www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial : ce chitara sa imi iau


Cosu
 Share

Recommended Posts

Trebuie sa va spun ca tocmai am trecut printr-o experienta numita: vreau sa cumpar chitara.

Ca forma de chitara eram innebunit dupa Jackson! Super chitari, gen Soloist si nu DKMG. Desi suna extraordinar mie nu-mi plac straturile. Acum mai nou imi plac Les Paul. Insa, incercand sa cumpar un Epi Les Paul adus din afara am constatat ca (pe cateva site-uri germane) cam toate pana pe la 600 euro sunt MADE IN CHINA, iar eu nu am incredere in cee facut in China.

Am optat pentru un Fender Flame HH Seymour Duncan Pearly Gates si Reverse Polarity (SH 1 parca)... .adus din SUA. De ce?? Pentru ca HH este spre stilul meu, Fenderul face chitari bune, dozele nu sunt doze de duzina, si nu in ultimul rand pretul (confidential in Romania :) ) 400 US $ acolo. (http://www.musiciansfriend.com/product/Fender-Showmaster-Flame-HH-Guitar-?sku=511334)

Opinii??

 

Anul viitor o sa bag banii intr-un Amp, nu m-am hotarat intre Marshall, Peavey, VOX sau Line 6, desi ultimul ma incanta enorm (din ce se aude pe net). La Line 6, prefer modelul Spider III 75...dar daca am un ban in plus, iau 120-ul!

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

am gasit in oferta de preturi de la Guitar Shop niste chitare Squier Showmaster, dintre care una Squier Showmaster NLT Black, la 650 ron.

faza e ca pe situl lor nu apar chitarele showmaster. nici pe www.squierguitars.com . am cautat-o pe google, si nu prea se gaseste. unde mai gasesc cate ceva despre ea, de obicei nu are poza.

au fost scoase din productie?

mai stiti ceva despre chitarele astea? cu ce e NLT mai bun fata de un fat strat?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Care-i cea mai buna chitara acustica de pana in 4 milioane care se poate cumpara din buc? Nu un reghin, ci ceva bun nu numai pt incepatori/zdranganeli/jucat, si care sa tina vreo cativa ani?

 

Aceeasi intrebare urma sa o pun eu: care sunt cele mai bune chitari din Timisoara care se pot cumpara cu 4 mil ??? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ba, aia e utopie ba... sa fie si buna, sa fie si ieftina (urmeaza sa vina si cu o femeie cu tate mari care sa stie sa si gateasca.. pana in 4 milioane :))

Link to comment
Share on other sites

Ba, aia e utopie ba... sa fie si buna, sa fie si ieftina

Reformulez, care-i cea mai buna chitara/tip de chitara care se poate lua pana in 4 milioane.

Ma gandeam la un Stagg de 350 roni, dreadnought size. Care teoretic ar trebui sa fie mai buna decat un reghin la un pret asemanator, nu? Iar prin buna inteleg de calitate/rezistenta si care sa sune ca lumea.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Reformulez, care-i cea mai buna chitara/tip de chitara care se poate lua pana in 4 milioane.

Ma gandeam la un Stagg de 350 roni, dreadnought size. Care teoretic ar trebui sa fie mai buna decat un reghin la un pret asemanator, nu? Iar prin buna inteleg de calitate/rezistenta si care sa sune ca lumea.

 

Sincer, eu tot pe Reghin as merge...

Link to comment
Share on other sites

Sincer, eu tot pe Reghin as merge...

 

Si eu :)

Daca ai rabdare, gasesti unele foarte reusite.

Eu am un reghin acustic, normal, in fine are si cut away, ales dupa multe chitari probate, care suna mult

peste celalalte acustice pe care am apucat sa cant.(vorbesc de cele cam de acelasi pret)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

Ma .... Este cineva din Suceava? vreau sa'mi iau o chitara electrica .... deocamdata eu iau lectii de chitarra.... si am zis sa'mi iau una electrica de la inceput .... am vazut o chitara elcetrica in Bucavina(suceava) la 6 mil .... nu stiu ce firma era si daca era cu tot cu statie ...

