www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Este diferenta intre chitara electro-acustica si electrica. EG321C este singura care este electro-acustica. In principiu, este o chitara acustica pe care o poti lega la un amplificator. Pentru genurile enumerate de tine, recomandata ar fi chitara electrica.

Trebuie sa gandesti si cum vei amplifica acea chitara, doar chitara nu va suna ca GnR sau Metallica.

Dintre chitarele enumerate de tine, toate sunt ok. Te-ai orientat binisor, n-ai ales nici una cu Floyd.

 

Tinand cont ca nu ai pus mana pe o chitara, iti recomand sa te uiti pe la Mica Publicitate, poti gasi o chitara decenta, la un pret mic. Un pachet in genul astuia sau astuia ti-ar fi perfecte pentru inceput.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Este diferenta intre chitara electro-acustica si electrica. EG321C este singura care este electro-acustica. In principiu, este o chitara acustica pe care o poti lega la un amplificator. Pentru genurile enumerate de tine, recomandata ar fi chitara electrica.

Trebuie sa gandesti si cum vei amplifica acea chitara, doar chitara nu va suna ca GnR sau Metallica.

Dintre chitarele enumerate de tine, toate sunt ok. Te-ai orientat binisor, n-ai ales nici una cu Floyd.

 

Tinand cont ca nu ai pus mana pe o chitara, iti recomand sa te uiti pe la Mica Publicitate, poti gasi o chitara decenta, la un pret mic. Un pachet in genul astuia sau astuia ti-ar fi perfecte pentru inceput.

 

am un mixer yamaha Yamaha - MG102C care are 4 intrari, ma pot lipsi de amplif?

 

http://usa.yamaha.com/products/live_sound/mixers/analog-mixers/mg_series_cx_models/mg82cx/?mode=model

Edited by stefid
Link to comment
Share on other sites

am un mixer yamaha Yamaha - MG102C care are 4 intrari, ma pot lipsi de amplif?

 

http://usa.yamaha.co...2cx/?mode=model

 

Ce parere aveti despre:

Epiphone Les Paul Special II Electric Guitar + Roland Micro Cube

 

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=44&BrandCategsID=324&BrandProductID=2171

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=276&BrandProductID=2868

http://www.soundcreation.ro/combo-si-cub-uri-de-chitara-cid433_1850/roland-micro-cube-id6277.html

Chitara asta se poate compara cu vreuna din cele enumerate mai sus? Adica nu vreau sa regret, imi place vintage v100 (care e scumpa) si mi-e frica de second-uri, de tepe.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu iei tepe cand cumperi SH ia cu tine un chitarist experimentat, stie sigur sa se uite dupa posibilele probleme. Roland MicroCube desi are un preamplificator care suna bine are probleme datorita difuzorului foarte mic, suna a cutie. Mai bine iei un Roland Cube 15 sau Peavey Vypyr 15. S-au vandut Vintage V100 SH in jur de 1000 lei, cel alb care a fost pe forum l-am probat personal si mi s-a paruut o chitara foarte reusita pentru pretul ei, fara probleme de constructie, cu action mic si fara fretbuzz. Am avut si eu un V100 pe care l-am vandut unui prieten, si acesta foartemultumit de chitara, la fel ca si mine. Singura "problema" a chitarii ca sa sune cu adevarat foarte bine sunt dozele care sunt putin infundate, dar cu un set de la Seymour Duncan sau Gibson de exemplu sigur obtii o chitara excelenta la un pret foarte bun.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Ce-mi recomandati sa-mi iau pentru o chitara electrica ieftina(Squier), pentru acasa, dintre urmatoarele variante de mini-amplificatoare sau un procesor de efecte pe care am de gand sa-l conectez direct la boxe/casti/pc, fara amp(am inteles ca simuleaza el ca si cum ar fi trecut printr-un amp?!):

Amp:

Ibanez DAG1 : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=258&BrandProductID=2539

Marshall MS-2 Micro: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=4&BrandCategsID=178&BrandProductID=1004

sau un procesor multi-efect:

Zoom GX1: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=5&BrandCategsID=85&BrandProductID=955

 

Nu-mi pot lua mai mult de unul dintre cele trei, evident, criteriul fiind fondurile limitate.

