www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

bine! vintage v100 ice tea sa fie! am dat si eu mail la muzikia sa intreb daca nu pot cumpara de la ei. mi-as fi luat lemon drop dar m-a indepartat ideea sa-ti cumperi o chitara gata batuta :) si sa dai si bani in plus pe ea :lol::lol::):lol:

mersi mult de tot pentru indrumare :)

desi in principiu m-am hotarat si o sa mai dureze putin pana strang toti banii, sa mai scrieti si voi aici daca gasiti o copie les paul (pana in 2 000 ron/500 euro) mai buna/mai apropiata, cosmetic vorbind, de original. se exclude epiphone, nu imi place headstockul ;) si nu dau pe o copie bani care stiu ca vor merge tot la gibson, sunt nesimtiti rau ca i-au modificat ciocul. :D fender de ex a lasat designul mult mai asemanator la seria squier.

Cum adica chitara gata batuta? La muzikia aduc chitari lovite?

Link to comment
Share on other sites

Cum adica chitara gata batuta? La muzikia aduc chitari lovite?

Nu e vorba de un magazin sau altul, ci de chitarele vintage v100 care sunt produse in doua serii: standard sau icon. Cele icon vin pre-aged si unele finishuri sunt disponibile doar in varianta standard (iced tea), altele doar icon (lemon drop). Sper sa-ti raspunda la intrebare.

Link to comment
Share on other sites

Dintre primele 2 ti-as recomanda un Squier Classic Vibe 50, este mult mai reusita si mai aproape de reteta originala Fender, atat ca lemn, cat si ca lucratura si finisaje. Primul are corpul din basswood (o specie de tei), al doilea din cedru indian,c are nu sunt lemne folosite in mod traditional la fabricarea stratocasterelor si de aceea vor suna putin diferit fata de un strat normal. La Fender mexican SH e mult treaba de bafta, poti lua unul foarte reusit sau unul mai putin reusit. Nu il lua fara sa il probezi atent, sau daca nu te pricepi ia pe cineva care se pricepe cu tine.

 

 

Mersi pentru raspuns

Acum mai am o nelamurire. Intre un Squier Classic Vibe 50 si Squier Vintage Modified Strat HSS ca aici http://guitarshop.ro/produs.php?pid=44 ce ai alege? Ma gandeam ca asta are doza dubla...

 

Mersi anticipat pentru raspuns

Link to comment
Share on other sites

Mersi pentru raspuns

Acum mai am o nelamurire. Intre un Squier Classic Vibe 50 si Squier Vintage Modified Strat HSS ca aici http://guitarshop.ro/produs.php?pid=44 ce ai alege? Ma gandeam ca asta are doza dubla...

 

Mersi anticipat pentru raspuns

 

Diferenta mare de filozofie intre cele 2 chitari, una e rosewood cu HSS, cealalta SSS cu maple. Ambele sunt chitari bune, cu mentiunea ca seria CV vine cu finisaje ceva mai bune, un lemn zic eu mai bun pentru un Stratocaster (alder fata de indian cedar). Si la CV poti sa ii pui un minihumbucker in bridge si practic ai transformat-o in cam acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Diferenta mare de filozofie intre cele 2 chitari, una e rosewood cu HSS, cealalta SSS cu maple. Ambele sunt chitari bune, cu mentiunea ca seria CV vine cu finisaje ceva mai bune, un lemn zic eu mai bun pentru un Stratocaster (alder fata de indian cedar). Si la CV poti sa ii pui un minihumbucker in bridge si practic ai transformat-o in cam acelasi lucru.

 

 

Mersi inca o data pentru raspuns. Imi iau classic vibe atunci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

A aparut bullet HSS :) . Banuiesc ca e o chitara buna de incepatori (pentru pretul ei) acum ca are si un humbucker :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest marvelous_yu

Salutare,

Sunt intr-o mare dilema si v-as ruga pe voi cei care va pricepeti sa ma ajutati...

As vrea sa-mi cumpar prima mea chitara electrica si m-am gandit ca aleg asa ceva http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...a-Vintage-V99B/

si acest amplificator http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=407 .

Sunt inca in proces de strangere a banilor ...ma gandeam si la Vintage V100 dar cei de la Muzikia inca nu au pe stoc si nu stiu cat costa.

