www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut, sper ca o sa puteti sa ma ajutati sa imi aleg o chitara electro-acustica, bugetul meu este cam de 550 ron si m-am orientat spre aceste chitari:

HOHNER HW300 E-AM

Aria AW-20E

Ibanez V72 ECE-BK

Stagg

Sunt incepator si as aprecia daca mi.ati spune avantajele si dezavantajele acestor chitari, sper sa aveti si alte propuneri.

 

 

Hohner.

Link to comment
Share on other sites

Guest simurgh

ok, dar intre HOHNER HW300 E-AM si modelele Tenson seria F 501.XXX si HARLEY BENTON HBD si MSA voi ce ati alege?

Link to comment
Share on other sites

Guest simurgh

Poate cineva sa ma lamureasca cu partea electrica a acestei chitari?HOHNER HW300 E-AM scrie P7 EW, are volum treb mid bass? am cautat pe net si nu am gasit nimic, aceasi chitara am gasit cu 3 Band EQ-505 R dar mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Poate cineva sa ma lamureasca cu partea electrica a acestei chitari?HOHNER HW300 E-AM scrie P7 EW, are volum treb mid bass? am cautat pe net si nu am gasit nimic, aceasi chitara am gasit cu 3 Band EQ-505 R dar mai scumpa.

 

 

Chitara are EQ Shadow P7 cu switch phase (nu stiu exact la ce foloseste) si reglaje pt volum treble si bass, cel putin eu asa o am. Se poate sa mai gasesti cu EQ-505 R la Muzikia. Oricum cu electronica P7 este suficienta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest StefanFai

Salut, cant de aproape 2 luni la o chitara acustica si m-am hotarat recent sa-mi cumpar una electrica(de fapt de hotarat, m-am hotarat acum multa vreme, dar acum am si ceva bani stransi la ciorap ca sa-mi permit una).

 

Am cantat doar o data sau de 2 ori la o chitara electrica si am 0 cunostinte in domeniu, deci as avea

nevoie de ceva ajutor. :)

M-am gandit sa cumpar o chitara second hand, asa ca astept sfaturi in legatura cu ce ar fi bine sa-mi iau, ce sa evit, cam care e pretul minim la care pot gasi ceva decent, linkuri spre oferte etc.

 

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut, cant de aproape 2 luni la o chitara acustica si m-am hotarat recent sa-mi cumpar una electrica(de fapt de hotarat, m-am hotarat acum multa vreme, dar acum am si ceva bani stransi la ciorap ca sa-mi permit una).

 

Am cantat doar o data sau de 2 ori la o chitara electrica si am 0 cunostinte in domeniu, deci as avea

nevoie de ceva ajutor. :)

M-am gandit sa cumpar o chitara second hand, asa ca astept sfaturi in legatura cu ce ar fi bine sa-mi iau, ce sa evit, cam care e pretul minim la care pot gasi ceva decent, linkuri spre oferte etc.

 

 

Merci!

 

NU pot sã-ți recomand una anume, dar dã-mi voie sã-ți spun (aºa am gândit eu acu' un an, când m-am apucat de chitarã ), cã eu zic sã-ți iei o chitarã care sã-ți placã ( eventual una ca a chitaristului tãu favorit ,de exemplu ), pentru cã dacã n-o sã-ți placã ție modelul de chitarã n-o sã ai aºa mare plãcere sã cânți ºi sã-nveți. Vezi mica publicitate pentru asta, dacã e pe-acolo ceva.

Sunt multe chitare, la caracteristici asemãnãtoare ºi fiecare îți va recomanda un anume model . Acum depinde ºi de banii pe care vrei sã-i cheltui .

Multã bafta !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Salut, cant de aproape 2 luni la o chitara acustica si m-am hotarat recent sa-mi cumpar una electrica(de fapt de hotarat, m-am hotarat acum multa vreme, dar acum am si ceva bani stransi la ciorap ca sa-mi permit una).

 

Am cantat doar o data sau de 2 ori la o chitara electrica si am 0 cunostinte in domeniu, deci as avea

nevoie de ceva ajutor. :)

M-am gandit sa cumpar o chitara second hand, asa ca astept sfaturi in legatura cu ce ar fi bine sa-mi iau, ce sa evit, cam care e pretul minim la care pot gasi ceva decent, linkuri spre oferte etc.

