www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest GuittaraNovice

Salut!

Credeti ca un incepator ar sesiza diferente intre o achitara acustica Cort 70NS si un Epiphone Dove ? As vrea sa-mi iau ceva calitativ pentru un neofit in domeniu si ma intreb daca merita sa dau mai mult de 150 de euro cat este Cort 70NS...

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Hello hello gentleman!!! newb here... Recent mi-a venit "damblaua" sa incerc sa invat sa cant la o chitara(de preferat electrica acum la inceput) si desi cunostintele mele sunt oarecum limitate chiar , daca am vazut zeci de tutoriale..tot nu se compara cu chitara insasi si practica *wink wink* si as avea nevoie de parerile voastre in legatura cu alegerea unei chitare(prima chitara lolzzzz) pentru un incepator.

 

Inca nu am destui $$$ dar estimez ca limita bugetului meu va fiintre 7-11 mil or so...

 

Ca referinta...ma gandeam sa iau ceva din seria jackson(good price)... ce credeti?

Link to comment
Share on other sites

Cautand chitara, mi-a sarit asta in ochi http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=115 merita? daca nu, va rog o alta solutie de pe Gutar Shop de electro acustica la banii astia.

Chitara aceea este OK dacã o foloseºti majoritar prin amplificator.

Eventual ia în calcul ºi "Fender CD-100 CE" (http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=58)

Poate cã ar fi bine sã extinzi totuºi aria de cãutare.

 

Hello hello gentleman!!! newb here... Recent mi-a venit "damblaua" sa incerc sa invat sa cant la o chitara(de preferat electrica acum la inceput) si desi cunostintele mele sunt oarecum limitate chiar , daca am vazut zeci de tutoriale..tot nu se compara cu chitara insasi si practica *wink wink* si as avea nevoie de parerile voastre in legatura cu alegerea unei chitare(prima chitara lolzzzz) pentru un incepator.

Inca nu am destui $$$ dar estimez ca limita bugetului meu va fiintre 7-11 mil or so...

Ca referinta...ma gandeam sa iau ceva din seria jackson (good price)... ce credeti?

Faptul cã-i prima chitarã nu-nseamnã cã trebuie sã fie slabã. (E posibil ca peste câteva luni sã vrei una mai bunã.)

Apoi, alegerea chitarei depinde ºi de genul de muzicã pe care vrei sã-l ataci. Pentru heavy-metal trebuie una mai incisivã (privind semnalul furnizat de doze), pentru blues/jazz trebuie una mai caldã (unde conteazã mai mult lemnul ºi construcția chitarei).

Bugetul estimat este OK. Încearcã doar sã mai restrângi aria de cãutare.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Fata de o Hora acustica de 3-4 milioane care ar fi urmatorul pas inainte clar? De exemplu Fender CD60 care se gaseste la pret comparabil suna mai bine decat Hora sau este tot pe acolo?

Link to comment
Share on other sites

Fata de o Hora acustica de 3-4 milioane care ar fi urmatorul pas inainte clar? De exemplu Fender CD60 care se gaseste la pret comparabil suna mai bine decat Hora sau este tot pe acolo?

 

Nu stiu daca neaparat CD60 suna mai bine, dar sigur este putin mai ingrijit lucrata. Oricum du-te sa o cumperi cu cineva care se pricepe. O chitara noua poate avea unele defecte pe care cineva fara experienta nu stie sa le gaseasca.

 

Ce mi-au placut mie la bani mai putini sunt chitarile Cort si in special Earth 70, seria SGT de la Ibanez si Yamaha F310, cam toate in jur de 150E . Ce nu mi-au placut sunt modelele V70 si V72 de la Ibanez si seria CD60 de la Fender, chitarile de la Hora am renuntat demult sa le mai probez, foarte putine au o calitate a fabricatiei cat de cat decenta.

 

Bafta

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

Mersi de sugestii. Cu incercatul live, usor de spus, greu de facut.... Ma gandeam mai degraba sa-mi comand pe net direct din Germania....

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sugestii. Cu incercatul live, usor de spus, greu de facut.... Ma gandeam mai degraba sa-mi comand pe net direct din Germania....

Chiar nu iti recomand sa cumperi chitari direct de pe net, mai ales dintr-o tara straina. Cred ca realizezi ca cele care au fost refuzate de anumiti clienti de acolo au cele mai mari sanse sa ajunga in Romania si in alte tari din est. Ne de alta, dar nu prea ii mai convine omului sa le mai trimita inapoi. Mai bine cumperi ceva din tara, macar daca ai ceva probleme le rezolvi mult mai usor aici (sa stii ca de multe ori e buna si garantia).

