www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

De cateva luni tot caut o chitara electrica , gasesc ceva dar nu stiu daca sa imi iau una sau alta :-? Va rog sa va dati cu parerea :D

 

http://www.fly-music...-ltded-wbk.html

 

http://www.esound.ro...ar,p-13698.html

 

Si amplificator : http://www.fly-music...ntman-15-g.html

 

Acuma o intrebare:

 

Se merita sa iau de pe net chitara si amplificatorul ? In orasul meu sunt 2 magazine de muzica care au niste chitari electrice destul de faine dar pot sa zic "chinezarii" ...

 

Astept pareri :D Sau alte sugestii de chitari care sa fie maxim pana in 600 + - lei . Cant la chitara de aproximativ 2 ani ( cam in fiecare zi 2 ore ) Stiu niste scales , solo-uri , mai toate acordurile... Numai ca pe asta acustica "de fac un bend se rupe coarda" :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

De cateva luni tot caut o chitara electrica , gasesc ceva dar nu stiu daca sa imi iau una sau alta :-? Va rog sa va dati cu parerea :D

 

http://www.fly-music...-ltded-wbk.html

 

http://www.esound.ro...ar,p-13698.html

 

Si amplificator : http://www.fly-music...ntman-15-g.html

 

Acuma o intrebare:

 

Se merita sa iau de pe net chitara si amplificatorul ? In orasul meu sunt 2 magazine de muzica care au niste chitari electrice destul de faine dar pot sa zic "chinezarii" ...

 

Astept pareri :D Sau alte sugestii de chitari care sa fie maxim pana in 600 + - lei . Cant la chitara de aproximativ 2 ani ( cam in fiecare zi 2 ore ) Stiu niste scales , solo-uri , mai toate acordurile... Numai ca pe asta acustica "de fac un bend se rupe coarda" :)

 

Pai de pe internet crezi ca iei americanisme? Epiphone e made in China mai mult ca sigur, iar Flight alea probabil ca tot prin Asia, asamblate de mana de lucru ieftina.

Daca-ti place ceva din magazinele pe care le ai, la-ti de-acolo. Ai posibilitatea sa o verifici. Daca tii asa mult la ce scrie pe headstock, ia-ti chinezarii produse de firme mari. Acolo, pe langa produs, mai platesti o groaza si stickerul de pe headstock. Dar asta e... Nu inteleg de ce sunteti toti atat de xenofobi. Daca n-ar exista minunata China, probabil ca acum as vana animale pentru a-mi fabrica haine.

Amplificatorul ala e cam chel. Ai putea sa te uiti la unul digital, poate gasesti un Fender Mustang sau un Vox DA pe la mica publicitate. Ai avea si niste efecte incorporate. My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Se merita sa iau de pe net chitara si amplificatorul ?

Astept pareri :D Sau alte sugestii de chitari care sa fie maxim pana in 600 + - lei .

 

"Parerea mea: o chitara cu valoare minima de 200 Euro nu trebuie cumparata online! Nici din Romania, nici de aiurea!"

Călin Ilie - McMusic

[ http://forums.rgc.ro/topic/67154-ajutor-vintage-v100/page__view__findpost__p__634239 ]

 

Deci, orice sfat îl poţi accepta pe riscul tău doar...

 

Deci, cel mai bine e să probezi chitări în banii ăştia, de preferat împreună cu un amic, care să ştie la ce să se uite...

 

Sau poate la Mica Publicitate, una second-hand ...

 

.

Link to comment
Share on other sites

La magazinul de muzica mai este o chitara care este semi-acustica... Imi puteti spune niste detalii despre ea ? Adica care sunt diferentele intr-o chitara semi-acustica si una electrica ?

