www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Cristian

Salut! Acum... nu stiu daca se cade sa faci comparatie intre Hora si Ibanez (nu ca am ceva cu Hora noastra). Cred, totusi, ca Ibanez ar fi facut cu putin mai multa grija... eu sunt curios cine ne asambleaza noua chitarele... Sunt asamblate in Romania sau tot la chinezi? Nu stiu ce sa cred... Spun ca ar merita sa mai astepti o vreme sa-ti iei Ibanezul... in general au si viata mai lunga instrumentele cu pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Merita sa dau 360 de lei pe o chitara Hora Western 12204 cutaway - 6 strings culoare natur? Asta este daca nu ma-nsel.

Fata: tei (presupun ca e tot placaj, dar tipu de la magazin, a zis ca nu e placaj, insa pe site-ul hora apar ca au cu fata de molid sau de placaj tei) Spate si margini placaj tei. Se merita? E un pret bun? Tipu de la magazin mi-a zis ca vandut in tip destul de scrut (cateva zile aproape 10 chitari- magazinul fiind unul mai mic, instrumentele muzicale nefacand parte din domeniul de vanzare in masa al magazinului, fiind mai mult pe electrice nu pe instrumente muzicale care sunt mai mult ca un hobby pt respectivul). Acuma ce ziceti? se merita o hora sau mai degraba mai incerc sa gasesc inca un milion(cam greu insa) si sa imi un Ibanez V72E - Acoustic Guita asa numit de respectivu chitari facute in china la care platesc firma. P.S: sunt incepator!

 

Azi a venit tatal meu cu o Hora a unei cunostinte sa ii fac un setup. Era produsa in 2007 parca si arata destul de rau pentru cat a fost cantata, doar prin casa si mai mult cand isi aducea aminte. Ce mi s-a parut alarmant este ca deja griful incepuse sa se dezlipeasca usor de corp si de aici o distanta intre corzi si grif mare. Mare lucru nu prea am ce sa ii fac, i-am indreptat griful, i-am mai coborat putin actiunea prin pilirea nutului si i-am pus corzi 10-46, adica subtiri. Fata era facuta din 4 bucati dintr-un lemn ce semana foarte bine cu molidul, probabil din ceva specie autohtona gen brad. Cheitele de acordaj sunt dintre cele mai ieftine si mai slabe calitativ, tastiera mi se pare dintr-un lemn prea moale ca sa fie palisandru, per total o chitara nu prea bine fabricata din materiale ieftine si finisata cum s-a nimerit. Eu nu pot sa o recomand, pentru ca majoritatea chitarilor Hora pe care le-am vazut dupa cativa ani aveau diferite probleme gen cea cu griful, uzura foarte rapida a tastierei, distanta mare intre corzi si grif, cordare dezlipite, etc.

 

Nici Ibanezul V72 nu mi se pare o chitara extraordinara pentru banii ei, desi este mult mai buna decat Hora. Cam la aceeasi bani gasesti Fender CD60, o chitara de care eu m-am indragostit din prima, chiar am avut si eu una la un moment dat, dar am vandut-o pentru ca aduna praf degeaba la mine. Pretul de noua la Fender este in jur de 475 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest mircea pantea

Am de ales intre un epiphone jr. la sau un stagg, amandoua second.as vrea sa stiu care e mai buna.

apropo stagg-ul e 250 lei si epi 500 lei

Link to comment
Share on other sites

Guest mircea pantea

Pai... am doua intrebari: ce fel de chitare sunt (electrice sau acustice)?

ce modele?

epiphone les paul jr si stagg f 300 bk

 

 

 

 

eu as prefera epiphone-ul dar nu stiu daca merita sa dau 500 de lei.chitara e folosita dar e bine intretinuta si suna bine(cel putin pt mine)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Aaa, Stagg f 300-le e flying v-ul ala. Sincer sa fiu eu am ramas cu impresie destul de proasta (subliniez: EU) asupra Epiphone-urilor de-alungul timpului... mie mi-au parut foarte rigide. Imi aduc aminte ca Stagg-ul de care zici tu era a doua mea optiune, dupa o chitara tip Les Paul (culmea e ca tot n-am o copie Les Paul:)). Depinde de cum iti par tie chitarele. Degeaba ne-am da noi cu parerea si ne-am arunca in care stie mai bine lemnul si piesele ce alcatuiesc chitarele facand-o pe cunoscatorii, daca una din ele "pute", pur si simplu pentru ca a fost prost asamblata sau ingrijita. Stabileste-ti prioritatile si vezi care suna mai bine. Daca, de exemplu, Epiphone-ul suna putin mai bine decat Stagg-ul, dar iti place forma de Flying V mai mult... atunci ai putea sa treci peste anumite lucruri, nu? Depinde de tine... Eu spun F 300. Acuma, na! aruncati cu rahat... Sper sa alegi si cu urechea dar si cu simtul (tactil si cel al naturaletii). Bafta!