 

 

Merci!

Depinde de prea multi factori ca sa-ti putem oferi o recomandare pentru un anumit model. In primul rand depinde de bugetul de care dispui. Cu un buget de peste 500 de euro gasesti o sumedenie de chitari de caracteristici diferite insa calitate asemanatoare dintre care poti sa alegi. La modelele mai low end insa trebuie sa te uiti mai atent sa gasesti un model care chiar isi merita banii. Pe de alta parte exista mai multe tipuri de chitari electrice, cu look and feel foarte diferit: copii Les Paul, copii SG, copii Strat, modele superstrat, modele flying V etc. Va trebui sa alegi unul care iti place si e comod sa canti pe ea. Bafta! :)  

Link to comment
Share on other sites

Guest StefanFai
Depinde de prea multi factori ca sa-ti putem oferi o recomandare pentru un anumit model. In primul rand depinde de bugetul de care dispui. Cu un buget de peste 500 de euro gasesti o sumedenie de chitari de caracteristici diferite insa calitate asemanatoare dintre care poti sa alegi. La modelele mai low end insa trebuie sa te uiti mai atent sa gasesti un model care chiar isi merita banii. Pe de alta parte exista mai multe tipuri de chitari electrice, cu look and feel foarte diferit: copii Les Paul, copii SG, copii Strat, modele superstrat, modele flying V etc. Va trebui sa alegi unul care iti place si e comod sa canti pe ea. Bafta! :)

 

Am gasit asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Pretul e numai bun pentru ce imi permit eu.

Imi si place ca look...

 

Intrebarea e daca e buna chitara de ceva?

Stiu ca nu ar trebui sa am mari asteptari de la un pack de genu', dar tot ce vreau e sa pot canta chestii simplute si sa obtin un sunet acceptabil.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Pretul e numai bun pentru ce imi permit eu.

Imi si place ca look...

 

Intrebarea e daca e buna chitara de ceva?

Stiu ca nu ar trebui sa am mari asteptari de la un pack de genu', dar tot ce vreau e sa pot canta chestii simplute si sa obtin un sunet acceptabil.

 

Ibanez e OK ! Chiar foarte bunã pentru începãtori.. Cu softurile de pe internet poți scoate ce sunete vrei tu. Dacã-ți place , e perfect . In timp îți vei lua amplifuri ºi alte chestii , dar pt. început e perfectã.

Link to comment
Share on other sites

Ibanez e OK ! Chiar foarte bunã pentru începãtori.. Cu softurile de pe internet poți scoate ce sunete vrei tu. Dacã-ți place , e perfect . In timp îți vei lua amplifuri ºi alte chestii , dar pt. început e perfectã.

Ai incercat chitarile Ibanez? te intreb ca de obicei dai sfaturi din auzite mai mult decat din incercate, asta in cazul fericit cand nu inventezi direct fara sa fii incercat sau auzit de la cineva :)

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

Ai incercat chitarile Ibanez? te intreb ca de obicei dai sfaturi din auzite mai mult decat din incercate, asta in cazul fericit cand nu inventezi direct fara sa fii incercat sau auzit de la cineva :)

 

+1. Consider ca un incepator ar trebui sa inceapa cu ceva cat de cat decent. Lopata aia printr-un amp jalnic va suna prost orice ai face.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Pretul e numai bun pentru ce imi permit eu.

Imi si place ca look...

 

Intrebarea e daca e buna chitara de ceva?

Stiu ca nu ar trebui sa am mari asteptari de la un pack de genu', dar tot ce vreau e sa pot canta chestii simplute si sa obtin un sunet acceptabil.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4qUPnQBtAgg

Link to comment
Share on other sites

Guest Qubix

Si eu sunt tot incepator si eram curios sa aflu cateva opinii despre Squier Strat HSS . Am testat-o cu un amplificator Roland Cube 15x si mi se pare ca suna bine, dar, fiind incepator, caut totusi opinii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Am gasit asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1233

 

Pretul e numai bun pentru ce imi permit eu.

Imi si place ca look...

 

Intrebarea e daca e buna chitara de ceva?

Stiu ca nu ar trebui sa am mari asteptari de la un pack de genu', dar tot ce vreau e sa pot canta chestii simplute si sa obtin un sunet acceptabil.

