www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

atunci m'am mai linistit, dar oricum pt orice eventualitate imi iau si'un extinctor :)

 

In chitara nu (prea) ai ce sa "arzi". Sunt ce-i drept chitarile cu circuite active (pre-ampuri) sau doze active dar cred ca inainte sa se arda alea te-ai electrocuta si tu serios si atunci problema s-ar pune altfel.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sharky

Ok. Ce sa-mi iau dintre : http://www.thomann.de/gb/harley_benton_fv430bk.htm si http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warlock_bk_bronce_ii.htm ?

 

Imi place la Warlockul asta ca are tonul misto dar nu imi place ca e mai greu, ca are Agathis body ( din ce am auzit )

La flying V imi place deasemenea tonul dar nu stiu daca are neck-ul drept..ca harley benton nu sunt chiar asa de meseriase (tot din ce am auzit).

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
In chitara nu (prea) ai ce sa "arzi". Sunt ce-i drept chitarile cu circuite active (pre-ampuri) sau doze active dar cred ca inainte sa se arda alea te-ai electrocuta si tu serios si atunci problema s-ar pune altfel.

 

eh na.... :)

pe asta cum ti-ai imaginat-o...

 

1. chitara pasiva nu se alimenteaza... dozele sunt genetatoare de tensiune de ordinul sutelor de microvolti, deci nu ai treaba.

 

2.un preamplif incorporat in doza sau chitara se alimenteaza la dc 9v de la o baterie, iar in cazul unei defectiuni a acestuia (foarte improbabil) nu ai nici tu, nici dozele ce sa pateasca... asa ca experiment...pune limba pe bornele unei baterii, vezi ce se intampla, cat de tare te electrocutezi..

 

3.asa, ca un sfat prietenesc, nu posta balarii, studiaza inainte, ca poate chiar te crede careva :) .

Link to comment
Share on other sites

eh na.... :)

pe asta cum ti-ai imaginat-o...

 

tensiuni periculoase pot aparea in chitara venind dintr-un amplificator care s-a defectat,caz in care apare tensiune pe masa jackului ->cablu ->chitara ->bridge-> corzi -> mainile chitaristului = freza smekera. Imi imaginez ca atunci s-ar arde si circuitele active din chitara. Daca nu e cazul atunci imi cer scuze pt dezinformare.

 

Si nu erau milivolti ce scoate doza?

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
tensiuni periculoase pot aparea in chitara venind dintr-un amplificator care s-a defectat,caz in care apare tensiune pe masa jackului ->cablu ->chitara ->bridge-> corzi -> mainile chitaristului = freza smekera. Imi imaginez ca atunci s-ar arde si circuitele active din chitara. Daca nu e cazul atunci imi cer scuze pt dezinformare.

 

Si nu erau milivolti ce scoate doza?

I second that. Pot exista probleme dacã se folosesc scule care n-au împãmântarea cum scrie la carte. Ca fapt divers, acest articol poate fi de ajutor.

 

daca schimbi doza de bridge la o chitara...de exemplu ai humbucker si ii pui altu...dauneaza la lemn, sau se comporta ca doza precedenta numai ca e mai "performanta" (depinde de gusturi) ? nu stiu daca am formulat corect intrebarea...sper sa se inteleaga

 

Nu afecteazã cu nimic lemnul dacã doza nouã se potriveºte cum trebuie în compartimentul ei. În schimb, dacã vrei sã pui un humbucker în locul unui single-coil, foarte probabil trebuie sã faci ceva operații de scobire pe corpul chitarei, lucru nu prea plãcut. Totuºi, dacã doza se „potriveºte”, singurul lucru pe care trebuie sã îl mai faci e sã o legi la circuit.

Link to comment
Share on other sites

Guest tedyy

deci..daca reusesc sa dau clasica..imi cam iau si eu electrica :D . dar ca la incepatori...buget redus alea alea si m-am orientat cam asa:

Squier Affinity Fat Stratocaster

Squier Standard Fat Stratocaster

Epiphone Les Paul Special II

Aria PE-STD Electric Guitar(tot LP model)

 

pareri...chiar si idei pt altceva(nou sau SH de pe forum) sunt foarte bine venite :)

sunt destul de aiurit :) ...ma gandesc ca poate imi iau ceva si imi pare rau apoi :)

 

oricum..multumesc anticipat pentru ajutor :P

Link to comment
Share on other sites

 

din alea iti recomand Squier Standard Fat Strat pt ca sunt fan fender si pt ca probabil o sa aibe cea mai mare valoare de revanzare chitara aia...plus ca e versatila si comoda...in nici un caz nu lua special 2, am avut si e o mare porcarie.

