www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Eu acum am un iris deoarece a mea e la comanda si din cate am auzit acestea sunt mai bune. nu? Plus ca are doze schimbate si corzi D'addario asa ca suna foarte bine trecuta printr=un amp bun si un procesor smecher. Oricum se pot face multe cu banii aia dar nu cred ca orice ai face cu ei ti-ar da mai multa satisfactie decat a deveni ca cel care te-a inspirat sa te apuci de chitara. Si lp e mai greu pt.ca e facut din maple si mahogany in timp ce un jem e din basswood sau alder (nu stiu traducerile :) )

 

In vara imi voi lua chitara si eu doar sper sa fiu multumit... :)

P.S. : Am auzit lucruri bune si despre BC Rich-uri cum ca nu sunt asa scumpe si ca suna destul de bine ( in special cele cu doze active )

 

esti debusolat rau de tot. o sa schimbi chitara dupa juma de an, pt ca nu stii ce vrei. trebuie MUSAI sa pui mana pe ele, sa le incerci si sa le asculti printr-un amp bun :)

 

PS. daca vrei cu adevarat gibson, atunci banii nu conteaza. daca nu esti sigur ca vrei gibson si te gandesti la alternative gen ibanez si bc rich, atunci inseamna ca nu vrei gibson :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Fret_Master

Eu de la inceput am vrut ceva cu un sunet vintage,ascutzit, iar urechea mea umila ca sunetul de la un gibson este cel pe care-l caut....si eu tocmai de aceea va cer parerile, pt ca nush zau ce sa fac si daca banii cu care iei un gibson ii arunci in vant inseamna ca ori esti putred de bogat ori prost rau ( io nu-s nici una :) ). Deci pt un sunet vintage , murdar am auzit ca iti trebuie un gibson cu doze Seymor Duncan Alnico II sau doze magnetic ceramics . Deci ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Guest Fret_Master

Fratilor dar nu tre sa sariti asa pe mine :) .Am zis ceva gresit sau ce? V-am cerut un sfat...atat. Cat despre efecte doream sa-mi iau un Boss ME-50 . Ce parere avetzi ?

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

omule intelege ce a scris Robotu' mai sus, daca ai de gand sa o rteci prin zoom si sa o scoti pe comp, degeaba ai tu chitara de 2000 de coco pt ca si un reghin o sa sune mai bine printr-un amp capabil decat a ta.

 

spune-ne macar prin ce amp vrei sa o scoti sau ce scule ai.

 

PS nici ME50-u nu e mare branza fara un amp capabil

 

PS2 toata lumea de aici vrea sa iti dea un sfat, dar pt a da un sfat pertinent, trebuie stiute toate datele problemei, pe cand tu nu ne dai decat suprafata

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

Fratilor dar nu tre sa sariti asa pe mine :) .Am zis ceva gresit sau ce? V-am cerut un sfat...atat. Cat despre efecte doream sa-mi iau un Boss ME-50 . Ce parere avetzi ?

Nu am vrut sa iti dau peste maini dar ma gandesc ca 2000 de euro e o suma destul de mare pentru un roman (sau cel putin pentru mine). Ai putea sa te orientezi catre o chitara mai putin galonata (un ESP ltd deluxe sau un Schechter, ibanez prestige, Epiphone, etc ) si sa ataci si problema amplificatorului. Gibson LP si JEM au nevoie de scule bune(si aici ma refer la amplificare si efecte) pentru a le pune in valoare.

Mai exista si varianta in care mai astepti o vreme si strangi bani pentru amp. S-a spus si mai sus ca JEM e o chitara ce iti ofera mult mai multe posibilitati tonale. Discutand cu diversi posesori de JEM am inteles ca este foarte comoda. Nu uita si aspectul greutatii. Stiu chitaristi care se plang ca dupa doua ore cu un Les Paul in spate se simt rupti si chinuiti. Oricum chestiile astea in mare le-a zis si barbarossa. gandeste-te bine ca e o carca de bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Fret_Master

Ok ok my bad..Deci pana la urma vroiam un ME-50 si un amp Fender FM 65R ..Am auzit multe lucruri bune despre el.. dar pana atuci visez la un perete de Marshall-i :) . In rest numai chitara ma deranjeaza, e adevarat un Jem e mai usor mult mai comd si mai ieftin, deci nush zau ce sa fac?? :) Cred ca pana la urma o sa merg pe un Jem..

