www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

In mod clar nu Harley Benton.Desi Hora au reputatie cam proasta la chitare acustice si electice am auzit numai pareri bune despre cele clasice , cred ca ar merita sa iti iei una Hora daca dispui de buget redus clasicele hora sunt peste toate copiile prezentate mai sus.Dute probeaza care iti place o iei acasa apoi cand simti ca vrei altceva iti cumperi o alta chitara .end of story

Edited by Septi
Link to comment
Share on other sites

Salut, am strans cativa bani si vreau sa-mi cumpar o chitara electrica + un amplificator cat mai curand. Nu stiu pe care sa o aleg am doua preferinte in momentul acesta Ibanez GRGR121EX si Ibanez GRG220DEX.A doua are floyd rose iar prima bridgeul fix, nu am nevoie de whammy bar dar daca e o alegere mai buna o iau pe adoua.Iar ca amplificator ma gandeam la un Ibanez IBZ15GR. Vreau sa va mai intreb daca pe cea cu bridgeul fix ar fi mai dificil de cantat, ma gandesc ca are mai multa tensiune.Sunt incepator insa vreau o chitara buna si pentru viitor, alta nu-mi voi mai cumpara. Daca aveti alte propuneri bugetul meu este de 1200 lei.

 

Ia-ti Ibanez GRGR121EX, daca vrei noua, dar daca vrei SH cauta un RG321, o sa fii foarte multumit de ea. Ambele chitare sunt foarte misto, odata ce inveti sa canti, spun asta din experienta personala, am avut un GRG220, pe care nu ti-l recomand acum, fiindca are floyd, dar era o chitara f buna pentru un incepator, avea gatul foarte misto, si acum am un RGR321EX care se simte foarte placut. Deci daca vrei sh cauta pe forum un RG321, daca vrei noua, ia-ti GRGR-ul. Cat despre amp, ce a recomandat omu' de mai sus cred ca e bun:D, poti sa incerci si un VOX Pathfinder, sau un Laney P20. Succes:D

Link to comment
Share on other sites

Si Framus Classic are cineva? ma intereseaza daca sunt chiar nemtesti sau doar chinezarii branduite

 

Am evitat raspunsul, dar vad ca deschizi topicuri peste topicuri. Iti cumperi o chitara care costa 200 de lei. Ce vrei de la ea? Cheite aurite? Nu conteaza unde e fabricata. Poate sa fie fabricata si in Romania, de niste boschetari. Daca poti sa canti la ea, e excelenta.

Daca vrei sa stii daca este cea mai buna alegere pe care o poti face, iti pot spune ca orice chitara din cele enumerate de tine mai sus e cea mai buna alegere.

Link to comment
Share on other sites

Probabil si chitarele Hora sunt chinezarii ...hahahaha

 

Oameni buni cu macar UN DRAM de inteligenta si logica !!!

 

Chitara CONTRAFACUTA

 

inseamna ca avem o chitara copie perfecta al originalului !!!!!

 

 

care se vinde la un pret usor mai avantajos decat originalul ....cine pierde ?...>firma originala pierde.... caci chitarele originale mai scumope vor ramane in depozite!!!

 

Chitaristul nu are de suferit daca chitara este facuta de zece negrii mititei sau 7 chinezi batrani ...daca este o copie perfecta ( contrafacuta) ce are toate calitatile originalului .Care-i problema ?....PLUS este mai ieftina.

 

Singura problema ar fi sa aiba garantie ...lucru imoportant la o chitara scumpa.

 

In rest cu piese de schimb ( la o adica ) nu-i nici o peoblema ..toate chitarele de un anumit tip sunt "standardizate" asa ca poti sa schimbi si sa interschimbi componente fara nici o problema...

 

IN CONSECINTA

 

Chitaristul NU ARE NIMIC DE PIERDUT daca cumpara o chitara "contrafacuta" , daca chitara este buna si ieftina este ideala ..nu?.

TRotodata ca si chitarist care se pricepe la chitare nu ma intereseaza ce scrie pe chitara ,"logo"-ul ..sa scrie ce vor ei daca chitara este OK.