Link to comment
Share on other sites

Guest tedyy
din alea iti recomand Squier Standard Fat Strat pt ca sunt fan fender si pt ca probabil o sa aibe cea mai mare valoare de revanzare chitara aia...plus ca e versatila si comoda...in nici un caz nu lua special 2, am avut si e o mare porcarie.

 

ms, si eu m-am gandit tot la ea :). mai astept si alte pareri :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SpAwN

Salutare!

 

Sunt incepator, n-am cantat in viata mea la chitara sau la alt instrument, ba mai mult am avut mereu impresia ca sunt afon pana cand intr-o zi mi-am adus aminte de o chitara veche pe o aveam, am luat-o in mana si asa a inceput nebunia..

Asadar am o Hora clasica acasa(are in jur de 10 ani), am invatat cateva acorduri, imi place sa exersez, insa nu sunt sigur ca e cea mai buna chitara pt un incepator si pentru ce vreau sa cant (rock, folk...).

Am citit mai peste tot ca e bine sa ai o chitara buna la inceput si potrivita pentru stilul pe care vrei sa-l abordezi, ca sa nu ramai cu diverse obicei proaste, asadar ma gandesc serios sa-mi cumpar o chitara acustica.

 

Prima dilema e urmatoarea:care e chitara potrivita pentru mine?(buget sa zicem 600,700, chiar 800 RON pt o cauza buna :) ).

A 2-a:exista posibilitatea sa cumpar o chitara proasta?(desi e noua si e Fender, Ibanez, etc). Pun intrebarea asta pt ca am citit peste tot ca e bine sa iei pe cineva cu tine s-o testeze, s-o preseze, s-o etc...N-ar trebui sa fie buna daca e noua?(scuzati naivitatea)

 

Astept sugestiile voastre!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Sunt incepator, n-am cantat in viata mea la chitara sau la alt instrument, ba mai mult am avut mereu impresia ca sunt afon pana cand intr-o zi mi-am adus aminte de o chitara veche pe o aveam, am luat-o in mana si asa a inceput nebunia..

Asadar am o Hora clasica acasa(are in jur de 10 ani), am invatat cateva acorduri, imi place sa exersez, insa nu sunt sigur ca e cea mai buna chitara pt un incepator si pentru ce vreau sa cant (rock, folk...).

Am citit mai peste tot ca e bine sa ai o chitara buna la inceput si potrivita pentru stilul pe care vrei sa-l abordezi, ca sa nu ramai cu diverse obicei proaste, asadar ma gandesc serios sa-mi cumpar o chitara acustica.

 

Prima dilema e urmatoarea:care e chitara potrivita pentru mine?(buget sa zicem 600,700, chiar 800 RON pt o cauza buna :) ).

A 2-a:exista posibilitatea sa cumpar o chitara proasta?(desi e noua si e Fender, Ibanez, etc). Pun intrebarea asta pt ca am citit peste tot ca e bine sa iei pe cineva cu tine s-o testeze, s-o preseze, s-o etc...N-ar trebui sa fie buna daca e noua?(scuzati naivitatea)

 

Astept sugestiile voastre!

 

Salut,

 

La banii aia nu vei putea sa iti iei Fender, cel mai ieftin este 1690 ron parca nou, dar iti poti lua Squier Standard/Fat Stratocaster (divizia ieftina Fender, un fel de Dacia Logan by Renault). Ibanez e buna pt metale, Squieru asta merge si la altele...dar nu e batut in cuie, depinde si de alte chestii, asa ca cel mai bine mergi si testezi si vezi care iti este mai comoda la mana, Ibanez au gaturi subtziri si plate, mie nu imi plac, dar asta's eu,tu poate ai alte preferinte. Clasica ta e numai buna de invatzat, dar pentru inceput iti recomand sa iei macar cateva lectii cu un prof de chitara. El si numai el (nu o chitara buna) te pot invatza corect ca nu cumva sa ramai cu obiceiuri proaste. Poti nimeri o chitara proasta chiar daca e noua si chiar daca e si scumpa (chiar si peste 2000 ron, nici o padure fara uscaciunile ei) din cauza scaparilor la Quality Check. Oricum la cele ieftine vei constata frecvent ca nu sunt setate optim, dar setup-ul se rezolva. Lemnul sa fie in conditie buna, reglajele se fac ele dupa (chiar la magazin de catre vanzator, gratis).