Ce parere aveti, cu ce as iesi mai bine, ca si tonuri acceptabile/sunet?

Link to comment
Share on other sites

Ce model? Cât de "bine" sau "prost" sunã un procesor depinde mult de echipamentul de monitorizare.

Nu am vreun model special, boxe simple pentru pc, dar mã gândeam cã diferența o face procesorul în primul rând în cât de bine prelucreazã el semnalul, reuºind sã simuleze mai mult sau mai puțin ceea ce-ºi propune.

Link to comment
Share on other sites

Zoom G1 -XN care are si pedala .

 

http://www.effectpow...m-g1x-702-p.asp

 

http://www.musik-sch...Zoom-G1-XN.html

 

Este perfect ptr orice .Calitatea este super .

 

Diferenta intre Zoom mai scumpe este ca la acelea ai mai multi parametrii de reglaj al efectelor , EQ etc .. ..dar este suficient cat ai in Zoom G1 XN .

 

http://www.mcmusic.r...randCategsID=85

 

Acea pedala eset foarte importanta se poate pune sa regleze "gain" -ul !!! .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Hello all,

 

Sunt incepator , nu am pus mana pe o chitara pana acum si vreau sa va cer ajutorul. Vreau o chitara Electro-acustica in jur de 1000ron (as vrea sa cant Nirvana, OCS, Guns'n'roses, Metallica,..samd. Am rasfoit cele peste 100 de pagini de pe forum si am de ales intre:

 

1. Vintage V100 Cherry Sunburst Electric Guitar 1300ron

2. Takamine EG321C Electro-Acoustic Guitar 955 ron

3. Jackson JS-23 Dinky Electric Guitar 925ron

4. Vintage VS6 Cherry Red Electric Guitar 1000ron

5. Vintage V99 Cherry Sunburst 1000ron

6. Ibanez - SA160 1100ron

 

un prieten care este chitarist mi-a recomandat Takamine EG321C dar nu-mi place cum arata, arata a chitara de folk, imi place Vintage V100 dar mi se pare prea scumpa. astept sfaturi!!!

 

Multumesc!

stefid

am un mixer yamaha Yamaha - MG102C care are 4 intrari, ma pot lipsi de amplif?

 

http://usa.yamaha.co...2cx/?mode=model

 

Astept in continuare parerile voastre pt ca pe data de 30 urmeaza sa fac achizitia! Multumesc!!!!!!!!!!!!!

 

Alte variante care sa merite??

Edited by stefid
Link to comment
Share on other sites

In legatura cu chitara...tu ai dat si exemple si de electro acustice si de electrice.E o mare diferenta intre ele si tu ai specificat ca vrei electro-acustica.Daca vrei electro-acustica recomandarea prietenului tau este excelenta.Vintage v100 ce iti place tie este electrica.si este excelenta , depinde si de ce buget dispui.Cauta ceva Vintage v100 la mica publicitate , gasesti cam la 1000 lei , un pret mai accesibil.

Ca raspuns la intrebarea cu mixer-ul , te poti lipsi de combo , doar ca nu o sa sune la fel.

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu chitara...tu ai dat si exemple si de electro acustice si de electrice.E o mare diferenta intre ele si tu ai specificat ca vrei electro-acustica.Daca vrei electro-acustica recomandarea prietenului tau este excelenta.Vintage v100 ce iti place tie este electrica.si este excelenta , depinde si de ce buget dispui.Cauta ceva Vintage v100 la mica publicitate , gasesti cam la 1000 lei , un pret mai accesibil.

Ca raspuns la intrebarea cu mixer-ul , te poti lipsi de combo , doar ca nu o sa sune la fel.

