www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Adiiiii
cea rosie cu pickguard alb si 3 doze single la proguitar pe site; sunt mai multe variante de culoare; poti sa iti iei si fat strat (vezi alaturi)

 

187213.jpg163225.jpg

 

Sper ca nu sunt penibil. Care e diferenta dintre cele doua? Imi place mai mult fat strat, estetic vorbind.

Link to comment
Share on other sites

diferentele sunt:

 

strat'ul are doze S/S/S - 3 doze single

 

fat strat'ul are un humbucker (doza dubla cum mai auzeam pe vremuri) si 2 single

 

double fat strat are 2 humbuckere

 

ce inseamna humbucker -> aici

 

inca ceva:

 

in poze vei vedea 2 lemne diferite la gat; ele sunt oferite pt toate tipurile de strat (rosewood si maple)

Edited by Radu i
Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
diferentele sunt:

 

strat'ul are doze S/S/S - 3 doze single

 

fat strat'ul are un humbucker (doza dubla cum mai auzeam pe vremuri) si 2 single

 

double fat strat are 2 humbuckere

 

ce inseamna humbucker -> aici

 

inca ceva:

 

in poze vei vedea 2 lemne diferite la gat; ele sunt oferite pt toate tipurile de strat (rosewood si maple)

Multam pentru lamuriri.Oricum, inteleg diferenta doar teoretic. Vreo recomandare intre strat si double fat?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

ma bag eu la review-uri grosmann: :)

 

si recomandare intre strat si fat strat: fat strat, un humbucker face chitara mult mai versatila. Desi pe site-ul proguitar eu nu vad nici un humbucker la fat strat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
ma bag eu la review-uri grosmann: :)

 

si recomandare intre strat si fat strat: fat strat, un humbucker face chitara mult mai versatila. Desi pe site-ul proguitar eu nu vad nici un humbucker la fat strat.

Deci Grosmann nu. Damn, si imi placea forma. Alta chitara cu forma asemanatoare si decenta stiti (bineinteles la pret apropiat)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

recomandare: nu te mai uita la forma chitarii!!! e ultima ta grija. Forma de les paul la 750 ron? Epiphone les paul... (imi scapa modelul, nu exista altu la banii astia oricum, gasesti in muzica la parter)

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

De ce nu Grosmann???? eu unul am cumparat un strat de la ei si sunt foarte multumit . Daca luam un strat de la Grosmann si il comparam cu un Squaier de la proguitar avem asa : in afara de marca ,

Squaier : lemn alder, gat maple , trei doze single no name , pickguard dintr-un singur pliu, tremolo no name , chei simple fara baie de ulei.

Grosmann : lemn alder ,gat maple ,trei doze single Koreene, pickguard din 3 straturi, tremolo korean, chei in baie de ulei.

Pana aici Grosmann este in fata.

Pret:

Squaier bulet 4 mil

Grosmann strat 3.5 mil

Iarasi Grosmann este in fata.

Finisaje :la fel , cu toate ca la Grosmann este mai lucioasa vopseaua.

Sunet : diferenta enorma de calitate a sunetului in favoarea Grosmann.

Ce am mai observat:

Squaier: vine nesetata , corzile foarte inaltate si chiar si asa am avut la tasta a 7 si 15 freetbuzz din belsug

Grosmann: se regleaza la fata locului pentru fiecare client in parte

Iarasi Grosmann este in fata

La proguitar dupa ce am probat (sau mai bine zis m-am chinuit ) doua squaiere tipii de acolo au inceput sa se uite urat la mine si sa ma intrebe daca m-am hotarat sau nu.

La Grosmann am stat ,cred ,aproape 2 ore si am probat toate straturile din magazin si l-am ales pe ala care mi-a placut mai mult, nimeni nu mi-a zis nimic si am fost servit exemplar. Apoi domnul Grosu mi-a reglat chitara exact asa cum am vrut eu .

Deci si la calitatea serviciilor Grosmann sta in fata.

Apoi garantia : la proguitar cand am intrebat mi-au spus ca este 1 an si ca au ei cumva pe cineva pe la targoviste care repara , destul de dubios ?????

La Grosmann mi sa dat garantie 1 an cu extindere inca 1 an ( promotional cica)iar garantia o executa domnul Grosu personal .

 

Deci ,dacat sa imi cumpar un Squaier bulet mai bine un Grosmann strat tinand cont de toate diferentele consemnate mai sus.

Cine nu crede poate foarte bine sa se duca sa probeze si sa se convinga .

