www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Nzkswfxzqe

Acea este o chitara decenta,mai poti vedea la bani astia un Squaier sau o Tacamine daca vrei neaparat o chitara noua. Chitarile de obicei nu se strica de la sine ci sant sticate!Daca nu vrei neaparat ochitara noua vezi la mica publicitate este un anunt cu o chitara Lag d66,acea e cu o clasa deasupra la cele mentionate mai sus

De acel Epiphone din postul trecut ce parere ai? (Am editat eu mai tarziu..) As dori una noua, desi nu ma deranjeaza totusi una second-hand.

Link to comment
Share on other sites

De acel Epiphone din postul trecut ce parere ai? (Am editat eu mai tarziu..) As dori una noua, desi nu ma deranjeaza totusi una second-hand.

 

Parerea mea este ca la categoria asta de pret diferentele sant mai mult la finisaj sant chitare bune pt. incepatori,eu te-as sfatui sa mergi la un magazin de instrumente muzicale sa incerci cateva chitare fara sa iei o decizie,sa dormi una ,sa te intorci dupa o zi,doua si vezi atunci ce-ti place.

Daca nu ai inca urechea formata lasa-te vrajit de aspectul chitarei ,sa-ti faca placere sa o folosesti,oricum daca nu-ti scade entuziasmul si inveti sa canti peste ceva timp o sa o schimbi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Nzkswfxzqe

Parerea mea este ca la categoria asta de pret diferentele sant mai mult la finisaj sant chitare bune pt. incepatori,eu te-as sfatui sa mergi la un magazin de instrumente muzicale sa incerci cateva chitare fara sa iei o decizie,sa dormi una ,sa te intorci dupa o zi,doua si vezi atunci ce-ti place.

Daca nu ai inca urechea formata lasa-te vrajit de aspectul chitarei ,sa-ti faca placere sa o folosesti,oricum daca nu-ti scade entuziasmul si inveti sa canti peste ceva timp o sa o schimbi.

Multumesc de raspuns. O sa merg la un magazin de muzica si vad acolo ce si cum. Dar, intr-un final, spre ce marci sa ma indrept? Vanzatorul poate sa-mi recomande orice, doar ca sa-si vanda marfa.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns. O sa merg la un magazin de muzica si vad acolo ce si cum. Dar, intr-un final, spre ce marci sa ma indrept? Vanzatorul poate sa-mi recomande orice, doar ca sa-si vanda marfa.

 

Ibanez,Squaier,Takamine,Epiphone eventual daca mai pui putin Fender(modelul cd60)sau Yamaha(F310)

Asta e parerea mea.+ un sfat :evita chitarile ''no-name'' gen Santa fe,valencia ,flame care au aspect atragator dar in rest sant varza si daca o sa vrei sa o vinzi nu o sa reusesti numai daca o dai la bani marunti.

Dar repet : asta e parerea mea,poate are cineva sfaturi mai bune!

Link to comment
Share on other sites

Asta e parerea mea.+ un sfat :evita chitarile ''no-name'' gen Santa fe,valencia ,flame care au aspect atragator dar in rest sant varza si daca o sa vrei

 

 

Eu am chitara santa fe , semi-acustica si merge super bine.. am luat-o sh si cu un setup cat de cat bun merge de rupe.. Si pentru acustica daca iei o hora reghin si ii faci un setup sau dai la careva sa faca un setup , o sa sune chiar mai bine decat multe acustice entry-level sau undeva pe la pretul de 600 ron +-.. chitarele hora au un sunet aparte care multe chitare acustice yamaha , fender, epiphone nu le au DAR la majoritatea am observat ca actiunea si inaltimea corzilor fata de grif este mare.. Deci e mai greu de cantat dar cu un setup merge.. Eu chiar indemn pe unii sa cante pe chitare din astea mai ieftine/no-name pentru ca dupa ce o sa canti o vreme pe o chitara naspa dupa aceea cand treci pe o electrica o sa iti fie foarte usor.. Sau daca iti iei chitara mai ieftina poti chiar tu sa ii faci un setup sa incepi sa inveti ce si cum si daca o rupi in doua oricum era ieftina si poate vroiai sa iti iei alta mai buna.. sau o electrica..

