www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Dar care din cele 2 chitari sa mi le aleg??Daca as cumpara ampul propus de tine

 

Eu nu as opta pentru una din acele doua chitare. Cred ca jumatate din forum ar fi de acord ca un Vintage V100 e net superior unui Epiphone din aceasi gama de pret,mai ales pentru faptul ca e set-neck, in timp ce Epi LP100 e bolt-on.

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=48&BrandCategsID=363&BrandProductID=2395

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Deci as vrea sa cumpar o chitara electrica genu LP.Deci datimi niste idei va rog ori epiphone lp 100 sau vintage v100 si explicatimi si mie ce e diferenta intr-e bolt on si set-neck sa stiu ca e mai comoda pentru mine si cu ce e mai superioara unui epi lp 100 sunet,rezistenta,calitate ???

Edited by GibsonLover
Link to comment
Share on other sites

Si eu as opta pentru Vintage V100, am luat de curand una pentru cineva si dupa un setup bun pot sa spun ca mi-a placut mai mult decat multe Epiphone Standard care mi-au trecut prin maini. Se vede ca sunt facute in Coreea si nu in China ca si Epiphone. Desi e doar cu 100 RON mai scumpa decat Epiphone LP100, ca si sunet, lucratura si echipare este mult peste. Dozele sunt cel putin decente, si se potrivesc foarte bine cu chitara, sunt ceva gen Burstbucker 1 si 2 de la Gibson ca si tonalitate. Finisajele mi s-au parut foarte bune pentru o chitara de 1300 ROn, iar lucratura la fel. Singurul punct slab in opinia mea sunt cheile de acordaj model Kluson care nu sunt la fel de precise ca si cele Grover de pe Epi.

 

Pentru amplificator pot sa iti recomand Vox VT20+ si Vox VT40+, in functie de cata putere ai nevoie. Sunt extrem de versatile si au si destule efectye incorporate care suna decent.

Link to comment
Share on other sites

Deci as vrea sa cumpar o chitara electrica genu LP.Deci datimi niste idei va rog ori epiphone lp 100 sau vintage v100 si explicatimi si mie ce e diferenta intr-e bolt on si set-neck sa stiu ca e mai comoda pentru mine si cu ce e mai superioara unui epi lp 100 sunet,rezistenta,calitate ???

 

Vintage V100. Un test scurt aici. Lp100 nu meritã.

 

Se vede ca sunt facute in Coreea si nu in China ca si Epiphone.

 

De unde știi asta? Din câte știu sunt fabricate în China.

Link to comment
Share on other sites

Vintage V100. Un test scurt aici. Lp100 nu meritã.

 

 

 

De unde știi asta? Din câte știu sunt fabricate în China.

 

Nu stiu, cred ca m-a indus in eroare faptul ca am citit undeva ca dozele sunt fabricate in Coreea si, extrapoland am dedus ca si chitarile se fabrica tot acolo. De fapt pe mine nu prea ma intereseaza unde sunt facute, cat timp sunt lucrate si suna asa de bine.

Link to comment
Share on other sites

O parere imi puteti da despre Yamaha Pacifica 112V?

Am mai deschis un topic pe aici pe undeva dar nimeni nu mi-a raspuns.

http://www.fly-music.ro/st-models/637-chitara-electrica-yamaha-pacifica-112-v-sl.html

Power Strat Yamaha. Arata bine ..

 

YAMAHA e un brand ce da bine , se potriveste si la sintetizator,orga,statie, motocicleta,masini...pana la rachete .

 

Deci firma de firma.

 

Pretul este OK , arata bine.

 

In rest este ca orice alta chitara.

 

Daca gatul este, cum scrie, din artar ar fi super , dar la pretul asta merge si din paltin.

Link to comment
Share on other sites

O parere imi puteti da despre Yamaha Pacifica 112V?

Am mai deschis un topic pe aici pe undeva dar nimeni nu mi-a raspuns.

http://www.fly-music...a-112-v-sl.html

 

Yamaha fac de obicei chitare decente. Si modelul asta pare ok, dupa specificatii. In plus si pare versatila (butonul de volum este push-pull, pentru split al dozei bridge), iar pretul este rezonabil. Totusi as zice sa o incerci inainte sa o cumperi, daca e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut una noua la magazin si nu mi s-a parut rea, dar nici grozava. Practic este un Squier Affinity sa zicem, dar parca ceva mai modern. Lemnul nu prea grozav, foarte usoara, griful foarte comod ca si forma, tastat asa si asa, dar per total nu rau. Dozele suna decent pentru petul chitarii (era parca in jur de 900 lei). Per total o alternativa ceva mai moderna la un Squier Fat Strat. Daca ar fi sa iau un Stratocaster la banii astia cred ca m-as uita mai degraba la Vintage V6 la care i-as schimba mai tarziu doza din bridge cu un minihumbucker. V6-urile sunt lucrate mult mai bine, tastate aproape perfect, vin cu doze decente care nu trebuie neaparat schimbate o buna perioada de timp, finisajele si in special lemnul mi se par mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Cand spun lemn nu prea grozav ma refer la cum suna chitara la rece si la faptul ca mi s-a parut extrem de usoara, avea cred 2.5kg. Un Stratocaste reusit are intre 3-4 kg, asta dupa parerea mea. Nu stiu daca alder-ul din care se lauda ei ca e facuta chitara este asa de putin dens incat sa cantareasca doar 2.5kg. Am luat ca referinta un Squier Classic Vibe, care deasemenea este o chitara cu lemn destul de usor, dar extrem de rezonant, in comparatie cu Vibe-ul Yamaha suna mai infundat, mai incet si mai sarmos (in sensul rau, adica rece, fara caldura). Mie mi s-a parut ca si lemn (sunet, nu si greutate) comparabila cu Squier Affinity.