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice

La Triola am gasit atat Yamaha F310 cat si Cort Earth 70, aprox. la acelasi pret. Tu pe care ai fi ales-o dintre cele doua BlackThorn?

Link to comment
Share on other sites

La Triola am gasit atat Yamaha F310 cat si Cort Earth 70, aprox. la acelasi pret. Tu pe care ai fi ales-o dintre cele doua BlackThorn?

 

Mie imi plac mult chitarile Cort, desi acasa am o acustica Yamaha care suna demential, dar este o chitara fabricata in 1976. Acum depinde ce vrei sa canti, Yamaha are un grif foarte usor de cantat, dar suna cam prea boomy pentru gustul meu. Cort suna ceva mai transparent, are un raspuns mai bun in zona de medii si un sunet per total ceva mai cald.

 

In definitiv totul se rezuma la ce iti place tie, Cort mi se pare mai bun pentru strumming, Yamaha pentru solo etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dupa ce imi iau amp as vrea sa imi iau si chitara noua.

 

am inteles ca ltd ex50 ar fi buna pentru chestii gen metallica [ceea ce vreau eu sa cant]

am vazut si ltd ex260. diferenta de pret e de vreo 4-5 milioane si voiam sa va intreb daca se merita.

 

daca nu sunteti de acord cu niciuna astept propuneri. buget: 15 mil MAXIM

Link to comment
Share on other sites

Buget 15 mil:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_ec_256_avb.htm

La asta mai ai de asteptat ca trebuie sa faca comanda dar arata bine:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_wa200_dgc.htm

BC RIch:

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_nj_mockin..._nt_b_stock.htm

Asta arata mai bine(B.C.Rich):

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_mockingbi...terpiece_tr.htm

ESP LTD:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_f250bk_b_stock_2.htm

 

 

ETC....gasesti pe tomann :)

 

Seamana putin cu cea pe care canta James :)

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_fx260_ns.htm

Link to comment
Share on other sites

Buget 15 mil:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_ec_256_avb.htm

La asta mai ai de asteptat ca trebuie sa faca comanda dar arata bine:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_wa200_dgc.htm

BC RIch:

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_nj_mockin..._nt_b_stock.htm

Asta arata mai bine(B.C.Rich):

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_mockingbi...terpiece_tr.htm

ESP LTD:

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_f250bk_b_stock_2.htm

 

 

ETC....gasesti pe tomann :)

 

Seamana putin cu cea pe care canta James :)

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_fx260_ns.htm

 

 

nu vreau neaparat sa arate ca ceva pe care a cantat james sau sa aibe o forma anume...vreau sa fie buna pentru ce vreau eu sa cant. oricum...mersi de sugestii:D

Link to comment
Share on other sites

Faptul cã-i prima chitarã nu-nseamnã cã trebuie sã fie slabã. (E posibil ca peste câteva luni sã vrei una mai bunã.)

Apoi, alegerea chitarei depinde ºi de genul de muzicã pe care vrei sã-l ataci. Pentru heavy-metal trebuie una mai incisivã (privind semnalul furnizat de doze), pentru blues/jazz trebuie una mai caldã (unde conteazã mai mult lemnul ºi construcția chitarei).

Bugetul estimat este OK. Încearcã doar sã mai restrângi aria de cãutare.

 

 

Imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme... Deci,genul de muzica care l-as ataca e ...heavy metal? Desigur ,dar nu numai ,am gusturi foarte diversificate in materie de "metal"...

 

semnul furnizat de doze? Ce vrea sa insemne acest lucru? (scuza-mi ignoranta)

Link to comment
Share on other sites

...semnul furnizat de doze? Ce vrea sa insemne acest lucru? (scuza-mi ignoranta)

În original era "semnalul", nu "semnul", dupã cum poți vedea dacã te uiți mai atent.

 

În privința chitarei ºi a stilului: cred cã poți încerca Jackson, Schecter, ESP/LTD, etc.

Desigur, probând cât mai mult(e).