 

Na in fine , asta e viziunea mea asupra chitarelor no-name/ieftine.. Eu am cantat pe o acustica de 250 ron si apoi pe un Fender de 1000 ron.. Parca hora suna un pic mai bine dar fender-ul era muuuult mai comod.. Dar aici tine de gusturi

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Eu am chitara santa fe , semi-acustica si merge super bine.. am luat-o sh si cu un setup cat de cat bun merge de rupe.. Si pentru acustica daca iei o hora reghin si ii faci un setup sau dai la careva sa faca un setup , o sa sune chiar mai bine decat multe acustice entry-level sau undeva pe la pretul de 600 ron +-.. chitarele hora au un sunet aparte care multe chitare acustice yamaha , fender, epiphone nu le au DAR la majoritatea am observat ca actiunea si inaltimea corzilor fata de grif este mare.. Deci e mai greu de cantat dar cu un setup merge.. Eu chiar indemn pe unii sa cante pe chitare din astea mai ieftine/no-name pentru ca dupa ce o sa canti o vreme pe o chitara naspa dupa aceea cand treci pe o electrica o sa iti fie foarte usor.. Sau daca iti iei chitara mai ieftina poti chiar tu sa ii faci un setup sa incepi sa inveti ce si cum si daca o rupi in doua oricum era ieftina si poate vroiai sa iti iei alta mai buna.. sau o electrica..

 

Na in fine , asta e viziunea mea asupra chitarelor no-name/ieftine.. Eu am cantat pe o acustica de 250 ron si apoi pe un Fender de 1000 ron.. Parca hora suna un pic mai bine dar fender-ul era muuuult mai comod.. Dar aici tine de gusturi

 

Eu stau la 35 km de Reghin,am avut chitare de Hora multe ,alese de la magazinul de prezentare care este chiar la fabrica ,dar am o parere destul de proasta despre produsele care se vand aici(dupa spusele anumitor persoane la noi se vand numai cele refuzate la export!)

Dar poate n-am avut noroc sau nu ma pricep....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Revin si eu cu o intrebare. Acum m-am mai lamurit cat de cat despre diferentele intre Gibson LP Studio si Standard, dar intrebarea ar fi, strict din punct de vedere al sunetului obtinut, sunt diferente intre Studio si Standard?

Mai ales pentru cineva care nu depaseste un nivel mediu de tehnica sa zicem, asa cum sunt eu ( nu ma mai consider incepator de mult timp, dar nici nu ma pot numi chitarist ).

Link to comment
Share on other sites

@Adrian Mirea

 

Diferențele de sunet sunt de la o chitară la alta. Fiecare are tonul ei, în funcție de ce lemn are în construcție și de hardware (doze, în principiu). Legat strict de Gibson, am cântat pe mai multe până acum. Nu îmi aduc aminte să fi sunat rău nici măcar un exemplar. Am să îți dau un sfat, ca să te ajut să ieși din încurcătură. Dacă nu ai bani mulți, poți să mergi liniștit pe un model studio. În principiu, Studio-ul e cam aceeași treabă cu modelul Standard. La o privire mai atentă, Studio-ul diferă totuși la capitolul grosime (are top-ul puțin mai subțire), nu are binding (linia aceea albă pe margine) și, de cele mai multe ori e alcătuit din mai multe bucăți din lemn. Dar, când e vorba de sunet, fiecare chitară va avea propria personalitate. Dacă ai bani și crezi că mai târziu s-ar putea să îți dorești modelul Standard, atunci nu mai sta pe gânduri și cumpăr-o acum.

 

Cea mai bună soluție ar fi să mergi să testezi undeva modele astea și îți vei da seama pe care să-l alegi.

Eu am un model Studio de care sunt foarte mulțumit.

cum sună. Legat de tehnică, am văzut că asta ți se pare important. Te anunț că dacă pui problema din punctul ăsta de vedere, nu există nicio diferență între studio și standard. Pe modelele pe care am cântat până acum, nu am avut nici măcar o clipă senzația că m-ar fi împiedicat un model anume să-mi exercit modul de a cânta. Diferă, de asemenea, tipurile de gât ca grosime (modelul de gât de pe standard este, în plus, dacă nu mă înșel, asimetric), dar, iarăși pentru mine, asta nu este o problemă. Eu zic că trebuie să ții cont în primul rând de sunetul chitarei și de felul cum o simți la mână.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei un LP..si sunteul ala plin si gras de LP..incearca la piata SH de aici un VIntageV100.. e Set NEck..ceea ce ii da mai mult sustain..e bine lucrat..ce nu e asa ok..sunt cheitele..dar daca ai noroc sa zicem poti nimeri una faorte buna...Arunca un ochi si vezi..NU vei fi dezamagit.:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca de la harley benton nu se merita nimic ... ? eu ma gandeam intial la : http://www.netmusic....-GUITAR-SET-G88

 

In principiu evita harley bentonul si seturile :) Si una, si alta sunt optiuni destul de proaste. Luate impreuna... si mai rau.

