www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

De fapt e un paradox : ca incepator nu poti incerca o chitara pentru ca nu stii sa canti , pe de alta parte chitara pe care canti (inveti) are un rol foarte important in formarea tehnicii si in modul in care o sa percepi alte chitare in viitor .

 

 

DAR daca citesti cu atentie mai multe posturi in aceasta problema vei vedea ca eu am atras atentia intiotdeauna .

 

 

" ,,,mergeti sa alegeti o chitara cu un cunoscator ..daca nu un lutier ,tamplar artistic bun ,sculptor in lemn, macar un chitarist batran cu experienta care a patit-o de cateva ori si stie deja ce si cum" ...

 

Dar sa descris de nenumerate ori si metoda de selectare /incercare a unei chitare cu indicatii la aspecte ce trebuie urmarite ..macar ptr a alege un lemn bun pe care apoi poti/merita sa-l mai upgradezi ..daca este ieftina chitara .

 

Din acest motiv un incepator trebuie sa citeasca sa invete despre ce este vorba ca apoi sa poata sa se hotareasca si singur.

 

 

DAR ar trebui sa si gaseasca aceste posturi cu explicati si indrumare..

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu faptul, ca inainte de a deschide un topic sau de a pune o intrebare, unul trebuie sa efectueze o cautare sa se evite aparitia acelorasi intrebari de sute de ori. Dar cred ca daca tot deschide acel topic si pune acea intrebare, este mai constructiv sa-i raspundem la intrebare, si abia dupa sa-l educam despre utilizarea forumului. S-ar crea o atmosfera mult mai placuta pentru incepatori. :therethere:

 

da, dar problema e ca nu mai are rabdare cel care e in masura sa raspunda. adica FFS, de cate ori o sa intrebam cum se seteaza floydul,intonatia sau truss-rodul, sau care e diferenta intre fender si gibson?

 

si atunci ramane de multe ori sa iti raspunda cineva care nu se pricepe, si care o face prost, si te baga in ceata. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu faptul, ca inainte de a deschide un topic sau de a pune o intrebare, unul trebuie sa efectueze o cautare sa se evite aparitia acelorasi intrebari de sute de ori. Dar cred ca daca tot deschide acel topic si pune acea intrebare, este mai constructiv sa-i raspundem la intrebare, si abia dupa sa-l educam despre utilizarea forumului. S-ar crea o atmosfera mult mai placuta pentru incepatori. :therethere:

Se poate da link-ul la topicul si postul deja existent ....daca se poate gasi .

 

Ca sa caut un link pe care l-am ratacit prin backup-utri si stiu ca lam pus si pe rgc.ro mi-a luat minim o ora sa caut prin posturile mele ...

 

Nu exista nici o metoda de "arhivare" nu avem titluri sugestive si cuvinte cheie "obligatorii " prin care sa putem gasi o teme cate un post cat mai usor si rapid.

 

Daca eu nu gasesc cum gaseste ceva un nou venit?

.

Acest lucru se datoreaza si acestui mod de a chat-ui /socializa in topicurile cu "profil" dat .

 

Prin hai sa-i raspundem ajungem la dezordinea asta fara capat.

 

Si pe mine ma deranjeaza pe alte forumuri unde sunt foarte stricti in legatura cu "off"-urile ..dar au dreptate .Si asa este greu de urmarit o tema ptr un incepator .

 

Pe forumuri de programe , utilizare , instalare etc PC fara sa intreb nimic p enimeni nici nu m-am inscris am invatat enorm de multe am gasit 99% tot ce era nevoie de la explicatii pana la soft-uri .

 

..este adevarat ca am citit vre-o luna in fiecare noapte topic dupa topic ..posturi dupa posturi ..cel mai mult au incurcat asemenea intrebari aiurea ...unele dragutze..

 

"My power cable is broken now what ..?"

Link to comment
Share on other sites

de multe ori ai niste postari foarte bune , dar ai si postari care ar putea fi incadrate chiar in categoria de care tu ai amintit .

Replying to Threadul oficial :

 

...Intrebare :

 

ce chitara sa imi iau

 

raspunsuri posibile :

 

din care vrei .

 

..acustica

 

.electrica..

 

.electroacustica.

