www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

http://forums.rgc.ro/topic/76580-fender-squire-400-lei/page__p__708757#entry708757

Se merita?

Adica vreau sa ma apuc si de chitara (desi am mai pus mana pe chitara), cant la bas de vreo 8 luni. Vreau sa cant mai mult solouri, nu ma bag in metal, probabil maxim AC/DC.

Si in principal nu vreau sa dau 'nspemii de lei pe chitara( 1. mai trebuie sa-mi ramana bani si pentru amp. si 2. nu am asa multi bani, ai mei nu ma ajuta).

Link to comment
Share on other sites

Salut,sunt incepator si detin un stagg s300bk(copie facuta dupa Fender Stratocaster),de care sunt relativ multumit,am primit-o acum 2 luni de zile,si de 2 luni incoace exersez aproape zilnic,imi place mult acest tip de chitara(stratocaster),si pe viitor as dori sa imi cumpar alta chitara mai buna,si avand in vedere faptul ca in mare parte din timp ascult rock,indie,grunge,si cateva piese metal, ce chitara mi s-ar potrivi?

 

As dori sa-mi achizitionez pe viitor un squier stratocaster HSS ,nu am incercat niciodata o chitara cu doze humbucker,din cate am inteles scot un sunet mai "trist" ,din ce am inteles din unele video-uri de pe yt,multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult,si avand in vedere dozele,trebuiesc schimbate toate?care este diferenta dintre o doza activa si una pasiva,si care dintre ele mi s-ar potrivi mai mult? :)

 

PS. La chitara actuala,am observat ca doar un pot "Tone" merge(cel de jos) si amplificatorul incepe sa scoata un sunet cand il intorc la jumatate,la fel si la volum,dozele sunt cauza?

cand voi face upgrade la doze voi scapa de asta?

Am inteles ca sunt chitari proaste,si ca toata lumea se fereste de ele,dar inafara de aspectele astea,imi place destul de mult,duminica am acordat-o in drop d,si mereu verific daca se dezacordeaza,si nu am avut treaba cu ea pana acum :D

Edited by danielsipos
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie să le schimbi pe toate. Dozele active folosesc un circuit activ (alimentat cu o baterie de 9V în cazul majorităţii dozelor), iar cele pasive nu. Tu, acum, ai doze pasive. Ca să montezi active, este mai complicat. Trebuie să găseşti loc pentru circuit, pentru baterie. E mai complicat.

Tu probabil ai un ton de volum şi două de ton. Volumul îl ai pe toate dozele. Un pot de ton pentru doza neck şi unul pentru doza middle. Aşa e wiring-ul clasic de stratocaster. Dacă ai luat-o SH, poate a modificat wiring-ul fostul proprietar. În mod normal, pot-ul de volum întrerupe semnalul cât e pe 0 şi este logaritmic. Dozele nu au cum să fie cauza funcţionării sau nefuncţionării potenţiometrelor.

 

Dacă ţie îţi place chitara, nu contează ce spun unii sau alţii. Dacă nu are probleme de construcţie, e foarte bună.

 

Acum, humbucker vs single coil, ţine doar de gusturile fiecăruia. Atât single coil-urile, cât şi humbuckerele sunt de mai multe feluri. Unele sunt cu magnet ceramic, altele cu Alnico 3, 5. Fiecare au particularităţi. Eu îţi recomand, momentan, să nu-ţi baţi capul cu schimbatul dozelor. Aşa am dat şi eu prima chitară pentru că avea single coil-uri, am luat una cu humbuckere, fiind convins că nu suna bine metalul din cauza dozelor, iar acum îmi dau seama că nu suna pentru că nu ştiam eu să cânt. Poţi cânta pe orice tip de doze. Când vei avea de gând să înregistrezi şi vei dori să cauţi un anumit sunet, vei şti ce doze vrei. La început, e greu să faci diferenţa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare,as dori sa achizitionez o chitara Epiphone Les Paul Special II http://www.fly-music...ial-ii-hcs.html am mai avut un flame si ceva amplificator no-name dar sunau oribil.In plus ma gandesc sa folosesc programul amplitube de pe ipad sau pc.Ce ziceti?Pro?Contra?

P.S:Am uitat sa precizez ca as vrea sa cant cam in stilul lui Slash,Jimmy Page,Hendrix,Clapton,Beck si B.B King in general blues si rock.

Edited by Isti
Link to comment
Share on other sites

Pro..

