www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest xmagerz

Va salut. Sunt paralel cu orice inseamna chitara si muzica in general. Dar m-am jucat nitel pe a unui amic si imi pare relaxant si as vrea sa invat.

Recomandati-mi va rog o acustica intre 500-1000 RON, ideea e sa fie un bun raport calitate pret, nici sa nu arunc bani degeaba, nici sa nu iau un produs slab calitativ. ( daca e vreo diferenta ca de la cer la pamant dau si mai mult de 1000...)

 

mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa te uiti dupa un fender cd-60 sau un takamine g320..sau la ibanez seria artwood e foarte buna...zic doar orientativ..o sa las colegii care se pricep mai bine in domeniul acusticelor sa te indrume mai exact.. :D

Dude, nu te mai baga sa dai sfaturi din ce ai auzit si tu pe la altii daca nu stii exact despre ce e vorba. Eu, de exemplu, nu o sa dau niciodata sfaturi legate de chitare acustice pentru ca nu am avut niciodata asa ceva si nu am nici cea mai vaga idee despre cum suna in functie de lemnele folosite, despre cum ar trebui sa se simta la mana mana etc.

Link to comment
Share on other sites

ai putea sa te uiti dupa un fender cd-60 sau un takamine g320..sau la ibanez seria artwood e foarte buna...zic doar orientativ..o sa las colegii care se pricep mai bine in domeniul acusticelor sa te indrume mai exact.. :D

Dude, nu te mai baga sa dai sfaturi din ce ai auzit si tu pe la altii daca nu stii exact despre ce e vorba. Eu, de exemplu, nu o sa dau niciodata sfaturi legate de chitare acustice pentru ca nu am avut niciodata asa ceva si nu am nici cea mai vaga idee despre cum suna in functie de lemnele folosite, despre cum ar trebui sa se simta la mana mana etc.

Nu ca ar fi prima oara, ma tot uit si eu pe forum si vad numai dintrastia care dau sfaturi. 90% dintre sfaturile userului Hyplink sunt pe dinafara... Lasati ma userii experimentati sa dea sfaturi incepatorilor. De multe ori voi ii indrumati pe cai gresite. Nu va mai chinuiti sa adunati post-uri ca sa arate bine profilul.

Edited by alienkaze
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Mucifer

Mersi mult pentru sfaturi, am sa incerc sa le instalez pe Squier iar daca nu reusesc am sa cumpar alta chitara. Ma gandeam la un Epiphone Les Paul Special II GT.

Echipament nu prea am cine stie ce, dupa cum am mai spus chitara este decat un hobby. In curand am sa achizitionez si un MXR DD11 dupa care cred ca am sa ma opresc investitia. Oricum talentul nu prea justifica toata cheltuiala :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult pentru sfaturi, am sa incerc sa le instalez pe Squier iar daca nu reusesc am sa cumpar alta chitara. Ma gandeam la un Epiphone Les Paul Special II GT.

Echipament nu prea am cine stie ce, dupa cum am mai spus chitara este decat un hobby. In curand am sa achizitionez si un MXR DD11 dupa care cred ca am sa ma opresc investitia. Oricum talentul nu prea justifica toata cheltuiala :)

 

Eu zic sa stai linistit si sa cauti un amp mai degraba. Pedala aia nu are simulare de cabinet pe dansa, nu va suna ok decat printr-un cabinet. Ca sa economisesti niste bani, poti incerca solutii software.

 

Am tras un sample cu un Squier Bullet cu Hot Rails in bridge prin Guitar Rig, cu preset-ul default "Doombag's Delite". Acum daca stai sa-l gadili, sa faci diverse setari, automat, poate suna mult mai bine. Dar eu consider ca e ok pentru un hobby.

untitled.mp3

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa stai linistit si sa cauti un amp mai degraba. Pedala aia nu are simulare de cabinet pe dansa, nu va suna ok decat printr-un cabinet. Ca sa economisesti niste bani, poti incerca solutii software.

 

Am tras un sample cu un Squier Bullet cu Hot Rails in bridge prin Guitar Rig, cu preset-ul default "Doombag's Delite". Acum daca stai sa-l gadili, sa faci diverse setari, automat, poate suna mult mai bine. Dar eu consider ca e ok pentru un hobby.

 

Ce cabinet ..al ministrului sau Cabinet dentar ?

 

Sti in ce consta o simulare de "cabinet"? .

 

 

 

 

In cele mai multe "pedale" este doar un filtru ce poti sa-l faci cu orice EQ grafic sau parametric.si suna mai curat mai bine.

 

O simulare de "cabinet" este cam complicat sa produci sunt foarte multe caracteristici /parametrii in timp /sound .

 

La pedale de distors un simplu circuit RC face pe scabsim-ul.

