www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Dacã îi zice clasicã, atunci nu-i fãcutã pentru corzi de metal.

 

Grif lat gãsești la double-six-uri, însã la banii ãștia nu sunt multe opțiuni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Mi-ar place ceva in genul la ce are el:

 

acum...nu ma deranjeaza daca griful nu e chiar cat la o clasica...dar am spus sa fie mai lat un pic...

 

Cand mai multe genuri de muzica...de la rock la clasica si mi-e foarte usor pe un grif de clasica...dar in acelasi timp imi plac corzile de metal.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Revin cu o mica intrebare: la specificatii scrie scale...

De aici deduc ca ar fi latimea grifului...dar unde?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Bun...totusi...nu e vreo chitara electroacustica...electroclasica...orice "electro" :) cu un grif mai lat un pic?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

mda :)...o verianta mai de doamne-ajuta nu ai? :)

Nu ma inetereseaza forma...doar sa fie full size sa zic asa (adica nu 3/4 etc..) si sa ii pot pune corzi de metal...si griful mai lat

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Mda Seagull ar fi.....pleaca de la un 20 de milioane in sus... Sub banii astia nu prea stiu sa existe modele care sa satisfaca cerintele astea;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Bun...vad ca cu electroacustica n-am sanse. Planul B :)...O chitara electrica + combo pana in 900 lei am sanse? Vreau cat mai versatila sa zic asa...sa pot canta cat mai multe genuri si pe clean sa sune cat mai bine (practic ca o acustica sanatoasa :)). Mi-ar place un les paul...acum ajutati-ma sa fac o alegere.

Link to comment
Share on other sites

Bun...vad ca cu electroacustica n-am sanse. Planul B :) ...O chitara electrica + combo pana in 900 lei am sanse? Vreau cat mai versatila sa zic asa...sa pot canta cat mai multe genuri si pe clean sa sune cat mai bine (practic ca o acustica sanatoasa :) ). Mi-ar place un les paul...acum ajutati-ma sa fac o alegere.

 

 

Chitara electro-acustica pana in 900 ron destul de "sanatoasa" Takamine EG320C la McMusic (mai precis 850 ron, daca nu ma insel). O chitara electrica n-o sa sune niciodata ca o acustica, oricat clean bun ar avea.

 

Bun...totusi...nu e vreo chitara electroacustica...electroclasica...orice "electro" :) cu un grif mai lat un pic?

 

 

Ba da. Clasicele si electro-clasicele au toate griful mai lat. Vezi la Rapsodia sau la Mc Music chitarile Regun clasice, se pot face la comanda si cu electronica. Sunt chitare foarte bune, unele dintre ele merg catre export. Stiu ca e un model Regun SM20 dar mi se pare ca sare pe undeva pe la 1000 ron.

 

Mi-ar place ceva in genul la ce are el:

 

acum...nu ma deranjeaza daca griful nu e chiar cat la o clasica...dar am spus sa fie mai lat un pic...

 

Cand mai multe genuri de muzica...de la rock la clasica si mi-e foarte usor pe un grif de clasica...dar in acelasi timp imi plac corzile de metal.

 

 

In filmul acela griful este de latimea unei chitari acustice, si din cum se aude are corzi de metal.

 

Dacã îi zice clasicã, atunci nu-i fãcutã pentru corzi de metal.

 

Grif lat gãsești la double-six-uri, însã la banii ãștia nu sunt multe opțiuni.

 

 

Se gasesc double-six-uri de la Reghin in banii aia, chiar si electro-acustice. La prima vedere sunt bine lucrate dar nu stiu in timp cum rezista.

Edited by dark_hood66
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

ok. Am inteles. Scuze de deranj si multumesc mult celor care s-au chinuit sa imi raspunda. Am vazut ca au acel model de takamine la 600 lei, b stock dar merge.

Pana in 900 lei...o electrica cu clean cat mai bun si un combo...ce as putea gasi?

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

ok. Am inteles. Scuze de deranj si multumesc mult celor care s-au chinuit sa imi raspunda. Am vazut ca au acel model de takamine la 600 lei, b stock dar merge.

Pana in 900 lei...o electrica cu clean cat mai bun si un combo...ce as putea gasi?