Dupa cat am citit pe aici pe forum , parerea mea este ca cei care spun : Nu iti cumpara Grosmann!!!!!! au ceva personal cu domnul Grosu sau o fac din rautate sau alte interese.

Si eu m-am dus suspicios la magazinul Grosmann dupa cele citite aici , insa realitatea a fost alta.

Am ceva mai multi ani de cand cant la chitara , vre-o 15 ,si cred ca am ajuns sa stiu cand o chitara este buna si cand nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

n-am nimic cu domnul Grosu, ca om mi s-a parut foarte civilizat cand am fost la el la magazin. Dar niciuna din chitarile probate nu mi s-a parut ca si-ar merita banii. Si poate ca acei useri ai forumului care au chitari fender, gibson sau mai stiu eu ce stiu ei ce stiu cand recomanda squier pt entry-level si nu grosmann, care in general e comparat cu firme de genu reghin sau stagg. Degeaba are el componente bune daca e manopera proasta. Si degeaba iti repara el chitara gratis avand in vedere ca tot el a facut-o prost si s-a defectat.

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

se vede ca nu prea a ipunte de vedere . eu am expus foarte clar diferentele si asemanarile celor doua modele facute de firme diferite . daca te-as lega la ochi si ti-as da sa probezi cele doua chitari fara sa sti care cum este cu siguranta dupa calitatea sunetului ai opta pentru grosmann. Insa exista si celelalte aspecte foarte importante.

De ce spui ca manopera este proasta ???? argumenteaza te rog . Eu sunt posesorul unui strat Grosmann de o saptamana si estetic vorbind in afara de faptul ca pe una scrie Grosmann si pe alta Squaier nu exista diferente , ma refer aici la calitatea executiei ,chiar tind sa dau o nota mai mare grosmann-ului .Nu falseaza ,electronica este excelenta , suna impecabil ,gatul este lacuit satinat , nu dezacordeaza prea tare tinand cont ca fara chei cu locking nu ai sanse sa scapi de treaba asta , finisajul excelent ,luceste mai tare decat squaierul, nu am probleme de freetbuzz.

Daca ai argumente concrete spune-le te rog ,asa altfel este foarte usor sa vorbesti .

De ce as cumpara o chitara mai scumpa ,cu diferente de calitate la hardwhare ,cu diferente de calitate la sunet , cu diferente de calitate la finisaje ,cu probleme din momentul in care o cumpar, cu un service cam dubios , cu o servire care lasa de dorit ,doar ca scrie Squaier by Fender pe ea ???????

 

Si referitor la cei care recomanda pe aici ,am impresia si am si auzit asta ca pe forum sunt inscrisi si persoane care lucreaza la firmele care vand chitari . Crezi ca unul care lucreaza la proguitar o sa recomande altceva decat ce vinde firma lui?????? Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete ......

 

Deci daca ai argumente solide probabile si nu doar vorbe astept sa le expui aici.

Link to comment
Share on other sites

@nobody10

Si referitor la cei care recomanda pe aici ,am impresia si am si auzit asta ca pe forum sunt inscrisi si persoane care lucreaza la firmele care vand chitari . Crezi ca unul care lucreaza la proguitar o sa recomande altceva decat ce vinde firma lui?????? Hai sa nu ne mai ascundem dupa degete ......

Pai cum observ ca prin toate topic-urile unde esti prezent lauzi de zor produsele grosmann mi-e greu sa cred ca nu lucrezi la ei. Sper sa ma insel... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

imi pare rau insa nu laud de zor ci doar fac acea comparatie pe care unii au uitat sa o faca .Acel cineva spunea sa n ucumperi Grosmann ci sa iei Squaier. Eu nu am facut decat sa pun datele problemei . Adica o comparatie intre cele doua. Nu crezi ca este mai cinstit asa cand sfatuiesti pe cineva ce sa cumpere si ce sa nu cumpere ??? Consideri comparatia nerealista sau neadevarata? adu argumente clare si la obiect atunci....

 

si in legatura cu laudatul meu , acolo unde cineva era interesat de ceva ce stiam am postat.Evident ca toate lucrurile noi pe care le-am vazut de vanzare au fost la grosmann. Si din cate am vazut la magazin domnul Grosu nu are angajati . Insa tot de pe la prieteni stiu ca toti vanzatorii de la mcmusic si proguitar au conturi aici pe forumul asta.Probabil ei sunt cei care apar intotdeauna cand cineva vine cu o intrebare.

