si sa alegi chitara.

Faptul ca un instrumentist care-ti place tie canta pe-o dracie cu forma asemanatoare poate sa te faca sa indragesti bucata de lemn; bridge care nu tine acordajul sau care e facut din plastilina, cheite care zornaie, taste ascutite pe margini si alte minuni o sa te faca sa-ti vina sa faci focul cu el.

 

Frate,daca tu crezi ca o chitara la 600-700 de euro e o chitara ''ieftina'' nu stii nimic despre cum se alege o chitara...

De ce? Pentru ca am vazut chitari la 300 care suna ca cele de 2-3 mii. Deci,nu judeca mereu dupa brand,pret,forma...s-ar putea sa ramai uimit.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

Hmmm, mereu mi-am imaginat ca Jackson-ul acela suna bine. Am vazut niste video-uri cu el si mi-a placut.

Pe de alta parte, incurajezi dracusorul din mine care iubeste modelele Explorer. Zici ca suna bine ? Vreau sa siu mai multe despre el.

Nu am avut in viata mea o chitara electrica, asa ca eu nu stiu ce sa zic.

 

Ok,ai de gand sa canti metal/hard? Atunci,crede-ma suna bine. Eu am testat un ''explorer'' d-ala in VanDerHeyden MusicStore la mine in oras iar cu doza de neck+Overdrive(no tone) suna foarte aproape de LP-ul lui slash. Iar pe distors(gain) suna cam la fel de bine. Dar,iti mai spun odata: Cumparatul de pe net e o loterie. Se poate s-o adori si sa sune demential(si s-o mai ai peste vreo 10 ani) sau sa sune ca o coada de matura cu niste sarma pe ea si sa-ti doresti s-o dai dupa 2-3 luni pentru ca nu scoate tonuri-le la care te asteptai,falseaza sau mai stiu eu ce.

Deci,da,eu zic sa iei explorer-ul. Risti,dar da...pentru banii aia si pentru prima chitara,e mai mult decat ok. Sper ca te-am ajutat macar un pic

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Da,daca nu ai bani de un washburn(mult superior hb-ului) poti lua explorer-ul :D

 

 

 

Frate,daca tu crezi ca o chitara la 600-700 de euro e o chitara ''ieftina'' nu stii nimic despre cum se alege o chitara...

De ce? Pentru ca am vazut chitari la 300 care suna ca cele de 2-3 mii. Deci,nu judeca mereu dupa brand,pret,forma...s-ar putea sa ramai uimit.

Cheers

 

Nu ne-am inteles :) Ce spun eu s-ar putea rezuma asa:

1. Calitatea medie a chitarilor ieftine e relativ scazuta;

2. Deviatia standard a calitatii chitarilor ieftine este imensa - respectiv ai ditamai dispersia.

3. Pe masura ce dai mai mult pe o chitara, ai doua avantaje - intai creste calitatea medie, dupa care scade dispersia.

 

Spus in termeni mai simpli: la chitarile entry-level ai, sa spunem, 30% sanse sa nimeresti una 50% mai proasta decat media, la chitarile mai scumpe ai, sa spunem, 5% sanse sa prinzi una 25% mai proasta decat media.

 

Cum cuantificam "calitatea" e alta discutie, cifrele au rol de exemplificare.

 

Fireste ca poti gasi chitara de 300 care sa sune ca o chitara de 3000, mai ales daca alegi cea mai buna chitara ieftina din 100 si cea mai proasta chitara scumpa din 100.

 

Ca incepator, nu recomand sa puna mare baza pe sansa proprie.

Link to comment
Share on other sites

INB4 "n-ai auzul educat".

 

Iar incepem:))? Ce am vrut sa spun este ca si o chitara low-entry poate suna bine,nu?

Tipul sigur nu o sa cante pe vre-un amp de 500W....adica..nu cred ca o sa-si ia scule ''profesionale'' sau alte chestii de genul.

 

Orice incepator cu bani putini o sa-si doreasca sa inceapa pe ceva de genu' http://www.thomann.de/de/gibson_lp_studio_50_tribute_gt_lpj.htm ....dar na...nu toata lumea are parinti cu bani.:D

 

Nu ne-am inteles :) Ce spun eu s-ar putea rezuma asa:

1. Calitatea medie a chitarilor ieftine e relativ scazuta;

2. Deviatia standard a calitatii chitarilor ieftine este imensa - respectiv ai ditamai dispersia.

3. Pe masura ce dai mai mult pe o chitara, ai doua avantaje - intai creste calitatea medie, dupa care scade dispersia.

 

Spus in termeni mai simpli: la chitarile entry-level ai, sa spunem, 30% sanse sa nimeresti una 50% mai proasta decat media, la chitarile mai scumpe ai, sa spunem, 5% sanse sa prinzi una 25% mai proasta decat media.

 

Cum cuantificam "calitatea" e alta discutie, cifrele au rol de exemplificare.

 

Fireste ca poti gasi chitara de 300 care sa sune ca o chitara de 3000, mai ales daca alegi cea mai buna chitara ieftina din 100 si cea mai proasta chitara scumpa din 100.

 

Ca incepator, nu recomand sa puna mare baza pe sansa proprie.

 

 

Asta asa e. Dar tot ce e peste 500 este deja extrem de mult pentru un incepator. Nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

Eu am testat un ''explorer'' d-ala in VanDerHeyden MusicStore la mine in oras iar cu doza de neck+Overdrive(no tone) suna foarte aproape de LP-ul lui slash. Iar pe distors(gain) suna cam la fel de bine.

 

Doar ca observatie. Daca tie-ti suna un explorer din tei aproape un LP din mahon, nemaivorbind de intregul setup al lui nenea Slash, doze, etc, atunci da, ai dreptate. Un starter pack de 100E suna mai bine decat un rig de 10000E

 

 

Asta asa e. Dar tot ce e peste 500 este deja extrem de mult pentru un incepator. Nu crezi?

 

O, ba da. De aia as recomanda ceva in jur de 100-150-200 second, luata impreuna cu cineva care se pricepe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doar ca observatie. Daca tie-ti suna un explorer din tei aproape un LP din mahon, nemaivorbind de intregul setup al lui nenea Slash, doze, etc, atunci da, ai dreptate. Un starter pack de 100E suna mai bine decat un rig de 10000E

 

 

 

O, ba da. De aia as recomanda ceva in jur de 100-150-200 second, luata impreuna cu cineva care se pricepe.

 

Sa-ti mai spun ca eu vorbeam de sunet(faptul ca era curat si nu falsa) ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.