www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest whitehornet

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine. M-am hotarat sa imi cumpar o chitara electrica. Nu am cantat niciodata la chitara, dar imi place si... m-am hotarat.

Am nevoie de ajutor in a o alege. Am vazut setul asta http://www.fly-music.ro/seturi-chitare-electrice/4792-yamaha-tour-gear-package-tg121ubl.html

 

Ce parere aveti?

Accept sfaturi, ideii.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest whitehornet

Eu ma indrept mai mult spre blues si rock. De exemplu imi place cum arata chitara Les Paul. Important este sa ating acele stiluri cu ea.

 

Multumesc pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Raspunsurile tale m-au ajutat mult. O sa tin cont de ele.

 

Multumesc inca o data.

 

Sincer, sper că nu. :)

 

Chitara ca chitara, acolo nu contează prea mult. De preferat Squier, Ibanez, Cort, Yamaha. Sunt multe instrumente ieftine cu raport preţ/calitate decent.

La amplificatoare, alea recomandate mai sus, sunt foarte scumpe având în vedere ce oferă. Cel puţin alea de la Ibanez, sunt groaznice. Fender Frontman n-am apucat să încerc. În orice caz, la banii ăştia găseşti SH un Micro Cube, un Vox DA5, care sunt mult mai reuşite. Pack-urile iarăşi nu sunt prea strălucite, în primul rând din cauza amplificatoarelor. Singurul care mi se pare decent, ar fi ăsta:

http://guitarshop.ro...-amp_p2159.html

Edited by 'mnezãu
Link to comment
Share on other sites

cam toate beginner pack-urile sunt ok, dupa parerea mea

Opinia generală e contrară, și tind s-o susțin, tot datorită amplificatoarelor.

 

Fender Frontman n-am apucat să încerc

Nu-ți doresc :D

 

Cat pentru un Frontman 10 sau 15 R eu zic ca suna decent

Wat?! În ce Univers seamănă ăstea cu amplificatoarele pe care se face muzică? Soluții ieftine există și nu implică irosirea banilor pe jucării.

Link to comment
Share on other sites

Guest whitehornet

Se vede ca parerile sunt impartite.

Deoarece nu sunt cunoscator as opta pentru un set nou. Daca as avea un experimentat sa ma indrume pe piata sh si care sa cunoasca acest domeniu, poate ca as opta si pentru ceva sh. Nu stiu cum sa zic... mi-e foarte greu cand vreau sa cumpar ceva nou pt ca vreau sa fie si bun si de calitate... stiti si voi.

Link to comment
Share on other sites

Discuția despre investițiile necesare la început apare des și concluziile sunt cam unanime: nu are sens să cumperi echipament de fițe, cu pretenții profesionale, dar nici să iei ceva care mai degrabă te descurajează și astfel îți împiedică progresul.

Și înainte de a cheltui 1200 de lei (sau 800) cred că două zile de documentare sunt mai mult decât justificate. Poate ar trebui să fie mai aproape de 2 săptămâni.

 

Se vede ca parerile sunt impartite.

Nu sunt împărțite, ai citit restul acestui thread?

Link to comment
Share on other sites

Guest whitehornet

nu am citit 175 de pagini... si nu este vorba de fite, este vb de o calitate acceptabila a ceea ce vreau sa cumpar. atat.

De aceea cer sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

nu am citit 175 de pagini... si nu este vorba de fite, este vb de o calitate acceptabila a ceea ce vreau sa cumpar. atat.

De aceea cer sfaturi.

Bref:

kit = chitara de la proasta la acceptabila (cele mai "de firma") + amp intotdeauna nasol.

Valoare de revanzare a doua zi: amp - spre nimic; chitara intre circa nimic sau circa 50% (pentru cele "de firma").

Starea pietii second hand - plina de kituri sau componente din astea.

Concluzia mea: mai degraba iei second hand, la 50% din valoare.

 

PS. Daca "merge" treaba cu cantatul, aproape sigur o sa vrei relativ repede o chitara mai buna decat sub-entry level si amp civilizat. Ce inseamna asta, depinde de la om la om si de la stil la stil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vroiam să insinuez că ar fi aplicabil în situația ta. Oricum, prețurile devin nejustificat umflate în general la un prag mai înalt decât ce discutăm aici.

Fiind produse de nișă, chitara și echipamentul aferent vor fi oricum destul de scumpe. Dar nu trebuie să-ți faci griji la prima chitară despre câte straturi are pickguard-ul, cât de vintigi e, dacă are toate șuruburile originale, dacă are doze bobinate cu argint, dacă e semnată sau cântată sau privită de nu-știu-ce zeu al chitarei.

Link to comment
Share on other sites

Guest whitehornet

da, aveti dreptate. Acum nu stiu ce sa mai fac. Va dati seama ca nu mai cumpar niciun set! Trebuie sa imi schimb criteriile de cautare, mai ales stiind ca investitia asta intr-un set este aproape nerecuperabila.