 

.bas

 

,doublesix

 

cu variatiuni :......neagra..rosie....natur....mare...mica.,.usoara...grea...americana...chinezeasca....de import ...de export...scumpa ...ieftina...de lux ...profi...de amatori... handmade ,,,selfmade...

 

de preferinta una buna de cantat.

 

 

.......oricare este buna problema este cu muzica .Incepatorii cred ca chitara este de vina ptr faptul ca ei nu pot sa cante .

 

Am mai scris de cateva ori un chitarist are minim 5 chitare ..5 tipuri diferite nu neaparat branduril eoriginale doar tipul de chitara cu caracter diferit :

 

Strat ,Powerstrat, Tele, Gibson , una acustica , bas

 

 

doua ar trebui neaparat daca canta live macar sa aibe una de rezerva daca se rupe o coarda

Link to comment
Share on other sites

Guest ArianeQube

Salutare, as dori si eu ceva pareri legate de doua electroacustice :

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=1626

 

si

 

http://www.esound.ro...ica,p-4422.html

 

As vrea sa faceti abstractie de pret. Ma intereseaza calitatea sunetului si, cel putin la fel de important, vreau sa aiba actiunea cat mai mica (sincer, vreau sa aiba corzile cat mai aproape posibil de griff, fara sa bazaie insa). Takamine stiu ca au actiune mica, Fender nu am incercat pana acum, si in niciun caz modelul asta. Voi ce ati alege? Alte electro-acustice solid top din gama asta de pret ?

Edited by ArianeQube
Link to comment
Share on other sites

Aria MAC-55

 

 

ca sa-l ajut pe @draugr

 

Chestia cu "actiunea" si "aventura" tine mai degraba de "SF" caci depinde de tensiunea corzilor .

 

Deci:

corzi groase tensionate corespunzator =:> fretbuz mai redus

 

corzi subtiri tensiune mica -> volum mic -> dai mai tare in coarda => fretbuzz

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest cipii

Duamne, iti e frica sa mai postezi... oricum eu indraznesc.

Vreau o electrica la care sa ma joc doar acasa. Nu vreau un model anume dar stiu ce vreau.

La noi in Sibiu e un singur magazin (guitarshop) in care gasesti vreo 6 sau 7 modele sub 1200 ron.

Singura care mi-a placut cu adevarat Jackson JS30 http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=23 pt ca e exact ce vreau "grif subtire, se apasa fff usor pe corzi si doze active" in plus si frumoasa si finisata.

Eu as cumpara asta dar imi e frica de floyd-ul ala si in plus ma tot gandesc la un Ibanez. Am tot vazut pe site-uri Ibanez la 700 - 800 ron fara floyd.

La noi in Sibiu nu am unde sa probez Ibanez si nici timp nu am sa ma duc la timisoara bucuresti sa vad una deci as comanda.

Va rog mult de tot spuneti-mi un model de Ibanez care sa aiba griful subtire si la fel de confortabil ca JS30. Si la fel de frumoasa :)

 

Daca postu nu e ok rog un moderator sa stearga.

Link to comment
Share on other sites

Duamne, iti e frica sa mai postezi... oricum eu indraznesc.

Vreau o electrica la care sa ma joc doar acasa. Nu vreau un model anume dar stiu ce vreau.

La noi in Sibiu e un singur magazin (guitarshop) in care gasesti vreo 6 sau 7 modele sub 1200 ron.

Singura care mi-a placut cu adevarat Jackson JS30 http://www.guitarsho...odus.php?pid=23 pt ca e exact ce vreau "grif subtire, se apasa fff usor pe corzi si doze active" in plus si frumoasa si finisata.

Eu as cumpara asta dar imi e frica de floyd-ul ala si in plus ma tot gandesc la un Ibanez. Am tot vazut pe site-uri Ibanez la 700 - 800 ron fara floyd.

La noi in Sibiu nu am unde sa probez Ibanez si nici timp nu am sa ma duc la timisoara bucuresti sa vad una deci as comanda.

Va rog mult de tot spuneti-mi un model de Ibanez care sa aiba griful subtire si la fel de confortabil ca JS30. Si la fel de frumoasa :)

 

Daca postu nu e ok rog un moderator sa stearga.

 

Uite,daca tot ti s-a pus pata pe JS30,dar nu vrei floyd,eu iti recomand asta.Teoretic e aceeasi chitara,practic nu are floyd :lol:.