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

La banii aia nu vei putea sa iti iei Fender, cel mai ieftin este 1690 ron parca nou, dar iti poti lua Squier Standard/Fat Stratocaster (divizia ieftina Fender, un fel de Dacia Logan by Renault). Ibanez e buna pt metale, Squieru asta merge si la altele...dar nu e batut in cuie, depinde si de alte chestii, asa ca cel mai bine mergi si testezi si vezi care iti este mai comoda la mana, Ibanez au gaturi subtziri si plate, mie nu imi plac, dar asta's eu,tu poate ai alte preferinte. Clasica ta e numai buna de invatzat, dar pentru inceput iti recomand sa iei macar cateva lectii cu un prof de chitara. El si numai el (nu o chitara buna) te pot invatza corect ca nu cumva sa ramai cu obiceiuri proaste. Poti nimeri o chitara proasta chiar daca e noua si chiar daca e si scumpa (chiar si peste 2000 ron, nici o padure fara uscaciunile ei) din cauza scaparilor la Quality Check. Oricum la cele ieftine vei constata frecvent ca nu sunt setate optim, dar setup-ul se rezolva. Lemnul sa fie in conditie buna, reglajele se fac ele dupa (chiar la magazin de catre vanzator, gratis).

 

Succes!

el voia acustica bre :) ....

la banii aia iti washburn acustic... d10.. peste fender si ibanezu acustic din pretu asta (ibanezu de fapt nu-l incercai dar asa am auzit... oricum... washburn d10 este o varianta sigura... )

il gasesti pe soundcreation.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

doresc sa-mi achizitionez ceva set de chitara electrica pentru incepatori [chitara, amp, cablu, d-astea]. sa nu fie foarte scump. ceva sfaturi?

Edited by pasarel
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Reteta pentru orice sunet decent in banii astia este Standard Fat Stratocaster, cu Fender Champ 600 si o pedala de distors/od.
Link to comment
Share on other sites

am si eu 14 milioane...si peste o luna as cam vrea sa ma duc sa iau...as vrea sa stiu ce amp si ce chitara mi-ati sugera in pretul asta (deocamdata nu am bani pentru chitara visurilor mele...un jackson randy rhoads) dar imi place foarte mult si stratu...vreau sa fac o lista de chitare si amplificatoare pe care sa o am cu mine cand ma duc in buc...astept sugestii...ibanez grg, ibanez gsa, squier standard fat strat etc. :) ...pana acum nu cred ca am spus ce gen imi place...ascult foarte mult HEAVY...astea traditionale (maiden, ozzy, dio,pantera, black sabbath, mercyful fate, king diamond, quiet riot etc), dar si chestii mai blues sau hard rock (zeppelin, garry moore, black sabbath, kiss)...as vrea sa stiu ce chitara se prezinta bine la majoritatea din ce am enumerat pe aici :)...si nu ma supar daca ar merge si pe ceva metale mai nervoase

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

am si eu 14 milioane...si peste o luna as cam vrea sa ma duc sa iau...as vrea sa stiu ce amp si ce chitara mi-ati sugera in pretul asta (deocamdata nu am bani pentru chitara visurilor mele...un jackson randy rhoads) dar imi place foarte mult si stratu...vreau sa fac o lista de chitare si amplificatoare pe care sa o am cu mine cand ma duc in buc...astept sugestii...ibanez grg, ibanez gsa, squier standard fat strat etc. :) ...pana acum nu cred ca am spus ce gen imi place...ascult foarte mult HEAVY...astea traditionale (maiden, ozzy, dio,pantera, black sabbath, mercyful fate, king diamond, quiet riot etc), dar si chestii mai blues sau hard rock (zeppelin, garry moore, black sabbath, kiss)...as vrea sa stiu ce chitara se prezinta bine la majoritatea din ce am enumerat pe aici :) ...si nu ma supar daca ar merge si pe ceva metale mai nervoase

pai vezi si tu mosule ca se tot discuta pe chestia asta... toata lumea vrea asta... vezi cu un post mai sus cea mai buna optiune... sau vezi ca mai e un aiurit care nu se hotaraste... e in postul ala o grama de optiuni de chitare...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
"Reteta pentru orice sunet decent in banii astia este Standard Fat Stratocaster, cu Fender Champ 600 si o pedala de distors/od."