 

 

Amplificatorul este absolut groaznic. Nu il pot suferi! Mai bine iti iei un grg121... caracteristicile par aceleasi doar ca are bridge fix (mai mult sustain... oricum nu imi place tipul acesta de tremolo). Si de amp poti sa iti cumperi mai tarziu dar oricum nu trebuie cine stie ce pentru "practice at home". Daca ai o boxa de ce sa nu iei un procesor? (digitech rp50 e acceptabil la pretul lui)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Buun,...se apropie momentul. :).

M-am orientat un pic la un Takamine EG-320C. Sper sa fie o alegere corecta...numai ca as dori daca se poate (tot pe la pretul asta) sa am si un eq ceva.

 

O alta problema e ca eu stau in focsani, si nu am reprezentata de la mcmusic. Risc mult daca o comand prin curier?

Link to comment
Share on other sites

Guest cristime
Buun,...se apropie momentul. :) .

M-am orientat un pic la un Takamine EG-320C. Sper sa fie o alegere corecta...numai ca as dori daca se poate (tot pe la pretul asta) sa am si un eq ceva.

 

O alta problema e ca eu stau in focsani, si nu am reprezentata de la mcmusic. Risc mult daca o comand prin curier?

 

Eu am comandat de 3 ori de la McMusic prin curier si totul a iesit perfect , sunt foarte de treaba baietii de acolo si iti dau foarte multe explicatii. Intreaba-i orice :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Ok...

Alta treaba...chitara de care am zis mai sus poate fi echipata cu un eq..ceva? macar niste reglaje de volum si bass imi trebuie.

E ceva mai bun in gama asta de pret? Chitara e acceptabila? Electronica e buna?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

nimeni? :)

Apropo...as vrea sa iau niste corzi pentru ea...ce sa iau sa nu mi se indoaie griful? (ca grosime)

Si cablu?

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Mi-a venit EG320C-ul si e...n-am cuvinte. Griful are o curbura foarte fina...care e si necesara ca altfel are buzz. in rest...se simte minunat...nici nu se compara cu lopata mea. N-am incercat-o amplificata...dar sunt sigur ca nu ma va dezamagi.

 

Acum intrebarea e...ce corzi sa ii pun... de .010 sau de .011?

Link to comment
Share on other sites

am citit topicul si nu am putut ajunge la o concluzie avand in vedere faptul ca foarte putina lume e atat de nestiutoare ca mine. in plus, cel mai mult s-a discutat de chitare electrice...

 

cochetez cu chitara de ceva timp, desi am avut pe nimeni in jur care sa ma ajute. un an a trecut cam. am o chitara reghin 3/4 (cred ca asa ii zice) de prin '80, in care mi-am singur tocit degetele incercand sa invat din filmulete de pe net. are niste corzi de otel de .09 cred, pe care la inceput cu greu le tineam apropiate de grif. insa de curand am imprumutat un stagg nou de la o colega si am avut o revelatie. chitara mea antica suna chiar aiurea, iar zdranganitul nu depindea doar de faptul ca eu nu stiam sa cant la chitara, sau de faptul ca nu apasam eu suficient de tare (oh si chiar apasam...), ci si de calitatea chitarei :) . bineinteles colega nu se poate desparti de chitara ei, dar drumurile noastre s-au despartit. ma vad pus deci in situatia de a-mi achizitiona o chitara. intrebari:

 

1. ce chitara recomandati avand in vedere ca sunt incepator, acustica sau electroacustica (nu vreau electrica deocamdata, vreau sunet cat mai natural. asa mi se pare normal sa invat.)?

2. avand in vedere ca bugetul meu este undeva in jurul sumei de 300-400RON (poate 500 daca ma imprumut) ce chitare imi recomandati? (model cu CUTWAY neaparat, vreau sa invat si niste solo-uri) Va rog fiti cat mai specifici, cu link-uri, preturi etc., chiar am nevoie sa fiu ghidat.

 

Mai mentionez ca nu vreau neaparat sa cumpar o chitara noua, ci una care sa sune bine chiar daca e SH. de fapt, daca stau mai bine sa ma gandesc, una la mana a doua ar fi mai potrivita, ar fi pacat sa fac una noua praf in "procesul de invatare individuala".