 

 

La o chitara electrica ca sa ai un clean cat mai bun iti trebuie si doze de calitate, pe cand in 900 ron... nu prea gasesti chitara electrica care sa aibe cleanul foarte apropiat de o acustica, decat sa-i pui niste doze mai bune si ajungi scump deja si mai bine investesti din prima intr-o acustica sau e/a buna.

 

Deci cea mai buna alegere este Takamine EG320C; este un producator axat numai pe chitari acustice si e/a si sunt.........foarte bune, si sunt cele mai folosite chitari de catre marea majoritate a cantaretilor.

 

Si totusi sa-ti ofer un raspuns incearca in banii astia o Aria; am auzit pe overdrive si distors cum suna si au un sunet destul de "plin" fata de un Squier/Epiphone si banuiesc ca si cleanul e pe masura, insa in orice caz nu te astepta la miracole. Cauta ceva HH sau HSH, nicidecum SSS.

Link to comment
Share on other sites

In opinia mea dozele singe coil suna mai bine pe clean decat cele humbucker. A nu se confunda sunetul clean cu cel de chitara acustica. Sunt doua lucruri total diferite! Desigur discutia e foarte complicata pentru ca o chitara de tip Les Paul co doze duble are sunetul ei caracteristic si unii o prefera.

 

Poti sa faci o chitara electrica sa sune apropiat de o chitara acustica cu tot felul de efecte dar sunetul este doar apropiat si nu identic.

 

Poate ar trebui sa cauti pe youtube niste mostre de sunet sa te lamuresti ce inseamna fiecare sunet si sa identifici exact ce cauti.

 

 

Un exemplu:

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

deci..ideea e cam asa:

bugetul e de 900 lei maxim.

Vreau o chitara pe care sa pot sa intregistrez si canta muzica clasica si folk, si sa fie usor de cantat (si pe o electrica e mult mai usor decat pe o acustica). daca e acustica...sa fie cu cutway. deci pana aici e o electroacustica.

Totusi..mi-ar place sa pot merge mai departe cu genurile...si sa abordez si putin rock...deci o electrica...m-ar interesa un sound cam asa

.

Se poate obtine in bugetul acesta pe electrica? Daca nu iau acel takamine....apropo...e riscul mare daca e din b-stock?

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

deci..ideea e cam asa:

bugetul e de 900 lei maxim.

Vreau o chitara pe care sa pot sa intregistrez si canta muzica clasica si folk, si sa fie usor de cantat (si pe o electrica e mult mai usor decat pe o acustica). daca e acustica...sa fie cu cutway. deci pana aici e o electroacustica.

Totusi..mi-ar place sa pot merge mai departe cu genurile...si sa abordez si putin rock...deci o electrica...m-ar interesa un sound cam asa

.

Se poate obtine in bugetul acesta pe electrica? Daca nu iau acel takamine....apropo...e riscul mare daca e din b-stock?

 

 

Riscul este ca nu stii in conditii a fost tinuta chitara inainte, cum s-a purtat utilizatorul cu ea, in plus de asta sunt zgariate sau cu mici defecte; oare chiar merita -30 % ?...parerea mea...mai bine investesti din prima intr-una noua, e mai bine sa fii tu cel care pune primul mana pe ea :).

 

Takamine, chiar si cele mai ieftine modele (vezi EG320C sau neagra EG321C), au un preamp foarte bun, reda sunetul foarte echilibrat, si se preteaza excelent cu genurile folk/rock. Eu detin modelul EG340SC, singura diferenta fiind ca are solid top si tuner. Sunetul este grozav, mai ales cu niste corzi Elixir, iar inregistrarile ies uluitor de bine prin doza.

 

Personal, raportat la genurile pe care vrei sa le abordezi, iti recomand electroacustica. In 900 ron e mai dificil cu electrica+combo.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Am spus ca genuri ca as vrea sa merg si mai departe, sa abordez si un sound mai "electric" :lol:).