 

Deci daca vrem sa fim corecti hai sa dam toate detaliile cand comparam doua chitari sau recomandam cuiva ce sa cumpere si ce sa nu cumpere......

Edited by nobody10
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

mah, eu mi-s de acord cu ce zici, ca o chitara facuta de dl. Grosu e mai buna (cat de putin, dar mai buna), decat cel mai ieftin jaf facut pe cine stie ce orezarie din China.....asta daca vrei sa iei chitara de 100 de euro. din principiu e mai bine sa iei de mai mult sau deloc, dar in gama asta de pret, daca vine setata cum trebuie, pana la urma isi va indeplini scopul, si anume sa te invete sa canti...ca dupa aia se schimba optica.....si costa extra!

asadar, no more prejudice!

Edited by cooasha
Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

nu era vorba ca este mai buna decat un no name ci ca este mai buna decat un squaier. Si am vazut ca si la celelalte categorii de pret si chitari domnul Grosu stala fel de bine .Am vazut si probat in magazin un LP din mahon cu doze Bill lawrence hardwhare wilkinson cu un finisaj demential si care costa doar 10 mil.Am inteles ca incepand cu 1 iunie toate chitarile domnului grosu vor fi dotate cu EMG si vor fi facute din mahon si in jur de 10 mil.

daca facem iarasi o comparatie cu un ibanez RG de 10 mil:

 

Ibanez RG : corp baswood sau agatis, gat maple, cordar licentiat , chei no name ,doze infiniti.

Grosmann LP : corp mahon cu top de flame maple, gat maple , hardwhare (cordar si chei) wilkinson, doze Bill lawrence si EMG (81 si 85)

Pret ibanez 10 nil

Pret Grosmann 10 mil

Finisaje : amandoua de calitate

 

Calitatea sunetului net superioara la Grosmann

Ibanezul nu vine setat si exista posibilitatea sa aibe freetbuzz.

Grosmannul este setat si aranjat in functie de dorinta clientului.

Ibanezul are garantie doar pe hartie , din cate am auzit mcmusic nu are service

Grosmann are garantie reala si pe hartie si in realitate.

 

Tinad cont de toate astea Grosmann-ul sta in fata .

Maine o samai trec sa mai probez ateva chitari si o sa va mai spun. As vrea sa probez un jack 20 si sa-l compar cu un jackson JS30.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
mah, eu mi-s de acord cu ce zici, ca o chitara facuta de dl. Grosu e mai buna (cat de putin, dar mai buna), decat cel mai ieftin jaf facut pe cine stie ce orezarie din China.....asta daca vrei sa iei chitara de 100 de euro. din principiu e mai bine sa iei de mai mult sau deloc, dar in gama asta de pret, daca vine setata cum trebuie, pana la urma isi va indeplini scopul, si anume sa te invete sa canti...ca dupa aia se schimba optica.....si costa extra!

asadar, no more prejudice!

 

M-ati omorat. In niciun caz nu mi-am dorit sa creez asemenea polemici.Oricum, sunt constructive atata timp cat se pastreaza decenta replicilor. Eu va multumesc pentru faptul ca incercati sa ma ajutati. Faza cu oamenii angajati de la diverse firme care au conturi aici si recomanda cu rea vointa mi se pare marsava. Eu am incercat sa ma lamuresc cu problema mea si am fost sigur ca nimeni nu e rau intentionat. Cred ca ar trebui sa gasesc pe cineva care sa mearga cu mine sa ma ajute sa aleg si, cel mai important, care sa testeze in locul meu pentru ca dupa cum am spus nu ma pricep deloc.Din pacate nu cunosc pe nimeni.Poate gasesc pe aici pe cineva. Il cinstesc cum se cuvine bineinteles.

 

recomandare: nu te mai uita la forma chitarii!!! e ultima ta grija. Forma de les paul la 750 ron? Epiphone les paul... (imi scapa modelul, nu exista altu la banii astia oricum, gasesti in muzica la parter)

Da, stiu ca nu forma conteaza. Dar, asa...de estetica, mie imi place acea chitara.Bineinteles ca nu aleg o chitara dupa forma.

