www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Si ce ai spus tu de plictiseala cu stratul si etc , ai dreptate m-am plictisit de ea si vreau sa incerc o scula noua doar ca gandestete ca pentru mine chitara asta nu suna atat de in regula in primul rand ca nu a fost cumparata de mine sa-i fac eu la inceput un sound test si etc , pur si simplu i-am spus lu tata ca vreau chitara electrica si m-am trezit cu ea la usa... Ca sigur nu mi-o luam p'asta sigur imi luam un Squier in cel mai rau caz , dar asa a fost sa fie... si acum ca tot am ocazia si am niste banuti vreau sa imi iau ceva nou , eu sincer zic in acest moment ca orice chitara suna mai bine decat stratul meu asa ca nu am nimic de pierdut doar ca daca tot vreau sa imi iau ceva sa imi iau ceva bun...

 

Deci dozele alea sunt la fel de brici ca si cum ar fii noi , nu e nici-o paguba nu ?

Link to comment
Share on other sites

Înţeleg treaba cu "pur şi simplu vreau ceva nou" mult mai uşor decât pe cea cu "chitara nu-mi sună bine". Cum ai constatat şi tu, la amicul care a băgat chitara ta "într-un Vox". E şi amplificatorul important, însă, sunt sigur că prietenul ştia să cânte mai bine decât tine.

 

Da, dozele sunt brici. În ăia 2 ani la alte componente pot apărea anumite probleme. În primul rând tastele. Să te uiţi să nu fie prea uzate. În rest, că o avea un potentiometru care fâşâie, nu-i problemă, costă 5 lei unul nou.

Link to comment
Share on other sites

Bro , nu mi s-a spus de la magazin ca dozele sunt uzate mi-a spus prietenul meu ca acea chitara a mai fost folosita , si normal era si adevarat si vanzatorul a afirmat asta ca a luat-o la schimb pe o alta chitara , dar din ce am ascultat eu pe ea ea chiar suna foarte ok , avand inv edere ca are niste corzi de vreo 20000 de ani si o coarda rupta ca nu a avut bani omul din magazin sa le schimbe , chiar suna foarte ok chitara doar ca intre LTD H-50 si DEAN VENDETTA ce ati alege voi ?

Link to comment
Share on other sites

Bro , nu mi s-a spus de la magazin ca dozele sunt uzate mi-a spus prietenul meu ca acea chitara a mai fost folosita , si normal era si adevarat si vanzatorul a afirmat asta ca a luat-o la schimb pe o alta chitara , dar din ce am ascultat eu pe ea ea chiar suna foarte ok , avand inv edere ca are niste corzi de vreo 20000 de ani si o coarda rupta ca nu a avut bani omul din magazin sa le schimbe , chiar suna foarte ok chitara doar ca intre LTD H-50 si DEAN VENDETTA ce ati alege voi ?

 

Reformulez: n-as lua chitara de la un magazin care nu baga 2-5-10 RON intr-o coarda sau un set ca sa vanda o chitara cu 550.

 

Intre alea doua: le incerci si vezi care se simte mai bine, mai pe gustul tau, probabil gaturile sunt diferite, radius-urile diferite, tastele diferite, etc. Care-ti place.

FOARTE important, te uiti la uzura tastelor. O retasare serioasa costa aproape cat chitara. Dupa 2-3 ani e posibil sa fie distruse, e posibil sa fie doar nitel lustruite, depinde cine, ce si cat a cantat.

 

In mod normal te-as sfatui sa-ti faca si un setup, insa nu mi-e clar ce fel de magazin e ala, asa ca poate mai bine nu.

Link to comment
Share on other sites

Crede'ma ca nu e un magazin foarte bun sa zic asa dar scula conteaza nu magazinul , nu ai lua o chitara de la un magazin care nu maga 2 5 10 roni spui , dar asta e mai putin important el poate a luat-o de curand si nu a avut timp , si pana la urma e acelasi lucru , in ziua cand o sa ma duc sa o iau de acolo o sa ii spun sa imi puna corzi pe ea daca nu imi place cum suna merg pe DEAN dar din corzile alea cacanii , suna destul de bine , el dandu-mi o pedala de distors vai de ea care pe DEAN suna naspa pe LTD suna chiar foarte bine , si da numai spun ca aveam un amp de chitara acustica pentru ca el nu vinde amp-uri in magazin :)) Ciudatel magazinul , dar e acelasi lucru ca si cum l-as lua de la voi pe forum , tastele nu cred ca erau uzate adica se vedea ca nu erau prea uzate si etc doar jeg pe ele si ce s-a pus de la nu prea mult cantat din cate am vazut , acum nu stiu , o sa mai vad in ziua aia , si prietenul meu mi-a spus ca ar merge tot pe LTD dar mie imi place mai mult Headstock-ul de la DEAN cam asta e la mine nu prea imi place Headstock-ul de la LTD dar da-l dracu ca nu cotneaza headstock-ul cat conteaza sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Mie mai mult mi-ar conveni sa iau chitara in starea ei naturala si sa-i fac eu revizia decat s-o faca altul (ca pentru vanzare) cu cele mai ieftine componente/consumabile.