 

Si pentru chitara si pentru amp ti-as recomanda sa te uiti la mica publicitate. Pentru LP un Epiphone sau Vintage, depinde de model si de buget. Pentru amp de incepator si practice, fie computer, fie amp cu efecte incorporate, fie amp clean si-un procesor ieftin. La amp, daca-ti iei, un criteriu dat naibii e suprafata difuzoarelor. N-o sa se auda nemaipomenit dintr-un difuzor de 6.5, chiar dac-ar fi de cea mai buna calitate... ceea ce nu e cazul la setul ala. Si nici la revanzare n-o sa recuperezi un procent decent din valoarea de nou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O fi sunand bine chitara in video-ul de mai sus, insa conteaza enorm si ce amplificator si ce efecte foloseste. Intr-adevar, cu o amplificare mai ok, sau chiar cu efecte din PC (sau si combinate, in fine, posibilitatile sunt multiple), poti face o chitara ieftina sa sune ca una scumpa, sau ma rog, sa sune asa cum iti doresti tu.

 

Acum legat strict de marca, chitare Harley Benton n-am probat personal, insa nici eu n-am prea auzit de bine despre ele. As recomanda totusi sa te uiti eventual si la ceva chitare LP Cort, pe langa ce s-a zis mai sus, mi s-au parut destul de solide la pretul asta, si mi-au placut si cum suna.

Edited by mike KidLazy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai marele avantaj ca e o cope LP in adevaratul sens...ma refer ca e Bolt On ..ceea ce ii ofera mai mult sustain..adica gatul un e prins cu suruburi...E cam cea mai recomandata chitara in aria de pret <1500 Ron. :D

 

Bolt on = prins cu şuruburi;

Set neck = neck-ul lipit de body;

Neck Through = tot lipit, dar neck-ul străbate corpul.

 

În cazul nostru, V100 este set neck. Despre sustain n-aş băga mâna în foc că ăla e motivul principal, dar asta e cu totul altă discuţie.

Edited by 'mnezãu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am ocazia sa cumpar chitara asta http://guitarshop.ro...strat_p483.html, alba, folosita 2 ani suna excelent, am probat-o la proprietar + cablul asta http://www.guitarsho...5-7-m_p974.html totul cu 750-800 lei. E o afacere buna? Chitara are doar zgarieturi mici dar nu prea ma intereseaza aspectul. Ambele sunt luate de la guitarshop

Edited by rockdrk
Link to comment
Share on other sites

Am o sarma-n ochi cand cineva intreaba daca o cheltuiala e o "afacere" sau o "investitie" buna.

 

Din punctul meu de vedere, daca un obiect nu te ajuta sa faci bani cumva, nu e nici afacere, nici investitie. In cazul tau, ai putea face bani vanzand chitara, inchiriind-o sau cantand pe ea (pe marafeti). Tinand cont c-ai pus intrebarea aici, ultima varianta cred ca pica; de inchiriat nu stiu cine sa inchirieze chitari. Nu cred c-o vinzi usor mai sus. Asadar, estimez ca nu e o afacere buna.

 

Acum, presupun ca ce-ai vrut tu sa intrebi e daca-si merita banii. Circa 50% din valoarea de nou nu cred ca e un pret rau - INSA depinde in ce stare e. Presupunand ca-l stii pe vanzator si ca nu e chitit sa-ti dea teapa, elementul major de uzura sunt tastele. In functie de gradul si modul de utilizare ar putea fi ca noi, sau ar putea fi pe duca. Daca trebuie sa bagi 100-150E in retastare relativ repede, probabil ca nu merita banii.

 

Cel mai bine, mergi cu cineva care se pricepe. Pretul pare a fi corect - bun, dar depinde de starea chitarii - si de cum iti place tie de ea :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut! De curand m-am apucat de chitara - am una acustica romaneasca care este foarte veche. As vrea sa trec pe una electrica, care sa se incadreze maxim in 1600 lei. Ce imi recomandati? La amplificator m-am gandit sa fie Mustang I V.2 20W. Cat despre chitara, ma gandeam la Jackson JS-22R Dinky sau Jackson JS-23 Dinky. Vreau sa invat sa cant pe genul Whitesnake, Dokken, Pink Cream 69, Extreme, Leatherwolf, Victory, Def Leppard, Iron Maiden, Gamma Ray, Firehouse, Van Halen si asa mai departe - heavy metal. Multumesc anticipat!

Edited by Survivor0Ro
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.