www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Multumesc pentru sfaturi!

La Cort nu ma bag. Cat despre Fender.....sunt incepator totusi. Si nici nu stiu sigur ce vreau de la o chitara. Nu mai zic ca o sa`mi trebuiasca si amp si procesor(alea la timpul lor)....si bani nu prea e. Balanta atarna momentan spre standard :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salut,

 

Revin cu un topic poate suparator pentru multi de pe acest site dar n-am nici o alta varianta sa-mi aleg un model de chitara electrica. Pina acum am exersat doar pe una clasica si sunt doar la nivelul acordurilor de baza.

Nu pot sa spun ca am un 'stil' si nici nu cred ca voi avea unul foarte clar pentru ca imi propun sa cant orice suna bine (pentru mine) de la blues pina la rock, metal etc. Nici nu voi ajunge sa progresez repede sau mult, din lipsa de timp si prea talentat nu sunt :).

Cam acesta este, in mare, contextul in care vreau sa-mi cumpar o electrica , ST sau LP, pina in 12 mil. Initial limita de bani a fost pe la 8 mil dar m-am tot uitat dupa diferite modele ... si cum e normal ... parca mai bune pareau cele mai scumpe.

M-am mai documentat in ultimul timp si am dedus ca electricile pina in 12 mil sunt ptr incepatori si nu poti avea pretentii de la ele ... in schimb trebuie sa fie una 'cea mai potrivita' pentru mine in banii astia, sau poate in bani mai putini.

 

N-ar fi exclus un second hand dar mi-e frica de tzeapa .. si nu stiu sa o verific daca n-are vreo problema, motivul real pentru care se vinde. In plus, cineva mi-ar putea 'recomanda' un anume model SH doar ptr ca o are el (sau un prieten) la vanzare ..si ar fi interesat sa o vinda .. ca fiind cea mai potrivita ptr mine. Daca cineva imi recomanda una noua, din magazin, n-ar avea nici un interes si ar fi fair.

 

Am inteles un lucru, ar fi bine in acest pret sa evit cele cu tremolo ptr ca ar fi o 'pacoste', dar daca stiti voi un model care are floyd-ul 'stabil', nu ma deranjeaza sa fie acolo. Si inca ceva legat de configuratia pickup-urilor: SSH, HSH, HH cu sau fara split/switch. Nu stiu care combinatie se preteaza cel mai bine ptr ce vreau eu. Am vazut multe modele HH (din care putine cu split/switch) si nu stiu daca au o 'plaja' mare de acoperire a genurilor. Am tendinta sa cred ca SSH sau HSH ar fi mai potivite.

 

As mai putea sa spun ca am facut deja un 'research' si mi-am selectat vreo 15 modele :( si le-am impartit in doua categorii, dupa pret, fiind singurul criteriu dupa care ma pot lua acum :):

 

1. 600-900 RON (ESP LTD H-51 BCH, ESP LTD EC50 BK, ESP/LTD M-50, Epiphone Les Paul Special II, Aria MAC-25 Electric Guitar, Aria MAC-55 Electric Guitar, BC.RICH ASM ONE)

 

2. 1000-1200 RON (Ibanez RG321MH , Ibanez RGR321EX , Schecter 006 Deluxe, Schecter Omen 6, Jackson JS30 Dinky, JACKSON JS30DKT GMG, ESP/LTD MH-50 NT, BC.RICH ASM STANDARD).

 

Sigur din cele enumerate mai sus sunt multe care nu s-ar potrivi cu ceea ce vreau eu dar eu va rog sa-mi spuneti care s-ar potrivi sau eventual sa-mi sugerati alt model. Criteriile principale (in banii respectivi): versabilitate, doze cit mai bune, lemnul si finisajele cit mai bune, etc - toate ducand la un sunet cit mai bun. Imi plac lucrurile de calitate dar vreau sa cumpar maxim de calitate in cele doua categorii. Am ales aceste doua categorii ptr ca ar putea sa spuna cineva ca la nivelul meu pot sa stau foarte bine in max 9 mil (si imi sugereaza el un model). Cum am spus mai sus ... nu stiu cit de mult/bine voi progresa dar in acelasi timp imi plac lucrurile bune. De aceea, v-as ruga sa-mi recomandati o chitara in categoria max 9 mil si una in max 12 mil urmand sa ma decid eu mai tarziu.

 

Ce ziceti, am luat-o razna? :) Treaba ar fi fost mult mai simpla daca n-as fi citit citeva topic-uri legate de ideea: Care chitara-i mai buna?

 

Daca este cineva care cunoaste, din diferite surse, mai multe modele de chitari si poate sa ma ajute, putem discuta pe messenger (YM: ioan_vapi) daca acest topic nu prezinta interes.

 

Astept sugestiile/sfaturile voastre.