 

Si inca o intrebare : Ce firme de chitari mi-ati sugera ? Stiind ca bugetul meu este pana in 800-900 de lei cu tot cu amplificator

Eu ascult , Guns n Roses , Aerosmith , AC/DC , Pink Floyd etc :)

Edited by Sympthom
Link to comment
Share on other sites

Chitarele electrice au, corpul realizat din lemn solid, pe cand cea semi-acustica (hollow body) are corpul sub forma unei cutii de rezonanta. Din acest motiv, o poti folosi si ca o chitara acustica, sa o folosesti neamplificata. Ca diferente, in general, corpurile chitarelor hollow body sunt mai mari. In ceea ce priveste tonul, este o preferinta de gust. In general, hollow body-urile sunt folosite in blues, jazz, stiluri de muzica ce nu necesita foarte mult gain. Insa se pot folosi si pentru rock, sau chiar metal fara probleme, circuitul si dozele fiind cam la fel cu cele de pe chitarele electrice.

 

 

(Formele de f de pe chitara lui Paul Gilbert sunt doar stickere, chitara fiind un solid body).

Link to comment
Share on other sites

"Parerea mea: o chitara cu valoare minima de 200 Euro nu trebuie cumparata online! Nici din Romania, nici de aiurea!"

Călin Ilie - McMusic

[ http://forums.rgc.ro...post__p__634239 ]

 

Deci, orice sfat îl poţi accepta pe riscul tău doar...

 

Deci, cel mai bine e să probezi chitări în banii ăştia, de preferat împreună cu un amic, care să ştie la ce să se uite...

 

Sau poate la Mica Publicitate, una second-hand ...

 

.

 

...daca te duci in america cu 200 de dolari ai toate sansele sa gasesti in pawn shopuri o chitara care sa sune mai bine decat ce vezi pe net si costa 1000 - 2000 de dolari... chestia e ca nu e noua... da ma rog... are experienta...

Link to comment
Share on other sites

...daca te duci in america cu 200 de dolari ai toate sansele sa gasesti in pawn shopuri o chitara care sa sune mai bine decat ce vezi pe net si costa 1000 - 2000 de dolari... chestia e ca nu e noua... da ma rog... are experienta...

 

Absolut ! Din perspectiva mea, în momentul ăsta, am la fel de mai mari şanse de a face o călătorie dus-întors USA şi să găsesc pawn-shopul şi chitara de 200 $, cam cât ar fi ca să se rătăcească un colet cu noua chitară a lui Angus Young, expediată la adresa greşită... :)

 

Ok ! Ideea mea e că low-budget-urile sunt riscant de recomandat, iar recomandările se fac, în mod normal, pentru o chitară corect construită. Uite, de exemplu, mult lăudata pe 2011, pe RGC, Vintage V100 o încasat în ultima perioadă nişte "şuturi în fund" serioase, încât ţi-e şi frică s-o mai recomanzi...

 

Concluzia mea, pe care am mai zis-o, e că n-ar trebui începătorii trimişi la probat prin magazine... Câţi ştiu la ce să se uite şi ce să asculte ?

 

Late edit : Sau, ar putea fi trimişi, dar înainte de asta, să primească şi un link spre topicul " La ce să mă uit când îmi cumpăr chitară din magazin".

 

.

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum sunt altii, dar la chitari e ca la femei, adica cu proba, nu o iei fara proba in prealabil.

 

:)

 

 

Ai dreptate ! Bună analogia şi profit de ea, adăugând că aici este şi o asemănare, întrucât atât lemnul, cât şi femeia "lucrează" în timp... Deci contează să ştii ce probe să-i faci de la început...:P

 

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc pe nimeni foarte bun la chitara electrica , adica nu prea am prieteni care stiu canta la chitara in general... Asa ca pot sa zic ca atunci cand o sa ma duc la magazinul de muzica sa imi iau chitara electrica , o sa ma duc singur...Si revin cu intrebarea : Cum stiu daca chitara electrica e buna sau rea ? Am vazut in alte thearduri ca unele chestii de pe spatele chitarii electrice nu sunt bine amplasate sau stiu eu ce... Sincer sa fiu eu cant la chitara acustica de mult dar habar n-am cum ar trebui sa fie o chitara electrica ! Some tips ?

