www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pai pt duritati in primu rand ii foarte important ampu, cu un amp bun poti scoate distorsuri dure din orice chitara aproape.

 

Da daca vrei o chitara numa pt chestii d-astea ar merge un bariton sau un 7-string, numa ca astea costa mai mult. Oricum ti-as sugera sa mai strangi bani shi sa-ti iei ceva serios.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest beseech

aaa...care ati cantat pe grosmann rx101?? sau grosmann invader? ca imi plac..ma rog..arata bine..dar nu stiu cum suna..si restu :)..daca ati fost de curand pe acolo..share nishte impresii !! pls :)..salutare

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut :) . Vreau sa-mi cumpar o chitara electrica noua (de la vreun magazin din Bucuresti sau Iasi), prefer sa aiba 24 taste...Bugetul meu se incadreaza cam pana-n 9 milioane (maxim)...Ce imi recomandati ???....la 22 taste as putea sa-mi iau un Squier m-80... ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

dark uita-te si la SH-uri . Exemple:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3536

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3199

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3253

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3189 <- asta e putin sub bugetul tau.

 

In rest la 9 milioane ai de ales intre squier (daca vrei metale ia cel putin cu un Humbucker), Grosmann (http://www.grosmann.ro - exista cativa posesori pe forum si poate iti dau ei o mana de ajutor) . Cred ca e si un ibanez cu punte fixa la http://www.mcmusic.ro cu pret apropiat de bugetul tau.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Hmm...mc pt linkuri. Stii cumva daca aduc la McMusic chitari Ibanez GRG 170DX sau GSA260 si ce preturi au (daca aduc) ?? Stie cineva daca chitarile grossman PR15 si RX100 sunt bune de ceva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest claxonn

Salutare, sunt cam la inceput de drum si as vrea sa trec pe electrica. As avea si eu nevoie de sfat la obiect pe doua chestiuni.

 

1.

De vre-o 2 sapt tot caut pe net, review-uri, preturi, chestii....

 

Am ajuns la o concluzie: chitara electrica cea mai buna la raportul pret-calitate, intre 200-300E, cu un sunet suparat este Ibanez GRG170DX .

 

Ce parere avetzi despre concluzia mea? As vrea niste pareri de la cei care au, sau au cantat pe tipul acesta de chitara. Puteti sa-mi spunetzi la ce ar trebui sa ma astept - avantaje-dezavantaje?

 

2. Trebuie sa-mi iau si ceva amp, efect (nu prea stiu eu cu ce se mananca toata partea asta auxiliara)... Ma gandeam la Behringer V-AMP 2 sau Digitech RP80 (asta l-as prefera ca are pedala). Ce ziceti? Pentru inceput merge? Ce imi recomandati? Am optiuni mai ieftine? Mai bune la aceiasi bani?

 

Multumesc.

Edited by claxonn
Link to comment
Share on other sites

Salutare, sunt cam la inceput de drum si as vrea sa trec pe electrica. As avea si eu nevoie de sfat la obiect pe doua chestiuni.

 

1.

De vre-o 2 sapt tot caut pe net, review-uri, preturi, chestii....

 

Am ajuns la o concluzie: chitara electrica cea mai buna la raportul pret-calitate, intre 200-300E, cu un sunet suparat este Ibanez GRG170DX .

 

Ce parere avetzi despre concluzia mea? As vrea niste pareri de la cei care au, sau au cantat pe tipul acesta de chitara. Puteti sa-mi spunetzi la ce ar trebui sa ma astept - avantaje-dezavantaje?

 

2. Trebuie sa-mi iau si ceva amp, efect (nu prea stiu eu cu ce se mananca toata partea asta auxiliara)... Ma gandeam la Behringer V-AMP 2 sau Digitech RP80 (asta l-as prefera ca are pedala). Ce ziceti? Pentru inceput merge? Ce imi recomandati? Am optiuni mai ieftine? Mai bune la aceiasi bani?

 

Multumesc.

2) Behringer VAMP2 > RP80 cu tot cu pedala lui.