 

Mi-a raspuns cineva intr-un post anterior cum ca pentru ce vreau eu sa cant ca este mai potrivita cea electrica (OCS, Metallica, Nirvana, Timpuri noi, Fara zahar, Queen, Guns'n'roses si altele. Deci care chitara se potriveste? Si daca nu am atins niciodata o chitara se poate invata direct pe electrica?

 

Merci!

Edited by stefid
Link to comment
Share on other sites

-Daca ai bani Vintage V100 e cea mai potrivita , parerea mea.

-Da , poti invata direct pe electrica , trebuie doar sa vrei , insa trebuie sa fi atent cum inveti acordurile , sa le inveti cum trebuie de la inceput.

 

"Parerea ta" provine din faptul ca detii o astfel de chitara? Nu de alta, dar am cam prins scarba pe astea, cu toate ca n-am atins nici una. Gaturi sucite, finish facut aiurea, ba chiar la mica publicitate e una cu un defect destul de evident... Nu pot sa inteleg de ce le tot recomanda lumea.

Daca imi spui un acord incorect, dau un Vintage V100.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt unele chitare la mica publicitate care pur si simplu zac nebagate in seama si sunt mai bune in raportul pret /calitate chiar peste v100. Nu sunt deloc adeptul formei les paul ( mi se pare o chitara incomoda, atata la corp cat si la griff, eu unu dupa experienta de 2 luni cu o astfel de chitara ,nu mai vreau chitari cu griff vopsit ,dar nici fara cutaway-uri). O parere despre chitara nu-ti poti forma doar intrand in magazin (poate daca-ti place cum arata si culoarea , ca la comoditate trebuie sa stai cu ea cateva ore bune sa vezi daca-ti place). In ziua de azi majoritatea incepatorilor , incep sa cante datorita unei piese/ formatii , automat ei o sa vrea o chitara asemanatoare cu a idolilor ( prima care-mi vine in minte este evident G'n'R ).

 

Sfaturile care le-as da eu , imprumuta o chitara, 1 -2saptamani , daca tu te tii de repetat pe ea,dupa 1 saptamana atunci poti sa-ti cumperi o chitara ,care sa fie a ta (spun asta deoarece e plina mica publicitate de chitare virgine ! ) .

Daca ai sa cumperi ceva, sa nu o faci online, te duci frumos cu cineva care are putin h abar de chitara, probeaza si el instrumentul si gata,o cumperi. (asta daca vrei neaparat una de noua) ,

La 1300-1400 Ron cat am inteles eu ca e un vintage V100 , eu mi-am cumparat un Jackson DK2s , care nu te supara e made in Japan , si imi vine ca o manusa.

O chitara veche (ex ibanez roadstar II 1985) se poate dovedi a fi o alegere mai buna decat una produsa in 2011 sa zicem, deoarece lemnul lucreaza si pot aparea probleme, crapaturi, torsiuni (da o sa ti-o schimbe magazinul)

 

 

Hai sa nu generalizam despre marca Vintage, mi se pare o alternativa buna la banii respectivi, insa la chitara respectiva trebuie schimbat una alta ca sa o faci decenta, incepand cu cheitele de acordaj /doze /electronice , asta pentru pasionatii de les pauluri. Fiecare marca celebra mai are si rebuturi, ca s-a intamplat fix la vintage sa fie 2-3 defecte, poate fi o simpla concidenta.

 

Parerile sunt impartite , fiecare cu preferintele proprii , iar unele argumente sunt pur subiective, e la alegerea ta ce vrei .

 

 

 

Si ca sa las si eu o intrebare, modelele cu flamed maple top la vintage au colant sau chiar e o placa subtire de maple (veneer)?

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Cu riscul de a fi ignorat repetand aceeasi intrebare.

Vreau sa invat sa cand la chitara, motivul fiind ca imi place cel mai mult acest instrument, ascult foarte mult rock dar imi place foarte mult si acustica, fiind doua sunete diferite este greu sa le pun in balanta.

