www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Gama Affinity consta in chitari adevarate, la preturi accesibile, ideale pentru incepatori, infiderent de varsta. Chitarile Affinity Strat si Affinity Tele au corp contur din lemn de plop, usor mai inguste decat chitarile standard. Au grif din artar sau trandafir, cu 21 de taste, foarte usor manevrabil. Pe langa modelul Strat, este disponibila si varianta Fat Strat, cu o doza humbucker.Chitarile sunt produse in China, sub stricta supervizare a Fender.

Chitarile sunt disponibile atat din stoc, cat si la comanda, functie de culoare solicitata.

Pret de la : 690 RON

 

Ma rog ... nu e integral plop...... ma bad

 

Si ampu e de 15W

 

Si pana un affinity tot ii depaseste bugetul ....

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ia-ti adio de la amp si procesor cand esti limitat la 200E. Mergi pe Squier, dupa cum ti s-a recomandat deja, eventual chiar si la mana a doua. Amplificatorul si procesorul le poti inlocui cu succes cu ajutorul calculatorului(cel putin pentru inceput si pentru invatat/studia - aka cantat in casa).

 

Ai aici o oferta care, dupa parerea mea, merita luata in considerare(daca mai este inca valabila...) > http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4453

 

Oricare ar fi alegerea ta, nu uita sa iei cu tine un priceput care sa te ajute.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Daca tot vrei ceva cu humbucker nu cred ca o sa mai ai bani pentru Amp.Cred ca solutia cea mai buna este sa iti iei ceva mana a doua.In 200Euro gasesti o chitara destul de buna.Cum a zis si Alex cel mai bine ar fi sa iei pe cineva care cunoaste cand iti iei chitara.

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

naspa rau cu chitara asta

vad yo ce-mi iau mai vorbim

 

 

astept si alte opinii aici sau p maia dilautzu@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Cum au zis si altii, o chitara second-hand, iar pe post de amp calculatorul.Pentru inceput ar fi suficient.Dupa aceea, daca mai faci rost de bani, merita sa-ti iei un practice amp decent.Decat scule noi si proaste, mai bine mai vechi da' cat de cat ok. :)

 

Off-topic:Aici zici ca esti pe messenger :)

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa iti iei ceva second mergi neaparat cu unu care se pricepe ..... nu unu care canta de un an sau ceva de genul asta, ci cu unu care CHIAR SE PRICEPE SI ARE MULTA EXPERIENTA.... ai grija si la lemnul chitarii sa nu fie facuta din "oh christmas tree" si asa mai departe, daca nu stii pe nici un bazat ia-ti ceva nou.... si vezi ca cand(scuza cacofonia) o sa bagi chitara prin calculator... sa nu te astepti la tonuri de Metallica sau ce asculti tu ... o sa sune cam prost prin calculator, dar asta nu inseamna ca chitara este proasta !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Daca nu stii pe nici un bazat ia-ti ceva nou...

 

Hai serios ?Crede`ma ca si la chitarile noi iti poti lua o foarte mare teapa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Feenix

Hey. Ok am strans vreo 8-9 milioane, vreau sa-mi iau electrica, ca de 5 ani tot stau cu acustica (chiar daca avea si ea amp si nu suna rau). Acuma din ce am citit eu pe aici squier e buna pentru inceput dar as vrea mai precis un model ceva, aveam de gand sa-mi iau ceva din zona (bucuresti) si m-am orientat spre proguitar care aveau si showmaster si affinity, parca am vazut si master. Ah si care e exact diferenta intre m80 si m80 bolt on neck ca e un mare mister pt mine.. 8 mil -20 milioane .. sigur e o diferenta undeva. De incercat am incercat un jackson care nu suna rau, si nu am mai avut timp sa iau la puricat si squier-u. Astept opinii,advice, orice.