Vamp 2 site sa faca o groaza de chestii chiar daca nu sunt de nivel super mega hiper profi e o dracovenie foarte utila (mai ales daca o iei la mana a 2a :) )

Tii neaparat sa iei cu tremolo ? Vezi si RG321 are reviewuri bune. Tot asa mai sunt jackson-urile din seria JS ( 30 ca are o copie de floyd destul de decenta)

Si in afara de astea mai e si grosmann + ce mai gasesti pe la second hand (tocmai a aparut in Jackson PS2 la 350euroi si nu e o chitara tocmai rea)

 

M-ai facut sa zambesc cu UP-ul ala :)

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca mai toti incepatorii se grabesc sa rupa pusculitza pe genunchi ca sa-si ia o chitara de firma, sau se dau de ceasul mortii daca nu au asa ceva. Normal ca e de preferat, dar poti ajunge mai ieftin la aproximativ acelasi rezultat cu o chitara ieftina, echilibrata pe care pur si simplu pui niste doze capabile. Si sigur te scoti mai ieftin. Sincer, decat sa dau o carca de bani pe un Ibanez ieftin, si care sa sune prost, sau marog, nu asa grozav, mi-am luat o chitara Stagg pe care am pus doua doze SD active. Si suna mai bine ca orice Ibanez. Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Am observat ca mai toti incepatorii se grabesc sa rupa pusculitza pe genunchi ca sa-si ia o chitara de firma, sau se dau de ceasul mortii daca nu au asa ceva. Normal ca e de preferat, dar poti ajunge mai ieftin la aproximativ acelasi rezultat cu o chitara ieftina, echilibrata pe care pur si simplu pui niste doze capabile. Si sigur te scoti mai ieftin. Sincer, decat sa dau o carca de bani pe un Ibanez ieftin, si care sa sune prost, sau marog, nu asa grozav, mi-am luat o chitara Stagg pe care am pus doua doze SD active. Si suna mai bine ca orice Ibanez. Parerea mea...

Sunetul activelor e ceva mai putin influentat de lemn si constructie decat in cazul pasivelor. Tocmai d-asta o chitara mai modesta cu doze active o sa aiba parte de un salt spectaculos la schimbarea dozelor.

Nu e o idee tocmai rea in cazul in care iti place cum suna dozele active (fie ca sunt EMG sau Seymour Duncan)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

2) Behringer VAMP2 > RP80 cu tot cu pedala lui.

Vamp 2 site sa faca o groaza de chestii chiar daca nu sunt de nivel super mega hiper profi e o dracovenie foarte utila (mai ales daca o iei la mana a 2a :) )

Tii neaparat sa iei cu tremolo ? Vezi si RG321 are reviewuri bune. Tot asa mai sunt jackson-urile din seria JS ( 30 ca are o copie de floyd destul de decenta)

Si in afara de astea mai e si grosmann + ce mai gasesti pe la second hand (tocmai a aparut in Jackson PS2 la 350euroi si nu e o chitara tocmai rea)

 

M-ai facut sa zambesc cu UP-ul ala :)

 

UP - :)

 

Tks de sfaturi dar second ... in Timisoara... de unde???

 

Alte sfaturi?

Timisoreni, stiti pe cineva cu scule second?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Tot asa mai sunt jackson-urile din seria JS ( 30 ca are o copie de floyd destul de decenta)

 

Daca tot ai adus vorba, sa stii ca, din pacate, nu e chiar asa.Floyd-ul de pe JS30DK e slabut, dezacordeaza dupa o folosire mai "violenta"... Oricum, pentru banii pe care ii dai, sa zicem ca este decent.

 

Intre cele doua modele de mai sus, daca as fi impatimit al formei respective, as merge pe Ibanez RG321, care nu are tremolo. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Daca tot ai adus vorba, sa stii ca, din pacate, nu e chiar asa.Floyd-ul de pe JS30DK e slabut, dezacordeaza dupa o folosire mai "violenta"... Oricum, pentru banii pe care ii dai, sa zicem ca este decent.

 

Intre cele doua modele de mai sus, daca as fi impatimit al formei respective, as merge pe Ibanez RG321, care nu are tremolo. :)

 

Sa-mi bag ... Imi iau Harley Benton HBS300TBL si am terminat. Ca pana imi dau eu seama cum sta treaba cu electricele astea...

 

Oricum dupa ce o sa o iau, va povestesc cum e. Pareri personale... ca nu prea am terment de comparatie. :)

 

Anyway... daca are cineva modelul asta de chitara si poate sa ma opreasca inainte de a face vre-o prostie, sa posteze repede ceva.