Deci va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere. :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Sunt intr-o mare dilema si v-as ruga pe voi cei care va pricepeti sa ma ajutati...

As vrea sa-mi cumpar prima mea chitara electrica si m-am gandit ca aleg asa ceva http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...a-Vintage-V99B/

si acest amplificator http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=407 .

Sunt inca in proces de strangere a banilor ...ma gandeam si la Vintage V100 dar cei de la Muzikia inca nu au pe stoc si nu stiu cat costa.

Deci va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere. :)

Nu ma calific intocmai ca un om care "se pricepe", dar cateva sfaturi de bun simt cred ca iti pot da. Chitara, fiind o copie de Gibson Les Paul, ar fi ideal sa aiba acelasi tip de lemn ca si originalul. Asta e dezavantajul lui V99, care e facut din plop, pe cand V100, ca si Gibson, este din mahon. Evident ca nu din mahon de aceeasi calitate, dar ce e mahon e mahon. Nu e vorba ca plopul suna foarte rau, chiar se fac instrumente muzicale din plop din ce stiu eu, dar e mai moale si mai sensibil la ciobituri, ceea ce nu prea e de dorit.

Cat despre amplificator, nu te pot ajuta pentru ca nu am cantat pe un Line6 pana acum, dar pentru un modeling amp poti incerca si Vox-urile de la MC Music (la muzica la etaj). http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=424

Just my 2 cents.

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

Guest elvisdaniel

vreau sa fac o propunere ... sa se "rupa" threadu asta in 3 bucati. ca vad ca le cam amestecam.

 

1.Ce chitara sa-mi iau - acustica ?

2.Ce chitara sa-mi iau - clasica ?

3.Ce chitara sa-mi iau - electrica ?

 

ca sa le fie mai usor incepatorilor care cauta informatii despre un anumit tip ... sa nu ne mai "incalecam" pe aici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest marvelous_yu

Blackthorn,Gorel va multumesc petru informatii, as alege v100 dar cred ca o sa fie cam scump...oricum intai sa strang toti banii si o sa vad ce aleg in functie de buget :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Scavenger

Intre un Schecter Omen 6 si un Parker P42 care e mai solida/durabila/rezistenta? Schecterul poate canta si altceva in afara de metal?

 

Mentionez ca chitara n-o sa fie folosita strict pentru ritm.

 

Salutare :)

Edited by Scavenger
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Merita sa o cumpar ? Pentru un incepator asa :) )

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=488

:):)

 

 

9 milioane? Nu.

 

Nu vreau sa ma dau cunoscator, dar nu pare mai bine asa (asta + asta).

De tuner... ai calculator. Strap cumperi tu daca mai strangi 20... Cablu cumpara de la un magazin de electronica, e destul de bun si e mult mai ieftin si pene... gasesti peste tot.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu-mi place modelul affinity de la squier .. sunetul mi se pare 'steril', probabil ptr ca body-ul e facut din agathis.

 

De unde stii ca e facut din aghatis? Esti sigur sigur? uite ce zic aia de la squier:

http://www.squierguitars.com/products/view...%3B+%28Maple%29

 

la seria affinity - body - alder - singurul lui pacat e ca e mai ingust/subtire

la seria Standard este corp de aghatis

 

Pentru un incepator affinity ul e mai mult decat suficient

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

 

Lamureste-l pe nea nothing_ro ca mie nu-mi arati nimic nou. Stiam ca pack-ul cu amp squier are affinity din agathis, dar stiam ca in mod normal affinity este din alder. Singura mea cerinta e sa nu se mai contrazica fara a fi cat de cat sigur, acum hai sa nu facem caz, nu a citit unde trebuie si a incercat sa imite cativa carcotasi duri d'astia marca rgc. Se mai intampla si la case mai mari :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
9 milioane? Nu.

 

Nu vreau sa ma dau cunoscator, dar nu pare mai bine asa (asta + asta).

De tuner... ai calculator. Strap cumperi tu daca mai strangi 20... Cablu cumpara de la un magazin de electronica, e destul de bun si e mult mai ieftin si pene... gasesti peste tot.