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Is incepator...si as vrea sa imi cumpar o chitara electrica numai de hard rock, metale(gen: metallica, killswich engage..etc),mam documentat mult despre chitari si am vz multe filmulete de prezentare insa sunt nehotarat...ash vrea sa aiba floyd si sa nu coste mai mult de 13mil. Ce imi recomandatzi?

Ash vrea sa stiu daca ESP/LTD-urile gen: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=364 http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=363 ..si din seria BC Rich: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warbeast_standard.htm is bune de cv...am vz cateva filmulete de prezentare si se auzeau chiar cool insa am auzit k au niste dezavantaje..si care sunt acelea?

 

 

Si mai vreau sa stiu ce parere avetzi despre ESP LTD KH202BK ,

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_kh202bk_egitarre.htm chitara semnatura a lui Kirk Hammett

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

1. incepator...adica abia acum vrei sa incepi sa canti sau ai cantat pe alte chitare?

2. din multele topicuri care le-am citit aici pe forum...pentru incepator...NU-TI lua cu floyd...ia-ti cu bridge fix...si eu as vrea peste 3 luni sa-mi iau electrica...si de juma de an ma tot documentez ce si cum

metallica kilswitch poti canta si pe acustica...(chiar eu am invatat azi o piesa metallica - for whom the bell tolls...si merge mai bine decat ma asteptam pe acustica)...daca abia acum incepi...sfatul meu ca al multor colegi de pe forum ar fi sa-ti iei acustica sau electro-acustica la inceput...sunt multe melodii care merg foarte bine pe astfel de chitare

 

acum depinde de tine...eu cam atat pot sa-ti zic...si apropo

 

BUN VENIT pe forum

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Thx..Black..

Pai..am mai cantat pe chitari acustice doar. Is incepator in materie de chitari electrice.Am mai imprumutat de la un prieten o chitara electrica k sa mai invatz..si el are 2 chitari..una cu bridge-fix un Jackson.JS30(pe care am imprumutato).si cealalta cu floyd un ESP KH202BK.Si am observat k cea cu floyd se aude foarte bine(Master of Puppets,Fade to Black,One sau This Fire Burns) avand maneta de efecte bineintzeles atashata de el,chiar daca sunt unele riscuri.Mam si uitat la multe filmuletze dp youtube cu prezentari de chitari.Fatza de bridge-fix ,chitara cu floyd se aude mult mai variat si clar(am incercat aceleasi note pe ambele chitari si am observat diferentza)(poate e din cauza dozelor),insa asta a fost din cate am vazut eu..poate nu am destula experientza.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Thx..Black..

Pai..am mai cantat pe chitari acustice doar. Is incepator in materie de chitari electrice.Am mai imprumutat de la un prieten o chitara electrica k sa mai invatz..si el are 2 chitari..una cu bridge-fix un Jackson.JS30(pe care am imprumutato).si cealalta cu floyd un ESP KH202BK.Si am observat k cea cu floyd se aude foarte bine(Master of Puppets,Fade to Black,One sau This Fire Burns) avand maneta de efecte bineintzeles atashata de el,chiar daca sunt unele riscuri.Mam si uitat la multe filmuletze dp youtube cu prezentari de chitari.Fatza de bridge-fix ,chitara cu floyd se aude mult mai variat si clar(am incercat aceleasi note pe ambele chitari si am observat diferentza)(poate e din cauza dozelor),insa asta a fost din cate am vazut eu..poate nu am destula experientza.

 

Poti incerca un Epiphone SG G-400. Are bridge fix (ceea ce nu e neaparat rau, sta mult mai bine la sustain decat cele cu vibrato), lucratura buna, lemnul este peste cel de la Jackson sau LTD (modelele de care ai spus tu) si de sunat suna foarte bine. Dozele de asemenea mi se par mai bune decat la Jackson sau LTD din aceeasi categorie. Totul este sa iti placa forma ca de sunat la banii astia sunt putine chitari sa sune mai bine pentru ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Mam gandit pana la urma sa strang bani si sa imi iau chitara mai buna pana max.18-19mil. Imi plac destul de multESP/LTD cu floyd. Vreau sa cant hard rock si metale(momentan cant la un Jackson JS.30 bridge-fix imprumutat).Ce imi recomandatzi din seria ESP/LtD?(sau daca este cv mult mai bun la acelashi pretz)

 

Propunerile mele initziale sunt: http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_alexi_200_bk.htm

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_jh200.htm

http://www.thomann.de/gb/esp_ltd_kh202bk_egitarre.htm

Si ash mai vrea sa stiu ce dezavantaje au aceste chitari.

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Ca echipare sunt aproximativ identice cele 3 mentionate de tine, ar trebui sa-ti alegi dupa ce-ti place cum arata. Ia inconsiderare ca Alexi sig-ul e complicat de carat si cantat stand jos.