 

P.S. : Voi ati incerca schema aia care o face Vai pt chitara lu Evo de-si pune servetele in spatele chitara pentru a schimba sunetul ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as sfatui sa le iei pe rand , ca de cat sa iei un amp mediocru si o chitara medie , mai bine iti iei intai chitara foarte buna , te joci cu o statioara de asta de rahat si cand ai sa mai faci rost de bani ai sa iti iei si o particica dintr-un perete. Gandeste-te ca o chitara pe care dai 1000 $ nu o mai vinzi in timp cu 1000 $, dar una de 2000 s-ar putea chiar sa o dai mai bine,sau s-ar putea sa nu vrei sa o mai dai deloc.Si nu cred ca ai in momentul de fata nevoie de amplificare pt scene mari . Eu in locu tau as opta pt o chitara pe la 1600-1800 iar cu restu banilor iti iei un amp second.

Nu te arunca la procesoare pt ca sunt de tot rahatu. Eu am avut de la Boss si Gt5,Gt3,Gt6,Gt8 si ME-50 si te pisi pe ele.Intr-adevar pe un procesor nu simti diferenta intre o chitara de 2000 euro si una de 500,doar la mana.Oricum ME-50 e cel mai reusit.

Si .... daca vrei sa ai un ton care sa se evidentieze cat de cat , ia un lp ca-ti faci treaba la meserie.Daca vrei chitara cu vibrator , ia un Fender cu vibratoru in 6 suruburi ,floyd rosu cred ca suna spart.

Sau, dak are cine sa-ti aduk, ai putea incerca Music-Man.

Link to comment
Share on other sites

man faci cum vrei, dar iti spun iti bati joc de bani daca te gandesti la me, gt ,pod si alte rahaturi.

chitarile intre care vrei tu sa alegi nu sunt pt asa ceva. defapt, orice chitara de pe la vro 700eu in sus nu e pt asa ceva. si pe langa procesor iti tre amp pt el.documenteaza-te man, nu orice amp e bun pt un procesor.PERSONAL, nu mi-o lua in nume de rau, dar cred ca procesorul ce ti l-ai ales e de tot rahatu, la fel si ampu.ca si amp cred ca cel mai bine/ieftin iesi cu unul custom pe lampi

nu zic, pt o chitara ibanez /jackson etc de la noi, pana in 700 euro, ce inseamna vro 400 afara e o combinatie buna.eu am incercat un me si sincer nu prea cred ca e mai bun ca un gt.

daca chiar vrei ceva de calitate uita-te la procesoarele pe lampa etc.oricum nimic ieftin nu e bun.

io zic ca o chitara de 1000$ si un amp + wah delay si eventual ceva phaser/flange etc de 1000$ scoti un echipament EXCELENT.

intra pe musiciansfriend/etc si uita-te la chitarile undeva intre 700-1200. mai mult nu cred ca-ti trebuie.

si tot PERSONAL cred ca mai bine iei inainte un amp bun si o chitara medie decat invers.insa nu prea cred ca la un capital de 1000$ pt fiecare vorbim de ceva mediu.