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

adiiiii ai perfecta dreptate sa fi ofensat ,insa este adevarat toti vanzatorii de la proguitar si mcmusic au conturi pe acest forum si fiecare recomanda in functie de interesul firmei unde lucreaza si nu in interesul clientului. Eu am incercat sa fiu fayr cand am facut acea comparatie tinand cont ca am fost la ambele magazine si incercat ambele produse .Parerea mea este sa mergi si sa probezi la ambele magazine si sa-ti alegi ce iti place si nu dupa ce iti spune unul si altul sa cumperi sau dupa un brand sau altul. Eu am ales dupa o comparatie justa un Grosmann, iar motivele le gasesti in comparatia de mai sus, si sunt foarte multumit de el.Am coleg de trupa care are un fender destul de scump si care a ramas uluit de chitara Grosmann si de pretul pe care l-am platit pentru ea .

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
adiiiii ai perfecta dreptate sa fi ofensat ,insa este adevarat toti vanzatorii de la proguitar si mcmusic au conturi pe acest forum si fiecare recomanda in functie de interesul firmei unde lucreaza si nu in interesul clientului. Eu am incercat sa fiu fayr cand am facut acea comparatie tinand cont ca am fost la ambele magazine si incercat ambele produse .Parerea mea este sa mergi si sa probezi la ambele magazine si sa-ti alegi ce iti place si nu dupa ce iti spune unul si altul sa cumperi sau dupa un brand sau altul. Eu am ales dupa o comparatie justa un Grosmann, iar motivele le gasesti in comparatia de mai sus, si sunt foarte multumit de el.Am coleg de trupa care are un fender destul de scump si care a ramas uluit de chitara Grosmann si de pretul pe care l-am platit pentru ea .

 

 

As merge sa probez, dar nu am pregatirea necesara pentru a putea aprecia adevarata calitate.Stiu doar teoria din cele citite aici. Nu e de ajuns.Trebuie sa ai ochiul si urechea formate. De aceea ziceam ca sper sa gasesc pe cineva care sa mearga cu mine

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

adiiii daca nu ai cu cine merge sa probezi ma ofer sa te ajut ,dar dai o bere .Facem un tur al magazinelor probam toate chitarile in aceiasi gama de pret si apoi o alegem pe cea mai buna din toate punctele de vedere .cant de 15 ani la chitara asa ca am experienta destula si am vazut si probat o multime de chitari . daca vrei imi lasi mesaj si stabilim apoi toate detaliile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
adiiii daca nu ai cu cine merge sa probezi ma ofer sa te ajut ,dar dai o bere .Facem un tur al magazinelor probam toate chitarile in aceiasi gama de pret si apoi o alegem pe cea mai buna din toate punctele de vedere .cant de 15 ani la chitara asa ca am experienta destula si am vazut si probat o multime de chitari . daca vrei imi lasi mesaj si stabilim apoi toate detaliile.

 

Multumesc mult. Iti dau 5 beri, nu una. Mailul meu este adimaxis@yahoo.com. Din pacate numai sambata am timp liber. Discutam pe mail detaliile.

Link to comment
Share on other sites

mai nobody eu te intreb...cum ti se pare ca o chitara facuta undeva prin asia, care vine cu super echipare, adica doze si hardware, care costa fiecare in parte cam cat chitara, si care se gasesc standard numai pe chitari de renume care au niste preturi mult mai mari...costa 1000 ron.

dozele alea emg costa vro 250 euro, si chiar daca dl grosmann ar fi dealer tot ar plati pe ele destul de mult... deci deja ai pretul chitarii

apoi hardware wilkinson....iar bani multi...si totul la 10 milioane...? pai o chitara de firma cu asa echipare bate spre 1000 euro. si crede-ma ca platesti firma, da nici chiar asa...

eu nu am nimic cu domnu grosu, n-am fost niciodata la el la magazin, ca nu sunt din bucuresti, nu am incercat nicio chitara.

cu toate astea ma benoclez la ce spuneti voi si ce vad pe site la dansul si ma intreb...sunt aceste doze, hardware-ul originale, sau nu.

mai ales in romania eu nu am intalnit oameni care sa fie preocupati mai intai de satisfactia clienului si apoi de interesul personal, de unde si moda care a existat si mai exista cu fake-uri... de la jack daniels la reebok si levis. sunt un pic susceptibil cu privire la aceasta mega echipare pe o chitara de doi lei. nu zic, poate ca totul e intradevar original, si atunci jos palaria, dar poate nu e...

cat cu privire la comparatia ta intre squier si grosmann, nu vad unde gasesti tu diferentele alea mari. fiind un brand fender, teoretic chitarile squier ar trebui sa fie true to the original, mai putin calitatea lemnului, mana de lucru, atentia la finisaje si qc-ul. nu inteleg, dozele koreene ti se par mai cu motz sau ce? toate componentele de pe chitarile astea low endsunt facute mai mult in aceeasi oala, poate chiar in aceiasi fabrica pt mai multe firme, de niste mancatori de orez pricajiti care lucreaza o luna pe cat dai tu pe un pachet de tigari.