 

Totusi, la banii aia ai o chitara cu echipari tot p-acolo si corp de mahon : http://www.thomann.de/gb/schecter_demon_6_fr_sbk.htm

 

Eu in locul tau nu m-as baga la LTD-uri sub seria 400. Nu de alta, dar am unul (ceva mai vechi intr-adevar) si a necesitat multa munca sa-l trag dupa mine pana acu.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Eu in locul tau nu m-as baga la LTD-uri sub seria 400. Nu de alta, dar am unul (ceva mai vechi intr-adevar) si a necesitat multa munca sa-l trag dupa mine pana acu.

 

 

Ash vrea sa shtiu ce probleme au LTD-urile mai mici de 400?

Link to comment
Share on other sites

Pai cea mai mare problema este hardware-ul (punte, nut, chei, suruburi) care se cam fac praf daca tragi de ele. De asemenea, electronica nu e fix cea mai buna, mai fasaie poturile cand le invarti, nu stau bine lipite firele prin ea, etc.

 

Motivul pentru care o tin si acum este ca are un finisaj excelent pentru cat a costat, suna foarte misto cu dozele schimbate si ca m-am obisnuit cu gatul ei, care mi se pare facut la mare arta.

 

Daca treci de seria 400 incepi sa gasesti constructii solide si doze adevarate.

Link to comment
Share on other sites

Ash vrea sa shtiu ce probleme au LTD-urile mai mici de 400?

 

Am vazut ca esti in cautare de magazine...Parerea mea e sa eviti sa iti iei cu floyd (mai ales la modelele low-end). Tentatia e mare intr-adevar, dar o sa smulgi parul din cap pe urma. In fine, si 2, are dreptate Adi. Mai bine iti iei un Shecter (sper ca am scris bine :) ). Am pus mana pe asa ceva, desi nu am fost impresionat de sunet, o chitara dintr-asta are potential iar finisul si hardware-ul mi se par net superioare Ltd-urilor. Spor la cumparaturi! :)

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Guest Johan

Salutare.

 

Momentan am o copie de Stratocaster (asta) , dar vreau sã îmi iau altceva (îmi plac metalele de la plumb în sus).

 

Deci chitarã cu humbuckere ºi amp. Dupã ce am colindat netu în lung ºi-n lat, am cãzut asupra a douã modele de chitarã ºi 2 ampuri (desigur nu bãtute în cuie, dacã existã altceva mai bun tot prin banii ãia , NP!). ªi anume:

Harley Benton XXK

BC Rich Warlock Bronze

ºi amp

Peavey Solo

Marshall MG10cd

 

Dacã ºtiți alternative sh, sau alte branduri care le gãsesc în .ro , cu atât mai bine. Dacã nu, ce pãrere aveți de cele expuse mai sus? Pe care le-ați alege?

 

Eu înclin mai mult spre primele variante, în ambele cazuri. HB pentru cã are floyd ºi pickupuri mai bune (cred) ºi Peavey pentru cã am auzit cum sunã ºi am rãmas încântat (dar n-am auzit marshall, deci....)

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Pai cea mai mare problema este hardware-ul (punte, nut, chei, suruburi) care se cam fac praf daca tragi de ele. De asemenea, electronica nu e fix cea mai buna, mai fasaie poturile cand le invarti, nu stau bine lipite firele prin ea, etc.

 

Motivul pentru care o tin si acum este ca are un finisaj excelent pentru cat a costat, suna foarte misto cu dozele schimbate si ca m-am obisnuit cu gatul ei, care mi se pare facut la mare arta.

 

Daca treci de seria 400 incepi sa gasesti constructii solide si doze adevarate.

 

 

Potzi sa imi spui ce tip de chitara ESP/LTD ai?

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Daca te-ai uita din curiozitate in profilul lui ai afla imediat ca detine un LTD M-252 cu doze SD si un LTD M-1000FM.

 

 

Ai dreptate,chiar am uitat de asta :)

 

Pai cea mai mare problema este hardware-ul (punte, nut, chei, suruburi) care se cam fac praf daca tragi de ele. De asemenea, electronica nu e fix cea mai buna, mai fasaie poturile cand le invarti, nu stau bine lipite firele prin ea, etc.

 

Deci si chitarile semnatura(sub 400) au aceeasi problema?(sa fiu sigur)

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT
Chitarele alea semnatura de cea mai joasa serie au in comun cu chitara originala doar forma si culoarea (unele nici asta). Altfel, sunt la fel ca orice chitare din seriile joase LTD.

 

Ok mersi mult :)

 

Adi, deci schecterul asta care mi lai recomandat http://www.thomann.de/gb/schecter_demon_6_fr_sbk.htm e mai bun k si calitate si sunet decat LTD-urile alea?