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa-ti cumperi o chitara despre care nu stii mare lucru, dar ieftina (150 euroi pe thomann = vro 250 euroi la tine acasa) eu zic sa te uiti pe Mica publicitate. La 300 - 400 de euroi gasesti ESP http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3536 sau Ibanez cu doze Seymour Duncan http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3498.

Iar Un Ibanez RG321MH (corp de mahon, zic ei; macar stiu, nu ca astia de la Thomann care nu spun nimic despre lemnu din care e facut corpul chitarii pe care o vrei tu) e noua 360 de euroi in Romania.

Decizia e a ta...si a portofelului tau. :)

PS: Si la noi e pe incercate!

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

Inainte sa-ti cumperi o chitara despre care nu stii mare lucru, dar ieftina (150 euroi pe thomann = vro 250 euroi la tine acasa) eu zic sa te uiti pe Mica publicitate. La 300 - 400 de euroi gasesti ESP http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3536 sau Ibanez cu doze Seymour Duncan http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3498.

Iar Un Ibanez RG321MH (corp de mahon, zic ei; macar stiu, nu ca astia de la Thomann care nu spun nimic despre lemnu din care e facut corpul chitarii pe care o vrei tu) e noua 360 de euroi in Romania.

Decizia e a ta...si a portofelului tau. :)

PS: Si la noi e pe incercate!

Relativ cu incercatu ... sunt din Timisoara. :)

 

Ibanezu ala.. e un pic peste limita mea maxima, iar ESP-ul .. da... ar fi o idee.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai adus vorba, sa stii ca, din pacate, nu e chiar asa.Floyd-ul de pe JS30DK e slabut, dezacordeaza dupa o folosire mai "violenta"... Oricum, pentru banii pe care ii dai, sa zicem ca este decent.

 

Intre cele doua modele de mai sus, daca as fi impatimit al formei respective, as merge pe Ibanez RG321, care nu are tremolo. :)

Pe JS30 e JT-580 care e folosit pe o gama destul de larga de jacksonuri (JS , X , MG ). Ca sa nu ti se dezacordeze flodydul pe langa un produs cat de cat de calitate e nevoie de o reglare a lui. Poti sa ai cel mai original floyd daca nu pui corzile pe el cum trebuie tot o sa ai probleme.

NU M100 . Nu te apropia de nici un esp sub seria 200 daca nu intentionezi sa ii pui doze active. E pacat de bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Corzile sunt cele puse din fabrica, iar Floyd-ul este paralel cu corpul chitarei.Mai mult nu stiu ce-ar trebui sa-i fac.

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn

@claxxon: check this out http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-188245.html , personal sunt sigur ca un epi suna mai bine ca jacksonu ala js30 :) are si doze alnico si e si lemnu mai bun

 

Ok, poate ai dreptate.. dar chitara pe care mi-o doresc eu are nevoie de urmatoarele: floyd, 2xhum + 1xsingle coil, cu sunet mai agresiv. si sa se invarta pe la 10mil. :)

 

Sunt in foarte mari dubii ... e o nebuloasa in capul meu de nu va puteti imagina.... HELP!

Link to comment
Share on other sites

Ok, poate ai dreptate.. dar chitara pe care mi-o doresc eu are nevoie de urmatoarele: floyd, 2xhum + 1xsingle coil, cu sunet mai agresiv. si sa se invarta pe la 10mil. :)

 

Sunt in foarte mari dubii ... e o nebuloasa in capul meu de nu va puteti imagina.... HELP!

 

din cate am vazut configuratia dorita de tine,apare in general la ibanez,doar ca sare de 10 mil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Liviu -SENIA-

Sa-mi bag ... Imi iau Harley Benton HBS300TBL si am terminat. Ca pana imi dau eu seama cum sta treaba cu electricele astea...