Dar cred ca raman la e-acustica. O problema ar fi faptul ca nu pot merge sa o aud (nu am nici un magazin de instrumente muzicale mai sanatos si nu cred ca o sa ajung in curand printr-unul. asa ca o voi comanda pe net...si sa nu am surprize :). De asemenea as vrea sa fie relativ usor de apasat (hora mea m-a facut praf) :)

In alta ordine de idei, un takamine EG340SC nu imi permit momentan :)

Pana una-alta...ce ziceti de un ibanez V72ECE?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Acum 2 luni am fost cu un amic la o vânãtoare de acustice, V72-ul mi s-a pãrut foarte slab, sunet firav și finisaj prost, urât și murdar. Am ales pânã la urmã un Takamine G320. Pãrerea mea e cã meritã sa mai scremi 50 de lei pentru Takamine electro-acustic.

Link to comment
Share on other sites

Am spus ca genuri ca as vrea sa merg si mai departe, sa abordez si un sound mai "electric" :lol: ).

Dar cred ca raman la e-acustica. O problema ar fi faptul ca nu pot merge sa o aud (nu am nici un magazin de instrumente muzicale mai sanatos si nu cred ca o sa ajung in curand printr-unul. asa ca o voi comanda pe net...si sa nu am surprize :) . De asemenea as vrea sa fie relativ usor de apasat (hora mea m-a facut praf) :lol:

In alta ordine de idei, un takamine EG340SC nu imi permit momentan :lol:

Pana una-alta...ce ziceti de un ibanez V72ECE?

 

 

In nici un caz acel Ibanez. L-am testat si pe acela in magazin asta vara (si V72 si V70 si V205sece-nt), inainte sa-mi cumpar acel Takamine, si se aude ca dintr-o cutie de carton. Si nu sunt singurul care spune asta. Reda un sunet strident, rezonanta muci, deci Ibanez in marja asta de pret never. Mai bine alegi Fender, sunt mai bune dar acolo platesti mult sigla, adica de ex: un Fender CD60 de ~ 450 ron = un Reghin de 250 ron. Chitari bune ar mai fi Hohner dar nu se gasaesc asa usor. Cea mai buna alegere ramane acel model de Takamine.

 

Si vorbind de sound-ul mai "electric", orice chitara electro-acustica reda prin doza un sunet intre acustic natural si electric, nicidecum prin doza nu obtii sunetul natural de chitara la rece, decat la microfon. Iti garantez ca vei fi multumit. :)

 

Acum 2 luni am fost cu un amic la o vânãtoare de acustice, V72-ul mi s-a pãrut foarte slab, sunet firav și finisaj prost, urât și murdar. Am ales pânã la urmã un Takamine G320. Pãrerea mea e cã meritã sa mai scremi 50 de lei pentru Takamine electro-acustic.

 

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cred cã te înșeli amarnic în privința Fender-ului CD60, cele mai multe exemplare fac toți banii ãia; sunt însã și rateuri, fapt des întâlnit la aceastã categorie de preț.

Link to comment
Share on other sites

Cred cã te înșeli amarnic în privința Fender-ului CD60, cele mai multe exemplare fac toți banii ãia; sunt însã și rateuri, fapt des întâlnit la aceastã categorie de preț.

 

 

Nu am zis ca nu sunt bune. Am avut un Fender CD60-CE pe care am dat 675 ron la Guitar Shop si se auzea bine, insa o Hora Reghin acustica model W11204 a unui prieten avea o rezonanta foarte buna aproape cu cea a Fender-ului poate chiar mai bine, si Reghinul a costat 250 ron in Rapsodia (ambele 4/4).

 

Din punct de vedere al finisajelor Fender se respecta; nu am nimic de reprosat.

 

Ok...ramane sa aleg un takamine...am pus ochii pe unul de 650 lei :)

Va multumesc mult

 

 

Ce model este acela ?

Link to comment
Share on other sites

Guest simurgh

Salut, sper ca o sa puteti sa ma ajutati sa imi aleg o chitara electro-acustica, bugetul meu este cam de 550 ron si m-am orientat spre aceste chitari:

HOHNER HW300 E-AM

Aria AW-20E

Ibanez V72 ECE-BK

Stagg

Sunt incepator si as aprecia daca mi.ati spune avantajele si dezavantajele acestor chitari, sper sa aveti si alte propuneri.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.