Ce e de facut? :)

Link to comment
Share on other sites

Prima varianta, dupa parerea mea mi se pare chiar buna, na. Ampu ii Line6 sa nu bata la ochi si pe o chitara ca aia am cantat vreo 2 luni si mi s-o parut buna pentru pretu ei. In concluzie: pretu' pentru tot pachetu' ala mi se pare foarte bun si daca esti dispus sa dai atatia, zic ca mergi pe prima varianta.

Și eu zic ca merge. Preferabil ia cu tine pe careva care se pricepe, sa nu aibă vreo buba. Te poți și tocmi un pic, deși prețul pare bun.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Merita sa imi cumpar Vintage V100??

 

Uite, aruncă o privire pe topicul ăsta, poate-ți faci o părere .

 

Cert e că, dacă îți cumperi una din magazin, trebuie să fii atent la unele aspecte, ca la orice chitară med-low price [ nu-ți recomand s-o comanzi online, dacă poți s-o cumperi personal din magazin ar fi cel mai bine ] și, probabil, va trebui să faci în timp mici upgrade-uri... Mai multe detalii apar în topicul ăla... Răsfoiește-l !

 

Oricum, e o chitară cu un raport preț/calitate bun.

 

Baftă !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine. M-am hotarat sa imi cumpar o chitara electrica. Nu am cantat niciodata la chitara, dar imi place si... m-am hotarat.

Am nevoie de ajutor in a o alege. Am vazut setul asta http://www.fly-music...e-tg121ubl.html

 

Ce parere aveti?

Accept sfaturi, ideii.

 

Multumesc!

 

Cumperi la cateva zci de lei o chitara acustica second hand ,una acceptabila in sensul sa aiba corzile relativ aproape de taste ,sa nu fie la distanta mare ...ca sa poti apasa usor ...mai ales la inceput pana te obisnuiesti si inveti cate ceva..

 

Daca vezi ca-ti plae si avansezi cand stii sa canti cate ceva la chitara ..sa zicem 50 de oiese care-ti plac te poti orienta catre chitara mai buna ,,sau electrica ca sa poti canta intr-o trupa ...pana inveti si te mai ocupi /interesezi si inveti despre ce ai nevoie de fapt ...

Link to comment
Share on other sites

Depinde ce-ti place tie mai mult, la clasica ii putin mai greu la inceput pana ti se obisnuiesc degetele, la toate ii asa defapt, da' la clasica is si corzi de nailon cu care o sa ai de furca unpic. La inceput poti sa-ti iei orice chitara care sa fie in stare ok sa poti canti pe ea si dupaia vezi ce te atrage mai mult, daca canti numa folk sau balade acustice poti sa stai pe acustica/clasica toata viata, daca vrei ceva mai rock poti sa te orientezi spre o electrica. Eu am invatat sa cant pe clasica, vreo 3 luni numa deaia am folosit si o fost destul de greu si descurajator la inceput, da' dupaia daca treci pe acustica sau electrica ti-i mult mai usor si-ti vine sporu'. Depinde cum vrei sa incepi.

 

io zic ca omu a intrebat de acustica western, nu de clasica.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

Am crezut ca se poate sa fi confundat tu clasica cu acustica, singura chestie pe care o vad descurajanta la acustica ii ca poate aveai corzi mai groase decat o electrica si iti era mai greu sa apesi sau sa-ti misti mana pe grif, in rest... cam tot acolo.

 

as zice ca esti singurul care poate sa faca o astfel de confuzie. Omul clar e incepator, in nici un caz n-ar cauta o clasica, si nu o spun din rautate, dar cei care cauta clasice stiu exact ce vor, si ar preciza acest lucru.

 

in al doilea rand, n-are nici o legatura grosimea corzilor cu tipul chitarei... alt sfat gratuit.. si prost.

 

poti sa ai corzi groase pe electrica, si si 8-42 pe acustica. Am avut o acustica chinezeasca, no-name, care avea actiunea corzilor ca la ibanez.. fara buzz.

 

ti-au mai spus-o si altii, sfaturile proaste si miturile astea perpetueaza ignoranta, iar tu esti foarte activ in threadul asta, din pacate.

Edited by Cryptopsy
Link to comment
Share on other sites

nu va mai certati, detin o Fender Squier Bullet Strat de care sunt multumit si daca tot a venit vorba de corzi, va rog sa imi recomandati ceva pentru ea, multumesc :)

 

Eu am pus de curand pe un Squier D'Addario 009-045 si sunt ok. Le-am pus subtiri pentru ca folosesc chitara numai pentru studiu in special bend-uri. Modelul e EZ890 dar asta e mai putin relevant oricum.

 

Oricum exista o sectiune de forum dedicata corzilor.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.