www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

Vreau sa imi iau o chitara electrica.

Am facut ceva research si am ajuns la o Yamaha Pacifica 112V si cu un boss katana 50mk2, la amp inca ma gandesc, si de asta am venit sa intreb niste lucruri.

1. Ar fii mai bun un fender champion 50xl? Am vazut ca multi oameni au fender si ma gandesc ca ar putea fii mai bun

2. La fel, am vazut multi oameni cu squier , este mai buna decat o Yamaha Pacifica 112V? Am vazut ca suna cam la fel, dar as vrea niste opinii deoarece nu prea stiu nimic, multumesc

❤️

Link to comment
Share on other sites

e dificil de comparat 2 chitari.... 

depinde de setari, de cum o simti la mana.

de sunat, va suna cum sti sa o manuiesti, si, evident, cum iti vei forma tonul din amp, si din efecte, procesor.

de ce iti trebuie amp asa puternic? unde vei dori sa canti?

pt apartament un amp gen yamaha thr 5 sau10, katana mini, nux mighty amp, etc, sunt suficiente.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Vreau sa ma apuc de chitara electrica, am gasit pe OLX niste chitari din orasul meu pe care as putea sa le achizitionez, mai exact: https://www.olx.ro/d/oferta/chitara-electrica-b-c-rich-warlock-IDf0ymH.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

                                                                                                                                                                                                                                                                       : https://www.olx.ro/d/oferta/chitara-electrica-harley-benton-amplificator-ga-20w-irig-IDf5QnD.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

                                                                                                                                                                                                                                                                       :https://www.olx.ro/d/oferta/chitara-electrica-amplificatorboxa-IDeDk8L.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=2

Sau poate imi recomandati alta chitara mai ok, as dori sa fie si la un pret ok, as putea sa mai strang niste bani si sa-mi iau ceva mai scump daca e cazul, in principal as vrea sa cant havy metal, m-am mai gandit si la un ESP LTD F-10KIT BLK sau IBANEZ GRGR131EX-BKF sau IBANEZ GRX70QA-TRB, imi place mult cum arata asta. astept niste pareri, multumesc anticipat!

 
 

astept niste pareri. multumesc anticipat.                                                                                                                                                                                                                                                                   

Edited by manah
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut! Sunt complet începător și vreau să ma apuc de chitara electrica. Am tot cautat ultimele 4-5 luni informatii si review-uri pe internet, m-am tot uitat la videoclipuri, tot ascult melodii si imi imaginez cum ar fi sa le cant eu, pur si simplu m-a apucat o dorinta arzatoare. In urma research-ului personal am ales urmatoarele lucruri de cumparat : WishList McMusic . Un prieten m-a sfatuit sa nu dau banii pe chitara si amp noi si ca pot cauta la mana a doua. Problema este ca asta ma cam da peste cap, nu prea stiu dupa ce ar trebui sa ma uit si ar trebui sa fac alt research gigantic si dat scroll prin anunturi, googleuit modele, speranta sa nu cumpar ceva cu defect ascuns. Am tot amanat de 3 luni incoace ca sa ma documentez mai mult si acum cand chiar sunt destul de sigur pe alegeri simt ca iar aman o gramada de timp. Pana la urma, nu e mai important sa pun mana pe instrument si sa incep sa exersez? Iar un instrument nou nu ar fi o alegere sigura? O sa merg maine la magazin sa vorbesc cu cei de la McMusic sa vad ce sfaturi imi dau ei dar as dori si parerea voastra. Chiar vreau sa incep sa cant. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pare decent ceea ce ai ales tu acolo. Sigur, poți alege și SH ceva. Ideea e că în cele trei luni puteai deja să te apuci de treabă, de cântat adică. Ceea ce e mai important.

La banii aceștia chitarele sunt la un nivel asemănător. Dacă iei SH, e bine să-ți aleagă cineva care știe să aleagă, eventual să vadă instrumentul. De la noi îți recomand:

Iar amplificator, acesta:

 

Link to comment
Share on other sites

@AddRienMulțumesc pentru recomandare, e într-adevăr OK.

@AndruMar Nu ai zis cam ce fel de trupe îți plac, aia poate determina și ce fel de chitară și amp ai alege. Ce-am mai văzut la MC și personal mi-a plăcut este modelul ăsta (era crem aia pe care am văzut-o, roșul ăla îmi scoate ochii dar au și albastră drăguță): 

https://www.ibanez.com/eu/products/detail/azes31_1p_01.html

Are un micro switch care pe lângă sunetele de stratocaster îți dă dozele câte două în serie să mimeze humbuckerele și ai și neck + bridge. Nu are tremolo ceea ce e mai bine la început și în banii ăia și în persoană mi-a plăcut cum e făcută.

Despre amp la fel, depinde ce preferi, au la mc și vox și Orange în buget ok. Faza e că dacă ai prea multe chestii pe amp și aplicații o să le freci pe alea în lpc să freci chitara ;) Ia ceva simplu.

Dacă nu te supără să bagi în căști e și varianta unui micro amp pe care îl poți folosi oricând. Eu am luat recent un Mustang micro și îl folosesc poate cel mai mult. Nu te complică in sensul că are reglajele pe el și fără aplicații/nebunii, are Bluetooth pentru pus backing track/metronom etc., la nevoie te poți înregistra pe calc direct din el și se aude bine de tot.

Iar dacă vrei să îl folosești fără căști, merge legat la orice set de boxe active.

https://m.youtube.com/watch?v=cPfS_DJAGFc

Dacă ar fi să aleg ceva acu musai de nou ar fi azes31 de la mc și mustang micro de la guitarshop (au preț mai bun acolo decât la mcmusic -  când e pe stoc).

Baftă!

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.