 

si by the way... se scrie vreo nu vre-o :)

 

 

1. adiiiii ai perfecta dreptate sa fi ofensat ,insa este adevarat toti vanzatorii de la proguitar si mcmusic au conturi pe acest forum si fiecare recomanda in functie de interesul firmei unde lucreaza si nu in interesul clientului. Eu am incercat sa fiu fayr cand am facut acea comparatie tinand cont ca am fost la ambele magazine si incercat ambele produse .

2. Parerea mea este sa mergi si sa probezi la ambele magazine si sa-ti alegi ce iti place si nu dupa ce iti spune unul si altul sa cumperi sau dupa un brand sau altul. Eu am ales dupa o comparatie justa un Grosmann, iar motivele le gasesti in comparatia de mai sus, si sunt foarte multumit de el.Am coleg de trupa care are un fender destul de scump si care a ramas uluit de chitara Grosmann si de pretul pe care l-am platit pentru ea .

 

1. foarte probabil...

2. adevarat...trebuie sa mergi peste tot unde gasesti chitari si sa probezi, si sa iei ce iti place mai mult, nu ma refer la aspect, ci la cat de bine suna si cum e setata

bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

salut , si mie mi sa parut curioasa treaba insa inainte de a spune prostii am intrebat pe domnul Grosu care a fost amabil si mi-a raspuns la toate intrebarile si apoi am inteles de se se poate la acel pret.

Intai dansul este producator si isi poate face manopera sa fie asacum o doreste dansul , apoi la toate piesele necesare ( hardwhare ,electronica ,lemn etc) dansul este distribuitor ofiical al firmei respective si automat la ia la cel ma ibun pret posibil. Uitati-va pe www.emginc.com , www.ernieball.com etc si o sa vedeti ca este oficial deci dansul nu le cumpara de la emg cu pretul pe care il gasesti pe piata la magazine . la fel si la celelalte firme de unde cumpara materialele necesare . Nu cunosc cu cat cumpara o doza EMG dar cu siguranta nu o cumpara cu 100 euro cu cat se vinde ea in magazine .Apoi pe langa pretul pieselor se pune manopera si TVA-ul si gata pretul de 10 mil.Am inteles de la dansul ca merge acum pe preturi promotionale chiar daca chitarile ar valora mai mult pentru a fi concurential cu celelate marci de pe piata cu pretul insa la o calitate mai mare a instrumentului. restul detaliilor nu cunosc ,cine vrea sa stie mai multe sa intrebe direct , nu cred ca nu va primii raspunsurile dorite.

In loc sa fiti multumiti ca exista cineva la noi in tara care face asa ceva si ca gasiti sa cumparati cu 10 mil ceea ce in alte tari se vinde mult mai scump , voi aruncati cu pietre si vorbiti omul de rau . Pana la urma ce va intereseaza : pretul si calitatea instrumentului sau cu cat si de unde isi cumpara omul piesele necesare . Eu cred ca atata timp cat firma domniei sale este postata pe atatea situri internationale toate produsele pe care le vinde sunt mai mult decat originale . Am vazut ,de fapt mi-au fost aratate certificate de calitate si originalitate si care atesta ca firma domnului Grosmann este distribuiotr oficial pentru Romania pentru anumite firme internationale.

Repet nu lucrez la domnul Grosmann si l-am cunoscut prima data acum 2 saptamani cand am fost prima data la dansul in magazin, insa citind pe aici am ajuns sa-i dau crezare si ca exista destule interese obscure pe acest forum.

 

Daca citesti cu atentie cele scrise de mine in acea comparatie si te gandesti bine la fiecare aspect o sa vezi acele mari diferente . Incepe intai de la un pret mai mare ,apoi diferente de hardwhare ( la squaier chinezesc la grosmann korean) ,finisaje , calitatea sunetului data de calitatea lemnului si al electronici si hardwhare-ului, apoi calitatea serviciilor din magazinle care le comercializeaza ,calitatea service-ului ( suspect la squaier si palpabil la Grosmann) etc

Edited by nobody10
Link to comment
Share on other sites

corect... la faza cu service-ul ai dreptate, desi poti merge la dansul cu orice chitara, insa probabil ca dl grosu ii si trateaza preferentiar pe cei cu chitari grosmann

in rest... cred ca e aceiasi mancare de peste...

ca o parere personala...intre doze no name si "no name squier" eu aleg totusi squier, pt ca totusi e by fender si asta trebuie sa constituie o garantie, cat de mica o fi ea.

then again, trebuie ascultat cum suna si in functie de asta ales.

