www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Vreau sa iau o electroacustica avind solid top si care sa nu fie subtire (ce inteleg eu prin subtire: seria AEG de la Ibanez, grosime 8 cm fata de ~12.5 cm cit e "norma"). Majoritatea timpului voi cinta neamplificat pe ea, deci ma intereseaza sa sune cit mai bine si mai plin astfel. Cu un buget pina in 900 lei, m-am gindit deocamdata la Ibanez PF60SECE, dar orice idei si comentarii sunt binevenite.

 

De asemenea, ma intereseaza la ce lucruri sa fiu atent cind cumpar o chitara. Am citit ce am gasit pe net (guitarnoise si alte site-uri), insa mai vreau pareri :) Va fi a doua mea chitara, prima am luat-o de pe internet si nu am avut cum sa o incerc. Acum o sa cumpar din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa iau o electroacustica avind solid top si care sa nu fie subtire (ce inteleg eu prin subtire: seria AEG de la Ibanez, grosime 8 cm fata de ~12.5 cm cit e "norma"). Majoritatea timpului voi cinta neamplificat pe ea, deci ma intereseaza sa sune cit mai bine si mai plin astfel. Cu un buget pina in 900 lei, m-am gindit deocamdata la Ibanez PF60SECE, dar orice idei si comentarii sunt binevenite.

 

De asemenea, ma intereseaza la ce lucruri sa fiu atent cind cumpar o chitara. Am citit ce am gasit pe net (guitarnoise si alte site-uri), insa mai vreau pareri :) Va fi a doua mea chitara, prima am luat-o de pe internet si nu am avut cum sa o incerc. Acum o sa cumpar din magazin.

 

Daca zici ca ai in buget 900 RON iti recomand chitra asta:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1667

 

E doar acustica dar daca zici ca in mod normal canti neamplificat eu zic ca este foarte buna. Daca vrei poti sa ii iei cand ai bani o doza pentru acustica si rezolvi problema. Pentru banii astia e o acustica destul de buna.

Link to comment
Share on other sites

Pina la urma am luat Ibanez AW28RLG (cea din postul lui snake)

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1667

Intre AW28 si Ibanez PF60SECE, am ales AW28 pentru ca suna mai bine si in plus exemplarul PF60SECE din magazin avea o mica problema pe care chiar vinzatorul mi-a aratat-o.

Pretul a fost 900 lei (212€ la cursul actual); pentru comparatie, pe thomann costa 242€.

Link to comment
Share on other sites

Salut. As vrea sa imi iau o electrica si ma gandesc sa aleg intre Ibanez GRG170DX si Ibanez GRG270DX, diferenta dn cate am vazut eu e bridgeul, la 170 e FAT10 si la 270 e ILT-1. Merita sa dau 200 de lei in plus?

Link to comment
Share on other sites

Salut. As vrea sa imi iau o electrica si ma gandesc sa aleg intre Ibanez GRG170DX si Ibanez GRG270DX, diferenta dn cate am vazut eu e bridgeul, la 170 e FAT10 si la 270 e ILT-1. Merita sa dau 200 de lei in plus?

 

In principiu chitarile cu Floyd ieftine de la Ibanez si nu numai nu sunt prea grozave. Daca tot vrei sa dai in jur de 1000 RON pentru un Ibanez iti recomand unul din modelele de mai jos, amandoua isi merita banii (dupa parerea mea). Una dintre ele are 2 doze duble si bridge fix si este mai buna pentru distorsuri mai grele, a doua are tremolo in stilul Fender in 2 puncte si are o doza dubla si 2 simple si este mai potrivita pentru rock clasic, blues, chiar si metal, este putin mai versatila ca cealalta.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1782

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo

Salut tuturor.

 

As dori sa imi cumpar o chitara acustica, dar nu dispun de foarte multi bani. Pot cheltui maxim 600 RON. Am fost azi prin magazinele din Timisoara, si din restransa oferta de chitari la banii astia, am vazut o Aria AW-20 la 350 RON, care mi-a sunat destul de simpatic. As dori sa va intreb cum vi se pare. Ar merita sa o cumpar, sau e vreo ieftinitura jegoasa?