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Guest mircea pantea

Aaa, Stagg f 300-le e flying v-ul ala. Sincer sa fiu eu am ramas cu impresie destul de proasta (subliniez: EU) asupra Epiphone-urilor de-alungul timpului... mie mi-au parut foarte rigide. Imi aduc aminte ca Stagg-ul de care zici tu era a doua mea optiune, dupa o chitara tip Les Paul (culmea e ca tot n-am o copie Les Paul:)). Depinde de cum iti par tie chitarele. Degeaba ne-am da noi cu parerea si ne-am arunca in care stie mai bine lemnul si piesele ce alcatuiesc chitarele facand-o pe cunoscatorii, daca una din ele "pute", pur si simplu pentru ca a fost prost asamblata sau ingrijita. Stabileste-ti prioritatile si vezi care suna mai bine. Daca, de exemplu, Epiphone-ul suna putin mai bine decat Stagg-ul, dar iti place forma de Flying V mai mult... atunci ai putea sa treci peste anumite lucruri, nu? Depinde de tine... Eu spun F 300. Acuma, na! aruncati cu rahat... Sper sa alegi si cu urechea dar si cu simtul (tactil si cel al naturaletii). Bafta!

intr-adevar epiphone-ul suna putin mai bine decat stagg-ul dar oricum fiind incepator nu cred ca o sa ating nu stiu ce performante cu vreouna din ele deocamdata.chestia e ca toata lumea imi spune ca daca vreau sa ma apuc de cantat sa nu-mi iau o chitara ieftina ca nu o sa invat k lumea(nu vad de ce dar ma rog).Eu tind mai mult spre epi de aceea vroiam sa stiu daca isi merita banii.Mersi mult de sfat.toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

Ma... acum.. nu stiu ce sa spun. Epiphone-ul ar trebui sa fie mai comod la cantat... de fapt. Poate ar fi chiar mai indicat pentru tine, la inceput acum. Ti-am mai spus... cumpara ce simti nevoia sa cumperi, nu ce ti se spune. Si personalitatea ta trebuie sa aiba un cuvant. E posibil sa fi testat eu numai chitare proaste de le Epiphone. Doar mi-am expus parerea si pe urma te-am sfatuit :) Uite... putin mai mult: te sfatuiesc sa cumperi Epiphone-ul. De ce? Pentru ca se poate canta mai usor pe el (poti sa-l tii in brate). E mai putin voluminos... Si e firma cu pretentii. Avand in vedere chestiile astea 3 pe care ti le-am spus... poti sa trasezi niste limite si sa alegi ce-ti doresti in functie de cat de util iti poate fi instrumentul. Succes cu achizitia si merci, la fel de urare!

Edited by Andrei Cristian
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai experienta cu chitarile electrice nu iti recomand sa iei o chitara cu Floyd Rose, vei avea ceva batai de cap pana o pui putin la punct si cand schimb corzile. Nici Floyd-ul de RG250 nu este unul prea grozav, se uzeaza destul de repede. Parerea mea ca in banii aia poti gasi chitari mai adaptate unei persoane la inceput de drum pe electrica, totul depinde de cati bani esti dispus sa investesti in chitara. Pentru ce vrei tu sa canti nu este suficienta doar chitara, vei mai avea nevoie fie de un program gen amplitude pe calculator, fie de un amplificator mic si o pedala de distors. In principiu e buna orice chitara cu una sau 2 doze duble pentru ce vrei tu sa canti, in momentul in care ne spui ce buget ai putem veni si cu optiuni.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai experienta cu chitarile electrice nu iti recomand sa iei o chitara cu Floyd Rose, vei avea ceva batai de cap pana o pui putin la punct si cand schimb corzile. Nici Floyd-ul de RG250 nu este unul prea grozav, se uzeaza destul de repede. Parerea mea ca in banii aia poti gasi chitari mai adaptate unei persoane la inceput de drum pe electrica, totul depinde de cati bani esti dispus sa investesti in chitara. Pentru ce vrei tu sa canti nu este suficienta doar chitara, vei mai avea nevoie fie de un program gen amplitude pe calculator, fie de un amplificator mic si o pedala de distors. In principiu e buna orice chitara cu una sau 2 doze duble pentru ce vrei tu sa canti, in momentul in care ne spui ce buget ai putem veni si cu optiuni.

 

Bugetul ar fi de 2000Ron. Nu am banii dar pe parcusul anului voi face rost de ei(+ma voi documenta).

Ca amp ma tenteaza Line 6 Spider 3 15W. Cant doar in camera deci nu cred ca am nevoie de mai mult.

Cat despre chitara, as vrea sa fie ori un Ibanez ori un ESP/LTD.