Daca este cineva din suceava si stie unde sunt chitari electrice ca lumea .... contactati'm pe forum sau x_boy148@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

Ma .... Este cineva din Suceava? vreau sa'mi iau o chitara electrica .... deocamdata eu iau lectii de chitarra.... si am zis sa'mi iau una electrica de la inceput .... am vazut o chitara elcetrica in Bucavina(suceava) la 6 mil .... nu stiu ce firma era si daca era cu tot cu statie ...

Daca este cineva din suceava si stie unde sunt chitari electrice ca lumea .... contactati'm pe forum sau x_boy148@yahoo.com

 

Salut.

In Suceava nu ai sa gasesti chitari bune. La Bucovina ai vazut un Reghin Iris care e lopata. Alte chitari ai sa gasesti la magazinul Disco System din Obcini (langa blocul armatei-intrebi tu pe-acolo cand ajungi). Ultima data cand am fost pe acolo aveau ceva chitari recomandate incepatorilor: Behringer, Stagg si nishte ciudatenii ochioase-am uitat cum se cheama (oricum, chinezesti), dar am mai citit pe RGC ca au probat unii prin tara si sunt nishte lopeti ordinare. Daca vrei ceva de incepator, am eu un set Harley-Benton cu chitara copie stratocaster si combo de 10 w. Locuiesc in B-jeni.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

In Suceava nu ai sa gasesti chitari bune. La Bucovina ai vazut un Reghin Iris care e lopata. Alte chitari ai sa gasesti la magazinul Disco System din Obcini (langa blocul armatei-intrebi tu pe-acolo cand ajungi). Ultima data cand am fost pe acolo aveau ceva chitari recomandate incepatorilor: Behringer, Stagg si nishte ciudatenii ochioase-am uitat cum se cheama (oricum, chinezesti), dar am mai citit pe RGC ca au probat unii prin tara si sunt nishte lopeti ordinare. Daca vrei ceva de incepator, am eu un set Harley-Benton cu chitara copie stratocaster si combo de 10 w. Locuiesc in B-jeni.

 

 

ms mult ... eu stau la torino tu ? nu cumva stai la cinema ? si ti se zica galbau ?

pana acum ... nu sunt 100% cami iau chitara ... dar .... mai vb si eu cu parinti ... si ... ash vrea un pret sa stiu pe unde ma orientez

Edited by X-boY
Link to comment
Share on other sites

ms mult ... eu stau la torino tu ? nu cumva stai la cinema ? si ti se zica galbau ?

pana acum ... nu sunt 100% cami iau chitara ... dar .... mai vb si eu cu parinti ... si ... ash vrea un pret sa stiu pe unde ma orientez

Da. Ady e juniorul meu si s-a apucat de tobe. Pretul e 500 RON negociabil.

Link to comment
Share on other sites

ms mult ... eu stau la torino tu ? nu cumva stai la cinema ? si ti se zica galbau ?

pana acum ... nu sunt 100% cami iau chitara ... dar .... mai vb si eu cu parinti ... si ... ash vrea un pret sa stiu pe unde ma orientez

 

man da .. id tau sa mai vb pe mess .sa vad cum e chitara si poate'i conving pe ai mei

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Aceasta este prima mea postare pe forum. Actual am o chitara clasica, imprumutata, pe care exersez de 2 luni. Vreau chitara mea si vreau sa fie electrica iar pentru inceput intentionez sa o folosesc prin PC. Am citit mai multe opinii si am restrans optiunile mele la: Grosmann Strat sau Squire Bullet 400-450RON, sau daca urc la ceva mai bun: Squire M80 Bolt On ~700RON. Aici doresc sa ma ajutati. Merita sa-mi iau ceva mai bun din start? Ma va ajuta sa invat mai bine, mai usor..?