 

Prin setup ma gandeam la neck relief, actiune, intonatie, inaltimea dozelor. Fireste, trebuie sa-i puna corzi :)

 

LE. E si greu sa-ti dai seama ce probleme are daca n-are toate corzile.

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Prin setup ma gandeam la neck relief, actiune, intonatie, inaltimea dozelor. Fireste, trebuie sa-i puna corzi :)

 

LE. E si greu sa-ti dai seama ce probleme are daca n-are toate corzile.

 

Eu spuneam ca in general prefer sa iau o chitara second asa cum a fost ea abandonata de ultimul proprietar, decat sa o ia ala de la magazin, s-o cosmetizeze si apoi s-o repuna in vanzare. Cu atat mai mult daca nu-l cunosc / nu am incredere in personajul respectiv...

Evident ca mai mult decat o inspectie vizuala nu ii poti face corzi, dar nu te pune nimeni sa nu le schimbi la fata locului si sa te pui pe cantat. Insa si aici e cu dus si-ntors daca nu ai ceva experienta pentru ca niste corzi noi, mai ales pe o chitara pe care nu o cunosti pot fi 'tricky'.

 

@Alin: Ia pe cineva cu tine care stie cu ce se mananca si in care ai incredere. Daca nu are uzura la tastiera si la taste, daca vizual e ok (nu ma refer la partea estetica, ci la lovituri, parti metalice oxidate/ruginite, componente care urla sa fie inlocuite (cheite, doze, etc), nu cred ca ar trebui sa-ti fie frica. Oricum, un peste alta daca nu are fisuri sau defecte constructive, orice se rezolva cu o investitie mai mica sau mai mare, care merita sau nu (in general NU!)

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ideea ta , faza e ca tastele nu sunt deloc uzate si ea e intr-o stare foarte buna adica chiar si cu corzile alea de caca ea se auzea pe distors mult mai OK decat dean-ul si numai zic de Clean , diferenta dintre neck si bridge e uimitoare pe langa strat iar dozele chiar sunt in regula inafara ca au putina rugina ( bine asta cred ca orice chitara face dupa ceva timp... deci nu cred ca ar fii o asa mare problema ) Ea este o chitara foarte in regula doar ca am intrebat in general daca un Dean e mai bun decat un Ltd , alta chitara nu ma gandesc sa imi iau asa ca o sa raman la astea 2 plus ca azi am dat stratul ca sa am niste bani in plus poate de un Overdrive sau chiar un Switch pentru ca nu am unu , daca aveti ceva sa imi recomandati ( cat mai ieftin si cat mai bun , doar asta isi doresc toti )

 

Si e reglata foarte ok , actiunea e destul de mica are bridge adjustabil deci nu-i asta o foarte mare problema , si da aveti dreptate pe niste corzi ruginite nu te poti auzii foarte bine , de'asta vreau sa mai ma duc odata pe acolo adica in ziua cand o sa o cumpar si sa pun si niste corzi noi ca la dean si sa fac o comparatie , dar tot pe Ltd cred ca o sa merg

Link to comment
Share on other sites

Bai Aline, da-o-n papucii tristetii pamatufului sustainului pentatonicii trioletului lui peste prajit marinat. Cine crezi ca poate ghici despre ce e vorba dupa descrierea asta?

daca pe neck exista nu stiu , o parte mai verde/neagra care se simte destul de naspa atunci cand canti este vreo modalitate sa o inlaturi sau ?

 

Poate Mama Omida, stranepoata lui Mafalda. Nici macar nu zici pe care parte-a neck-ului e problema, si dupa figura cu dozele uzate, nu mai risc sa presupun nimic.

 

Best case scenario, e niste jeg care se ia c-o carpa. Worst case scenario, trebuie dat jos lacul/vopseaua sau ce ai tu acolo, indreptat si pus altul. Asta presupunand ca chestia verde/neagra nu sunt muguri, situatie in care ai putea sa-i dai apa si ingrasamant.

 

Din ce-ai zis tu despre magazin, asteapta-te sa fie worst case scenario, sau mai rau.

 

Habar n-am cat te costa un refinisat de gat de chitara, poate te ajuta altcineva c-o evaluare. Oricum, te pisca si la buzunar, si la valoarea de revanzare.

Link to comment
Share on other sites

Omu are un strat, straturile de obicei n-au vopsea pe gat ca au lac satinat ori glossy. Acu a dat de o chitara cu gatul vopsit si lacuit, si opune niste rezistenta mai ales daca-ti transpira mana, pentru ca la pretu ala oamenii au pus lac de uzina.