 

Firma "originala" pierde caci nu are nici un castig de pe urma vanzarii propriului model proiectat si dezvoltat pe bani multi si folosire brand-ului /logo-ului ilegal fara un contract de licenta sau ceva asemanator.

 

Un colectionar de chitare "vintage originale" foarte scumpe ( 100000-500000 $) este altceva si se inscrie in alte categorie de ptrobleme ,acesta stie ce cumpara si de unde..In orice caz nu are treaba cu chitarele ciontrafacute noi ...se fereste de "contafecute vintage"

 

 

Deci a nu se confunda prioritatile de valorii ,,,,

 

chitarist <->colectionar de chitare sunt doua lucruri diferite.

 

Chitaristul cumpara chitara ca sa cante

 

Colectionarul cumpara chitara ca sa-si investeasca banii .

 

 

Nu "BRAND"-ul face chitaristul !!!!

 

"BRAND"-urile au fost aduse in atentia cumparatorilor de catre chitaristi...deci"

 

Chitaristi au facut "BRAND"-ul!!!

 

 

Iei o chitara noname...canti la ea dumnezeieste ajungi mare vedeta.....apoi fara mare efort publicitar poti vinde aceata chitara la mii si mii de amatorii ...a devenit un BRAND ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest stmlk

ok, am inteles :) ms de sfaturi

 

scz de insistenta, sunt mai obisnuit cu cumpararea de electronice, de-aia intrebam ce si cum, ca mai zice unu-altu nu-ti lua modelul ala ca are nustiu ce bai, sau dupa o luna se strica o chestie la el

Link to comment
Share on other sites

ok, am inteles :) ms de sfaturi

 

scz de insistenta, sunt mai obisnuit cu cumpararea de electronice, de-aia intrebam ce si cum, ca mai zice unu-altu nu-ti lua modelul ala ca are nustiu ce bai, sau dupa o luna se strica o chestie la el

 

Chitarele ieftine poat sa aiba hardware slab ...otel slab la vibrator ,la chei, comutator ..potmetre proaste ...dozele de obicei nu au probleme ,

 

Lemnul sa fie bun , se "upgradeaza| chitara pe rand cu ce se strica...potmetre , comutatoare, vibrator, chei .

daca este cazul.

Dar cum am scris se poate canta la ele ,doar ca unele componente tin mai putin.

 

Cu tastele nu am observat diferente intre chitare scumpe si ieftine ..dar am citit ca unele chitare au taste din otel ce unora nu le place ...dar cred ca tin mai mult in timp...

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Oameni buni! sunt pe cale sa imi iau un Takamine eg523sc. numai ca buba mare e ca am citit multe recenzii si sa zic, in jur de vreo 70% se plangeau ca actiunea e prea inalta si are fret buzz. ma adresez celor care detin modelu` asta.. sa imi zica si mie daca au intampinat asa ceva, daca merita, daca nu stiu :-??

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni! sunt pe cale sa imi iau un Takamine eg523sc. numai ca buba mare e ca am citit multe recenzii si sa zic, in jur de vreo 70% se plangeau ca actiunea e prea inalta si are fret buzz. ma adresez celor care detin modelu` asta.. sa imi zica si mie daca au intampinat asa ceva, daca merita, daca nu stiu :-??

Daca actiunea e mare la o chitara noua, nu e problema, se poate rezolva. La ultimele 2 chitare pe care le-am cumparat (acustice), actiunea era ~5mm la fretul 12. Am ajustat singur actiunea, dureaza 20 de minute pentru mine sau probabil 10 minute pentru cineva experimentat.

Daca dai de fret buzz, treaba e mai serioasa; cauzele merg de la relief insuficient sau inexistent pina la freturi inegale sau montate prost si e mai greu de remediat.

Concret, daca as cumpara o chitara noua - si nu de mult am facut asta - un fret buzz m-ar face sa o las deoparte si sa testez alta, actiunea inalta nu m-ar deranja.

In cazul de fata, sunt mai multe firme romanesti care vind modelul asta, poti sa mergi in magazin sa il testezi personal.

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni! sunt pe cale sa imi iau un Takamine eg523sc. numai ca buba mare e ca am citit multe recenzii si sa zic, in jur de vreo 70% se plangeau ca actiunea e prea inalta si are fret buzz. ma adresez celor care detin modelu` asta.. sa imi zica si mie daca au intampinat asa ceva, daca merita, daca nu stiu :-??