Acustica e o Hora Western cu cutaway pe care cand metale grele :)) Deci sunt calit.

 

Thanks for replying.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

Daca ai restrans aria de chitari la Ibanez si LTD eu iti recomand ca, in segmentul asta de pret sa mergi pe Ibanez, mi se par mai bine orientate catre ce vrei tu sa suni. Eu as merge in principiu pe ideea de chitara cu corp de mahon si 2 doze duble. Iti pun 3 modele care mie mi se par foarte potrivite pt ceea ce vrei tu, in ordinea preferintelor mele:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=352&BrandProductID=2103 - chitara mea preferata din ce face Ibanez in acest moment, vine cu corp si grif din mahon cu imbinare tip set neck, topul din artar, de unde rezulta un sunet plin si clar si sustain foarte bun. Finisajul este unul deosebit, lucratura foarte buna, dozele sunt active, au un sunet care se preteaza foarte bine la metale radioactive

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=354&BrandProductID=1653 - pret foarte bun, finisaje si lucratura bune, corp si grif din mahon cu imbinare tip set neck, topul din artar, de unde rezulta un sunet plin si clar si sustain foarte bun

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=353&BrandProductID=1889 - o chitara metalifera foarte corecta pentru pretul ei, corp din mahon, grif subtire din artar, unora le place mult feelingul grifului, altii (eu de exemplu) il detesta. Fata de celelalte 2 are sustain ceva mai slab si datorita corpului mai subtire si sistemului de prindere a grifului de corp prin suruburi. Dozele sunt active si destul de bune pentru metale.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai restrans aria de chitari la Ibanez si LTD eu iti recomand ca, in segmentul asta de pret sa mergi pe Ibanez, mi se par mai bine orientate catre ce vrei tu sa suni. Eu as merge in principiu pe ideea de chitara cu corp de mahon si 2 doze duble. Iti pun 3 modele care mie mi se par foarte potrivite pt ceea ce vrei tu, in ordinea preferintelor mele:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=352&BrandProductID=2103 - chitara mea preferata din ce face Ibanez in acest moment, vine cu corp si grif din mahon cu imbinare tip set neck, topul din artar, de unde rezulta un sunet plin si clar si sustain foarte bun. Finisajul este unul deosebit, lucratura foarte buna, dozele sunt active, au un sunet care se preteaza foarte bine la metale radioactive

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=354&BrandProductID=1653 - pret foarte bun, finisaje si lucratura bune, corp si grif din mahon cu imbinare tip set neck, topul din artar, de unde rezulta un sunet plin si clar si sustain foarte bun

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=353&BrandProductID=1889 - o chitara metalifera foarte corecta pentru pretul ei, corp din mahon, grif subtire din artar, unora le place mult feelingul grifului, altii (eu de exemplu) il detesta. Fata de celelalte 2 are sustain ceva mai slab si datorita corpului mai subtire si sistemului de prindere a grifului de corp prin suruburi. Dozele sunt active si destul de bune pentru metale.

 

 

Eu nu te contrazic dar pentru a avea un sound inspre high gain cum am observat ca ar vrea; atunci mult mai importanta decat chitara va fi alegerea tipului de amplificare;pedale;difuri;etc pe care le alege sau si le poate permite si mai ales cum le poate pune in valoare ptr ca din cate am inteles acum vrea sa faca trecerea pe taramul distorsiunilor nervoase. Am simtit nevoia sa precizez asta in ideea ca cel care a intrebat sa fie constient ca doar cu o chirara ESP; ibanez sau oricare alta, scumpe sau ieftine tot nu va avea cum sa sune ca LOG de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu te contrazic dar pentru a avea un sound inspre high gain cum am observat ca ar vrea; atunci mult mai importanta decat chitara va fi alegerea tipului de amplificare;pedale;difuri;etc pe care le alege sau si le poate permite si mai ales cum le poate pune in valoare ptr ca din cate am inteles acum vrea sa faca trecerea pe taramul distorsiunilor nervoase. Am simtit nevoia sa precizez asta in ideea ca cel care a intrebat sa fie constient ca doar cu o chirara ESP; ibanez sau oricare alta, scumpe sau ieftine tot nu va avea cum sa sune ca LOG de exemplu.

 

Un amp bun care ar fi? Vreau sa cant doar in camera.

Cat despre efecte, am GuitarRig(si o intrebare):

Chitara vine in amp, iar amp'ul se conecteaza direct la PC sau mai am nevoie de ceva?

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

E ceva mai complicat de atat, depinde foarte mult ce vrei sa canti. Daca folosesti Guitar Rig sunt mai indicate niste boxe bune de calculator. Poti in schimb sa iti iei un amplificator care vine cu efecte integrate gen Vox VT20+. In principiu cu un amplificator genul acesta poti obtine tonuri destul de bune de la country, blues , classic rock pana la cele mai distorsionate metale.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Este primul meu post asa ca aveti mila... Doresc sa cumpar o chitara electrica si un amplificator. vreau sa ma incadrez intr-un buget de maxim 3000 ron.

