www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Pentru asta mai trebuie bani.

 

 

Poti sa incerci varianta de la Squier - Squier SE Special

 

eu spun ca e o optiune destul de buna pentru 785 ron.

 

Chitara e ok, iar statia e de 10W, buna sa enervezi vecinii. :)

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci varianta de la Squier - Squier SE Special

 

eu spun ca e o optiune destul de buna pentru 785 ron.

 

Chitara e ok, iar statia e de 10W, buna sa enervezi vecinii. :)

 

Have a nice day!

 

Parerea mea despre pachetele astea este foarte proasta.N-am nici cea mai mica incredere in ele.

Link to comment
Share on other sites

cea mai mare prostie sa iei acel pack :>... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=33549

uite..este vorba de chitara din pack....si ca sa continui..ca acolo am scris doar de chitara..amplificator foarte slab...cureaua s-a rupt intr-o luna in care am folosit-o cam 10 ore pe saptamana, pene de 1mm dar foarte moi, si la tunner nu am ce comenta :) )

 

Cel mai bine.Iti raspunde cineva care a simtit-o pe pielea lui.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine.Iti raspunde cineva care a simtit-o pe pielea lui.

 

Yep!

 

 

 

Ce poti sa mai incerci sunt chitarile Hohner - HRG Deluxe - sunt la oferta, de la 832 ron, au scazut la 474 ron. Eu am incercat chitara, e foarte buna pentru funk si chestii mai de blues, dar in acelasi timp, cu un distors bun, poti s-o faci sa sune si mai agresiv, plus are prezenta foarte buna si sustein ok, merita sa tragi o fuga sa incerci.

Link to comment
Share on other sites

Eu m-as feri de starter pack-uri si de ibanezuri ieftine ca de dracu. Sfatul meu ar fi sa cumperi un Squier sau un Vintage(depinde ce muzica vrei sa canti) second de aici de pe forum si...say un VOX pathfinder de pe mcmusic si ai chitara si amplificator + iti mai cumperi accesorii de la magazin si iesi cu 900 ron. Asta e sfatul meu.

Link to comment
Share on other sites

Am luat maxim...

Nu am experienta serioasa dar am citit tot felul de reviewuri de la alti useri si de pe net. Jumpstartul ala de la Ibanez dupa cum spun multi este slabut. Ia zi Cosu ce ai prefera Ibanez Jumpstart pack sau un Squier Affinity Strat si un VOX Pathfinder?

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Salut, si bine (ca) v-am gasit!

 

N-am mai avut mari tangente cu muzica pana acum, si vreau sa invat chitara. Electrica.

 

Dupa ce-am studiat teoria si topicurile pana acum, invatand o groaza de chestii noi :) m-am lamurit ca packurile "de incepator" pe care pusesem ochii nu sunt tocmai recomandate, ca atare am tras linie la unul din urmatoarele modele:

 

Affinity Fat Stratocaster

Standard Fat Stratocaster

Squier Black&Chrome Strat HSS

Epiphone SG Special

Epiphone SG G400

 

De la primul la ultimul e ceva diferenta de pret, si vreau sa stiu daca merita efortul pentru a tinti la ultima. Am inteles ca Squier nu mai sunt construite "ca pe vremuri", iar din punct de vedere al alegerii lemnului Epiphone ar fi deasupra (mai ales G400, din mahon). In plus, pentru sunetul tintit, majoritatea modelelor incluse sunt cu humbucker. Bineinteles, s-ar putea ca toate criteriile astea sa le simt doar pe hartie, ca in practica ... mai putin :)

 

Stiu ca in mod normal "the more expensive, the better" dar tinand cont ca e prima chitara, nu stiu daca e cazul sa ma duc atat de "sus" pentru un hobby. Nu am de gand sa-mi fac formatie, ci doar sa invat pentru mine, acasa. Ca stiluri preferate: nimic foarte dur, mai mult rock clasic (Dire Straits, Deep Purple, ZZ Top) cel mult un Thin Lizzy/Judas Priest, sa zicem.

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Pt rock clasic se folosesc chitari cu humbucker. Daca pretul nu ar fi asa important, dintre cele mentionate de tine as alege Epiphone SG G400.