 

MAi cumpara baiatul un chorus/flanger mai destept si poti seta atat un cabsim cat si harmoniser/exciter la nivel de multiefect mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest xmagerz

aah, imi cer scuze daca sunt prea insistent, dar mai scriu o data in speranta ca mai vede cineva. ( mai ales ca vreau sa achizitionez chitara zilele astea )

Am mai citit si eu si vad ca, consensul este ca takamine g320 este cam cea mai buna achizitie in 600 Ron. Ei bine, va intreb, se merita sa mai pun 2 3 sute ron ca sa iau altceva gen vreun Ibanez AW30NT, vreun Fender CD 140S, sau eu stiu ce mai e pe-acolo?

// de asemenea, se merita sa achizitionez din prima alte corzi decat cele standard?

Link to comment
Share on other sites

se merita sa achizitionez din prima alte corzi decat cele standard?

 

Depinde in ce stadiu sunt corzile in momentul achizitiei chitarei. Unii prefera sa le schimbe pe cele stock imediat dupa cumpararea chitarei, din diverse motive (gen prefera un anume tip de corzi, sau cele stock sunt mai vechi etc.), altii prefera sa le lase pe cele stock pana se uzeaza si le schimba ceva mai tarziu.

 

Prin urmare, depinde de gust, ca sa zic asa. Daca preferi un anume tip de corzi, sau daca cele stock sunt oxidate etc., le poti schimba. Dar daca esti incepator, nu cred ca ai putea sesiza vreo diferenta, cred ca ai putea merge pe cele stock o vreme. Eu, spre exemplu, cand mi-am luat chitara prima oara, am stat vreo 5 luni cu corzile stock - se cam uzasera si nici nu mi-am dat seama. Abia apoi am citit pe net cum e cu corzile uzate, oxidate etc si abia atunci le-am schimbat.

 

Apropo, vezi ca o eventuala schimbare de corzi (mai ales daca schimbi grosimea si marca) implica si niste mici ajustari ale chitarei - reglarea curburii gatului etc.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

Guest ThE-EnD

Salut! Cant de cativa ani la chitara electrica (sunt pe la un nivel intermediar), dar m-am indreptat mai mult spre fingerpicking decat spre pana asa ca vreau sa-mi cumpar o chitara clasica oarecum decenta. Ma tenteaza http://www.esound.ro/Cruzer-CC---10-by-Crafter,p-10054.html.

In schimb, vreau sa va intreb daca merita totusi sa mai scot din buzunar pt acest Fender http://www.esound.ro/Fender-ESC-105-chitara-clasica,p-9669.html , sau e mai mult renumele firmei decat calitatea reflectata in pret.

Si in ultimul rand, daca nu merita sa ma complic si sa ma multumesc cu cea mai ieftina de pe piata:

http://www.muzicastore.ro/chitara-clasica/Chitara-Clasica-Roling-s-CG-851/

Link to comment
Share on other sites

Salut, cant de ceva timp la acutica si vreu sa imi cumpar prima chitara electrica. As vrea un model Les Paul si m-am gandit ori la http://www.esound.ro...st,p-15367.html sau http://www.esound.ro...st,p-15318.html eu as vrea mai mult lp 100 dar singura problema este ca daca imi acea chitara nu o mai am bani si pentru amp. Ce ma sfatuiti lp special 2 cu amp sau lp 100 fara?

Edited by pauldd
Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa-mi iau o chitara electrica cu floyd rose si doze HSH in buget de 1000 ron , dupa niste cautari am gasit 2 chitare: http://www.netmusic.ro/product/219/7547/CORT-X6-BK si http://www.esound.ro/Aria-XL-DLX-Chitara-electrica,p-1213.html.Mie imi place mai mult cort-ul, dar nu stiu prea multe despre acest producator.Ce sfat imi dati?(daca aveti alte propuneri la acelasi pret spuneti-mi-le)

Link to comment
Share on other sites

Au aceiasi scala, aceiasi configuratie, deci alegerea e destul de grea. Din cate imi aduc aminte, singura diferenta o gasesti la profilul neckului (asta daca respectivul model Aria are acelasi profil ca si seria MAC, cu care am avut de-a face). Du-te si probeaza daca ai posibilitatea. Eu as merge pe Cort.

Link to comment
Share on other sites

salut, as dori sa ma apuc si eu de chitara si nu stiu ce chitara sa aleg, care credeti ca este mai buna dintre astea doua:

http://www.soundcreation.ro/chitare-chitari-electrice-cid8_997/fender-squier-bullet-strat-id3956.html

http://www.esound.ro/Epiphone-Ltd-edition-Les-Paul-Express-Ebony-w-gigbag,p-14989.html

?

Link to comment
Share on other sites

salut, as dori sa ma apuc si eu de chitara si nu stiu ce chitara sa aleg, care credeti ca este mai buna dintre astea doua:

http://www.soundcrea...rat-id3956.html

http://www.esound.ro...ag,p-14989.html

?