Oricum, nu te zgârci la bani ca sã nu regreți peste câteva luni. (Apropo, trebuie cumva sã incluzi în calcul ºi procurarea amplificatorului ºi eventual a efectelor.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am si eu nevoie de sfaturi, vreau sa incep sa cant la chitara electrica si nu stiu ce sa cumpar; buget pana in 10 mil sau un pic de tot peste (doar pt chitara); din chitara o sa vreau sa scot sunete de genu green day, niste guns 'n roses, poate un pic de metallica; din ce am inteles eu de prin review-uri ibanez rg321mh (1050 roni) ar fi cea mai buna dar nu prea imi place cum arata si nu stiu daca o sa sune cum vreau eu; ar mai fi epiphone les paul special ii 800 roni (dar am citit undeva ca nu prea are sunet bun), sau un squier, am vazut pe undeva pe aici ca squier standard strat este buna dar in alta parte am citit ca are probleme

 

mentionez ca vreau o chitara cu care sa nu am probleme tehnice (de genul fret buzz sau mai stiu eu ce), sa aiba un humbucker si sa pot sa scot sunete ca si cel al formatiilor pe care le-am spus mai sus.

 

amplificatorul va fi un fender g-dec junior (600) daca nu cumva imi spuneti unul mai bun la acelasi pret :)

 

si inca o intrebare, daca o iau de la guitarshop sau de la muzica o sa mi-o seteze ei cum trebuie/ daca trebuie sau o sa mi-o dea in cutie sa ma descurc eu, pt ca fiind incepator n-o sa stiu ce sa-i fac.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce vrei tu sa canti cea mai buna alegere la cati bani ai ar fi un Cort Z42, sau un Ibanez RG321. De obicei si Cort si Ibanez seteaza destul de bine chitarile din fabrica, asa ca daca esti incepator nu cred ca vei sti ce sa ceri de la o chitara (ma refer cum sa o reglezi ca sa corespunda cel mai bine stilului tau de cantat). Poti sa incerci si un Schecter, sunt chitari destul de bune pentru ce vrei tu la bani destul de putini. Squier Standard Fat Strat ar fi o alternativa mai buna doar daca vrei ceva mai multa versatilitate, in schimb pt metale este putin mai cumintica. Ca amplificator iti pot recomanda Vox seria AD sau seria DA, ambele serii sunt mai mult decat decente pentru ce ai tu nevoie, probabil cel mai rentabil pt tine ar fi un AD15VT.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce vrei tu sa canti cea mai buna alegere la cati bani ai ar fi un Cort Z42, sau un Ibanez RG321. De obicei si Cort si Ibanez seteaza destul de bine chitarile din fabrica, asa ca daca esti incepator nu cred ca vei sti ce sa ceri de la o chitara (ma refer cum sa o reglezi ca sa corespunda cel mai bine stilului tau de cantat). Poti sa incerci si un Schecter, sunt chitari destul de bune pentru ce vrei tu la bani destul de putini. Squier Standard Fat Strat ar fi o alternativa mai buna doar daca vrei ceva mai multa versatilitate, in schimb pt metale este putin mai cumintica. Ca amplificator iti pot recomanda Vox seria AD sau seria DA, ambele serii sunt mai mult decat decente pentru ce ai tu nevoie, probabil cel mai rentabil pt tine ar fi un AD15VT.

 

dar daca imi iau squier standard fat strat nu o sa am probleme cu ea ? ca asa am citit in review-uri; si parca nu mi-as lua amp din ala pt ca astea pe valve trebuie sa le intretii, si pt amp-ul ala fender g-dec junior este film pe youtube si stiu cum suna...

Link to comment
Share on other sites

dar daca imi iau squier standard fat strat nu o sa am probleme cu ea ? ca asa am citit in review-uri; si parca nu mi-as lua amp din ala pt ca astea pe valve trebuie sa le intretii, si pt amp-ul ala fender g-dec junior este film pe youtube si stiu cum suna...

 

Eu am avut un Squier Standard Stratocaster cu 3 doze simple si am fost mai mult decat multumit de el. Acasa am un amplificator Vox AD50VT care intr-adevar are o lampa intre preamplificator si final si care suna excelent atat cu Squierul cat si cu alte chitari. Lampile de preamplificator cum este cea pe care o are seria AD de la Vox au durata de viata mare (din cate stiu in jur de 10000 de ore) si nu ecesita ceva proceduri speciale de intretinere, asa ca nu ai avea nici o problema cu asta. Cel mai ok ar fi sa iti gasesti un AD30VT la mana a doua, are difuzor mai mare si atenuator de putere, asta mi se pare cel mai ok amplificator pentru studiat acasa, mai ales ca are si ceva efecte pe el care sunt suficiente pentru studiu si un minim de cantat.

