www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest ins00mnia

Salutare tuturor ! Nu stiu daca s-a mai intrebat pe forum, dar as dori o comparatie intre un Epiphone DR-100 si un Fender Squier SA 105. Cei care au avut ocazia sa le testeze,ce parere isi dau? Eu nu as putea sa le testez la magazin pentru ca trebuie sa dau comanda.

Va multumesc anticipat! O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Salut RGC-isti!

 

De cand m-am apucat de chitara,nu am avut deaface niciodata cu o alegere atat de grea.

 

Vreau sa achizitionez o electroacustica,si batalia ar fi intre un Ibanez AEG10 cu doze Fishmann si un Takamine EG220C.

 

Ibanez: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1664

 

Takamine: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1621

 

 

Chitara o voi achizitiona dupa data de 22 luna aceasta asa ca vreau cat mai multe pareri!

 

CARE CREDETI CA E MAI BUNA?

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

V-am salutat!

 

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Salut RGC-isti!

 

De cand m-am apucat de chitara,nu am avut deaface niciodata cu o alegere atat de grea.

 

Vreau sa achizitionez o electroacustica,si batalia ar fi intre un Ibanez AEG10 cu doze Fishmann si un Takamine EG220C.

 

Ibanez: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1664

 

Takamine: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1621

 

 

Chitara o voi achizitiona dupa data de 22 luna aceasta asa ca vreau cat mai multe pareri!

 

CARE CREDETI CA E MAI BUNA?

 

Multumesc anticipat!

 

 

 

V-am salutat!

 

 

 

 

oZz

DOZELE FISHMAN RULEZ!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am inteles ca esti tanar, novice si inca nu stii ce vrei. E un lucru bun sa te indrepti spre jazz, blues, rock, etc.

Asculta de toate, nu te pripi si in cele din urma o sa afli.

Problema a fost pus gresit de la inceput: "SE MERITA SAU NU?"

NU are cine sa se merite: MERITA SAU NU?(sa incercam sa nu brutalizam limba romana).

 

Spor la ascultat si cautat(este bine de stiut ca si jocurile pot influenta din punct de vedere muzical)

 

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Guest mario_g
Salut!

 

 

Problema a fost pus gresit de la inceput: "SE MERITA SAU NU?"

NU are cine sa se merite: MERITA SAU NU?(sa incercam sa nu brutalizam limba romana).

 

Spor la ascultat si cautat(este bine de stiut ca si jocurile pot influenta din punct de vedere muzical)

 

Toate cele bune!

 

nu m-am exprimat eu corect.vroiam sa zic "se merita sau nu chitara Squier" pentru inceput

Link to comment
Share on other sites

nu m-am exprimat eu corect.vroiam sa zic "se merita sau nu chitara Squier" pentru inceput

 

 

Nici acum nu te-ai exprimat corect:

 

MERITA SAU NU MERITA!.......fara "SE"

 

A mai fost discutia asta cel putin odata pe RGC.

Link to comment
Share on other sites

folosesc computerul ca am niste boxe foarte bune si amplificator

 

Chitara acustica ai ?

 

Cu o chitara acustica "decenta" ,( gat standard cu "actiune" normala si corzi de "0,1" trebuie sa poti canta absolut tot ce se poate canta si pe electrica !!!

 

Ce nu poti canta pe acustica nu vei putea canta nici pe electrica.

 

Totul ce se canta pe electrica se poate canta si pe acustica .In cazul chitarei electrice cu ditosriune si sensibilitate marita ( dinamica mica) apar problemele de estompare din cauza ca diferenta intre zgomotele produse in timpul cantatului si sunetul util este foarte mica plus apar si intermodulatii .

 

Aceasta estompare implica un alt mod de tehnica DAR care este cel mai aproape de multe tehnici de cantat la chitara clasica si acustica!!!

 

Asa ca nu te apuca sa invati pe dos ca cei mai multi dintre noi toti ca apoi peste 5-10 ani sa incepi din nou .

 

Si eu am spus la 16 ani ca ce-mi spune proful meu este abureala nu pricepe el cum e cu sunetele astea "moderne" ca apoi peste vre-o 6 ani sa ma pun si sa exersez nopti intregi lunii dupa lunii ca sa-mi corectez tehnica .

 

Canti piesele ce-ti plac pe acustic cat mai bine apoi mai tarziu cu efort minim te acomodezi si cu chitara electrica+overdrive si distors.

 

Acum depinde daca te tine avantul macar 5 ani ca sa ajungi la o minima "maturitate" cu muzica .

 

Oricum "se merita" din punct de vedere cultural educational si d'astea .

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Alte pareri despre cele 2 chitari:o3:o3:o3

 

Va rog...in saptamana din 23 pana in 28 vreau sa cumpar una:o3

 

 

Nu ma lasati la greu

 

 

V-am salutat!