 

Salut,

 

N-am avut de a face cu Epiphone, insa am un Squier Bullet Strat si iti pot da ceva detalii. Ma rog, eu am varianta HSS (cea cu doza humbucker in bridge), vad ca tu ai ales-o pe cea cu 3 doze single coil. Chitara imi place foarte mult, o am cam de 9 luni si e ok, mai ales ca e prima mea chitara electrica. Eu zic ca e super buna pentru inceput. Griful mi se pare comod (desi nu stiu, poate or fi altele si mai tari ca asta, eu n-am avut cu ce compara pana acum), insa e putin mai dificil (dar nu imposibil) de cantat prin zona unde se imbina griful cu corpul chitarei (din ce-am tot citit pe forum unii spun ca pe Les Paul ar fi ceva mai greu de cantat la ultimele freturi decat pe Strat - dar repet, e din auzite).

 

Si sunetul imi place, mai ales cel de la doza humbucker, pe care o folosesc cel mai des. Punctul slab pe care l-am vazut aici ar fi ca nu prea am sustain... dar poate o fi si din cauza lemnului, nu stiu ce sa zic aici.

 

Am ceva probleme cu cheitele in schimb, nu prea tin acordajul, dar nu stiu daca asta e universal valabil pentru Squier Bullet... au fost si niste probleme cu bridge-ul - chitara avand tremolo, se tot misca bridge-ul si nu puteam seta intonatia cum trebuie, insa l-am blocat cu o bucata de lemn si acum e bine - la Les Paul ai bridge fix, deci daca nu vrei sa te complici cu asta, poti opta pentru Epiphone.

 

In fine, per total, Squierul e o chitara buna, zic eu, pentru inceput. Dar, pentru vreo 20 RON in plus, as fi ales varianta HSS, as zice ca ofera ceva mai multa versatilitate.

 

M-as aventura putin sa spun ca oricum, cele doua chitare pe care le-ai mentionat sunt destul de diferite, atat ca si constructie (forma - Strat vs. Les Paul), cat si ca doze (SSS vs. HSS). Acum inteleg ca nu ai experienta cu chitara, deci nu cred ca iti pot spune sa o iei pe cea pe care iti e cel mai comod sa canti si care iti place cel mai mult cum suna, asa ca ti-as sugera daca poti sa te duci macar cu cineva care se pricepe la chitare cat de cat, ca sa gasesti macar una decenta, care sa nu falseze, sa n-aiba griful stramb etc. In gama asta de pret, s-ar putea sa dai de exemplare din astea.

Edited by mike KidLazy
Link to comment
Share on other sites

chiar doream sa intreb care ar fi alegerea mai buna dintre SSS si HSS, numai ce am vorbit cu un prieten care detine un model asemanator cu epiphoneul(special 2 nu express) si a zis ca nu e prea stralucita in comparatie cu squierul(cica e si mai mica fata de squier??)...acum am de ales intre SSS si HSS. care credeti ca e mai buna pentru rock-ul(in general) din "80 pana azi"?

Edited by Evoras
Link to comment
Share on other sites

am de ales intre SSS si HSS. care credeti ca e mai buna pentru rock-ul(in general) din "80 pana azi"?

 

Eu as zice HSS, ofera ceva mai multa versatilitate decat 3 single coiluri - dar e o idee subiectiva, acum nu lua neaparat de buna ce spun. In plus, daca vrei sa "intri" putin si in metal, ar suna marfa pe un humbucker in bridge. Eu spre exemplu nu pot sa cant riffuri mai heavy pe single coil. N-am incercat cu un single coil in bridge (ca n-am avut cu ce), dar am incercat pe single coil-uri in alte pozitii (middle, spre exemplu), si nu-mi place neam cum suna. Plus ca single coil-urile (folosite singure, nu in combinatie cu o alta doza) au hum, ceea ce ma scoate din sarite...

 

Totusi, du-te si testeaza ambele chitare si vezi daca-ti place cum suna SSS si cum suna HSS, si ia ce ti se pare tie ca suna mai bine si s-ar potrivi. Diferentele de sunet ar trebui sa fie notabile in pozitiile 4 si 5 ale switch-ului (middle+bridge si bridge).

Link to comment
Share on other sites

Guest Blaga andrei

buna! sunt nou pe aici....si as vrea sa imi iau o chitara. m`am gandit la o chiitara Dean, insa nu stiu de ce calitate sunt.. am vazut un model Dean XV lefty (pt. ca sunt stangaci) dar nu vrfeau sa se strice sau sa pateasca ceva pe parcursul drumului.....sau sa se strice in catva timp.....va dau sitte`ul chitarii sa va rog mult sa va dati cu parerea.:http://www.deanguitars.com/vxl.php .....sau merita mai bine o chitare cu floyd????

 

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.