 

 

Uite inca o chitara mai ieftina ce pare acceptabila.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

domnule alinmetallica recomandarea ta in legatura cu ampul vox pathfinder a fost buna insa la celelalte ai fost extrem de pe langa pentru ca:

1.squier bullet este o casma de plantat ghiocei primavara pe cand affinity este o chitara buna pentru un incepator

2.acel dean nu arata deloc promitator

 

deci, din moment ce i s-a prezentat omului o varianta buna(affinity) , remarca ta vine ca un regres.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Cu scuzele de rigoare, affinity-ul pe care l-am testat eu este adus din Germania, din magazinul Thomann...am cautat pe site si intradevar,toate modelele affinity (non-pack) sunt din agathis.

 

Cu thomann e ceva ciudat, ca si la LTD-u' asta in mod normal ar trebui sa fie facut din basswood (Linden). Insa el este din Agathis... O fi o serie mai veche :) ? Nu stiu nici eu ce e cu thomann.

 

Uite asta iarasi, ar trebui basswood.

 

E ceva de ei au numai din agathis unele in timp ce ele ar trebui sa fie din basswood sau alder :-?...

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

sa-mi dau si eu cu parerea revenind la topic

 

Cea mai buna chitara pt fiecare e in functie de nivelul de cunostinte, stilul pe care vrea sa-l abordeze si bugetul de care dispune

 

Personal am inceput cu o chitara Fender si am fost foarte multumit apoi tot in acceasi directie mi-am luat un Charvel (custom made) noroc ca am dat peste ea si cred ca chitarile aste adoua s-au mulat cel mai bine pt stilul meu. Acuma din toate ideeile de pe forum nu stii pe care sa le iei. Eu am incercat sa cer parei posesorilor de chitari nu opiniile altora care au ideei despre chitara numai din poza si filmulete, cel mai cinstit mergi la magazin pui mana pe chitra bagi 2-3 acorduri si verifici gatul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256
, cel mai cinstit mergi la magazin pui mana pe chitra bagi 2-3 acorduri si verifici gatul.

corect!

@soldatu:fa si tu asa

degeaba te uiti la reviewuri.poti avea o impresie eronata deoarece multi care fac reviewuri la acele chitari sunt incepatori si implicit nu au ei prea mare habar.deci orice chitara li se pare dumnezeu

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'
@soldatu:fa si tu asa

degeaba te uiti la reviewuri.poti avea o impresie eronata deoarece multi care fac reviewuri la acele chitari sunt incepatori si implicit nu au ei prea mare habar.deci orice chitara li se pare dumnezeu

 

Eu nu pot face asa pentru cã vreau sã iau o chitarã second.

 

Întrebarea devine:

 

Ce credeti cã e mai bun dintre: Aria Mac-55, MAC-45, Jackson JS20, Ibanez GRG170DX, GRX170DX?

Edited by soldatu'
Link to comment
Share on other sites

Eu nu pot face asa pentru cã vreau sã iau o chitarã second.

 

Întrebarea devine:

 

Ce credeti cã e mai bun dintre: Aria Mac-55, MAC-45, Jackson JS20, Ibanez GRG170DX, GRX170DX?

 

 

Aria e slaba eventual daca era Aria Pro II,

Jackson e una din preferatele mele dar nu seria asta , gatul e comfortabil ( plat nu bombat)

Ibanezurile alea doua sunt mai scumpe ca Aria si Jacksonu la astea ai un pic de curba la gat ca la fenderuri.

 

Vad ca sunt toate chitarile sunt peste entry level. eu personal as alege Ibanezul grx170DX daca i-ti place metalul, si Jacksonu daca vrei sa mergi pe rock clasic chiar blues

Edited by cpaulro
Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Eu nu pot face asa pentru cã vreau sã iau o chitarã second.

 

Întrebarea devine:

 

Ce credeti cã e mai bun dintre: Aria Mac-55, MAC-45, Jackson JS20, Ibanez GRG170DX, GRX170DX?

 

What was that?

"Nu pot face asa pentru ca vreau sa iau o chitara second hand?"

La magazin nu trebuie sa o si cumperi daca o incerci. Ei trebuie sa te lase sa o incerci. Le zici ca nu ai strans inca banii... Chestii de genul asta sau doar ca esti curios cum suna.

Apoi se poate intampla ca cel care vinde o chitara la sh sa fie din acelasi oras cu tine, si iarasi o poti incerca.

Solutii exista.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Ce credeti cã e mai bun dintre: Aria Mac-55, MAC-45, Jackson JS20, Ibanez GRG170DX, GRX170DX?

 

Vrei neaparat chitara cu whammy bar?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.