 

 

Desi ai putea sa te uiti la piata second hand de pe forum , iei o chitara mai buna si mai ieftina sau doar mai buna , apoi strangi bani de amplificator bun.. nu din ala de 200 ron.. dar pana faci bani de amplificator poti canti si prin pc sau ipad sau ce mai ai tu pe acolo.. si apoi sa iti iei pedala..

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Guest 00andrey00

Doresc sa achizitionez o chitara, Am un buget de maxim 400 lei,doresc o chitara acustica care sa sune bine si sa nu o acordez din ora in ora.Aveti vreO parere?

Link to comment
Share on other sites

Guest 00andrey00

Dar de ce nimeni nu e de'acord cu Fender Squier SA 105? Astept si eu niste pareri PRO si CONTRA (Pareri bune,nu de genul ... Nu mi-a placut niciodata,sau ceva de genul). Ceva de gen .. Suna sau nu bine, Ramane acordata ceva timp sau trebuie acordata des,Lemnul din care este confectionat,Corzile,etc . Astept sa vad ce spuneti..

Link to comment
Share on other sites

Salut,as vrea sa imi cumpar o chitara eletrica este prima mea chitara deci sunt incepator ce imi recomandati?

+amplifticator

Buget:1000lei

 

Ma gandeam la asta ce parere aveti:http://www.soundcreation.ro/chitare-electrice-de-tip-st-stratocaster-cid488_2651/jackson-js1r-dinky-id4039.html

Astept orice sfat

Edited by work1ck
Link to comment
Share on other sites

Guest 00andrey00

Salut.Vreau sa imi iau o chitara si am ales si eliminat si am ajuns la ultimile 2. Un Epiphone DR-100 si un Fender CD 60. Aman2 suna grozav dar nu stiu pe care sa o aleg.Astept parerile voastre.!

Link to comment
Share on other sites

Domnule Rosulescu, va respect foarte mult pentru ceea ce faceti, dar omul a intrebat la sectiunea de incepatori. Deci s-ar presupune ca nu are idee despre chitara sau cum ar trebui sa sune. Asa ca nu poate merge si canta pe ele presupun ca de aia a intrebat aici. In rest, numai de bine si va asteptam cu nerabdare noua carte.

Link to comment
Share on other sites

Domnule Rosulescu, va respect foarte mult pentru ceea ce faceti, dar omul a intrebat la sectiunea de incepatori. Deci s-ar presupune ca nu are idee despre chitara sau cum ar trebui sa sune. Asa ca nu poate merge si canta pe ele presupun ca de aia a intrebat aici. In rest, numai de bine si va asteptam cu nerabdare noua carte.

 

Ba cum nu? Chiar dacă nu ştie să cânte, va observa diferenţele dintre ele, atât la sunet, cât şi la construcţie.

Cu atât mai mult, dacă e începător, e recomandat să o ia cu mâna lui şi să compare cu altele. Odată ce ţi-au trecut mai multe chitare prin mână, ştii cam ce vrei şi observi repede dacă este o problemă. Dacă nu ţi-au trecut însă, n-ai termen de comparaţie. Am văzut începători care cântau pe o acţiune enormă, crezând că e normal şi aşa sunt toate chitarele.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere optiunile sale, n-as prea crede ca e incepator absolut. Cat despre Ovation, s-ar putea sa dezamageasca la rece. Amplificata e alta poveste, chiar daca CC e serie buget.

Concluzia: doar proba il va lamuri.

 

PS: Poate sa mai incerce Cort AD810E, electro-acustica cea mai ieftina de la Cort.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Norberth

Doctor x are dreptate, nu sunt incepator :D cant de 3 ani... am o hora... am fost destul de surprins sa vad acum o zi ca defapt acustica mea are top solid... fender-ul are top solid si de-aia l-am adus in discutie, caci am cantat pe cateva chitari din lemn laminat si m-au cam dezamagit in ce priveste volumul

 

astept niste pareri de la cineva care a cantat pe modelul de fender

Edited by Norberth
Link to comment
Share on other sites

Buna.Caut o chitara electrica care sa coste in jur de 1000-1500 lei.Nu vreau neaparat de la cineva de pe site pentru ca nu detin banii acum dar vreau sa imi fac o idee.

 

Sugestii?Prefer sa fie model stratocaster sau flying V.Nu prea ma dau in vant dupa LP-uri.

 

Ca tot zicea colegul, uite aici oferta :)

 

http://www.mcmusic.r...-apex2-gsf.html

 

Ma rog, e 7 string, dar chiar faina chitara :D.

 

La bani astia m-as uita un pic si la piata SH. Oricum, nu recomand nimic cu floyd rose sau orice fel de tremolo.

Edited by Riccardo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.