 

 

Vezi ca la Muzikia, preturile la Epiphone, sunt mai mici... uite aici - Epiphone SG G400, e la pretul de 1290 ron, iar ca varianta mai ieftina au modelul Epiphone SG G310, la pretul de 810 ron. Mai au si un model LP - Epiphone Les Paul Special II, la pretul de 640 ron. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Pana la urma, am ales "by Renault", adica Squier Affinity Fat. Am vazut ce poate face, si e suficienta pentru nivelul meu (zero); G400 ramane pentru "a doua". Acum la invatat si intarit buricele degetelor :)

Edited by vaxxi
Link to comment
Share on other sites

Guest I'm.Only.Human

Buna tuturor! Daca este vreun topic special pe aici unde sa ma prezint, spuneti-mi si mie, eu una n-am vazut.

 

Intrebarea mea este: am auzit ca o chitara nu ti-o iei la intamplare, trebuie sa se potriveasca cu degetele, trebuie nu stiu ce si nu stiu cum. :) Pana la urma, trebuie sa merg cu cineva avizat cand cumpar? De pe site-ul asta, care ar fi buna? http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...ctrice-bas.html Mentionez ca doresc una acustica.

Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo
Buna tuturor! Daca este vreun topic special pe aici unde sa ma prezint, spuneti-mi si mie, eu una n-am vazut.

 

Intrebarea mea este: am auzit ca o chitara nu ti-o iei la intamplare, trebuie sa se potriveasca cu degetele, trebuie nu stiu ce si nu stiu cum. :) Pana la urma, trebuie sa merg cu cineva avizat cand cumpar? De pe site-ul asta, care ar fi buna? http://www.soundcreation.ro/instrumente_mu...ctrice-bas.html Mentionez ca doresc una acustica.

 

Cam cat esti dispus sa dai pe ea? Uite pe asta o am eu si ti-o recomand cu caldura. http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1214 :)

Edited by mrsambo
Link to comment
Share on other sites

Guest Patrice

Sal...Am renuntat la meditatie(dupa doar cateva lecti sunt inca incepator)asadar am hotarat sa invat singur de pe internet si acu as dori sa imi iau o chita buna acustica/electroacustica bugetu meu este de 5 mil(6mil cel mult).Ce imi recomandati?

Eu ma gandeam la acest ibanez( http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...=1220)...merita( sau ar trebui sa imi iau una acustica pe care sa invat mai bine... sunt foarte confuz )?

Edited by Patrice
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Acesta este primul meu post pe forum ,:)

Treaba sta asa: mereu am vrut sa invat sa cant la chitara, tocmai de aceea m-am hotarat sa-mi cumpar una. Locuiesc in Reghin, deci cea mai accesibila solutie ar fi Hora.

Din cate am citit cel mai bine ar fi sa incep pe una acustica. Am un buget de vreo 250- 300 lei, nu de alta dar in caz ca nu-i de mine nu vreau sa arunc milioane pe geam.

M-am orientat spre Chitara Standard M, dar am vauzt ca nu are acea... gaura( nu radeti) si m-am gandit ca s-ar putea sa-mi ingreuneze accesul la ultimele taste.

Este buna sau ati alege altceva in locul meu?

Multumesc.

Edited by hcv
Link to comment
Share on other sites

Guest mrsambo

salutare. vreau sa va intreb care sunt 3 dintre chitarile electrice pentru care ati opta avand un buget de maxim 1.000 ron. excluzand modelele de genul standard stratocaster din motivul ca nu vreau sa cant blues si as prefera ceva gen: HH nu SSS. cu alte cuvinte caut sa cant cam orice(metal, classic rock, punk) in afara de blues. mersi

Link to comment
Share on other sites

salutare. vreau sa va intreb care sunt 3 dintre chitarile electrice pentru care ati opta avand un buget de maxim 1.000 ron. excluzand modelele de genul standard stratocaster din motivul ca nu vreau sa cant blues si as prefera ceva gen: HH nu SSS. cu alte cuvinte caut sa cant cam orice(metal, classic rock, punk) in afara de blues. mersi

 

 

Uitate la modelele astea -

 

 

 

 

 

Have a nice day!

Link to comment
Share on other sites

E 450 Ibanezul , cea mai scumpa e Takamine, care e 550. Am zis ieftina in sensul ca nu vreau o chitara Ovation sau Taylor ci sa ma incadrez in 600 lei.