Edited by Blackthorn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chestia e ca am un buget de 1500 de lei in care as vrea sa intre chitara si ampul.

Chitara (Yamaha Pacifica) nu am incercat-o si nici nu prea am unde. M-am uitat la sute de reviews si in concluzie am inteles ca suna destul de bine pentru pretul ei.

Nu stiu dak asta ar fi cea mai buna alegere dar dak aveti alte idei nu ezitati sa imi ziceti.

Saptamana viitoare o sa ma duc in toate magazinele de muzica sa incerc chitare, dar mai intai am nevoie de ceva sfaturi: care le sa incerc si de care sa ma feresc.

 

Chestia e ca am un buget de 1500 de lei in care as vrea sa intre chitara si ampul.

Chitara (Yamaha Pacifica) nu am incercat-o si nici nu prea am unde. M-am uitat la sute de reviews si in concluzie am inteles ca suna destul de bine pentru pretul ei.

Nu stiu dak asta ar fi cea mai buna alegere dar dak aveti alte idei nu ezitati sa imi ziceti.

Saptamana viitoare o sa ma duc in toate magazinele de muzica sa incerc chitare, dar mai intai am nevoie de ceva sfaturi: care le sa incerc si de care sa ma feresc.

Link to comment
Share on other sites

Guest DragoshXD

hy all ok deci sunt nou pe aici si vreau sa imi iau chitara si chiar nu stiu ce sa iau model nimic bugetul este unul de criza deci....glare.gifglare.gifdry.gif mda totusi as dori si eu cateva recomandari....

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Salut ! Sunt tentat la recomandarile colegului Baumwolle sa imi cumpar un vintage v100.

-am o mica intrebare:

 

Imi spune cineva diferentele de sound dintre LTD-EC 100 si Vintage V100 ? Si de asemenea pe care mi-o recomandati , dorind sa fie o chitara comoda si versatila , insa in mare parte o voi folosi cu overdrive. .(Ac/Dc , GnR , Metallica , sau chiar CoB) . Danke!

Edited by Buffaloh
Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre cele 2 este destul de mare, LTD-ul este o abordare moderna a conceptului de Les Paul, de la care mai pastreaza doar forma si ideea de contructie cu 2 doze duble si gat lipit de corp. In rest lemnul este cu tot altul (basswood fata de mahon pentru corp si maple la grif). Griful este ceva mai usor de cantat pe LTD. Dozele de pe Vintage mi se par foarte bune pentru categoria de pret din care face parte chitara. Per total Vintage mi se pare mult mai chitara decat multe alte chitari mai scumpe decat ea, aici incluzandu-se si LTD-ul, cel putin asta e parerea mea. Nu ca ar fi LTD-ul o chitara rea, dar V100-le mi se par o chitara extrem de reusita pentru pretul.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta intre cele 2 este destul de mare, LTD-ul este o abordare moderna a conceptului de Les Paul, de la care mai pastreaza doar forma si ideea de contructie cu 2 doze duble si gat lipit de corp. In rest lemnul este cu tot altul (basswood fata de mahon pentru corp si maple la grif). Griful este ceva mai usor de cantat pe LTD. Dozele de pe Vintage mi se par foarte bune pentru categoria de pret din care face parte chitara. Per total Vintage mi se pare mult mai chitara decat multe alte chitari mai scumpe decat ea, aici incluzandu-se si LTD-ul, cel putin asta e parerea mea. Nu ca ar fi LTD-ul o chitara rea, dar V100-le mi se par o chitara extrem de reusita pentru pretul.

LTD-ul este o abordare moderna a conceptului de Les Paul astea le inventezi tu sau sunt "citate" din classici?

 

Si care ar fi aceasta ? schimbarea sunetului specific ..si ...economia de materiale ????

 

Sunt copii mai ieftine vopsite frumos.

 

Se cheama guitars "looks like a Gibson LP ".

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

LTD-ul este o abordare moderna a conceptului de Les Paul astea le inventezi tu sau sunt "citate" din classici?

 

Si care ar fi aceasta ? schimbarea sunetului specific ..si ...economia de materiale ????

 

Sunt copii mai ieftine vopsite frumos.

 

Se cheama guitars "looks like a Gibson LP ".

 

Dupa mine,unele nici nu prea "looks like a Gibson LP" :lol:.