 

Zicea cineva mai sus si nu glumea sa stii.

 

Asa este. :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu 14 milioane...si peste o luna as cam vrea sa ma duc sa iau...as vrea sa stiu ce amp si ce chitara mi-ati sugera in pretul asta (deocamdata nu am bani pentru chitara visurilor mele...un jackson randy rhoads) dar imi place foarte mult si stratu...vreau sa fac o lista de chitare si amplificatoare pe care sa o am cu mine cand ma duc in buc...astept sugestii...ibanez grg, ibanez gsa, squier standard fat strat etc. :) ...pana acum nu cred ca am spus ce gen imi place...ascult foarte mult HEAVY...astea traditionale (maiden, ozzy, dio,pantera, black sabbath, mercyful fate, king diamond, quiet riot etc), dar si chestii mai blues sau hard rock (zeppelin, garry moore, black sabbath, kiss)...as vrea sa stiu ce chitara se prezinta bine la majoritatea din ce am enumerat pe aici :) ...si nu ma supar daca ar merge si pe ceva metale mai nervoase

 

Vezi ca erau ceva Fender MIM second hand pe aici pe forum. Cred ca in banii astia reusesti sa iei unul, ii pui o doza minihumbucker (de ex SD MiniJB sau DiMarzio Tone Zone) la bridge si ai o chitara extrem de versatila care s-ar incadra foarte bine pentru maiden, kiss etc. Cel mai bine este sa dai banii pe o chitara buna si dupa aia sa iti iei un amplificator si restul. O chitara slaba nu o sa sune niciodata bine pe orice amplificator ai incerca sa o amplifici. E ca si cum ai incerca sa il faci din Gigi Becali un tip rafinat si cu bun simt mutandu-l la Versailles.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest SpAwN
el voia acustica bre :) ....

la banii aia iti washburn acustic... d10.. peste fender si ibanezu acustic din pretu asta (ibanezu de fapt nu-l incercai dar asa am auzit... oricum... washburn d10 este o varianta sigura... )

il gasesti pe soundcreation.ro

 

Misto d10s dar am observat ca astia de la soundcreation.ro sunt din Timisoara. Am unele retineri sa comand online, mai ales o chitara.

Nu exista distribuitori washburn in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca erau ceva Fender MIM second hand pe aici pe forum. Cred ca in banii astia reusesti sa iei unul, ii pui o doza minihumbucker (de ex SD MiniJB sau DiMarzio Tone Zone) la bridge si ai o chitara extrem de versatila care s-ar incadra foarte bine pentru maiden, kiss etc. Cel mai bine este sa dai banii pe o chitara buna si dupa aia sa iti iei un amplificator si restul. O chitara slaba nu o sa sune niciodata bine pe orice amplificator ai incerca sa o amplifici. E ca si cum ai incerca sa il faci din Gigi Becali un tip rafinat si cu bun simt mutandu-l la Versailles.

 

incredibil dar adevarat :)

 

on topic acum, sustin ideea cu fenderul (felix parca avea unul strasnic de vanzare) si o doza "suparata". Vei avea o chitara comoda, versatila si cu valoare buna de revanzare. De unde stiu asta? pt ca si eu am un Fender (Classic 60's ,1999) MIM cu una din doze schimbata

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Vine ziua mea si... nu stiu ce sa aleg drept cadou. :)

Squier Stratoacustic sau Ibanez Talman?

Ca design/forma as opta pt Ibanez, dar ca si calitate nu pot sa stiu pentru ca nu le'am auzit... Nu stiu iarasi cat de mult ajuta doza aceea prezenta la Ibanez.

Pareri?

 

Sfatul meu e sa-ti iei un dreadnought, cu sau fara doza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.