Link to comment
Share on other sites

am citit topicul si nu am putut ajunge la o concluzie avand in vedere faptul ca foarte putina lume e atat de nestiutoare ca mine. in plus, cel mai mult s-a discutat de chitare electrice...

 

cochetez cu chitara de ceva timp, desi am avut pe nimeni in jur care sa ma ajute. un an a trecut cam. am o chitara reghin 3/4 (cred ca asa ii zice) de prin '80, in care mi-am singur tocit degetele incercand sa invat din filmulete de pe net. are niste corzi de otel de .09 cred, pe care la inceput cu greu le tineam apropiate de grif. insa de curand am imprumutat un stagg nou de la o colega si am avut o revelatie. chitara mea antica suna chiar aiurea, iar zdranganitul nu depindea doar de faptul ca eu nu stiam sa cant la chitara, sau de faptul ca nu apasam eu suficient de tare (oh si chiar apasam...), ci si de calitatea chitarei :) . bineinteles colega nu se poate desparti de chitara ei, dar drumurile noastre s-au despartit. ma vad pus deci in situatia de a-mi achizitiona o chitara. intrebari:

 

1. ce chitara recomandati avand in vedere ca sunt incepator, acustica sau electroacustica (nu vreau electrica deocamdata, vreau sunet cat mai natural. asa mi se pare normal sa invat.)?

2. avand in vedere ca bugetul meu este undeva in jurul sumei de 300-400RON (poate 500 daca ma imprumut) ce chitare imi recomandati? (model cu CUTWAY neaparat, vreau sa invat si niste solo-uri) Va rog fiti cat mai specifici, cu link-uri, preturi etc., chiar am nevoie sa fiu ghidat.

 

Mai mentionez ca nu vreau neaparat sa cumpar o chitara noua, ci una care sa sune bine chiar daca e SH. de fapt, daca stau mai bine sa ma gandesc, una la mana a doua ar fi mai potrivita, ar fi pacat sa fac una noua praf in "procesul de invatare individuala".

 

 

Eu ti-as recomanda sa ti-o cumperi pe cea mai scumpa pe care ti-o permiti. In general este si cea mai buna.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Rãspunsul celui de mai sus rãmâne valabil. Pentru instrumente la mâna a doua secțiunea de publicitate a forumului este foarte utilã, te uiți prin ea și-ți alegi cele mai scumpe modele pe care ți le permiți. Ține cont însã cã o chitarã acusticã cu cutaway este, de obicei, mai scumpã decât una normalã.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Nu, nu este.

 

Eu nu as afirma asta atat de categoric. Dintre chitarile pe care am avut ocazia sa le incerc, acusticele aveau mereu un sunet mai profund si mai amplificat, decat electro-acusticele. Ma gandesc ca acustica cutiei de rezonanta este influentata de componentele electronice: pickup, fire etc.

Edited by Aron Virginas
Link to comment
Share on other sites

... Dintre chitarile pe care am avut ocazia sa le incerc, acusticele aveau mereu un sunet mai profund si mai amplificat, decat electro-acusticele. Ma gandesc ca acustica cutiei de rezonanta este influentata de componentele electronice: pickup, fire etc.

Da, ºi eu cred cã la chitarele electro-acustice care au traductorul în bridge (sub cãluº) vibrația este un pic atenuatã de acesta (fiind amplasat într-o poziție cheie, el amortizeazã cumva vibrațiile ce se transmit dinspre coarde spre corpul chitarei ºi invers).

Link to comment
Share on other sites

Guest LittleDoc

Ma gandeam si eu sa ma apuc de cantat la chitara si am observat ca nu stiu absolut nimic despre domeniu asta ,mam holbat un pic pe forum si ma luat durerea de cap (asa ca am baut 2 beri ).apoi ma-m gandit sa pun antrebari :) ::

Cam ce chitara cat de cat buna ptr incepatori pot sa cumpar cu 1000ron?Sau daca una din urmatoarele sunt bune ?:::

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=348&BrandProductID=906"][/post]

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=348&BrandProductID=1019"].[/post]

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=348&BrandProductID=1892"].[/post]

Si un amp nu prea pretentios an privinta volumului ptr ca am sa folosesc casti probabil

Ascult:S.O.A.D Nirvana Linkin Park Korn RHCP .....and many others....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.