 

 

PS: Doresc mai multe informatii despre chitarele electrice, termenii folositi, si nu am gasit pe forum (poate nu stiu unde sa caut). Daca ma puteti indruma catre un site care sa explice ce e floyd, vintage, tremolo, care doza face ce si alte lucruri care pana acum le-am auzit in discutiile voastre. Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Un instrument bun te va ajuta sa progresezi mai repede, insa factorul decisiv esti tot tu, depinde foarte mult sufletul pe care il pui in ceea ce faci. In legatura cu a doua intrebare, poti consulta acest topic, unde poti si intreba una-alta, sau poti apela cu incredere la Wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Weirdguy

Doua lucruri:

1 MS mult celui care a dat siteul grosmann. ro

2 am jiio o nedumerire ca toata lumea... deci, ma gandeam sa`mi iau o copie de flying v facuta de stagg, dar nu stiu daca e buna. astept respuns

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Oameni buni, cand o sa invatati odata sa puneti intrebarile cum trebuie, ca sa va putem da un raspuns satisfator? Stagg Flying V sa fie buna pentru ce? Pentru hard rock, pentru heavy metal, pentru blues, pentru jazz? Pentru house? Pentru portocale afumate?

Link to comment
Share on other sites

Guest Weirdguy

Oameni buni, cand o sa invatati odata sa puneti intrebarile cum trebuie, ca sa va putem da un raspuns satisfator? Stagg Flying V sa fie buna pentru ce? Pentru hard rock, pentru heavy metal, pentru blues, pentru jazz? Pentru house? Pentru portocale afumate?

 

pai... pentru metale... in general thrash...poate chiar ji melodii mai moaleshe...balade..

 

am gasit pe un grosmann x plorer... oare o fi bun pt aja cva/??

 

10q

 

Oameni buni, cand o sa invatati odata sa puneti intrebarile cum trebuie, ca sa va putem da un raspuns satisfator? Stagg Flying V sa fie buna pentru ce? Pentru hard rock, pentru heavy metal, pentru blues, pentru jazz? Pentru house? Pentru portocale afumate?

 

pai... pentru metale... in general thrash...poate chiar ji melodii mai moaleshe...balade..

 

am gasit pe un grosmann x plorer... oare o fi bun pt aja cva/??

 

10q

Link to comment
Share on other sites

Guest Darth Tibi

Salut!

Aceasta este prima mea postare pe forum. Actual am o chitara clasica, imprumutata, pe care exersez de 2 luni. Vreau chitara mea si vreau sa fie electrica iar pentru inceput intentionez sa o folosesc prin PC. Am citit mai multe opinii si am restrans optiunile mele la: Grosmann Strat sau Squire Bullet 400-450RON, sau daca urc la ceva mai bun: Squire M80 Bolt On ~700RON. Aici doresc sa ma ajutati. Merita sa-mi iau ceva mai bun din start? Ma va ajuta sa invat mai bine, mai usor..?

PS: Doresc mai multe informatii despre chitarele electrice, termenii folositi, si nu am gasit pe forum (poate nu stiu unde sa caut). Daca ma puteti indruma catre un site care sa explice ce e floyd, vintage, tremolo, care doza face ce si alte lucruri care pana acum le-am auzit in discutiile voastre. Va multumesc.

 

am auzit si lucruri nasoale, si lucruri bune despre grosmann.

bullet...cea mai slaba chitara de la squier, mai bine strangi bani si-ti iei ceva mai bun. sau daca vrei sa inveti pe ea si dupa aia sa-ti iei alta..

squier m 80 bolt on o vor primi dupa jumatatea lunii ianuarie cei de la Pro Guitar.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Floyd_Rose

http://en.wikipedia.org/wiki/Tremolo

 

doze:

single: http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_%28music%29

humbucker: http://en.wikipedia.org/wiki/Humbucker

din cate stiu eu, humbuckerele sunt mai bune pentru un sunet mai heavy, pt metale.

 

vintage..inseamna, in doua cuvinte, ceva clasic si bun :)

 

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Sal, vreau sa-mi iau si eu o chitara electrica... am 5 milioane dar sa zicem ca pot sa fac rost de inca 2...deci 7 milioane...sunt de ajuns pt. o electrica buna?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.