 

 

 

oZz

Link to comment
Share on other sites

Guest mario_g

am dar este foarte veche si nu suna bine si m-am gandit daca tot este sa schimb chitara sa imi iau una electrica decat tot acustica .

Link to comment
Share on other sites

Pe asta o stii de la Zana Maseluta?

 

Ibanez pune pe modelele high end numa doze fishman!!!Chiar si signature a lui Steve Vai si a lui Joe Satriani (acustice) de la Ibanez au fishman. Si nu cred ca Ibanez sau Steve Vai ar folosi panarame pe chitarele lor. Asa ca...eu as lua Ibanezul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Ibanez pune pe modelele high end numa doze fishman!!!Chiar si signature a lui Steve Vai si a lui Joe Satriani (acustice) de la Ibanez au fishman. Si nu cred ca Ibanez sau Steve Vai ar folosi panarame pe chitarele lor. Asa ca...eu as lua Ibanezul.

 

Ce rationament fara cusur! In lumea comertului mai exista si marketing, exista si contracte de sponsorizare, asta nu inseamna ca trebuie sa iei totul de-a gata, fara sa treci faptele prin propriul filtru!

Link to comment
Share on other sites

Ibanez pune pe modelele high end numa doze fishman!!!Chiar si signature a lui Steve Vai si a lui Joe Satriani (acustice) de la Ibanez au fishman. Si nu cred ca Ibanez sau Steve Vai ar folosi panarame pe chitarele lor. Asa ca...eu as lua Ibanezul.

 

Sa nu crezi ca e acelasi model de doza Fishman pe chitara lui Steve Vai si pe AEG10. Eu am cantat pe AEG10 si AEG20 si pe Takamine. Pe langa Takamine mi s-au parut ca suna steril, nu aveau suficiena caldura si prezenta. Intr-adevar au doze Fishman Sonicore, care sunt doze entry level de la Fishman, dar conteaza foarte mult si preamplificatorul cu care imperechezi dozele. In cazul Ibanez AEG chitara + doza Fishman + preamplificator Ibanez SST nu mi s-au parut cea mai fericita combinatie. Mult mai reusite mi s-au parut modelele Takamine. Atat la rece cat si amplificat sunau mult mai natural, mai aproape de ideea de chitara acustica. Daca poti sa dai ceva bani in plus iti recomand sa te uiti si la Takamine EG340SC, mie personal mi s-a parut o chitara foarte reusita, suna bine si amplificata si neamplificata. Dozele si electronica Takamine sunt mai mult decat decente. De la Ibanez mi-a placut AW15ECE-LG (finisaj subtire cu fata din cedru masiv si laterale si spate din mahon, grif comod si atent tastat, mie mi se pare una dintre cele mai buna chitari din catergoria lor de pret). Deasemenea o chitara foarte reusita pentru pretul ei mi se pare si Hohner EBAE, neamplificata are un ton personal, plin si cu o foarte buna definitie, electronica de la Shadow este deasemenea destul de buna, finisajele sunt extrem de ingrijite si pretul foarte mic. Deasemenea daca tin bine minte vine si cu un case foarte dragut, desi de foarte multe ori cei care le vand "uita" de acest amanunt.

 

PS: Acum am vazut ca aduce cineva in sfarsit in tara chitari Crafter, deasemenea excelente. Am vazut pe la 1500 RON un Crafter DE7/N cu fata din cedru masiv, lateralele si spatele din mahon si doza LR Baggs Element, care la banii astia mi se pare de departe cea mai buna alegere. Toate chitarile Crafter pe care le-am vazut au fost lucrate exemplar si sunau pe masura. Pretul mi se pare deasemenea foarte bun pentru ce ofera, doza LR Baggs combinata cu preamplificatorul Crafter ii confera un sunet amplificat foarte natural si prezent in mix.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

tin sa mentionez ca numi plac astea dreadnought...as vrea ceva in forma AEG10....:)

 

 

MAI ASTEPT SFATURI:O3

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

inca astept pareri si sugestii

 

vreau ca chitara sa aiba forma corpului ca a AEG-ului:D

:):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

inca astept pareri si sugestii

 

vreau ca chitara sa aiba forma corpului ca a AEG-ului:D

:):lol:

Link to comment
Share on other sites

Sa nu crezi ca e acelasi model de doza Fishman pe chitara lui Steve Vai si pe AEG10. Eu am cantat pe AEG10 si AEG20 si pe Takamine. Pe langa Takamine mi s-au parut ca suna steril, nu aveau suficiena caldura si prezenta. Intr-adevar au doze Fishman Sonicore, care sunt doze entry level de la Fishman, dar conteaza foarte mult si preamplificatorul cu care imperechezi dozele. In cazul Ibanez AEG chitara + doza Fishman + preamplificator Ibanez SST nu mi s-au parut cea mai fericita combinatie. Mult mai reusite mi s-au parut modelele Takamine. Atat la rece cat si amplificat sunau mult mai natural, mai aproape de ideea de chitara acustica. Daca poti sa dai ceva bani in plus iti recomand sa te uiti si la Takamine EG340SC, mie personal mi s-a parut o chitara foarte reusita, suna bine si amplificata si neamplificata. Dozele si electronica Takamine sunt mai mult decat decente. De la Ibanez mi-a placut AW15ECE-LG (finisaj subtire cu fata din cedru masiv si laterale si spate din mahon, grif comod si atent tastat, mie mi se pare una dintre cele mai buna chitari din catergoria lor de pret). Deasemenea o chitara foarte reusita pentru pretul ei mi se pare si Hohner EBAE, neamplificata are un ton personal, plin si cu o foarte buna definitie, electronica de la Shadow este deasemenea destul de buna, finisajele sunt extrem de ingrijite si pretul foarte mic. Deasemenea daca tin bine minte vine si cu un case foarte dragut, desi de foarte multe ori cei care le vand "uita" de acest amanunt.

 

PS: Acum am vazut ca aduce cineva in sfarsit in tara chitari Crafter, deasemenea excelente. Am vazut pe la 1500 RON un Crafter DE7/N cu fata din cedru masiv, lateralele si spatele din mahon si doza LR Baggs Element, care la banii astia mi se pare de departe cea mai buna alegere. Toate chitarile Crafter pe care le-am vazut au fost lucrate exemplar si sunau pe masura. Pretul mi se pare deasemenea foarte bun pentru ce ofera, doza LR Baggs combinata cu preamplificatorul Crafter ii confera un sunet amplificat foarte natural si prezent in mix.

 

Intr-adevar ai dreptate. Mersi ca m-ai lamurit si ca nu mi-ai trantit o faza cu zana maseluta din care sa nu inteleg nimic. F bun sfaturile, respect.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

Deci care ziceti ca e mai BUNA?:)

 

Inca ceva...astazi m-am uitat pe site-ul Thomann si la Takamine EG220C scria doar Spurce(placaj...)NU solid Spurce(lemn masiv)....

 

Ibanez vs.Takamine....

 

Lupta continua

Link to comment
Share on other sites

E o kitara foarte misto. Gatul este putin mai bombat in spate fata de majoritatea celorlalte brand-uri. Aste este insa o chestie de preferinta, deci nu e corect sa spun ca e mai bina asa sau nu. Takamine folosesc lemne foarte bune, frumos alese care ii dau un ton foarte plin.

Daca ajungi intr-un magazin de inde sa-ti alegi chitara incearca si un G320...acelas mahon + molid pe fatza, insa corpul corpul este putin mai mare (dreadnought), prin urmare... suna mai tare si are mai multe joase.

Toate Takaminele au action bun chiar din fabrica...

Succes :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Ati putea sa imi oferiti o opinie despre aceste 2 chitari si ce ma sfatuiti sa cumpar?Ibanez GRG121EXsi Epiphone Les Paul Special II

 

Eu as merge pe Ibanez - gatul putin mai lat (dar mai ingust in spate) fatza de Epi + un acces mult mai bun la tastele superioare. Epiphone-ul este scânduriform :) ... adica o placa decupata in forma de Les-Paul, nu are "burtica" pe care o au fratii ei mai mari.

Parerea mea* este ca Epiphone Speciala arata "cheap", pe cand Ibanezul... arata ca orice... Ibanez RG :lol:

 

 

*Este punctul meu de vedere, nu isi au sens comentariile cu care ne-am obisnuit, de tipul: " Ejti prost... ca Epiphoanele e mai bune, ca am vazut eu unul la un prieten de-al unui prieten"

Link to comment
Share on other sites

Eu as merge pe Ibanez - gatul putin mai lat (dar mai ingust in spate) fatza de Epi + un acces mult mai bun la tastele superioare. Epiphone-ul este scânduriform :) ... adica o placa decupata in forma de Les-Paul, nu are "burtica" pe care o au fratii ei mai mari.

Parerea mea* este ca Epiphone Speciala arata "cheap", pe cand Ibanezul... arata ca orice... Ibanez RG :lol:

 

 

*Este punctul meu de vedere, nu isi au sens comentariile cu care ne-am obisnuit, de tipul: " Ejti prost... ca Epiphoanele e mai bune, ca am vazut eu unul la un prieten de-al unui prieten"

 

ca sa sustin afirmatia ta: http://www.youtube.com/watch?v=yNm8tqFJ74o suna de rupe!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.