Vreau sa-mi iau o chitara acustica ieftina, nu vreau sa dau bani multi pe ea pentru ca nu stiu deloc sa cant.

Am un buget de aproximativ 100 Euro, cu rugamintile de rigoare, inspre ce sa ma indrept, ar fi indicat sa mearga cineva cu mine in magazin sa o probeze sau sa merg orbeste, sa-mi iau marimea 3 sau 4?

 

Multumesc.

Edited by wicked
Link to comment
Share on other sites

Ai pus mana pe o chitara pana acum? Tu ai in suflet ceva melodii. Incearca pe o chitara, cu cineva care stie acele cantece care iti plac tie si vezi daca ceea ce visezi cand asculti o anumita melodie ti se traspune si in maini pe chitara. Drumul este lung si depinde de tine. Ia-ti o chitara si apoi vezi daca ce visai poti face. De luat...daca vei iubi chitara tu vei stii ce ti se potriveste. Incearca si apoi vei vedea daca poti canta ca in trairile tale cand asculti nush ce solo sau armonie. Si da, mergi cu cineva. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfat, totusi sunt in mare dilema daca sa incep cu electrica sau cu acustica.

Imi place mai mult rock-ul decat folk-ul, dar pe acustica/acustica-electrica ascult Govi, Al Di Meola, Craig Chaquico, Shahin&Sepehr chiar si Armik si-mi plac mult.

Mi-e teama de electrica deoarece imi trebuie si o statie/boxa, vecini, timpul liber doar seara :)

 

Chitara am luat in mana doar sa o tin nu sa o si studiez, tocmai de aceea intreb care marca suna mai bine/melodios, stiu ca marimea 4 este cea mai indicata pentru calitatea sunetului, dar mi-e teama ca e prea mare :)

Sunetul chitarii il am deoarece ascult foarte mult, dar nici nu as vrea sa dau la inceput 400-500 de euro pentru simplul motiv ca poate nu ma prinde sa si cant :)

 

Are un prieten de vanzare un Hora SM50 cu 400 de lei folosita foarte putin, am vazut pe aici ca sunt jalnice fata de altele la aceleasi preturi.

Link to comment
Share on other sites

Pai cati ani ai? Marimi mai mici se iau in functie de marimea copchilului.

Problema zgomotului poate fi pusa si invers. Cu electrica poti sa canti fara sa faci galagie, dar cu acustica nu prea. O poti conecta la calculator. Exista procesoare cu iesire pentru casti, poti canta in liniste.

 

Observ ca esti destul de realist (poate sa nu-ti placa). Cel mai bine ai fi sa te uiti pe la Mica Publicitate, gasesti instrumente la jumatate de pret. Nu te lua dupa ce scrie pe headstock, ce firma este, ia-ti o chitara in functie de necesitatile tale. Fiind si din Bucuresti, ai sanse mari sa gasesti pe cineva din acelasi oras, o poti proba. E cel mai bine sa te duci cu cineva, stie la ce sa se uite.

 

Investitia este putin mai mare in cazul chitarei electrice, iti mai trebuie un cablu si un procesor pentru inceput. Pe viitor, daca te prinde "microbul", o sa vrei si amplificator, pedale, nebunii.

 

Hora nu sunt proaste. Daca o alegi ca lumea, sa n-aiba erori de fabricatie evidente, sunt foarte ok tinand cont de pret. Mult mai bune decat multe altele la pretul asta. Au prins ele reputatia asta din mai multe motive:

1) Gigel si-a cumparat o Hora cu 150 de lei, a pus mana pe Fenderul lui Ionut de 2000 de lei si a zis "vai, e proasta Hora";

2) Gigel a gasit o hora clasica in podul parintilor si i-a pus corzi de metal. Gatul s-a strambat, concluzia: "vai, e proasta Hora";

3) Lui Gigel nu-i ies acordurile cu bare pe Hora, iar vina lui, evident, n-are cum sa fie, concluzia: "vai, e proasta Hora".