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte putin subiectiv cand spun asta (chit ca detin scula n cauza), dar Ibanez SZ e un inlocuitor ff bun de chitari gen lp de care vrei tu...cu niste doze duncan te-ai scos...si in felu asta iti raman bani sa-ti iei un amp mai mult decat capabil dupa cum ziceau cei inaintea mea...spun asta pentru ca am incercat multe modele de chitari, inclusiv lp-uri, jemuri, fendere etc, deci sunt cat de cat in cunostinta d cauza...fara un amp bun, singurele diferente notabile p care le poti sesiza sunt cele legate de cat de comod e grifful, puterea dozelor (de ton mai putin) etc...asa ca fii intelept pe ce si cum dai banii aia pt ca ai ce scule calumea sa-ti iei cu ei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Fret_Master

ok am inteles idea, mersi all. Si inca ceva ce amp si procesor ar trebui sa-mi iau(da unul pe masura chitarii , pt ca la ampuri si procesoare high-end sincer nu ma pricep :) , decat la de astea mai simple. ) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Da de ce tii neaparat sa iti iei un procesor ? Gandeste-te daca tu chiar ai nevoie de efectele alea sau pur si simplu 2 canale de distortion si unu clean iti ajung... fiindca daca a doua varianta te caracterizeaza, un procesor e inutil si mai bine cauti un combo pe lampi din care sa scoti tonul ala fenomenal... poti chiar sa te gandesti la un amp custom.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Shiryu

Am pus ochii pe chitara asta: http://www.thomann.de/thoiw2_esp_ltd_mh250...b_prodinfo.html si as vrea sa stiu daca ar merita banii. niste poze: http://p222.ezboard.com/fespguitarsmessage...picID=154.topic .

 

Imi place tot la chitara asta, mai putin lemnul, dar nu stiu cat afecteaza asta tonul, avand in vedere ca e neck-thru. A incercat cineva chitari din agathis, sau neck-thru si string-thru ?

 

Mai stiti si alte modele asemanatoare cu asta la un pret apropiat (500 eur)? (ma intereseaza neaparat 24 fret si string-thru, preferabil si neck-thru, forma de superstrat, si evident fara floyd)

 

• NECK-THRU-BODY CONSTRUCTION

• 25.5” SCALE

• AGATHIS BODY W/QUILTED MAPLE TOP

• 3-PIECE MAPLE NECK

• ROSEWOOD FINGERBOARD

• OFFSET BLOCK INLAYS W/MODEL NAME AT 12TH FRET

• EMG-ESP LH-300 PICKUPS

• VOLUME CONTROL, TONE CONTROL W/PUSH-PULL COIL TAP & 3-WAY SWITCH

• BLACK HARDWARE

• TUNE-O-MATIC BRIDGE W/STRING-THRU-BODY

• NATURAL BINDING ON BODY: WHITE BINDING ON NECK & HEADSTOCK

• 24 XJ FRETS

Edited by Shiryu
Link to comment
Share on other sites

Guest nothin

am cantat pe ltd si zic ca merita :) ...

sunt sigur ca mai e macar o persoana pe aici care o sa imi dea dreptate :)

go for it

 

p.s. : desi am si eu o oarecare obsesie pt amhon... ca deh si ibanezul meu e din mahon :) ... nu cred ca o sa faca chiar asa de mare diferenta ... am un prieten care canta pe un ltd viper 200 sau ceva in genu (serie ieftina) pe care a trantit o doza emg-hz.. adica cele de pe chitara asta... si bagat printr-un marshall avt or sth suna super bine...

p.p.s. : daca mai incolo strangi bani si ii pui emg-uri active nici nu cred ca o s-o mai vinzi :(

 

pixy / malex / other esp dudes... aveti legatura B))

Edited by nothin
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest danny_boy_weeeee

Ce elecrto-acustica buna imi pot lua la 5mil?

Edited by danny_boy_weeeee
Link to comment
Share on other sites

Guest omuletzu verde

vreau sa-mi achizitionez prima chitara electrica...ce-mi sugerati...

am ceva in jur de 200 de euro pt chitara si amp

Link to comment
Share on other sites

Grosmann strat 450 ron

www.grosmann.ro

 

Peavey Rage® 158 http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...D=80&NrPagina=2

 

Chitara e super buna la banii aia ... si ampu la fel.

 

In schimb daca nu vrei amp si ai procesor .... Zoom G2

http://www.mcmusic.ro/brandcateg.php?BrandsID=5

 

Procu e recomandabil doar daca ai si o statie prin casa in care sa-l bagi ..... SUCCES !!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.