 

Am cantat acum cativa ani cu un tip care avea un Takamine EG523. Actiunea a fost din fabrica ceva mai inalta decat as fi vrut-o eu de exemplu, dar griful era foarte bine tastat si nu avea nici un pic de fretbuzz. Mi-a placut foarte mult profilul grifului, era extrem de comod. Treaba cu actiunea s-a rezolvat relativ repede, cam intr-o ora de munca prima data cand i-am schimbat corzile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

pai o sa ma duc la Bucuresti, la MC, o au in stoc. dar e cea mai potrivita chitara pentru banii pe care ii am si pentru ce ofera ea. si acolo nu cred ca au prea multe chitare de acelasi fel ca sa le probez. poate maxim 2. de actiune ziceam ca avea buzz cu ea inalta. nu vreau sa ma gandesc daca o si cobor. oricum, ma pricep sa ii fac setup-ul, dar la bridge stiu ca era o chestie mai speciala, erau parca daca imi amintesc eu bine, 7 placute de lemn sau ceva de genul. ma mai consolam eu cu gandu` ca ce citisem eu pe net, erau pareri de prin 2004, 2006, alta din 2009. poate au remediat problemele alea :-? mai ales ca in 2011 au scos o serie noua de chitare. poate am noroc si nimeresc sa fie scoasa in 2010 sau 2011. in rest, am auzit numai de bine, tot asa , cu griff-ul foarte comod, corpul foarte rezonant , cu joase din belsug, dar si inalte. in fine. daca mai e si altcineva care a avut de`a face cu takamina asta, mai astept pareri. mersi celor care mi`ati raspuns pana acum!

Link to comment
Share on other sites

Chitara in mod clar are soundul ei personal, ori iti place ori o urasti, la rece nu m-a dat pe spate, in general prefer retetele mai uzuale, gen top molid cu spate de mahon sau palisandru, sau top de cedru. Molid cu maple nu e neaparat foarte pe gustul meu, dar suna foarte bine pentru struming. Chitara suna foarte bine amplificata, se vede experienta Takamine in construirea partii de preluare si electronica. Are un ton cald, clar si foarte prezent in mix. Eu zic ca merita incercate toate exemplarele pe care le gasesti in magazin, dar si alte modele in jurul aceluiasi pret, asta ca sa ai fii sigur ca alegi cea mai buna solutie pentru banii investiti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Mersi de raspuns. tu ce ti`ai lua de banii aia?

 

si acuma o intrebare de baraj: unde Doamne iarta`ma e magazinu` MC Music de pe Campineanu nr. 5? m`am dus pe google maps si am intrat in 3d si am luat toata strada de la cap la coada si m`am uitat si in stanga si in dreapta. si tot ce am gasit a fost Senia. si Muzica store pe victoriei. nici urma de MC pe campineanu. cred ca imi trebuie o poza !

Link to comment
Share on other sites

De la Senia o iei in sus, spre B1TV, treci de intersectia cu Calea Victoriei si o sa vezi la un moment dat, inainte sa ajungi BD Magheru si pe stanga si pe dreapta MC Music.

 

Nu stiu exact ce mi-as lua la banii astia, daca as vrea genul ala de chitara m-as uita si la http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=44&BrandCategsID=382&BrandProductID=2653

Nu spun ca e mai buna, dar e posibil ca neamplificata sa sune ceva mai interesant, amplificata in schimb nu cred ca se poate compara cu Takamine.