Link to comment
Share on other sites

O intorci pe toate partile. Te uiti la imbinarea dintre griff si corp, sa nu fie nimic aiurea pe-acolo, te uiti la partile metalice, sa nu fie nimic ruginit, tocit, etc, te uiti la neck, sa fie cat mai drept (bine, aici ar trebui sa nu fie twisted, daca e putin curbat, poate fi ajustat din truss rod), in orice caz, pentru ca ai de unde alege, cat mai drept. Incerci toate pozitiile, cauti fretbuzz, te uiti la taste, sa nu fie unele mai iesite decat altele, asculti cand invarti de potentiometre, sa nu auzi pacaneli sau brum aiurea, etc. Sunt multe...

 

 

Nu stiu cum sunt altii, dar la chitari e ca la femei, adica cu proba, nu o iei fara proba in prealabil. Si exact ca in analogia de mai devreme iti place o iei, nu iti place fara nici o suparare, dar asta e.

 

Asta depinde de situatie. Daca n-ai magazin in localitate, decat sa dai 100-150 de lei pe transport pana intr-un oras doar ca sa-ti cumperi o chitara de 400 de lei, mai bine comanzi pe net. Eu am luat vreo 3 chitare pe care n-am avut ocazia sa le testez in prealabil. N-am avut probleme cu nici una. La Ibanez Gio, daca o vedeam asa in magazin, poate ca n-o luam, actiune mare. Am rezolvat-o repede cu un imbus si o surubelnita.

Depinde. Uite, eu am in oras un magazin care are vreo 5 chitare acustice. Arata ingrozitor, nu stiu ce firme sunt, ca nici nu scrie pe headstock. Decat sa aleg de-acolo "pe cea mai buna", prefer sa dau cu banul pe internet. In plus, nu-i asa neagra situatia nici cu magazinele online. Poti sa trimiti produsul inapoi, majoritatea o sa ti-l schimbe daca e vreo problema cu el.

Repet, ma refer la chitare de-astea ieftine. Pentru restul, merita sa o vezi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sabin Yano

Am si eu o nelamurire... Nu pot sa ma decid ...INTRE IBANEZ rg321 sau IBANEZ rg370dx ( apropo nu folosesc tremolo) ... astept indicatii pretioase .. Cant mai toate genurile la chitara..Care ar fi mai buna... ??

Edited by Sabin Yano
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-as lua fara sa stau pe ganduri RG321MH. Daca tot nu folosesti floyd-ul ala, n-are rost sa-ti bati capul cu el. Bridge-ul fix e mai usor de intretinut, se schimba corzile mai repede, etc.

Vezi ca RG321 e in vreo 2 variante. Una cu corp din basswood si alta din mahon, de-acolo vine MH. RG370DX este doar din basswood. Nu o sa ma pronunt despre calitatile tonale, este la latitudinea fiecaruia. Personal prefer mahon.

Link to comment
Share on other sites

as dori sa imi iau o chitara acustica si as opta intre un ibanez v50 (este la set cu toate accesoriile) si un ibanez v72E care nu este la set. ce imi recomandati? Mentionez ca sunt incepator.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai bani.. cumparati v72e... Daca vrei sa te apuci serios de chitara si esti hotarat sa nu te lasi a-ti v72e. Daca crezi ca , chitara nu o sa fie "punctul tau culminant" al zilei ia-ti setul si vezi daca o sa-ti placa si dupa un timp o sa iti cumperi alta mai buna :D parerea mea

Link to comment
Share on other sites

in multe cazuri parte din denumirea unei chitare acustice e logica. trbuie doar sa stii putina engleza si sa gandesti logic.

de ex: e=electric, c=cutaway, s=solid (probabil doar top), sw= solid wood (top, back, sides)

probabil o litera ( de obicei ultima) e culoarea (n=natural, b=black etc), iar alta litera poate fi tipul lemnului

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.