 

Am mai vazut la Muzikia o Hohner HW420 (cu finish negru, nu ca alea din poza:D) la vreo 600 RON, care desi arata mult mai de calitate si suna mult mai plin si bogat, avea un sunet apasator, nu prea ma atragea. Aria era mai cristalina. Deasemenea trebuia sa apas mai tare corzile, sa pot canta, desi avea actiunea joasa. Ar putea fi din vina corzilor, sau pur si simplu asa e chitara?

 

As dori sa mai caut totusi, dar nu stiu pe unde... Mai stiti cumva magazine de chitari din Timisoara, in afara de MC Music si Muzikia?

 

Multumesc foarte mult.

Edited by MyFriendGoo
Link to comment
Share on other sites

In principiu chitarile cu Floyd ieftine de la Ibanez si nu numai nu sunt prea grozave. Daca tot vrei sa dai in jur de 1000 RON pentru un Ibanez iti recomand unul din modelele de mai jos, amandoua isi merita banii (dupa parerea mea). Una dintre ele are 2 doze duble si bridge fix si este mai buna pentru distorsuri mai grele, a doua are tremolo in stilul Fender in 2 puncte si are o doza dubla si 2 simple si este mai potrivita pentru rock clasic, blues, chiar si metal, este putin mai versatila ca cealalta.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1782

 

mie imi trebuie ceva pentru metale dar sa pot canta si ceva mai... clasic... si sa fie maxim 1000 RON

Link to comment
Share on other sites

... am vazut o Aria AW-20 la 350 RON, care mi-a sunat destul de simpatic. As dori sa va intreb cum vi se pare. Ar merita sa o cumpar, sau e vreo ieftinitura jegoasa?

 

Si eu tot spre asta inclinam. Se merita sau nu??

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo

Nu ne raspunde si noua cineva? Din atatia cu experienta de pe forum... Vrem si noi sa ne luam chitari sa ajungem rockstaruri :):)

Pliiiiiiz :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MyFriendGoo
Dar vb de acustice, Hora/Reghin au un raport calitate/pret foarte bun :)

 

 

Probabil aveau la vremea lor. Am cantat pe niste reghinuri vechi la niste prieteni, si sunau foarte bine. Astea noi, ce apar acu prin magazine mi se pare ca suna a tigaie :) Griful e foarte comod la ele, actiunea buna... pot fi oke pentru cei ce le place sunetul de tigaie (ascutit, metalic) :) Mie nu prea imi gadila urechile intr-un mod placut...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  Salut ,urmaresc deja de 2-3 luni  forumul ,de cand am inceput sa cant pe un reghin din 79. Nu prea sunt multumit de el( e de asteptat) am impresia ca oricat as canta nu suna bine....si m-am tot documentat cu orele,zilnic.Am mai cantat in acest timp si pe alte vreo 3-4 chitare,printre care si 1 electrica mai varza. 

 

   Sa zicem ca nu vreau nimic scump si prea calitativ momentan,dar daca as avea sa zicem un buget de 5 mil ,ce chitara electrica mi-ati recomanda.(nu prea doresc sa cumpar o chitara second)

 

   Pt moment ce-a mai buna varianta mi se pare un  FENDER SQUIER BULLET. Genul de muzica pe care vreau sa-l cant este : deathcore/mathcore,si nu am cum sa ajung acolo acum,deci chitara sa fie ok pt rock (metallica/ac/dc chestii cunoscute ). :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Dar amplificator ai? Eventual si ceva pedale sau procesor? Daca nu, ori uita-te la ceva seturi sau packuri, desi ar fi cam cea mai proasta alegere, indiferent care firma le-ar produce. In orice caz, daca vrei o chitara care sa o tii mai mult timp, iti recomand sa mai maresti putin bugetul, daca ai cum. Daca stii ca o sa treci mai tarziu la alta chitara, atunci da, un Squier ar fi ok, desi incearca sa eviti seria Bullet. Arunca un ochi si pe la Vintage, fac chitari bune si la preturi mici. Oricum la banii aia sa nu te astepti sa iei o chitara buna, eventual una decenta care sa te tina un an sau doi pana o sa iti dai seama ca ai nevoie de o chitara mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Da,inteleg ce vrei sa zici. Ca amplificare am o statie YAMAHA CA-V2 (4x75) made in japan.ma rog...si niste boxe mai de ascultat,nu de cantat dar merg. Intelege ca nu doresc acuma...ceva bun,stiu la ce sa ma astept de la o chitara de pana-n 5 milioane...si nici mult distorsion nu o sa folosesc (sunt incepator..de abia stiu 6 acorduri si am mai auzit una alta despre power chords.)  