 

M-as mai uita si la:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=326&BrandProductID=2635

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=37&BrandCategsID=326&BrandProductID=2210

 

As alege dupa ce as proba cat mai multe modele in plaja asta de pret, in definitiv pe internet toate arata bine, cand ajungi acolo e posibil ca ceva care ti se parea ca e o mare afacere sa nu mai fie la fel, sau ceva care nu te-ai fi gandit vreodata ca la o optiune sa iti placa foarte mult. Intreaba-i si pe baietii din magazin ce mai au la banii aia si ce iti recomanda, dar cel mai bine e ca tu sa decizi ce ti se potriveste mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Am avut ocazia sa incerc acel takamine de care spune Blackthorn si anume acesta http://www.mcmusic.r...dProductID=2210 acum cateva zile si pot spune ca este o chitara foarte echilibrata si bine lucrata dpdv tehnic. Are si un action destul de mic pt o electroacustica (no buzz), dar asta e doar parerea mea. :). Dupa urechea mea suna foarte bine. Dar stii cum e, nu toate chitarele cu aceeasi marca / nume sunt la fel. Poate am avut doar norocul sa dau peste una lucrata mai bine ca restul din aceeasi serie. Chitarele desi sunt acelasi model, nu cred ca gasesti 2 care sa sune identic. E vorba si de gust. Dute, cum ti s-a mai spus, si incearca singur cateva chitare si care simti ca ti se potriveste, aia e chitara cea mai buna :)

 

Cu respect,

Pop Lucian - Ovidiu

Edited by Metalzone91
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut cam acelasi buget si unul din modelele care ma tentau a fost chiar EG540SSC de care au pomenit si Blackthorn si Metalzone91. Mi-am zis ca pentru 2000 de lei vreau o chitara cu top solid si spate solid, ca doar top solid aveam deja. N-am mai ajuns sa o incerc pentru ca mi-am luat un Epi Masterbilt, dar mai intreb cum ar fi fost totusi :) Nu ca nu as fi multumit de a mea, suna foarte bine.

P.S. MC e singurul magazin care are modelul asta?

Edited by andydufresne
Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

De la Senia o iei in sus, spre B1TV, treci de intersectia cu Calea Victoriei si o sa vezi la un moment dat, inainte sa ajungi BD Magheru si pe stanga si pe dreapta MC Music.

 

Nu stiu exact ce mi-as lua la banii astia, daca as vrea genul ala de chitara m-as uita si la http://www.mcmusic.r...dProductID=2653

Nu spun ca e mai buna, dar e posibil ca neamplificata sa sune ceva mai interesant, amplificata in schimb nu cred ca se poate compara cu Takamine.

 

M-as mai uita si la:

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=2635

http://www.mcmusic.r...dProductID=2210

 

As alege dupa ce as proba cat mai multe modele in plaja asta de pret, in definitiv pe internet toate arata bine, cand ajungi acolo e posibil ca ceva care ti se parea ca e o mare afacere sa nu mai fie la fel, sau ceva care nu te-ai fi gandit vreodata ca la o optiune sa iti placa foarte mult. Intreaba-i si pe baietii din magazin ce mai au la banii aia si ce iti recomanda, dar cel mai bine e ca tu sa decizi ce ti se potriveste mai bine.

 

epiphone`u ala au zis ca nu pot sa`l aduca. habar n`am de ce. aia era varianta mea secundara. eram cu ochii si pe al doilea takamine. eg540`ul. numai ca are corp nex, iar eu vreau ceva cat mai rezonant. super jumbo al lui eg523 e cam ceea ce doream eu. in schimb, 540`ul are solid top si back. cealalta are doar top. mersi de indrumare, de data asta sigur gasesc. cred ca stiu unde e. cealalta takamina , cu toate ca e rezonanta, nu stiu cat de comfortabila e. nu am nici un corp de invidiat, daca as pune`o in spate as arata ca o testoasa , sau ca o buburuza :)). oricum, mersi mult.

 

Eu am avut cam acelasi buget si unul din modelele care ma tentau a fost chiar EG540SSC de care au pomenit si Blackthorn si Metalzone91. Mi-am zis ca pentru 2000 de lei vreau o chitara cu top solid si spate solid, ca doar top solid aveam deja. N-am mai ajuns sa o incerc pentru ca mi-am luat un Epi Masterbilt, dar mai intreb cum ar fi fost totusi :) Nu ca nu as fi multumit de a mea, suna foarte bine.

P.S. MC e singurul magazin care are modelul asta?

 

nu e singurul, mai e si la esound cel putin. dar asa am fost indrumat :D o sa trec si la esound, e prin apropiere de MC cred.