Preferinte ar fi un model Les Paul, un SG 400 D si ultima optiune ar fi un stratocaster. M-am tot orientat intre marcile Vintage, Epiphone, eventual un Fender la mana a doua bineinteles. Vreau sa existe posibilitatea in viitor si de un upgrade la chitara (doze mai bune sau ceva de genul).

 

Cat despre amp imi face cu ochiul, dar fara cunostinte doar asa ca marca, un Marshall 30 dfx. (cant doar in casa pentru mine nu scene sau sali, concerte sau altceva).

Ce stil as vrea sa abordez???!! pai ma incanta blues, un lead guitar ( Angus, Slash Gibbons si nu in ultimul rand Gilmour).

 

Experienta 0.

Actualmente detin un Takamine g320 propaspat cumparat. Imi place la nebunie. Am inceput cu lectii de chitara cu acorduri si nebunii. Cred ca am dat banii degeaba pe ea sincer din moment ce mi s-a explicat ca puteam trece din prima pe electrica. Oricum nu imi pare rau este mereu ok sa poti sa iei chitara cu tine sa mai canti cate ceva la vreun gratar cu prietenii sau vreo faza de genul.

 

Ce ma sfatuiti ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Părerea mea este să rămâi pe acustică până înțelegi cu ce se mănâncă instrumentul numit 'chitară'. Cei care afirmă că poți cânta de la început, cu succes, pe electrică, fie sunt genii, fie sunt paraleli.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Ca vrei sa treci de la acustica la electrica nu prea e treaba mea. Daca iti plac chitarile gen Les Paul, dupa parerea mea cea mai buna investitie ar fi un Vintage V100 pentru ca este din start o chitara decenta in care nu trebuie sa investesti prea multi bani pe viitor ca sa o upgradezi. Practic singurul lucru care merita schimbat pe ea sunt dozele, cele standard oricum sunt decente, deci le poti tine ceva timp pe chitara fara nici o problema.

 

Amplificator eu iti recomand Vox VT40+, eventual si cu un footswitch VFS5, asta ca sa ai acces rapid la preseturi.

 

Vintage-ul este 1300 RON nou, Voxul 1000 RON, footswitchul 300 RON, in total 2600 RON. Iti mai raman bani si de un set de doze second hand pana la 3000 RON.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cautari prin mai multe site-uri cred ca un Schecter ar fi bun. E ieftin si din review-uri am vazut ca suna bine si ca e facut pentru metal. Cu tot cu Vox-ul VT20+ intra intr-un buget de 2000RON. Si arata bestial :P

 

http://www.esound.ro...n-6,p-3086.html

 

Pareri?

 

edit: scuze de double post. nu puteam edita reply-ul de mai sus.

Edited by Gothic Fighter
Link to comment
Share on other sites

Dupa cautari prin mai multe site-uri cred ca un Schecter ar fi bun. E ieftin si din review-uri am vazut ca suna bine si ca e facut pentru metal. Cu tot cu Vox-ul VT20+ intra intr-un buget de 2000RON. Si arata bestial :P

 

http://www.esound.ro...n-6,p-3086.html

 

Pareri?

 

edit: scuze de double post. nu puteam edita reply-ul de mai sus.

 

Mie nu imi plac deloc chitarile cu corpul din basswood, e un lemn mai moale care nu accentueaza (coloreaza) nici o frecventa de unde rezulta un sunet plat, fara prea multe armonici. Schecterul ala e lucrat si finisat destul de bine, dar la capitolul sunet nu e cea mai buna alegere. Treaba cu aspectul e subiectiva, unora le place, atlora nu. Pe mien de exemplu nu ma mai incanta asa mult genul ala de chitari, sunt si forme ceva mai interesante decat aia, de exemplu PRS Custom are o forma foarte interesanta si eleganta in acelasi timp.

Link to comment
Share on other sites

Pãrerea mea este sã rãmâi pe acusticã pânã înțelegi cu ce se mãnâncã instrumentul numit 'chitarã'. Cei care afirmã cã poți cânta de la început, cu succes, pe electricã, fie sunt genii, fie sunt paraleli.

 

 

Sunt de acord cu parerea ta adica e logic si rezonabil. Chestia cu trecutul direct pe electrica mi-a fost sugerata de tipul suparat de la MC Music. Poate s-a gandit doar la partea comerciala a problemei. Atunci am sa mai astept pana..... pana nu stiu. .. Un singur lucru stiu sigur, bani se vor duce pe altceva :).

 

Merci de sfat anyway !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.