 

Cat despre refinisare, iei smirghel din dedeman si bagi mare, la chitara aia nici nu poate fi vorba de revanzare oricat de sarac ai fi. Iar despre refinisat neckuri am vazut si refinisari facute de useri la Gibson R8 chiar aici pe forum, sau chiar eu mi-am bagat pila in fretboardu unui mexican si l-am scallopat. (escalop ahahahahahaa).

 

Aline, ramai la chitara care o ai.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Ma , stratul l-am dat asta e ideea , chitara nu are chestia aia pe fretboard pur si simplu pe neck , si e un fel de JEG sa zic asa , nu stiu pe unde dracu o fii tinut-o ala care o da , dar in schimb nu are nimic frate , crede'ma pe langa chitara mea chitara aia e brici la sunet , cat despre smirghel mi-a spus un prieten ca nu-i asa recomandat sa dai , si nici ltd-ul nu are vopsea pe gat...

 

Si pentru mine suna destul de bine chitara asta

 

 

Inafara ca are chestia aia pe spate la neck si e destul de deranjant , dar si chestia cu smirghelul ar fii o solutie si cred ca o sa fac asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest Victor Popa

Salutare oameni buni , nu stiu daca postez unde trebuie dar planuiesc sa imi iau o chitara electrica noua.

Buget:1300 RON maxim.

Ce planuiesc sa cant : Death metal , Melodic death metal , speed/thrash.

La ce m-am gandit: http://esound.ro/dea...rans-black.html

Amplificator: Buget: 600 RON

La ce m-am gandit : http://esound.ro/amp...-i-v-2-20w.html

 

PACE!

Link to comment
Share on other sites

Salutare oameni buni , nu stiu daca postez unde trebuie dar planuiesc sa imi iau o chitara electrica noua.

Buget:1300 RON maxim.

Ce planuiesc sa cant : Death metal , Melodic death metal , speed/thrash.

La ce m-am gandit: http://esound.ro/dea...rans-black.html

Amplificator: Buget: 600 RON

La ce m-am gandit : http://esound.ro/amp...-i-v-2-20w.html

 

PACE!

Chitara si amp-ul par ok (incearca sa le probezi inainte) dar nu as baga mana in foc pentru floyd-ul ala. Pentru banii aia verifica varianta cu TOM.

Link to comment
Share on other sites

In pretul de 2400Ron ce amp sa-mi iau ?Care s-ar merita unul pe lampi sau pe tranzisotri in baniii astea.Vreau sa am un distors cat de cat brutal sa pot canta metal lejer si sa am si un clean decent.. nuu cel mai bun ci decent.

Modele care le am in cap sunt : peavey 6505+112 ,peavey valveking 212.Ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

Salut. Doresc sa achizitionez prima mea chitara insa nu ma pot decide intre 2 modele:

 

Squier Vintage Modified Tele Custom II sau Epiphone g400 pro. Amandoua costa intre 1000-1200RON, care de altfel e si bugetul meu.

xeh3.jpgay3r.jpg

 

Daca puteti sa ma ajutatii cu sugestii sau alte recomandari as fi recunoscator.

 

In general ascult Placebo, The Black keys, 30 seconds to mars, Bloc Party, MCR, Queens of the stone age, Deftones, Aerosmith etc.

 

Multumesc.

Edited by dark light
Link to comment
Share on other sites

Esp eclipse e cea mai incomoda chitara pe care am pus mana , DAR pentru metale grele suna intr-un mare fel :rock:

 

Daca esti obisnuit doar cu superstraturi e evident sa spui asta. Sunt persoane care agreaza forma LP (eclipse-u are si cutaway-uri) deci e mai comod ca si traditionalul Gibson.

 

Iar el vrea les paul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Esp eclipse e cea mai incomoda chitara pe care am pus mana , DAR pentru metale grele suna intr-un mare fel :rock:

 

Explica te rog cum iti dai seama daca o chitara e comoda sau nu cand nu stii sa canti la acel instrument.Eu sincer sunt chiar curios.

Chitara pe care ai pus tu mana avea JB si 59,doze care nu poti spune ca sunt concepute pentru metale.Mersi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

As dori sa imi cumpar prima electrica, o copie de Les Paul . Nu dispun de un buget prea mare asa ca prima optiune a fost Epiphone Les Paul Special 2. Dar am gasit aceasta chitara http://www.thomann.de/ro/harley_benton_l400_gold_top_classic_series.htm care din punctul meu de vedere arata mai bine decat Special 2, (stiu ca nu este un aspect atat de important). Este o chitara atat de rea?

Stiu ca nici Special 2 nu e o chitara prea buna, am citit cateva pareri proaste despre ea aici pe forum, dar am probat-o la magazin si mi s-a parut ca suna decent. Deocamdata nu fac diferenta prea mare intre sunet.

Mentionez ca pentru inceput voi folosi in loc de amplificator, procesorul Korg ax3g conectat la boxe :D .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.