Link to comment
Share on other sites

LTD-ul este o abordare moderna a conceptului de Les Paul astea le inventezi tu sau sunt "citate" din classici?

 

Si care ar fi aceasta ? schimbarea sunetului specific ..si ...economia de materiale ????

 

Sunt copii mai ieftine vopsite frumos.

 

Se cheama guitars "looks like a Gibson LP ".

 

Nu citez din nimeni, este parerea mea si pot argumenta asta: lemn diferit, grif mai comod, taste jumbo, 3 potentiometrii de control (2 volum si un ton). Nu spun ca e neaparat mai bine, doar ca dupa parerea mea au incercat sa faca o chitara putin altfel, spre deosebire de Vintage care au copiat Les Paul aproape 1 la 1 (dupa parerea mea nu au facut deloc rau),

Link to comment
Share on other sites

Nu citez din nimeni, este parerea mea si pot argumenta asta: lemn diferit, grif mai comod, taste jumbo, 3 potentiometrii de control (2 volum si un ton). Nu spun ca e neaparat mai bine, doar ca dupa parerea mea au incercat sa faca o chitara putin altfel, spre deosebire de Vintage care au copiat Les Paul aproape 1 la 1 (dupa parerea mea nu au facut deloc rau),

 

Ma refer la "modern" ...cea ce inseamna ac fi mai contemporan , inbunatatiri ..daca duci o chitara sub calitatea celei originale nu este o modernizare ..!!

 

Chiar si daca "schimbarea retetei " este facuta de firma originala Gibson !!!

 

Practic o singura chitara a fost semnata de Les Paul (restul de versiuni de dupa au mers in "extenso " nu stiu ca cate a fost de acord LP sa fie sub numele sau.

 

Iti vand "hamburger modern" ,,,painea doar cu sos fara chiteaua cu carne.

 

Eu posed o chitara Hohner Rockwood Looks Like GLP ( asa scrie pe pagina de reclama) la fel este din alt lemn deci si sunet diferit .Arata 90% si de apropae ca si un GLP.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Ma refer la "modern" ...cea ce inseamna ac fi mai contemporan , inbunatatiri ..daca duci o chitara sub calitatea celei originale nu este o modernizare ..!!

 

Chiar si daca "schimbarea retetei " este facuta de firma originala Gibson !!!

 

Practic o singura chitara a fost semnata de Les Paul (restul de versiuni de dupa au mers in "extenso " nu stiu ca cate a fost de acord LP sa fie sub numele sau.

 

Iti vand "hamburger modern" ,,,painea doar cu sos fara chiteaua cu carne.

 

Eu posed o chitara Hohner Rockwood Looks Like GLP ( asa scrie pe pagina de reclama) la fel este din alt lemn deci si sunet diferit .Arata 90% si de apropae ca si un GLP.

 

Arpi nu cred ca are rost sa ne certam pe concepte originale sau neoriginale Les Paul. Altceva am vrut sa spun in acel post, ca LTD-ul pastreaza doar forma de Les Paul, restul fiind in mare parte schimbate. In bine sau in rau, asta ramane la latitudinea fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor!

 

Ca multi altii, intreb si eu despre o chitara noua.

 

 

Momentan folosesc o chitara Reghin din 1966, pastrata destul de bine.

 

Abia invat acordurile de baza, insa as fi vrut sa stiu daca la chitarele 3/4 sunt gaturile mai subtiri decat la cele 4/4 (am impresia ca nu imi intra degetele cum trebuie).

 

 

Vreau sa imi cumpar zilele astea o chitara noua, iar ca si recomandari am observat ca sunt ceva de genul Takamine g320, Fender cd-60 si Yamaha f310.

 

Stiu (din parerile stranse de pe net) ca Yamaha ar avea un sunet metalic. Am mers intr-un magazin (pe langa parcul Sebastian) si un tim mi-a zis ca Takamine ar avea sunetul metalic.

 

Eu caut o chitara cu un sunet cald. Din cate am inteles Fender ar avea aces sunet, iar ca si finisaj ar fi excelenta.

 

Costurile ar fi cam 550 lei G320 si 475 CD-60.

 

 

Cred ca intrebarile mele ar fi: G320 are sunet metalic (cel putin fata de Fender)? Merita diferenta de costuri dintre cele 2?

 

 

Stiu ca este o chestie de gusturi intre cele 2, insa as fi vrut strict intre cele de mai sus pe care ati canta?

Edited by Bogdanescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pentru un începãtor, probabil cã diferența de preț dintre Takamine G320 și Fender CD-60 nu se justificã, pentru cineva cu standarde mai ridicate, situația este alta.

 

Ce înțelegi prin "sunet metalic"? :/

Link to comment
Share on other sites

Cred (nu stiu sigur de aceea am intrebat), ca sunetul care se aude din cutie este mai ascutit. Corectati-ma daca gresesc: sunet metalic = ascutit; sunet cald = plin?

 

 

Sa inteleg ca nu gresesc indiferent de decizie intre cele 2. In situatia asta, inclin spre cd-60 si eu, in primul rand pentru pret si apoi aspect.

Edited by Bogdanescu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.