Am cantat pe chitara asta,si nu stiu,pentru mine nu e chiar chitara ideala,avand alte preferinte in materie de grif,dar daca tu ai cantat pe JS30 si ti-a placut,nu o sa dai gres.

PS: Dozele alea nu sunt active cum nu sunt eu preot :P.Au doar capac,pentru a semana cu cele active.

Spor la gasit ce iti doresti si sarbatori fericite!

Link to comment
Share on other sites

Guest cipii

Ok nu sunt active dar la ce foloseste bateria de 9 volti din ea.

Despre Ibanez ce poti sa imi spui? Exista vreuna cu griful "meu" ?

Multumesc mult.

Link to comment
Share on other sites

Ok nu sunt active dar la ce foloseste bateria de 9 volti din ea.

Despre Ibanez ce poti sa imi spui? Exista vreuna cu griful "meu" ?

Multumesc mult.

 

Si la Jackson si la Ibanez griful este foarte subtire,asta fiind si unul din motivele pt care am vrut sa imi vand Ibanezul la un moment dat.De felul meu nu prea recomand/prefer chitarile cu floyd,mai ales in categoria asta de pret unde alternativele sunt Edge 3 si "Licensed under Floyd Rose",totusi daca iti place seria S de la Ibanez,vrei neaparat floyd si poti sa mai strangi niste bani ia-ti asta.Bridge-ul ZR este foarte foarte bun.Cel putin,atunci cand am cantat am ramas placut impresionat.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Si la Jackson si la Ibanez griful este foarte subtire,asta fiind si unul din motivele pt care am vrut sa imi vand Ibanezul la un moment dat.De felul meu nu prea recomand/prefer chitarile cu floyd,mai ales in categoria asta de pret unde alternativele sunt Edge 3 si "Licensed under Floyd Rose",totusi daca iti place seria S de la Ibanez,vrei neaparat floyd si poti sa mai strangi niste bani ia-ti asta.Bridge-ul ZR este foarte foarte bun.Cel putin,atunci cand am cantat am ramas placut impresionat.

 

Lipsa de fret marks poate fi un obstacol mare, da e buna alegerea, o sa devina un challenge. Nici eu nu as putea alege mai bine :D

Link to comment
Share on other sites

Lipsa de fret marks poate fi un obstacol mare, da e buna alegerea, o sa devina un challenge. Nici eu nu as putea alege mai bine :D

 

Sincer...are pe lateral punctele care fac cat o mie de inlayuri pe fretboard.Nu de alta,dar cand canti din picioare vezi perfect alea laterale,iar pe alea din fata nu prea le vezi deloc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

bugetul este in jurul a 3000RON as cam vrea ceva cu floyd , so... una din tre pretendente este Ibanez RG870RDT/QMZ din seria RG Premium (McMusic , Site oficial Ibanez)

 

imi place mult finisajul si sistemul Zero Point System (ZPS3)

 

ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest cipii

bugetul este in jurul a 3000RON as cam vrea ceva cu floyd , so... una din tre pretendente este Ibanez RG870RDT/QMZ din seria RG Premium (McMusic , Site oficial Ibanez)

 

imi place mult finisajul si sistemul Zero Point System (ZPS3)

 

ce parere aveti ?

 

 

Ce poti sa spui despre o asemenea superbitate..........

 

Si la Jackson si la Ibanez griful este foarte subtire,asta fiind si unul din motivele pt care am vrut sa imi vand Ibanezul la un moment dat.De felul meu nu prea recomand/prefer chitarile cu floyd,mai ales in categoria asta de pret unde alternativele sunt Edge 3 si "Licensed under Floyd Rose",totusi daca iti place seria S de la Ibanez,vrei neaparat floyd si poti sa mai strangi niste bani ia-ti asta.Bridge-ul ZR este foarte foarte bun.Cel putin,atunci cand am cantat am ramas placut impresionat.

 

Nu vreau neaparat floyd, as prefera fara.

Multumesc mult pt recomandari insa nu crek are rost sa dau 1600 pe o frumusete cu care sa ma joc doar acasa.

Ai putea sa te mai gandesti pt mine la un ibanez pana in 1000? Bineinteles cu grifu pe gustul meu..........

Sau sa iau jackson JS-32T Dinky cum mi-ai recomandat?

Imi place mai mult cum arata un ibanez ............... sunt total confuz.......... oricum bugetu e de 1000.