Link to comment
Share on other sites

Guest KingAndrulici
  Salut ,urmaresc deja de 2-3 luni  forumul ,de cand am inceput sa cant pe un reghin din 79. Nu prea sunt multumit de el( e de asteptat) am impresia ca oricat as canta nu suna bine....si m-am tot documentat cu orele,zilnic.Am mai cantat in acest timp si pe alte vreo 3-4 chitare,printre care si 1 electrica mai varza. 

 

   Sa zicem ca nu vreau nimic scump si prea calitativ momentan,dar daca as avea sa zicem un buget de 5 mil ,ce chitara electrica mi-ati recomanda.(nu prea doresc sa cumpar o chitara second)

 

   Pt moment ce-a mai buna varianta mi se pare un  FENDER SQUIER BULLET. Genul de muzica pe care vreau sa-l cant este : deathcore/mathcore,si nu am cum sa ajung acolo acum,deci chitara sa fie ok pt rock (metallica/ac/dc chestii cunoscute ). :):)

 

offfff...fereste-te cat poti de bullet strat...mai bine mai strangi niste bani si iti iei un affinity SSS

Link to comment
Share on other sites

  Salut ,urmaresc deja de 2-3 luni  forumul ,de cand am inceput sa cant pe un reghin din 79. Nu prea sunt multumit de el( e de asteptat) am impresia ca oricat as canta nu suna bine....si m-am tot documentat cu orele,zilnic.Am mai cantat in acest timp si pe alte vreo 3-4 chitare,printre care si 1 electrica mai varza. 

 

   Sa zicem ca nu vreau nimic scump si prea calitativ momentan,dar daca as avea sa zicem un buget de 5 mil ,ce chitara electrica mi-ati recomanda.(nu prea doresc sa cumpar o chitara second)

 

   Pt moment ce-a mai buna varianta mi se pare un  FENDER SQUIER BULLET. Genul de muzica pe care vreau sa-l cant este : deathcore/mathcore,si nu am cum sa ajung acolo acum,deci chitara sa fie ok pt rock (metallica/ac/dc chestii cunoscute ). :):)

Salut,

 

Marca nu e foarte importanta in suma asta. Orice are 6 corzi, o doza dubla (rgc16.gif Humbucker ) si nu falseaza e suficient. Oferta e bogata...

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu in situatia ta , si ca prima chitara am ales o Aria std-714 , suna frumos dulce , griful e perfect , folosesc o statie veche pe post de amplificator si un zoom g1 ca procesor si isi fac treaba de minune.

Recomand chitarile de la Aria , tot ce am incercat a fost bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Angusica

Bai,vorba lui Geliraden. Nu prea te uita dupa pack-uri,dar daca zici ca ai un amp care nu prea poate canta, mai bine i-ati un pack pana la urma. Eu zic sa-ti iei un Ibanez GRG170DX-u sau SA-u, fa o proba! Daca nu i-ati un squier pack de la 10 milioane, este un squier afinity:)

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand ceva simplut dar suna cat de cat mai bine decat reghinul tau Squier Bullet Strat la minunatul pret de 450 lei :) . Bine acum sa nu fiu agent de vanzari pana la capat si sa-ti spun ca mai primesti vre-un bonus ca la teleshoping , caci daca vei primi chitara bine ambalata si un manual despre ea sa fi multumit.