 

 

daca inca nu ti-ai luat chitara iti recomand takamine-ul g320...il au la muzica la 550 ron...fata de ibanez are o fidelitate mult mai buna si finisajele sunt foarte bune raportate la pret...chiar m-a uimit...si gatul este mat si nu lucios, un lucru care mi-a placut mult, freturile sunt calumea...sunt printre singurele chitari made in china care sunt cel mai bine finisate...tocmai ce am cantat pe una zilele astea...eu vreau sa-mi cumpar varianta electrificata eg321c.....ibanez v50, v70 sunt praf sincer...au mici defecte din fabrica, sunetul e cam la pamant la modelele astea....este o parere personala :)

 

Salut,sunt nou pe forum si intr'ale chitarii.As vrea sa achizitionez o chitara electrica(detin deja una clasica,pe care sunt de asemenea incepator :) )...as vrea sa cant rock/blues rock mai oldschool.In fine,ce mi-ati recomanda chitara si amp pana in 8 mil?

 

 

salut! exista in muzica si la guitarshop dar si la esound o gramada de packuri: chitara electrica+amplificator mai "domestic"+curea+pene iar la unele am impresia ca iti da si stativ...merita zic eu, daca esti sa zicem intermediar, daca nu incepator, daca canti de placere...preturile difera de la producator la producator...cel mai bine ai la dispozitie siteurile www.esound.ro www.mcmusic.ro ... la guitarshop au preturi deja cam mari..la esound poti da comanda la absolut orice model de chitara si in 2 sapt ajunge in magazin si ti-o poti cumpara

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches

Salut ! Caut sa-mi achizitionez o chitara electroacustica . Buget : 9-10 mil .

Nu pot spune exact ce gen muzical as dori sa cant cu ea ... Imi place indeosebi sa cant flamenco , rumba si melodii d-astea mai linistite ... (sting de exp) .

Desigur ca imi doresc ceva de calitate. Multumesc anticipat .

Edited by Sketches
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Caut sa-mi achizitionez o chitara electroacustica . Buget : 9-10 mil .

Nu pot spune exact ce gen muzical as dori sa cant cu ea ... Imi place indeosebi sa cant flamenco , rumba si melodii d-astea mai linistite ... (sting de exp) .

Desigur ca imi doresc ceva de calitate. Multumesc anticipat .

 

 

pt stilurile de muzica enumerate de tine se potriveste foarte bine o chitara clasica (adica cu corzi de nailon) din solid top...gasesti modele foarte bune in banii tai....cauta sa-ti iei cel mai bine o chitara electro-clasica, adica cu doza activa de amplificare...uite aici http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1&id=4 ... in cazul in care vrei sa-ti extinzi stilurile de muzica si sa canti si folk, country, rock, etc poti sa-ti achizitionezi o chitara acustica sau electro-acustica...eu unu ti-as recomanda numai hohner sau takamine - parere personala, am si sunt exceptionale si lucrate si finisate foarte bine fata de alte chitari made in china pe care le-am mai testat cum ar fi ibanez, fender, aria .... chiar si cele mai ieftine modele de hohner sau takamine se aud foarte bine

Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches
pt stilurile de muzica enumerate de tine se potriveste foarte bine o chitara clasica (adica cu corzi de nailon) din solid top...gasesti modele foarte bune in banii tai....cauta sa-ti iei cel mai bine o chitara electro-clasica, adica cu doza activa de amplificare...uite aici http://www.mcmusic.ro/department.php?bid=1&id=4 ... in cazul in care vrei sa-ti extinzi stilurile de muzica si sa canti si folk, country, rock, etc poti sa-ti achizitionezi o chitara acustica sau electro-acustica...eu unu ti-as recomanda numai hohner sau takamine - parere personala, am si sunt exceptionale si lucrate si finisate foarte bine fata de alte chitari made in china pe care le-am mai testat cum ar fi ibanez, fender, aria .... chiar si cele mai ieftine modele de hohner sau takamine se aud foarte bine

 

Tocmai , as vrea sa variez stilurile ... o chitara mai "universala" caut :) Sa nu se axeze pe un stil anume , insa sa nu amdificultati la un flamenco/rumba

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.