 

Oricum dupa ce o sa o iau, va povestesc cum e. Pareri personale... ca nu prea am terment de comparatie. :)

 

Anyway... daca are cineva modelul asta de chitara si poate sa ma opreasca inainte de a face vre-o prostie, sa posteze repede ceva.

harley benton 300tbl costa 7800000 la Senia, dar daca il vrei trebuie sa ma anunti ca tocmai s-a dat ultimul.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest memory

salut. am nevoie de un sfat. vreau sa imi iau o electro-acustica , cu tuner incorporat. ma intereseaza in special sunetul unplugged, dar si plugged pentru ca nu se stie.... chitara o sa mi-o ia cineva din afara, bugetu e undeva pe la maxim 400 si un pic de euro... niste sugestii ar fi foarte bine venite. yo ma gandeam la la ibanez ael20 adica: http://www.mogarmusic.it/product.php?ID=25...3&cat=013&sez=1 sau la http://www.mogarmusic.it/product.php?ID=25...5&cat=013&sez=1. va rog sfaturi. mersi mult

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Fret_Master

[/font][/b] Sal all.....ma numesc adi si e prima data cand postez pe site ( rusine sa-mi fie :) ) si am o nelamurire....dispun de un buget ridicat (aprox 2000$ din banii lu tata :) ) si nush ce sa-mi iau. Eu cant de vreo 4 ani la chitara si pot zice ca sunt destul de bun :) . Vreau sa aleg dintre un Gibson Les Paul sau un Ibanez Jem . Ma orientez spre un Hard Rock cu tonuri inalte si suparate si un metal suparat, dar in nici un caz death sau de genu' . Deci , ce ma sfatuitzi ?

Link to comment
Share on other sites

ce zice baiatu de sus e foarte corect.conteaza foarte mult ampul.

depinde de nevoile tale. daca canti cu trupa amp mai mare,deci mai scump,daca doar acasa amp mai mic sau procesor.dar neaparat amp sau procesor de calitate.pe lampa, deci vorbim de cateva sute bune de euro.

intradevar diferenta intre o chitara de 7/800$ si una de 1300/1500 e foarte mica. daca stii sa alegi.

iar pt chitarile mai scumpe de atat platesti mult firma, numele artistului si harware-ul.insa sa stii ca hardware-ul din aur sau inlay-urile din perle nu schimba cu nimic sunetul. e o chestie de lux si de cine are de unde, normal ca-si permite. ca sa nu mai vorbim de faptul ca artistii majoritatea le primesc pe gratis, pt a face reclama.

bineinteles ca este vorba si de respectul pt sine / public si nu in ultimul rand posibilitati financiare.

insa eu iti garantez iti mai trebuie inca vro 10-20 ani de cantat la greu pe scena si inregistrat albume pt a-ti da seama de diferentele care exista intre un fender de 1000$ si unul de 4000$.

asa ca sfatul meu: foloseste banii aia pe juma sa zicem pt amp/ juma chitara. sau mai mult pt amp.

cat despre chitarile intre care alegi tu, diferentele sunt enorme.

lp e greu/jem nu e atat de greu.

lp daca e cu '50s neck are gatul gros/ jemul il are subtire.

lp are 22 taste/ jem 24.asta conteaza foarte mult.depinde ce canti tu. eu am trecut la 22 taste dupa 5 ani de 24 si te obisnuiesti greu. e mai usor pe 24.

bine depinde si de chitara...

lp mai ales are un acces greutz la ultimele taste.trust me, in privinta asta nu se compara cu jem-ul.

iar apoi dozele...jem foarte hot/ lp vintage. ca daca iti iei o asa chitara presupun ca nu-i schimbi dozele...

uita-te si la fender. la 1000$ iei unul american.

sau mai sunt si alte firme.intre toate cred ca esp-ul iti ofera cel mai mult. cu 6/700$, are doze calumea pe ea.sau washburn

sau epiphone.o afacere excelenta este boneyard, spun eu...

bafta

 

man acuma vad ca tu ai un iris...e cam mare saltul.

etapele intermediare isi au rolul lor, y'know...

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Fret_Master

Eu acum am un iris deoarece a mea e la comanda si din cate am auzit acestea sunt mai bune. nu? Plus ca are doze schimbate si corzi D'addario asa ca suna foarte bine trecuta printr=un amp bun si un procesor smecher. Oricum se pot face multe cu banii aia dar nu cred ca orice ai face cu ei ti-ar da mai multa satisfactie decat a deveni ca cel care te-a inspirat sa te apuci de chitara. Si lp e mai greu pt.ca e facut din maple si mahogany in timp ce un jem e din basswood sau alder (nu stiu traducerile :) )

 

In vara imi voi lua chitara si eu doar sper sa fiu multumit... :)

 

 

P.S. : Am auzit lucruri bune si despre BC Rich-uri cum ca nu sunt asa scumpe si ca suna destul de bine ( in special cele cu doze active )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.