 

adi incearca si washburn, eu am incercat si pare chiar ok. de asemenea uita-te si la peavey. si uita-te linistit si la chitari second. insa sa le incerci inainte de a le cumpara

Link to comment
Share on other sites

Guest nobody10

si inca ceva si gata ,nu vreau sa fiu acuzat ca ii fac reclama domnului Grosu. daca chitarile domniei sale nu ar fi fost de calitate credeti ca EMG i-ar fi dat licenta sa monteze dozele EMG pe chitarile Grosmann????? Totusi EMG este una dintre marile firme de doze si n ucred ca ar fi fost de acord ca numele EMG sa fie asociat cu cel de Grosmann guitars daca nu ar fi fost convinsi de calitatea instrumentelor facute de domnul Grosu. Am inteles de la domnul Grosu ca au si fost testate cumva ( nu stiu amanunte) cateva chitari Grosmann inainte de a se acorda licenta

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
corect... la faza cu service-ul ai dreptate, desi poti merge la dansul cu orice chitara, insa probabil ca dl grosu ii si trateaza preferentiar pe cei cu chitari grosmann

in rest... cred ca e aceiasi mancare de peste...

ca o parere personala...intre doze no name si "no name squier" eu aleg totusi squier, pt ca totusi e by fender si asta trebuie sa constituie o garantie, cat de mica o fi ea.

then again, trebuie ascultat cum suna si in functie de asta ales.

 

adi incearca si washburn, eu am incercat si pare chiar ok. de asemenea uita-te si la peavey. si uita-te linistit si la chitari second. insa sa le incerci inainte de a le cumpara

 

De chitari second mi-e teama pentru ca nu au garantie.

Link to comment
Share on other sites

@nobody

 

ai putea sa fii mai putin atat de pe fata partinitor. Faptul de a te intinde pe 8 posturi cu aceeasi poveste ca Grosmann nu se compara cu Squier sau cu alte chitari din aceasta zona de pret mi se pare un overstatement.

 

Am inteles...tu sustii aceasta firma deoarece ai cumparat o chitara si ai fost incantat de ea. Rezuma-te la atat. Restul e manipulare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
@nobody

 

ai putea sa fii mai putin atat de pe fata partinitor. Faptul de a te intinde pe 8 posturi cu aceeasi poveste ca Grosmann nu se compara cu Squier sau cu alte chitari din aceasta zona de pret mi se pare un overstatement.

 

Am inteles...tu sustii aceasta firma deoarece ai cumparat o chitara si ai fost incantat de ea. Rezuma-te la atat. Restul e manipulare.

Nu cred ca e vorba de manipulare aici. Omul e multumit de firma respectiva si mai putin multumit de alta. Daca toate astea sunt din intamplari prin care el a trecut, il inteleg. A testat si colo si colo si intr-o parte i-a convenit, in alta nu. A spus si de ce, cu argumente, chiar punctuale. Daca mai este cineva care a fost la ambele firme mentionate si are alta parere sa spuna.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii
"nobody" tocmai a fost "bannat" azi pt clona <=> manipulare :)

:)

 

Trist. Credeam ca am gasit pe cineva care poate merge cu mine sa-mi aleg chitara.

Link to comment
Share on other sites

nu ai un prieten care te poate ajuta?

 

cel mai bine iti iei o chitara care iti place si despre care gasesti review'uri bune...daca gasesti intreaba si la comun pe RGC si majoritatea iti vor spune daca iei o decizie buna sau nu. Optiunea va fi insa a ta. Si nu mai fii asa increzator in oricine ca nu e sanatos (din pacate) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adiiiii

nu ai un prieten care te poate ajuta?

 

cel mai bine iti iei o chitara care iti place si despre care gasesti review'uri bune...daca gasesti intreaba si la comun pe RGC si majoritatea iti vor spune daca iei o decizie buna sau nu. Optiunea va fi insa a ta. Si nu mai fii asa increzator in oricine ca nu e sanatos (din pacate)

 

 

Nu prea am.

Intrebare: Daca mai pun 2 mil, merita Ibanez RG321MH-WK fata de Squier Fat Strat?

Edited by Adiiiii
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.