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti spun sigur pentru ca n-am cantat pe asa ceva niciodata. Dar are ca mare plus faptul ca are corpul din mahon (fata de tei la celelalte). De asemenea, mai toti userii de Schecter le vad ca si chitare foarte "reliable". Oricum, probabil ca si la asta o sa schimbi dozele la un moment dat. Eu am avut pe M-252 doze Duncan Designed initial, dar nu astea de pe Demon, si, in combinatie cu tei-ul din care e facut corpul sunau cam prost. Oricum, sunt sigur ca nu-s mai proaste decat dozele alea LTD.

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

A..si uitasem sa spun despre BC Rich-uri: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_zombie.htm

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_kerry_king_jrv.htm

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_kerry_kingwartribe.htm

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warbeast_standard.htm

 

Ce ziceti(mai ales cei care au deja un BCrich), care e mai buna? sau alternative(in limita pretului 500Euroi)?

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX

m-am gandit sa cer un sfat aici, nu cred ca trebuie deschis un topic pentru fiecare chitarist incepator.

Am de luat o decizie intre 4 chitari - care vor fi oricum testate si re-testate, vreau doar sa aud si opinia RGC-istilor -, dupa cum urmeaza:

 

 

Epiphone Les Paul Custom Flametop

 

PRS Custom SE

 

Godin Freeway Classic

 

Godin Solidac

 

Si alta intrebare, in caz ca ma hotarasc asupra unei chitari Godin, ce doza single-coil s-ar potrivi cu 2 humbuckere Wolfetone Dr. Vintage.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johan
Salutare.

 

Momentan am o copie de Stratocaster (asta) , dar vreau sã îmi iau altceva (îmi plac metalele de la plumb în sus).

 

Deci chitarã cu humbuckere ºi amp. Dupã ce am colindat netu în lung ºi-n lat, am cãzut asupra a douã modele de chitarã ºi 2 ampuri (desigur nu bãtute în cuie, dacã existã altceva mai bun tot prin banii ãia , NP!). ªi anume:

Harley Benton XXK

BC Rich Warlock Bronze

ºi amp

Peavey Solo

Marshall MG10cd

 

Dacã ºtiți alternative sh, sau alte branduri care le gãsesc în .ro , cu atât mai bine. Dacã nu, ce pãrere aveți de cele expuse mai sus? Pe care le-ați alege?

 

Eu înclin mai mult spre primele variante, în ambele cazuri. HB pentru cã are floyd ºi pickupuri mai bune (cred) ºi Peavey pentru cã am auzit cum sunã ºi am rãmas încântat (dar n-am auzit marshall, deci....)

 

Nici o pãrere... nimeni?

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
m-am gandit sa cer un sfat aici, nu cred ca trebuie deschis un topic pentru fiecare chitarist incepator.

Am de luat o decizie intre 4 chitari - care vor fi oricum testate si re-testate, vreau doar sa aud si opinia RGC-istilor -, dupa cum urmeaza:

 

 

Epiphone Les Paul Custom Flametop

 

PRS Custom SE

 

Godin Freeway Classic

 

Godin Solidac

 

Si alta intrebare, in caz ca ma hotarasc asupra unei chitari Godin, ce doza single-coil s-ar potrivi cu 2 humbuckere Wolfetone Dr. Vintage.

 

nimeni p-aci'?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest costi iorga

My 2 cents si sfatul medicului:

Cu riscul de a-mi ridica forumul in cap:

Orice incepator care nu doreste sa descurajeze foarte repede si dispune de un buget sa zicem mediu, sa-si ia o chitara cu o playability buna. As enumera aici - cu toate ca nu-mi place sa fac reclama gratuita cuiva - Ibanez din seria FR de exemplu (pt cei cu fixed bridge) sau din seria GRG (pt tremolo bridge) sau din seria X (pt cei mai metalari, asha).

Am folosit ani de zile Ibanez, incepand cu o copie de Gibson SG care m-a umplut de respect si care din pacate nu se mai face (era made prin 1978) si terminand cu un JEM77 Flower Pattern ( :) ) :)

Paralel cu o chitara cu un gat usor playabil, sfatuiesc pe cei tineri sa-si ia si o chitara acustica mai lopata, asha, pt intarirea deshtelor.

So, this was the doctor's advice!

Play, don't rub the mint!

Link to comment
Share on other sites

Guest EldesT

Ash vrea sa stiu care dintre urmatoarele chitari (numai acestea) o recomandatzi pt heavy metal(max 500 E), care mai buna si dc?

http://www.thomann.de/de/jackson_wrxt_warrior_tb_upgrade.htm

http://www.thomann.de/de/bc_rich_warlock_dark_art_onyx.htm

http://www.thomann.de/de/esp_ltd_kh202bk_egitarre.htm

si mai adaug si un epiphone http://www.thomann.de/gb/epiphone_futura_custom_fx_me.htm

Edited by EldesT
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.