Edited by cipii
Link to comment
Share on other sites

Ce poti sa spui despre o asemenea superbitate..........

 

 

 

Nu vreau neaparat floyd, as prefera fara.

Multumesc mult pt recomandari insa nu crek are rost sa dau 1600 pe o frumusete cu care sa ma joc doar acasa.

Ai putea sa te mai gandesti pt mine la un ibanez pana in 1000? Bineinteles cu grifu pe gustul meu..........

Sau sa iau jackson JS-32T Dinky cum mi-ai recomandat?

Imi place mai mult cum arata un ibanez ............... sunt total confuz.......... oricum bugetu e de 1000.

 

Mai bine ia-ti jacksonu'.Ca posesor de Ibanez pana in 1000 de lei,numai eu stiu cat banet am bagat in el pana l-am facut sa fie cum am vrut eu...si in final sa imi dau seama ca vreau un grif mai gros(e vorba de GRG121EX).

Jacksonul ala mi s-a parut dragut in magazin,desi nu prea imi place cum au pus switchul..poate fiindca la vremea respectiva eram obisnuit cu ibanez.Griful era FOARTE subtire,mai ceva si decat la un RGA42 pe care il probasem cu putin inainte.Totusi daca ai mana mai mare nu mi se par atat de indicate.

Iti mai recomandam si un VIntage Vs6(SG shape),doar ca are griful cam gros fata de ce zici tu ca preferi.

Link to comment
Share on other sites

bugetul este in jurul a 3000RON as cam vrea ceva cu floyd , so... una din tre pretendente este Ibanez RG870RDT/QMZ din seria RG Premium (McMusic , Site oficial Ibanez)

 

imi place mult finisajul si sistemul Zero Point System (ZPS3)

 

ce parere aveti ?

 

 

 

 

http://forums.rgc.ro/topic/44161-vand-chitara-schecter-american-series-sd-ii-fd/page__p__429950#entry429950

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

bugetul este in jurul a 3000RON as cam vrea ceva cu floyd , so... una din tre pretendente este Ibanez RG870RDT/QMZ din seria RG Premium (McMusic , Site oficial Ibanez)

 

imi place mult finisajul si sistemul Zero Point System (ZPS3)

 

ce parere aveti ?

 

Daca iti iei luna asta, mai bine ceva japonez ca e la reducere: http://www.mcmusic.r...dProductID=1149

 

Mai era un 2620z la vanzare pe forum, daca accepti sh, cu 3000 ron parca (e 4500 in magazin)... si ai doze dimarzio adevarate.

 

Bafta!

 

LE: scuze, asta e 1570-ul cu edge zero: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=345&BrandProductID=2804

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

va cer si eu sfatul in cumpararea primei electrice...

Am de cateva luni o Takamine G320 de care sunt tare multumit si imi doresc enorm o electrica.

Ca buget... pe undeva in jur de 1500 ron si ma gandeam la o Ibanez ART 120 sau Vintage V100. Recomandati altceva?? Nu ma intereseaza ceva sh, vreau neaparat noua.

Mi-ar placea mult sa pot canta gen Nothing else matters, guns don t cry, kansas dust in the wind, hotel california...deci nu metal

Si va rog sa imi recomandati si un amplificator pentru apartament, dar unul bun, ca buget 1000 ron.

Multumesc anticipat!

Edited by amprentas
Link to comment
Share on other sites

La chitara iti recomand din toata inima Vintage, care exact cum ii spune si numele suna ceva mai vintage decat Ibanezul. Pentru ca are doze active Ibanezul suna mult mai modern si este foarte potrivita pentru Nu-Metal si alte tonuri mai grele. Amplificator as putea sa iti recomand sa incerci un Fender Mustang 2, mie mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

Guest amprentas

Multumesc mult pentru sfat!

spre Vintage V100 inclin si eu... alte pareri la bugetul asta???

Cat despre amplificator, alte propuneri??

Multumesc anticipat!

Edited by amprentas
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Multumesc mult pentru sfat!

La spre Vintage V100 inclin si eu... alte pareri la bugetul asta???

Cat desre amplificator, alte propuneri??

Multumesc anticipat!

 

Ca amp iti recomand un Roland Cube 30X. Este mai mult decat bun iar efectele incorporate sunt mai mult decat ok

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.