www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Darth Tibi

gibson les paul supreme

....

jesus de atatea ori s-a intrebat si s-a discutat asta...mai cauta si tu pe forum

 

la 7 milioane gasesti una mai buna.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca iau un Squier Fat Stratocaster ... ce ziceti merita?

 

Hmm sunt 3 chitari:

 

Fat Stratocaster

 

Fat Strat

 

Fat Strat Special

 

 

Eu credeam ca fat strat = Fat Stratocaster ... :)

 

LE: credeam ca fat stratocaster are doza dubla-simpla-simpla dar de fapt are 3 simple...

 

Si Stratocasterul simplu ( http://www.proguitar.ro/img/products/squie...r_aff_strat.jpg ) are dubla-simpla-simpla ... cred ca au pus gresit pozele cei de la proguitar...

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Fat strat are intr-adevar doza dubla in bridge.

 

Pana la urma Fat Strat = Fat Stratocaster?

 

Ca au pus gresit pozele cei de la proguitar si nu-mi dau seama ce chitara e fiecare...

 

Chitarele astea SQUIER sunt facute de FENDER?

Ce zici, merita?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Ce recomandati ca electroacustica asa mai ieftina? Stagg sau Reghin? :)

 

 

Eu as zice Reghin, desi s-ar putea sa stai ceva timp pana gasesti una facuta ca la carte. Dar si cand gasesti vei avea o chitara care suna mai bine ca Stagg-ul din link-ul pus de tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Eu as zice Reghin, desi s-ar putea sa stai ceva timp pana gasesti una facuta ca la carte. Dar si cand gasesti vei avea o chitara care suna mai bine ca Stagg-ul din link-ul pus de tine.

Hochei, mersi. Nush unde citisem/auzisem ca electroacusticele Stagg sunt bune. :shrug:

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu e vorba ca n-ar fi bune... Poate pentru unii sunt ok, nu stiu. Insa mie nu-mi plac din cateva motive, si anume fingerboard-ul de plastic(sau ceva asemanator, lemn nu e oricum), lemnul foarte subtire, deci sunet subtire si firav si calitatea constructiei in general(doze, cheite, mufa dozei). Eu as zice sa faci totusi un efort si sa te indrepti catre un Fender sau catre ceva din afara, ca vine UE-ul acum si ne da chitari. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Hmm Fender cam iese din buget, iar pe pe thomann am mai vazut doar Harley Benton (o groaza). Alea-s bune de ceva? Reviewurile nu-s foarte entuziasma(n)te.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Hmm Fender cam iese din buget
si mie mi-sa facut aceeasi recomandare ... am vrut sa-mi iau reghin si cineva mi-a spus ca sa imi iau Fender ... un Fender electro-acustic ii cam 500 ron (unu modest) ... si eu o sa imi iau tot Fender in Ianuarie cand primesc niste $$$$$ ... bafta :)
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cel mai ieftin Fender electro-acustic de pe meleagurile noastre ii CD-60CE, care este aproximativ 600ron. Sa va zic o poveste. In magazinele Bucuresti gasesti 3 marci majore de electro-acustice: Reghin, Stagg si Fender. Reghin-ul, dupa parerea mea, este oarecum OK, problema sa fiind timpul lung pe care il petreci alegand una bucata construita decent. Stagg-ul sufera mult la calitatea constructiei si a hardware-ului si chiar la sunet general. Mie mi se pare ca suna spart, incepand cu dreadnought-urile de 250ron si terminand cu copiile Ovation de 650ron+. Intr-o comparatie directa din aceasta toamna, CD-60CE-ul, din punctul meu de vedere, a dat mucul unui Stagg Ovationish. Prietenii stiu de ce.

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea !

Fratilor stiu ca o sa va plictisesc dar vreau sa stiu ce parere aveti despre chitarile Yamaha (acustice si electrice) ca m-ar interesa sa am asa ceva. Chestia e ca desi stiu sa manuiesc cat de cat o chitara de cativa ani, nu am invatat sa aleg, habar n-am cum sa o incerc sa vad daca bazaie, scartzaie, falseaza.... in fine daca e o scandura sau o "chitara". Fac si io ca tziganu, dupa ureche. Imi puteti recomanda vreun model anume si vreo metoda de incercat scula sa fiu sigur ca e buna?

Pentru acustica as da pana la 600 E iar cealalta pana la 1000. Si nu conteaza tara de unde o iau ca stau in Elvetia si ma pot deplasa sau face o comanda.

Ca forma imi plac westernurile cutaway, pt acustice, iar aia electrica fara fitze. ma intereseaza doar sa sune cat mai cristal. Daca aveti si alte propuneri mai bune ca Yamaha va ascult. (Statistic vorbind, daca imi iau un Reghin sau ceva din Ro sunt un mare bolovan, sau cel putin asa reiese din topicurile citite)

Va multumesc anticipat :)))))

PS: Am uitat.... Craciun fericit fratilor! Tare mi-e dor de tara. :)((

PS2: Daca am ales topicul aiurea dont't shoot the guitarist, trebuie sa ma invat cu forumul.

Edited by Sh@dow
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Cel mai ieftin Fender electro-acustic de pe meleagurile noastre ii CD-60CE, care este aproximativ 600ron

 

Eu stiam ca cel mai ieftin Fender Electroacustic (mi-a spus un prieten) ii DG5 ... m-am uitat pe net si costa 150 euro ... de calitate ... nush ... nu am experienta. Chiar asi fi curios ... da-ti-va cu parerea pls care stiti :).

 

Merry X-Mass

 

Ousp ... sorry am cautat mai bine si ii acustic nu electro-acustic :) ma scuzati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

DG5 nu este electroacustic si nu se mai fabrica, iar ca si calitate este o chitara foarte misto. Exista echivalentul sau cu un design oleaca schimbat CD60 si versiunea sa electroacustica CD60CE.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest catalindm

Va salut!

Sunt nou pe aici si nou si in acesta lume a muzicii.

Vreau sa invat sa cant la chitara si chiar vreau sa-mi cumpar una. Cu un buget de max. 5-.6mil, am gasit la cei de la proguitar.ro Fender CD-60 la 4.5mil. E o chitara ok?, sa mai caut si altceva, sincer nu ma pricep la scule(chitarii).

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm

Multumesc de raspuns.

 

Acum, inca o intrebare, sa optez pt. CD-60 sau CD-60CE?

Imi puteti explica diferenta sau daca pe viitor ma ajuta ca am CE-ul care are si partea electronica? Adica, o pot scoate pe o statie 2+1 sau cum?

Stiu ca va stresez, dar asa e la inceput.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pfii...bre oamini, sa va zic io un secretel de l-or zis si altii inaintea mea: nu va bagati la packuri, ca nu stiti ce-i in iele. Astia mai ageamii, de-alde noi, e bine sa-si ia chitara cu un cunoscator neinteresat de profitu' lu' X sau lu' Y alaturi, care sa probeze frumusetea...pai nici s-o vedeti n-aveti cum pan' nu dati banelu' pi pack, ca ala-i inchis. Ruleta ruseasca, draci tovarasi. Iaca, ce mi-e V-Tone, ce mi-e V-Tone II...

Hai, poate m-aleg si c-un warn...io, cand am fost de-am luat ce am in profil, era un domn acolo afar' de nenea 'al mare, care-a luat scula de pe rack, a bagat-o intr-un amp si-a pus de-o riffaraie cu dansa de-a-ngrozit vecinii si m-a pus si pi mini-n dorsal. Daca aveti drum p-aici, nu evitati. One can never know.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.