Link to comment
Share on other sites

Guest dark

Deci la M80 ala la 20mil are doze seymour duncan (f. bune), mai are pe grif niste dungi (park ar fi bune la ceva...) si gat fix. La M80 Bolt-On Neck (sau se mai cheama Special) are niste doze mai slabute (destul de bune), n-are dungile alea pe gat si are gat mobil. Daca vrei ca canti metale trebuie sa-ti iei o chitara cu cel putin o doza dubla (humbucker). Din seria Affinity de la Squier, Fat Strat e mai bun...restu nu-s prea reusite. La Jackson am incercat niste modele mai ieftine de 10 mil si am fost dezamagit de sunet. Ai putea sa incerci un Squier Showmaster SSH, daca mai au reducere la ProGuitar, la 8,5 mil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Angus Malmsteen

Voi ce ziceti de un Fender strat cu 3 doze?

 

Voi ce ziceti de un Fender strat cu 3 doze? Ah si daca imi iau, Merita sa schimb dozele cu unele dimarzio sau sunt mai bune alea din fabricatie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Feenix

ok m-am informat cat de cat ce si cum.. acum ma gandesc intre m-80(bolt on neck) si standard series? Pro si contra , astept pareri. Si cam care sunt particularitatile intre cele din standard series de la squier?

Link to comment
Share on other sites

Hey. Ok am strans vreo 8-9 milioane, vreau sa-mi iau electrica, ca de 5 ani tot stau cu acustica (chiar daca avea si ea amp si nu suna rau). Acuma din ce am citit eu pe aici squier e buna pentru inceput dar as vrea mai precis un model ceva, aveam de gand sa-mi iau ceva din zona (bucuresti) si m-am orientat spre proguitar care aveau si showmaster si affinity, parca am vazut si master. Ah si care e exact diferenta intre m80 si m80 bolt on neck ca e un mare mister pt mine.. 8 mil -20 milioane .. sigur e o diferenta undeva. De incercat am incercat un jackson care nu suna rau, si nu am mai avut timp sa iau la puricat si squier-u. Astept opinii,advice, orice.

 

vand eu squier standard fat stratocaster. linku este in signature... daca te intereseaza vorbim...

Link to comment
Share on other sites

Guest Feenix

vand eu squier standard fat stratocaster. linku este in signature... daca te intereseaza vorbim...

nup nu ma intereseaza.. intre timp m-am si hotarat singur :) iau zilele astea un bolt on neck m-80;O sa revin cu primele impresii dupa jam-urile de rigoare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest andru

am si eu o intrebare care se preteaza la acest topic. vreau sa ma apuc de bass in curand dar vreau " sa imi fac temele " de acum. intrebarea e simpla. ce bass sa imi iau asa de inceput in intervalul de 500-600 ron.? as vrea sa cant ceva gen u2 ,aerosmith. mersi de raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Feenix

Are sau s-a jucat cineva cu un M80 Bolt on neck? Merita banii?

 

Dap, am eu. Face fiecare banut si cativa in plus chiar. Cu un Behringer X V-Amp si chitara asta poti face orice, si in plus suna bine. Go for it.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut intr-un magazin un set Yamaha, la 13.600.000 lei. Chitara are doua humbucker si un single; setul mai cuprinde o statie micuta, un tuner... dracu' mai stie ce :)

Face banii astia?

Alternativa ce mi s-a oferit este un Jackson PS4, destul de cantat, la 150 euro, pentru care trebuie sa cumpar separat toate cele: procesor, etc... si nu stiu la ce suma se va ridica totul.

Sfaturi, ceva? Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut intr-un magazin un set Yamaha, la 13.600.000 lei. Chitara are doua humbucker si un single; setul mai cuprinde o statie micuta, un tuner... dracu' mai stie ce :)

Face banii astia?

Alternativa ce mi s-a oferit este un Jackson PS4, destul de cantat, la 150 euro, pentru care trebuie sa cumpar separat toate cele: procesor, etc... si nu stiu la ce suma se va ridica totul.

Sfaturi, ceva? Mersi.

mergi pe SH.

iesi si mai ieftin si cu scule mai bune decat yamaha.

chiar de aici de pe site poti sa-ti iei scule mai bune, chiar daca SH.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.