Link to comment
Share on other sites

Bai,vorba lui Geliraden. Nu prea te uita dupa pack-uri,dar daca zici ca ai un amp care nu prea poate canta, mai bine i-ati un pack pana la urma. Eu zic sa-ti iei un Ibanez GRG170DX-u sau SA-u, fa o proba! Daca nu i-ati un squier pack de la 10 milioane, este un squier afinity:)

 

 Nu m-am exprimat eu complet acolo,statia duce...mai bine si decat un cub de 50W,doar ca nu am in dotare la ea boxe asa calitative...ca sa ma intelegi (am un subwoofer 1x150W ,e doar pt bass avand 90db,si o alta boxa pt medii si inalte mai slabutza de vreo 25W)

Link to comment
Share on other sites

M-am mai documentat,am mai revazut anunturile cam toate...am citit alte pareri despre chitare,am vazut pe youtube diverse demo-uri la anumite modele,si am ajuns la concluzia ca cea mai buna alegere ar fi un fender squier Affinity . Oricum mai studiez si ma mai documentez.Totodata va multumesc pt ajutor si informatiile date,astept si alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

Uite ce zic io;

Daca vrei ceva asha, nu foarte pompos, dar care sa fie si buna,

uita-te pe-aici:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=618

 

Eu am probat-o si e foarte simpatica; si la un pret bun :)

 

Orice ti-ai lua, probeaza.

Uite,si asta tot atat e, dar n-am pus mana pe ea:

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=619

 

 

Cred ca Dean fac chitari bune :)

 

Eu, am asteptat foarte mult ca sa am banii sa cumpar o chitara excelenta, pe gustul meu;

Dar asha am preferat eu

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=610

 

doar sa-ti faci o idee

 

Distorsul conteaza EXTREM de mult,

mai ales daca vrei power chords, palm-mutting, pinch-harmonics... nu poti fara distors

Eu am cantat la chitara de pe la 5 ani, nishte chestii...

Dar la 15-16 ani, mi-am luat distors...ca atunci am avut bani...

...parca pana nu l-am avut, nu am shtiut ce e chitara electrica...

Ideea e sa il ai, ca sa faci lucruri simple, sa te obishnuieshti, chiar daca eshti incepator :)

Nu poate sa lipseasca distorsul ...crede-ma

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

salut,sunt nou pe aici,sper sa nu va supar cu intrebari stupide,dar sunt la inceput.

 

as vrea sa imi cumpar o electrica,cu tremolo (neaparat),pana in 800 ron,si m-am tot uitat la ibanez grg 170,imi place forma,culoarea (negru...),si am auzit cum suna (pe youtube.....),am vazut ca unii spun ca e buna,altii ca e naspa,voua cum vi se pare? nu am mai cantat in viata mea la chitara electrica,si nici la acustica nu prea am apucat,dar vreau sa invat sa cant la electrica (nu merge faza:,,prima data ia o acustica,next schimb-o bla bla bla,nam de unde...)

 

daca ma tine cativa ani eu sunt multumit,daca imi place sa cant imi voi lua alta mai buna in cativa ani,dar pana atunci....cred ca grg-ul merge,unii ziceau ca materialele sunt rele,ca e rubbish,da de obicei am grija de chestiile mele dragi,si reusesc sa le conserv bine,astept parerea voastra (pana mai strang 200 de ron,ca acum am doar 600 :) )

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as reomanda la banii astia Squier Fat Stratocastewr in varianta Affinity sau Standard daca mai poti pune putini bani. Mai incolo nu o sa iti para rau de alegere, este o chitara extrem de versatila, usor de cantat pe ea si destul de bine facuta, dupa parerea mea mai bine ca Ibanez GRG 170 si parca cu materiale ceva mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Guest FallOutDude

salutare,

 

vreau sa imi iau si eu o chitara electrica sa imi innebunesc vecinii :). ma gandeam sa imi iau un starter pack dar am citit cateva threaturi si m-am razgandit.

gentul de muzica : pop punk, bugetul meu este de 1700 RON ( pt chitara si amp )

 

orice sfat este binevenit ! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.