 

Alege ce-ti place. Daca te vezi zdranganind la acustica, ia-ti acustica, daca te vezi zdranganind la electrica, ia-ti electrica. Nu asculta sfaturile alea idioate de genul "incepe pe clasica pentru a prinde forta in degete".

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Cunostiinta care are SM-ul 50 este chitarist de o viata, chitara a luat-o cand a fost in concediu in zona Reghin, neavand la el din arsenalul de acasa, a zis sa incerce si o Hora.

Presupun ca a incercat-o cand a luat-o.

 

Am 29, nu sunt scund, deci nu ar fi problema de brate scurte, sa merg pe 4?

 

P.S. Se incumeta cineva sa mearga cu mine la un magazin de chitare, stiu ca nu suna prea bine, dar nu am cu cine sa merg daca ar fi sa o iau noua.

Dau berea ! :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat inima in dinti si am dat o fuga pana la Muzica.

Am vorbit cu doi insi acolo, baietii stiu ceva, mi-au cantat doua cantece cu trei marci in aceeasi arie de pret cu aceleasi acorduri, si m-au indrumat catre Yamaha F310 TBS.

"Am" mai mult ei au testat un Hohner, Yamaha si o marca cu W, i-am uitat numele :)

Pe langa sunetul placut mi-au argumentat ca este mai usor de invatat pe Yamaha decat pe celelalte doua avand corzile mai aproape de griff.

Sa ma mai zbat sa merg cu un cunoscator, sau sa merg pe mana lor spunandu-mi ca nu sunt doar vanzatori si ca au ceva cunostiinte.

 

Toate cele bune !

Link to comment
Share on other sites

Yamaha aceea e decenta, dar nu face mai mult de 450 lei, daca este peste eu zic sa te orientezi catre Fender CD60 sau Takamine G320, dupa parerea mea ambele mai bune, cu un mic plus pentru Takamine.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=2579

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=51

 

Am avut ambele chitari si mi-au placut, dar parca Takamine are un ton ceva mai bun si e si setata mai bine din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

Ok, am sa merg pe Takamine, am citit mai multe review-uri ca ar fi mai buna decat Fender.

Este musai sa-mi iau acel NS sau pot sa-mi iau:

G321 - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=3171 - fiind probabil mai buna.

G320 BBS - http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=325&BrandProductID=3170 - practic aceeasi chitara dar alta culoare.

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Hmm scuze daca ma bag...dar daca ai posibilitate de un buget de 550 lei te sfatuiesc din toata inima sa iei un http://www.mcmusic.r...dProductID=1622 Takamine G320 am avut si eu intentia da a o lua..am probat-o era foarte buna..singurul motiv pentru care nu am luat-o (nu are legaturea cu chitara) e ca mi-am luat o electrica..dar o recomand..sunet cald si placut..finisaj frumos :D 10/10 din partea mea

 

Acum o intrebare din partea mea...merge legat un Vox 15R Pathfider si un Zoom G1Xn?? adica ampi pentru clean tremolo gain si ce are..si zoom pentru efecte?? fac echipa buna impreuna??

Edited by Hyplink
Link to comment
Share on other sites

E o combinatie ok, dar ai putea obtine cam aceleasi rezultate si cu procesorul (care are simulare de cabinet) trecut printr boxe cu putere. Acum 2 zile pe un alt topic Blackthorn a recomandat http://www.emag.ro/boxe/boxe-logitech-20-x-140-5w-rms--p970264-0914 , set pe care eu il folosesc cu placere de acusi 2 ani ca monitorizare de dormitor, alaturi de niste casti Genius.

Link to comment
Share on other sites

Stiu..dar am zis de Vox pentru ca asta il voi cumpara intai..si dupa ceva timp o sa strang si de boos..si as vrea ceva portabil..gen amp...si un bos..sa fie totul usor...si prin boxe..is cam nasoale..ceva gen 5.1 de 10 ani..cu barait...asa ca prefer prin acel vox ca am vazut ca e destul de bun..si eu cred ca se vor impaca binisor :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.