Link to comment
Share on other sites

mai am o intrebare, ad15vt are line out ca sa pot sa scot sunetul in alte boxe cu putere mai mare la fel cum are fender (are line out da nu stiu daca se poate chestia asta, probabil, ca doar asta inseamna line out) ? ca eu m,-am uitat si nu am vazut prin descrieri... stiu ca ad50vt al tau are

 

si inca ceva, epiphone les paul special 2 la 800 roni e bun de ceva fata de squier standard fat strat ?

 

si pana la urma dintre ibanez rg321mh si squier, merita diferenta de bani pe ibanez sau mai bine squier ? ca stiu ca ibanez sunt mai bine facute; ma intereseaza sa nu fie vreo problema cu chitara din fabrica; adica mi-e frica sa iau squier si sa nu fie buna cand mai puneam 150 roni si luam ibanez care poate ca e mai buna desi nu-mi place cum arata

Edited by alex912005
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu seriile AD15 si AD30 nu au iesire de boxa (adica din amplificatorul de putere, inainte de difuzorul incorporat), au numai iesire din preamplificator, care este la fel ca si iesirea dintr-un procesor sau dintr-un mixer. Cu putina indemanare iti poti face singur o astfel de iesire, nu e chiar asa de complicat.

 

Mie Epiphone Les Paul Special nu imi place, e una din chitarile pe care nu as da 800 RON, mai bine mai pun ceva si imi iau un Cort Z42 care este mult peste Epi Special (in primul rand are corpul din mahon, exact ca si reteta originala de Les Paul, dupa asta ar fi mai multe, inclusiv finisajele si electronica). Squier Standard Fat Strat din cate am probat eu mi-au placut cam toate (am probat cred ca vreo 3 chitari cand am fost cu un prieten sa isi cumpere o chitara). In alta ordine de idei RG321 se preteaza mai bine la metale decat Squier si are un grif mai subtire. Cred ca la capitolul calitate a fabricatiei amandoua chitarile stau bine pentru pretul lor, asa ca nu ar trebui sa iti faci griji pentru asta.

 

Ar fi foarte recomandabil sa te duci la magazin cu cineva care se pricepe putin la chitari si care ar putea observa unele eventuale defecte care tu nu prea ai cum sa le observi din lipsa de experienta.

Link to comment
Share on other sites

vad ca si ibanezul are mahogany body; deci inteleg ca cele mai bune ar fi ibanez 1050 roni sau Cort z42 (http://echipamente-muzicale.ro/produs_show.php?id=91) care l-am gasit la 210 euro adica un pic sub 800 roni; voi merge la muzica sa vad ibanezul ca sa ma hotarasc; daca vreau cortul trebuie sa merg pe incredere si sa fac comanda la el, desi am inteles ca nu e bine sa fac asa; din pacate nu cunosc pe nimeni care se pricepe la chitari :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nimbus2000

Hi am aterizat ji eu p`aici ji voiam sa va intreb ce chitara imi recomandati(acustica) avand in vedere k deocamdata sunt precum sinele de tramvai si vreau sa m apuk si eu de studiat acest minunat instrument.

PS:Imi place folk-ul...10x:

:)

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam la pack-ul asta(http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=205&BrandProductID=1228) dar nu am mai cumparat online aja k nu m prea pricep....:-s

 

Pack-ul ala mi se pare una din cele mai proaste solutii chiar si pentru un incepator. Incearca mai degraba asta sigur nu o sa iti para rau. Am fost sa cumpar o acustica pentru un prieten in aceeasi categorie de pret si asta mi s-a parut ceam mai reusita la banii aia. Suna bine, e finisata foarte bine si are un grif foarte comod, tuner integrat etc.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest nimbus2000
Pack-ul ala mi se pare una din cele mai proaste solutii chiar si pentru un incepator. Incearca mai degraba asta sigur nu o sa iti para rau. Am fost sa cumpar o acustica pentru un prieten in aceeasi categorie de pret si asta mi s-a parut ceam mai reusita la banii aia. Suna bine, e finisata foarte bine si are un grif foarte comod, tuner integrat etc.

 

Aha bine k mi-ai zis. e ok chitara aia dar dup qm am zis ji mai sus nu prea m descurc q shoppingul online :):)

Edited by nimbus2000
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.