 

Am avut ocazia sa incerc acel takamine de care spune Blackthorn si anume acesta http://www.mcmusic.r...dProductID=2210 acum cateva zile si pot spune ca este o chitara foarte echilibrata si bine lucrata dpdv tehnic. Are si un action destul de mic pt o electroacustica (no buzz), dar asta e doar parerea mea. :). Dupa urechea mea suna foarte bine. Dar stii cum e, nu toate chitarele cu aceeasi marca / nume sunt la fel. Poate am avut doar norocul sa dau peste una lucrata mai bine ca restul din aceeasi serie. Chitarele desi sunt acelasi model, nu cred ca gasesti 2 care sa sune identic. E vorba si de gust. Dute, cum ti s-a mai spus, si incearca singur cateva chitare si care simti ca ti se potriveste, aia e chitara cea mai buna :)

 

Cu respect,

Pop Lucian - Ovidiu

 

crede`ma ca de vreo 2 luni numai la asta ma gandesc, am ajuns un pic obsedat, pot spune :)). vreau doar sa ajung odata acolo si sa se termine totul, cu mine alegand cea mai buna varianta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Asa m-am gindit si eu, ca vrei un jumbo. NEX am inteles ca e mai mic si un pic mai subtire decit un dreadnought. Eu am cintat si pe jumbo si pe dreadnought si cel din urma sta cel mai bine la mine in mina.

 

eu nu ziceam in mana. ziceam "in brate" :D

Link to comment
Share on other sites

Incearca si Lag daac ajungi la Esound:

 

http://www.esound.ro/Lag-Tramontane-T200DCE-Dreadnought---Chitara-electro-acustica,p-12978.html

Ti-am dat doar un exemplu, au mai multe modele pe stoc.

 

Am probat un Crafter format jumbo si m-a dat pe spate cum suna, dar si pentru constructie si finisaje. Din pacate nu era decat acustica, nu avea sistem piezo. Gasesti modele foarte interesante la preturi bune de la Crafter:

http://www.esound.ro/Crafter-J-15-N-electro-acoustic-guitar,-Solid-Cedar,-Dao-B-&-S,,p-6870.html asta e varianta de jumbo acustica, este trcuta gresit pe site ca electro-acustica

http://www.esound.ro/Crafter-DE-7-N-electro-acoustic-guitar,-Solid-Cedar-top,-Natural,p-6874.html asta e modelul care imi face mie cel mai mult cu ochiul, top din cedru, spate de mahon si doza LR Baggs Element, iti da un ton cald si clar, foarte apropiat de cel acustic.

Link to comment
Share on other sites

Guest Thzury

Incearca si Lag daac ajungi la Esound:

 

http://www.esound.ro...ca,p-12978.html

Ti-am dat doar un exemplu, au mai multe modele pe stoc.

 

Am probat un Crafter format jumbo si m-a dat pe spate cum suna, dar si pentru constructie si finisaje. Din pacate nu era decat acustica, nu avea sistem piezo. Gasesti modele foarte interesante la preturi bune de la Crafter:

http://www.esound.ro...-S,,p-6870.html asta e varianta de jumbo acustica, este trcuta gresit pe site ca electro-acustica

http://www.esound.ro...ral,p-6874.html asta e modelul care imi face mie cel mai mult cu ochiul, top din cedru, spate de mahon si doza LR Baggs Element, iti da un ton cald si clar, foarte apropiat de cel acustic.

 

exact Lag`ul ala mi`a atras si mie atentia. de Crafter nu stiu aproape nimic :-s nu cunosc mai deloc firma. auzisem totusi lucruri bune despre ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest razvan281

As dori si eu sa imi cumpar o chitara acustica si dupa aceea sa invat sa cant la ea.Ce chitara imi recomandati pentru inceput la un pret de 200 - 350 lei.Ca firma din ce stiu ca sunt mai bune ar fi Fender , Ibanez , Yamaha sau Takamine.Daca puteti veni cu sugestii mi-ati fi de mare ajutor.Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest Serbanika

Salut Vreau sa imi cumpar o chitara noua (mentionez ca sunt incepator - la prima chitara) si am doua optiuni: Fender Squier SA 105 sau un Flame dg ce 200 electro acustic ambele la un pret de 400 lei. Pe mine m-ar tenta Flame-ul insa vreau sa ascult si parerea voastra . Mercy

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.